Posiedzenie sądu - formalność czy możliwość ugody?
Szanowni. W związku z problemami finansowymi w 2021 r. wobec wspólnoty mieszkaniowej nagromadziła się pewna zaległość w kwocie X wynosząca kilka tysięcy. Z czasem powrócono do płacenia bieżącego czynszu i płacony jest co miesiąc aż po dziś dzień. Ze wspólnotązawierano dwukrotnie porozumienia w sprawie podziału spłaty zaległości w ratach, z których tylko częściowo udało się wywiązać, tym samym dług niewiele zmniejszył się.
W maju 2022 roku otrzymano z sądu rejonowego (Wydział spraw cywilnych) nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Zgodnie z przysługującym prawem złożono zaskarżenie nakazu, a w między czasie porozumiano się ze wspólnotą i w październiku 2022 roku zawarto z nią ugodę, która wskazywała, że na równi z bieżcym czynszem będzie opłacanana w kwocie Y comiesięczna część z ww zaległości. Ugoda poza datązawarcia, nie miała oznaczonego terminu od kiedy te spaty zaległości mają nastąpić.
Ponieważ sytuacja finansowa ponownie uległa pogorszeniu - nadal nie pozwalała na dokonywanie spłat zaległości i nadal płacono tylko bieżący czynsz w terminie, nie spłacając zaległości.
W lutum bieżącego roku w systemie elektronicznym portalu informacyjnego sądu pojawiła się informacja, że w najbliższych dniach (1 marca) odbędzie się posiedzenie sądu w tej sprawie. (Jest to zawiadomienie, które nie zostalo jeszcze wysłane i dostarczone pocztą).
1. Czy zawiadomienie wskazuje o kolejnym kroku, którym będzie czysta formalność i wydanie nakazu zapłaty bez względu na jakiekolwiek inne okoliczności? Czy sąd może zarządzić rozłożenie długu na raty, z uwagi na złą sytuacjęfinansową i nie uzyskiwanie aktualnie dochodu?
2. Czy i co na tym etapie można zrobić?
3. Czy obecność w sądzie wniesie coś na korzyść dłużnika? (wg zawiadomienia nie jest obowiązkowa, ale dłużnik chce tam się stawić) i czy może na nim dojść np do zawarcia ugody?
4. Czy zwiększają się koszty dodatkowe do zaległości czynszowych w stosunku do kosztów, które były w postępowaniu upominawczym, bo sprawa weszła w tryb posiedzenia?
5. Czy w tym przypadku kiedy zapadnie orzeczenie sądu nakazujące wpłacić zaległość powód tak jak w przypadku postępowania upominawczego musi wystąpić o klauzulę wykonalności czy po takim postępowaniu automatycznie klauzula wykonalności wchodzi w życie - czyli czy po wydaniu wyroku jest jeszcze szansa porozumieć się ze wspólnotą czy odrazu dłużnik jest skazany na komornika i dodatkowe koszty???
Dłużnikowi zależy na polubownym zakończneiu tej sprawy i czy jest na to szansa, by na tym etapie jeszcze cokolwiek zrobić.
Dziękuję za pomoc.
|