Wniosek o uaktualnienie miejsca zamieszkania - Forum Prawne

 

Wniosek o uaktualnienie miejsca zamieszkania

Witam, Pozwany , nie powiadamiając Sądu zmienia miejsce zamieszkania ( a ma taki obowiązek ) .Ma adwokata , który reprezentuje go w sądzie -pełnomocnictwo. Pozwany nie pojawia się w sadzie na rozprawie, mimo iż sąd ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Sądy cywilne


Odpowiedz
 
27-01-2023, 20:14  
wawil
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie Wniosek o uaktualnienie miejsca zamieszkania

Witam,
Pozwany , nie powiadamiając Sądu zmienia miejsce zamieszkania ( a ma taki obowiązek ) .Ma adwokata , który reprezentuje go w sądzie -pełnomocnictwo. Pozwany nie pojawia się w sadzie na rozprawie, mimo iż sąd wysłał mu wezwanie do osobistego stawiennictwa na miesiąc przed rozprawą.
Pytanie : czy powód ma prawo zwrócić się z wnioskiem do Sądu aby Sąd nakazał adwokatowi pozwanego uzupełnić w aktach sprawy aktualny adres zamieszkania pozwanego ?
Jeśli powód ma prawo taki wniosek złożyć, to czy Sąd musi nakazać , czy też może nakazać adwokatowi zmianę-uaktualnienie w aktach sprawy obecnego miejsca zamieszkania pozwanego ?
Jeśli jednak adwokat wie ,że pozwany zmienił miejsce zamieszkania ,ale nie zna jego dokładnego adresu -miejsca pobytu , to czy musi w aktach sprawy zawrzeć tylko ogólnikowe oświadczenie , że pozwany zmienił miejsce zamieszkania , ale dokładny adres nie jest mu znany ?
wawil jest off-line  
27-01-2023, 21:31  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.802
Domyślnie RE: Wniosek o uaktualnienie miejsca zamieszkania

Art. 136 Kpc
§ 1. Strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania.
§ 2. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu.


Innymi słowy, co do zasady strony postępowania sądowego mają obowiązek powiadamiania sądu o zmianie adresu, ale jeśli tego nie zrobią, to ryzykują "tylko" tym, że korespondencja wysłana na dotychczasowy adres zostanie uznana za skutecznie doręczoną przez Sąd.
Strona postępowania może podać adres do korespondencji, który wcale nie musi być tożsamy z adresem zamieszkania. Równie dobrze adresem do doręczenia może być adres kancelarii pełnomocnika strony lub skrytka pocztowa.
Skoro pozwany ma pełnomocnika, to zapewne zakłada, że istotne sprawy zostaną mu przez niego przekazane.

Reasumując, w mojej opinii nie masz możliwości zmuszenia pozwanego czy jego pełnomocnika do ujawnienia adresu zamieszkania/pobytu pozwanego, którego nie chce ujawnić, ani żadnych oświadczeń w tym zakresie.
ffenix jest off-line  
23-02-2023, 16:51  
wawil
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: Wniosek o uaktualnienie miejsca zamieszkania

Dziękuję @ffenix za wyczerpującą odpowiedź .
Pozdrawiam .
wawil jest off-line  
24-03-2023, 22:03  
esio
Początkujący
 
esio na Forum Prawnym
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wniosek o uaktualnienie miejsca zamieszkania

A jak nie mam zameldowania w Polsce przemieszczam się dość często obecnie za granica to jak to pogodzić?
esio jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania. (odpowiedzi: 1) Witam. Prosze o pomoc techniczna rozpoczynam walke o syna 9nie wnikam czy mam szanse wygrac czy nie) prosze o pomoc w temacie ile kopii musze...
§ wniosek o zmiane miejsca zamieszkania dziecka (odpowiedzi: 3) Jestem z żoną po rozwodzie ,mamy 12 letnią córkę,której miejscem zamieszkania jest z matką wedle wyroku sądu. Córka mieszka cały czas ze mną ( 1...
§ wniosek o zmiane miejsca zamieszkania dziecka (odpowiedzi: 11) Mam taki problem, chce złożyć wniosek do Sądu o zmiane miejsca zamieszkania mojej 5 letniej córki, ponieważ rozwiodłem się z moją żoną, wyrokiem sądu...
§ wniosek o zmiane miejsca zamieszkania małoletniego (odpowiedzi: 6) Witam Od jakiegos czasu noszę się z zamiarem złożenia w sądzie wniosku o zmianę miejsca zamieszkania mojego syna. Dotychczas Sąd opiekunczy...
§ Wniosek o zmianie miejsca zamieszkania dziecka (odpowiedzi: 0) Byłabym bardzo wdzięczna o podanie wzoru takiego wniosku. Z góry dziękuję!!!


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:32.