małzonek słuzebnika - Forum Prawne

 

małzonek słuzebnika

Umowa darowizny od matki dla córki z ustanowiona słuzebnoscią ososbistą z prawem do korzystania z pomieszczen znajdujacych sie na parterze.Na parterze jest wyposażony pokój ,łazienka oraz pomieszczenie na kuchnie z przygotowanymi podłaczeniami do wody .pradu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Sądy cywilne


Odpowiedz
 
20-02-2023, 07:19  
ABY
Stały bywalec
 
Posty: 1.129
Domyślnie małzonek słuzebnika

Umowa darowizny od matki dla córki z ustanowiona słuzebnoscią ososbistą z prawem do korzystania z pomieszczen znajdujacych sie na parterze.Na parterze jest wyposażony pokój ,łazienka oraz pomieszczenie na kuchnie z przygotowanymi podłaczeniami do wody .pradu lecz bez mebli i urządzen.Matka w chwili darowizny była wdową .W czasie słuzebnosci wyszła ponownie za mąż i przyjeła swego męża do domu.Korzystają oni z naszej kuchni na piętrze ale są uciążliwi .Czy moga korzystac z naszej kuchni gdy maja mozliwośc urzadzenia swojego pomieszczenia na kuchnię a nie robia tego z wygody ? Czy po smierci mamy która jest dużo starsza od męża jej mąz jako wdowiec będzie miał prawo mieszkac do smierci w moim domu.Małzonkowie mają podpisana intercyzę.
ABY jest off-line  
20-02-2023, 15:02  
Byrhtnoth
Stały bywalec
 
Posty: 837
Domyślnie RE: małzonek słuzebnika

Cytat:
Napisał/a ABY Zobacz post
Czy moga korzystac z naszej kuchni gdy maja mozliwośc urzadzenia swojego pomieszczenia na kuchnię a nie robia tego z wygody ?
Sprawa sporna, jeżeli byłyby dwie kuchnie to nie mogliby ale skoro jest tylko jedna kuchnia na cały dom to może być uznana za część, którą mieszkańcy przeznaczyli do wspólnego korzystania choćby z uwagi na dotychczasowe zachowania mieszkańców (dopuszczanie do współkorzystania).
Przepis prawny:
art. 302 Kodeks cywilny
§ 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.
§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.
Cytat:
Napisał/a ABY Zobacz post
Czy po smierci mamy która jest dużo starsza od męża jej mąz jako wdowiec będzie miał prawo mieszkac do smierci w moim domu.
Takie uprawnienie małżonka musiałoby być przewidziane w umowie o ustanowieniu służebności (pierwotnej lub uzupełniającej).
Przepis prawny:
art. 301 Kodeks cywilny
§ 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.
§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.
Byrhtnoth jest on-line  
13-03-2023, 06:45  
ABY
Stały bywalec
 
Posty: 1.129
Domyślnie RE: małzonek słuzebnika

Czyli jak rozumiem maż matki po jej smierci nie maże nadal mieszkać w domu. Jako wdowiec nie nabywa praw do służebnosci.
ABY jest off-line  
18-03-2023, 08:41  
Byrhtnoth
Stały bywalec
 
Posty: 837
Domyślnie RE: małzonek słuzebnika

Cytat:
Napisał/a ABY Zobacz post
Jako wdowiec nie nabywa praw do służebnosci.
Jeżeli umowa służebności nie stanowi inaczej to wdowiec nie nabywa tego prawa w drodze dziedziczenia.
Cytat:
Napisał/a ABY Zobacz post
nie maże nadal mieszkać w domu.
Może ale za zgodą osób uprawnionych (np. właścicieli).
Byrhtnoth jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ małzonek a egzekucja komornicza (odpowiedzi: 6) jestem rok po slubie czy komornik moze zając wypłate mężowi za m dług powstały za czynsz(mieszkanie P.G.M.w którym mieszkałysmy Matka oraz ja i...
§ Renta z KRUS-u a współmałzonek (odpowiedzi: 0) W związku z nie zdolnością do pracy w gospodarstwie mojemu ojcu została przyznana renta. Niestety w części dodatkowej otrzyma on tylko połowę...
§ umiera małzonek, brak pelnomocnictwa do konta (odpowiedzi: 2) i co w takije sytuacji? bank mowi ze nie udostepni konta bez pelnomocnictwa, a czlowiek nie zyje co zorbic? czy pieniadze z konta podlegaja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:12.