Dzień dobry,
Od listopada 2018 staram się o uzyskanie świadczeń rodzinnych (500+). Po moim wniosku o pilne rozpatrzenie sprawy w maju 2019 roku Urząd Wojewódzki wydał decyzję i przyznał mi dodatek dyferencyjny w kwocie 70 zł. Zostałam wtedy poinformowana, że:
"W celu otrzymania pełnej kwoty świadczenia w ustawodawstwie polskim, należy przedłożyć decyzję odmawiającą prawa do świadczenia z właściwej instytucji zagranicznej z powodu niespełnionych warunków państwa pierwszeństwa za okres 10.2018 - 09.2019.
Na podstawie
art 68 ust.3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 wniosek zostanie przekazany do instytucji zagranicznej (na adres.HM Revenue & Custom Mandarin Way NE38 8Q, Washington, Wielka Brytania)."
W sierpniu 2019 wysłałam ponaglenie do UW z prośbą o podanie terminu wydania ostatecznej decyzji w mojej sprawie. Bo braku odpowiedzi wysłałam we wrześniu skargę na bezczynność w prowadzeniu postępowania i sprawa trafiła na wokandę do WSA we Wrocławiu z terminem na 21.01.2020 roku - IV SAB/WR 217/19. W piśmie wyjaśniającym do Sądu, Urząd Wojewódzki napisał:
"Dnia 14.05.2019 r. wydano decyzję nr .. przyznającą stronie uprawnienie do pobierania świadczenia w formie dodatku dyferencyjnego. Strona w treści decyzji została pouczona, że w celu otrzymania pełnej kwoty świadczenia przewidzianego w ustawodawstwie polskim, należy przedłożyć decyzję odmawiającą prawa do świadczeń z właściwej instytucji zagranicznej, z powodu niespełnionych warunków ustawodawstwa państwa pierwszeństwa.
Wskazany dokument nie został złożony. Tym samym prowadzone postępowania obecnie uznać należy za zakończone. Dodatkowo mając na uwadze przesłane pisma z dnia 6.08.2019 r. oraz z dnia 6.09.2019 r. akta sprawy dnia 12.09.2019 r. zostały przekazane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Do dnia sporządzenia niniejszej odpowiedzi na skargę, do tutejszego Urzędu nie wpłynęło stanowisko organu II instancji."
Czy Urząd przyznał się tutaj do złamania przepisów UE, o których wspominał w treści decyzji ? Jak to się ma do mojej sprawy ? Czy Sąd zwróci na to uwagę ? Sprawa odbędzie się na posiedzeniu zamkniętym i mam obawy co do tego.
PS. W treści skargi na bezczynność zwróciłam uwagę na nieprawdziwe informacje podawane przez Ministerstwo Sprawiedliwości odnośnie przepisów o Koordynacji Świadczeń pod adresem:
https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzi...acja-swiadczen
Czy w państwa ocenie poniższa informacja wprowadza w błąd i Sąd powinien na to zareagować ?
"Gdy rodzic przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, tamtejszy organ informuje o tym fakcie Marszałków Województw w Polsce. Marszałek zaś przekazuje te informacje do właściwej gminy."
Gdyby tak było UW wiedział by o tym czy pobieram świadczenia rodzinne w UK.
pozdrawiam,
Ewelina.