wezwanie z wsa - Forum Prawne

 

wezwanie z wsa

Dzień dobry, nasze stowarzyszenie posiada zarząd 4 osobowy, zgodnie z wpisem w KRS sposób reprezentacji jest następujący: "do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w szczególności w sprawach majątkowych wymagane są podpisy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Sądy Administracyjne


Odpowiedz
 
15-07-2019, 16:29  
SATORA
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie wezwanie z wsa

Dzień dobry, nasze stowarzyszenie posiada zarząd 4 osobowy, zgodnie z wpisem w KRS sposób reprezentacji jest następujący:

"do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w szczególności w sprawach majątkowych wymagane są podpisy dwóch członków zarządu działających łącznie w tym wymagany jest podpis prezesa stowarzyszenia".

Złożyliśmy skargę na bezczynność w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. Skargę podpisał prezes i członek zarządu. Teraz otrzymaliśmy wezwanie (skan w załączeniu), do uzupełnienia braków formalnych poprzez "podpisanie skargi lub nadesłanie odpisu skargi podpisanej przez wszystkich członków zarządu stowarzyszenia".

Czy sąd może od nas żądać tego pod rygorem odrzucenia skargi? Jedna z osób z 4 osobowego zarządu przebywa obecnie za granicą i oczywiście nie może podpisać tego dokumentu bo nawet jak jej to zostanie przesłane nie zachowany zostanie termin 7 dniowy.

Zawsze podpisywał prezes i członek zarządu i nigdy nie było problemu przy skargach do WSA.

Co możecie drodzy forumowicze doradzić?
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg wezwanie wsa.jpg (74,7 KB, 7 wyświetleń)
SATORA jest off-line  
16-07-2019, 10:05  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.604
Domyślnie RE: wezwanie z wsa

Odpis z KRS zostal dolaczony?

I GZ 67/19 - Postanowienie NSA z 2019-03-14

Cytat:
Jak wynika z treści art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. W rozpoznawanej sprawie skarga była obarczona brakiem formalnym, bowiem skarżąca spółka nie złożyła dokumentu określającego umocowanie do jej reprezentowania, do czego była zobowiązana treścią art. 29 p.p.s.a. Zgodnie bowiem z art. 28 § 1 p.p.s.a., osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu. W myśl zaś art. 29 p.p.s.a., przedstawiciel ustawowy lub organ albo osoby, o których mowa w art. 28, mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 581/05, stwierdził, że prawidłowa jest praktyka wzywania wnoszących skargi spółek kapitałowych do przedłożenia aktualnego odpisu z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, za czym dodatkowo przemawia łatwość uzyskania takiego dokumentu. Natomiast brak dokumentu stwierdzającego umocowanie do reprezentowania strony (art. 29 p.p.s.a.) stanowi brak formalny, którego usunięcie w trybie art. 49 § 1 p.p.s.a. w odniesieniu do spółek kapitałowych polega na przedstawieniu odpisu z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
skoro Sad nie wezwal do przedlozenia odpisu s KRS, to do orzeczenia ponizej przydatne do zazalenia, jesli sad odrzuci skarge

I OZ 385/19 - Postanowienie NSA z 2019-05-15Cytat:
Od stron postępowania, które nie są profesjonalnymi pełnomocnikami (co wynika z akt sprawy) nie należy wymagać działań i wiedzy w zakresie postępowania na poziomie profesjonalnego pełnomocnika. Odrzucenie skargi w przedmiotowej sprawie winno zostać poprzedzone takim wezwaniem. Dodatkowo wezwanie takie powinno być na tyle precyzyjne, aby nie budziło wątpliwości. Zwłaszcza należało w nim dokładnie określić braki formalne oraz sposób ich usunięcia, a także rygor grożący w razie niezastosowania się do jego treści. Wezwanie, które wystosował Sąd I instancji mogło być nieprawidłowo zrozumiane przez stronę odbierającą pismo, która uważała się za pełnomocnika wnioskodawcy.
I FZ 4/19 - Postanowienie NSA z 2019-02-25

Cytat:
Treść art. 49 § 1 p.p.s.a. stanowi natomiast, że jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Z kolei zgodnie z regulacją art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Wbrew temu co przyjął Sąd pierwszej instancji pełnomocnictwo przedstawione przez stronę zgodne jest ze sposobem reprezentacji Spółki wynikającym z danych określonych w KRS. Stwierdzenie Sądu, miało bowiem odniesienie do zarządu wieloosobowego. Z analizy przedstawionego przez skarżącą odpisu KRS wynika, że w dacie wniesienia skargi, Spółka nie miała zarządu wieloosobowego, jedynym członkiem zarządu i jego prezesem była Katarzyna Zięba.

W związku z czym zgodnie z treścią KRS, w przypadku zarządu jednoosobowego, była ona upoważniona do samodzielnego działania w imieniu skarżącej spółki. W piśmiennictwie przyjmuje się, że reprezentacja czynna polega na składaniu oświadczeń woli. W przypadku reprezentacji czynnej zasady albo wynikają z przepisów kodeksu spółek handlowych albo należy je określić w umowie spółki. Jeżeli zarząd jest jednoosobowy, to dosyć oczywiste wydaje się reprezentowanie spółki przez jedną osobę.
voyteg jest off-line  
16-07-2019, 11:38  
SATORA
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: wezwanie z wsa

Dziękujemy za odpowiedź.

Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
Odpis z KRS zostal dolaczony?
Tak, odpis z krs został dołączony od razu do skargi i odpisu przy składaniu do organu, którego bezczynność skarżyliśmy.


Dzwoniliśmy dziś też wydziału informacji sądowej i poinformowano nas, że wpis z krs o reprezentacji organu nie dotyczy spraw szczególnych tj. spraw przed sądem a tylko do spraw z tzw. zwykłego zarządu dlatego też cały zarząd musi podpisać skargę.

Jest to dziwne bo inne miejscowo WSA, akceptowały zawsze taką formę jaką dotychczas stosowaliśmy a nawet ten sąd w roku 2017 miał dwie sprawy z naszej skargi i też taką formę zaakceptował i nie wzywał nas do podpisania przez wszystkich członków zarządu.
SATORA jest off-line  
16-07-2019, 15:04  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.604
Domyślnie RE: wezwanie z wsa

Cytat:
Napisał/a SATORA Zobacz post
Jest to dziwne bo inne miejscowo WSA, akceptowały zawsze taką formę jaką dotychczas stosowaliśmy a nawet ten sąd w roku 2017 miał dwie sprawy z naszej skargi i też taką formę zaakceptował i nie wzywał nas do podpisania przez wszystkich członków zarządu.
Skoro zatem niemożliwe jest podpisanie przez wszystkich, to pozostaje zażalenie na postanowienie WSA, gdy ten odrzuci skargę. Mozna się w nim oprzeć na orzeczeniach wskazanych powyżej.
voyteg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do opróżnienia i wydania nieruchomości - wezwanie od Kancelarii Prawnej (odpowiedzi: 3) Witam Serdecznie i proszę o poradę Pewnego razu powinęła mi się noga i borykałem się ze spłatą zadłużenia czynszowego w spółdzielni...
§ Wezwanie do zapłaty grzywny i jednoczesne wezwanie na posiedze w sprawie zamiany (odpowiedzi: 0) Witam mam dwa pytania. 1. Dostałem dziś jednocześnie dwa listy w jednym było wezwanie do zapłaty grzywny w drugim wezwanie na posiedzenie w...
§ Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka (odpowiedzi: 5) Witam milo mam takie pytanie czy jesli wezwalem anonimowo Policje do interwncji to czy Prokuratura ma prawo wezwac mnie za swiadka w tej sprawie ? i...
§ Przedsądowe wezwanie do zapłaty za wezwanie, którego nigdy nie otrzymałam (odpowiedzi: 9) Witam, proszę o pomoc: parę dni temu otrzymałam przedsądowe wezwanie do zapłaty za fakturę plus ustawowe odsetki. Faktura z 2010r. została opłacona...
§ wezwanie do zapłaty współwłaściciela nieruchomości-brak odpowiedzi na wezwanie (odpowiedzi: 10) Witam Wysłałam pismo do współwłaściciela nieruchomości o zwrot 1/3 kosztów poniesionych za remont dachu przeprowadzonego rok temu....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:48.