Dwie sprawy nakazowe jednocześnie o ten sam dług - Forum Prawne

 

Dwie sprawy nakazowe jednocześnie o ten sam dług

*** wypowiedział mi umowę o kredyt gotówkowy. W październiku 2018 roku dostałem z Sądu Okręgowego odpis nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Skutecznie wniosłem zarzuty i rozpoczęła się sprawa sądowa. Tydzień temu, tym razem z Sądu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Sądy cywilne


Odpowiedz
 
08-10-2019, 22:40  
Alex24021975
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Dwie sprawy nakazowe jednocześnie o ten sam dług

*** wypowiedział mi umowę o kredyt gotówkowy. W październiku 2018 roku dostałem z Sądu Okręgowego odpis nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Skutecznie wniosłem zarzuty i rozpoczęła się sprawa sądowa.
Tydzień temu, tym razem z Sądu Rejonowego dostałem odpis nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla w sprawie, która dotyczy tego samego kredytu. Ten sam powód, ten sam pełnomocnik procesowy tylko w pozwie nie ma nic o w/w kredycie, jest tylko weksel.
Razem z umową kredytu gotówkowego udzieloną mi przez *** podpisałem również umowę zabezpieczenia tego kredytu przez Regionalny Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości wspierany przez Unie Europejską. Warunkiem koniecznym do zabezpieczenia kredytu *** przez Fundusz Rozwoju było zdeponowanie weksla in blanco.
Nakaz z weksla ( mniejsze kwota) to 2/3 całego zobowiązania więc pozew skierowany został do Sądu Rejonowego. Natomiast w Sądzie Okręgowym cały czas toczy się postępowanie o zapłatę całości zobowiązania z kredytu.
Co ciekawe kwota zabezpieczenia kredytu wekslem (przypomnę 2/3 całego kredytu) została już przekazana do *** przez Fundusz Rozwoju. W Sądzie Okręgowym lada chwila zapadnie wyrok w przedmiocie całej kwoty zobowiązania bo żadne wnioski od powoda w sprawie ograniczenia powództwa nie wpłynęły do sądu. Poręczyciel na wypełnionym wekslu zrzekł się swoich roszczeń na rzecz ***.
Nurtuje mnie pytanie czy to zgodne z prawem by pozywać kogoś jednocześnie w dwóch różnych sądach o tą samą kwotę?
Zaraz po otrzymaniu nakazu z weksla zadzwoniłem do ***, tam zdziwili się, że pełnomocnik nie ograniczył powództwa w okręgowym. Poinformowali mnie, że tym sposobem całą kwotę podzielą na dwa: 1/3 z okręgowego i 2/3 z weksla. Co było dla mnie korzystne bo dług chcę spłacić ale nie jestem w stanie na raz. Dzisiaj zadzwoniłem ponownie do *** i zaoferowałem spłatę tej 1/3, gotówką, jutro w oddziale banku z informacją, że nie będę skarżył tego weksla a nawet podpiszę kwit, że uznaje ten dług pod warunkiem, że wycofają sprawę z okręgowego. Nie zgodzili się - chcą cały kapitał od razu.
Czy to nie próba wyłudzenia?
Pomocy! Czy kodeks, orzeczenie sądu, uchwała, wytok Trybunału Konstytucyjnego a nawet Trybunał Sprawiedliwości UE reguluje to jakoś?
Czy wierzyciel może sądzić kogoś o niemal tą samą kwotę jednocześnie?
Błagam! Podsuńcie mi jakąś podstawę prawną.
Z góry dziękuję o wsparcie i pomoc.

Pozdrawiam
Aleksander
moderacja
Alex24021975 jest off-line  
09-10-2019, 18:33  
rewt
Zbanowany
 
Posty: 3.685
Domyślnie RE: Dwie sprawy nakazowe jednocześnie o ten sam dług

Wniosek o odrzucenie pozwu na na podstawie art. 199 § 1 pkt 2 kpc.
rewt jest off-line  
10-10-2019, 01:26  
Alex24021975
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Dwie sprawy nakazowe jednocześnie o ten sam dług

Będzie ciężko, w myśl art 17 prawa wekslowego zobowiązanie z weksla ma charakter abstrakcyjny i jest oderwane od swojej podstawy prawnej. Podpisałem umowę kredytową z bankiem, która była zabezpieczona umową z Funduszem Rozwoju z deklaracją wekslową i wekslem in blanco. Teraz mam pozew z weksla, który jest zupełnie oderwany od reszty.
Kompletny pozew ma tylko dwie strony, nie ma tam nic o kredycie. Weksel został indosowany przez poręczyciela na rzecz banku.
Szukam pomocy w znalezieniu podobnej sytuacji.
Alex24021975 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wyrok za dwie sprawy jednocześnie (odpowiedzi: 0) Czy może być wyrok połączony z dwóch spraw, tzn jak za jedną były zawiasy wcześniej,ale teraz był inny pozew, ale nie miałem zadnego pisma z sądu,...
§ Dwie szkoły jednocześnie (odpowiedzi: 1) Witam, mam 17 lat i jestem uczniem 2 klasy ZSZ, w moim mieście pojawiła się nowa szkoła i złożyłem podanie na Technika Informatyka, jest to szkoła...
§ Dwie umowy o dzieło jednocześnie? (odpowiedzi: 2) Witam, mam dwa pytania dotyczące umowy o dzieło: 1. Czy można podpisać kilka umów o dzieło jednocześnie? Tzn. czy tworząc strony www mogę podpisać...
§ dwie formy opodatkowania jednocześnie ? (odpowiedzi: 0) witam, czy mogę zarejestrować dwa rodzaje działalności gospodarczej jednocześnie np. handlową i rozliczać się na podstawie ryczałtu oraz transportową...
§ Dwie prace jednocześnie (odpowiedzi: 0) Obecnie pracuję na 1/4 etatu, umowa o pracę na czas określony. Nie rezygnując z tej pracy, chciałbym podjąć nową (umowa o dzieło) - chodzi o pracę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:36.