Jak złożyć pozew? - Forum Prawne

 

Jak złożyć pozew?

Hej, chciałbym was prosić o pomoc, gdyż planuję złożyć pozew przeciwko sprzedawcy, lecz nie do końca wiem jak to zrobić poprawnie. Ja wiem, że w necie jest sporo na ten temat, ale to wszystko jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Sądy cywilne


Odpowiedz
 
14-12-2020, 22:28  
ppiotr27
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Jak złożyć pozew?

Hej, chciałbym was prosić o pomoc, gdyż planuję złożyć pozew przeciwko sprzedawcy, lecz nie do końca wiem jak to zrobić poprawnie. Ja wiem, że w necie jest sporo na ten temat, ale to wszystko jest zawiłe, nie na wszystko znalazłem odpowiedzi.

Sprawa jest taka - kupiłem laptopa u sprzedawcy, złożyłem reklamację z tytułu rękojmi z powodu usterek laptopa, lecz sprzedawca ją odrzucił, potem odrzucał odwołania itp. Rzecznik konsumentów próbował pomóc, lecz sprzedawca robił wszystko na złość - a to nie odpisywał Rzecznikowi na pisma, a to przetrzymywał laptopa, a to nie odpowiedział na pisma w terminie itp. Udałem się do rzeczoznawcy który potwierdził że laptop ma usterkę i chciałbym teraz udać się do sądu, gdyż nie widzę innego wyjścia. Niestety Rzecznik nie bardzo może mi pomóc, jest chyba na urlopie, brak kontaktu, wcześniej mówił żebym jak najszybciej złożył pozew.

W jaki sposób powinienem złożyć pozew, o czym pamiętać? Jakie pisma wypełnić, gdzie dokładnie złożyć, czy ktoś może mi w tym pomóc? Czy tryb "uproszczony" czy "zwykły"? Czy coś dołączać od razu do pozwu - jakieś dowody typu pisma reklamacyjne i odpowiedzi od sprzedawcy, ekspertyzę laptopa, pliki (screeny, filmy) potwierdzające usterki laptopa, samego laptopa? Czy trzeba mieć "świadków" np Rzecznik Konsumentów albo Rzeczoznawca?

Czy oprócz żądania zwrotu całej kwoty (czyli dokonania odstąpienia od umowy) mogę żądać jakieś inne zadośćuczynienia/odszkodowania? Czy muszą one być umocowane prawnie czy mogę sobie sam z siebie zażądać dodatkowej kwoty?

Zwrot opłaty za postępowanie sądowe i opłaty za ekspertyzę i wysyłkę laptopa do Rzeczoznawcy (inne miasto) chyba mi przysługuje. A co np. z zadośćuczynieniem np za przetrzymywanie laptopa do testów przez rzeczoznawcę przez 3 miesiące? Ponoć według prawa nie mogę żądać żadnego odszkodowania, bo wg ustawy nie ma terminu określającego ile max czasu sprzedawca może oglądać/testować towar, ale jest napisane że możliwie najszybciej, bez uciążliwej zwłoki dla klienta.
Czy w takim razie mogę po prostu napisać, że z powodu uciążliwej procedury reklamacyjnej itp żądam dodatkowego odszkodowania? Ile ono może/powinno wynosić?


A może powinienem najpierw udać się do jakiegoś prawnika?
ppiotr27 jest off-line  
15-12-2020, 13:15  
ppiotr27
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Jak złożyć pozew?

PS: Czy istnieje coś takiego jak roczny okres przedawnienia od ostatniej reklamacji?
ppiotr27 jest off-line  
16-12-2020, 14:23  
Mangan
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Jak złożyć pozew?

Dzień dobry,
chcielibyśmy się przyłączyć do tematu... znaleźliśmy już informację jak i gdzie złożyć pozew o niezapłaconą fakturę z tym że mamy jeszcze małe niejasności.
otóż
faktura wystawiona 31.12.2018 stąd przedawnia się po 2 latach = żeby uniknąć przedawnienia musimy do końca roku złożyć pozew

czy okresem ZAWIESZAJĄCY PRZEDWANIENIE jest data złożenia dokumentacji w Sądzie? Czy musi jeszcze coś "proceduralnego" żeby zawiesić przedawnienie?
Mangan jest off-line  
17-12-2020, 09:35  
Mangan
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Jak złożyć pozew?

hmm, forum hula że hoho
Mangan jest off-line  
17-12-2020, 09:57  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 18.157
Domyślnie RE: Jak złożyć pozew?

Cytat:
żeby uniknąć przedawnienia musimy do końca roku złożyć pozew
Zgadza się - zgodnie z 123 kc to przerwie (a nie zawiesi) bieg przedawnienia.


Cytat:
Czy musi jeszcze coś "proceduralnego" żeby zawiesić przedawnienie?
Poza złożeniem pozwu nic "proceduralnego" więcej nie trzeba. Można ewentualnie zastosować pozostałe opcje z 123 kc.


P.S. Jeśli nikt nie odpowiada to jest tu jeszcze opcja Szukaj - bez problemu znajdziesz tematy o przedawnieniu roszczeń.
gryffinian jest off-line  
18-12-2020, 16:00  
Mangan
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Jak złożyć pozew?

Bardzo dziękuję.
Podpowiedz jeszcze prosze czy muszę to zrobic w Sądzie gdzie jest siedziba dłużnika, w Sądzie gdzie była wykonywana usługa czy mogę w "swoim" lub każdym dowolnym?
Mangan jest off-line  
22-12-2020, 21:24  
ppiotr27
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Jak złożyć pozew?

a w mojej sprawie ktoś pomoże? :< probowalem dowiedziec sie info w Biurze obsługi interesantów ale nie odpisują na maile ani nie odbierają telefonów
ppiotr27 jest off-line  
29-12-2020, 11:06  
boruurob
Użytkownik
 
Posty: 69
Domyślnie RE: Jak złożyć pozew?

@ppiotr27 - proponuję abyś spróbował poczytać w internecie np tutaj , znalazł przykładowe pozwy np tutaj
potem jak będziesz miał pytania to wypisz je w formie punktów tutaj i może załącz swój szkic pozwu. Wtedy będzie łątwiej Tobie pomóc.

w skrócie:
- czy wysłałeś pismo informujące o odstąieniu od umowy z żądaniem zwrotu pieniędzy? To powinno być zrobione przed wysłąniem pozwu (znajdź przykłady w internecie)
- Jeżęli sprzedawca w ciągu określonego przez Cieb ie czasu (np. 3 dni) nie zwróci Ci pieniędzy to wtedy wyślij wezwanie mediacyjne - to też powinno być zrobione przed pozwem,
- pewnie obie kwestie sprzedawca oleje więc wtedy zajmij się pozwem.
- wypisz i dołącz wszystkie dowody
- kwota o jaką się będziesz sądzić to koszt laptopa + ustawowe odsetki od momentu. co do pozostałych roszczeń to ciężko będzie Ci udowodnić, że należą się Tobie mimo, że laptop był długo przetrzymywany. Chyba, że poniosłeś jakieś uzasadnione lub udowodnione straty (np. nie mogłeś wykonywać pracy itp.) Również nie sądzę, żeby koszty wysyłki były zwrócone - to jest Twoja decyzja, żę wysyłasz laptop do analizy itp.

najlepiej skonsultuj swój pozew z Federacją Konsumentów http://www.federacja-konsumentow.org...esz-pomoc.html .. sprobuj się z nimi skontaktować - radcy prawni udzielają tam porad za darmo i stosunkowo szybko w porównaniu do Rzecznika, który jest bardzo zawalony różnymi sprawami.
boruurob jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Składam pozew i cofam pozew - czyli dziwne praktyki firmy windykacyjnej (odpowiedzi: 9) Witam wszystkich. Jestem nowa na forum, dlatego proszę o wyrozumiałość. Przedstawię problem. Jest zadłużenie za usługi telekomunikacyjne. Dług...
§ POZEW CYWILNY W POSTĘPOWANIU KARNYM (POZEW ADHEZYJNY) przeciwko młodocianemu (odpowiedzi: 4) Moje pytanie jest następujące ; czy mogę wnieść CYWILNY pozew POSTĘPOWANIU KARNYM (POZEW ADHEZYJNY) przeciwko osobie tzw młodocianej 17 lat. Bo...
§ Pozew o podwyższenie kontra pozew o obniżenie alimentów? (odpowiedzi: 5) Witam, mam taki problem i pytanie. Mój były mąż, ojciec moich dzieci chce złożyć do sądu pozew o obniżenie alimentów. Obecnie zarabiam mniej niż w...
§ pozew o uchylenie jest to samo co pozew o zniesienie obowiazku alimentacyjnego (odpowiedzi: 6) Witam.Szukam wzoru gotowego :Pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego,nie moge nic znaleść w sieci-net,ale znalazłem pozew o uchylenie...
§ Jak wycofać pozew w EPU i odzyskać opłatę za pozew? Pozwany zapłacił (odpowiedzi: 9) Witam Krótka historia: - Dłużnik nie chciał zapłacić - złożyłem pozew w EPU - wysłałem zrzut ekranu z pozwem w EPU emailem do dłużnika, wraz z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:49.