Posiedzenie sądu - formalność czy możliwość ugody? - Forum Prawne

 

Posiedzenie sądu - formalność czy możliwość ugody?

Szanowni. W związku z problemami finansowymi w 2021 r. wobec wspólnoty mieszkaniowej nagromadziła się pewna zaległość w kwocie X wynosząca kilka tysięcy. Z czasem powrócono do płacenia bieżącego czynszu i płacony jest co miesiąc aż ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Sądy cywilne


Odpowiedz
 
20-02-2023, 11:01  
pattsi
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie Posiedzenie sądu - formalność czy możliwość ugody?

Szanowni. W związku z problemami finansowymi w 2021 r. wobec wspólnoty mieszkaniowej nagromadziła się pewna zaległość w kwocie X wynosząca kilka tysięcy. Z czasem powrócono do płacenia bieżącego czynszu i płacony jest co miesiąc aż po dziś dzień. Ze wspólnotązawierano dwukrotnie porozumienia w sprawie podziału spłaty zaległości w ratach, z których tylko częściowo udało się wywiązać, tym samym dług niewiele zmniejszył się.

W maju 2022 roku otrzymano z sądu rejonowego (Wydział spraw cywilnych) nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Zgodnie z przysługującym prawem złożono zaskarżenie nakazu, a w między czasie porozumiano się ze wspólnotą i w październiku 2022 roku zawarto z nią ugodę, która wskazywała, że na równi z bieżcym czynszem będzie opłacanana w kwocie Y comiesięczna część z ww zaległości. Ugoda poza datązawarcia, nie miała oznaczonego terminu od kiedy te spaty zaległości mają nastąpić.

Ponieważ sytuacja finansowa ponownie uległa pogorszeniu - nadal nie pozwalała na dokonywanie spłat zaległości i nadal płacono tylko bieżący czynsz w terminie, nie spłacając zaległości.

W lutum bieżącego roku w systemie elektronicznym portalu informacyjnego sądu pojawiła się informacja, że w najbliższych dniach (1 marca) odbędzie się posiedzenie sądu w tej sprawie. (Jest to zawiadomienie, które nie zostalo jeszcze wysłane i dostarczone pocztą).

1. Czy zawiadomienie wskazuje o kolejnym kroku, którym będzie czysta formalność i wydanie nakazu zapłaty bez względu na jakiekolwiek inne okoliczności? Czy sąd może zarządzić rozłożenie długu na raty, z uwagi na złą sytuacjęfinansową i nie uzyskiwanie aktualnie dochodu?

2. Czy i co na tym etapie można zrobić?

3. Czy obecność w sądzie wniesie coś na korzyść dłużnika? (wg zawiadomienia nie jest obowiązkowa, ale dłużnik chce tam się stawić) i czy może na nim dojść np do zawarcia ugody?

4. Czy zwiększają się koszty dodatkowe do zaległości czynszowych w stosunku do kosztów, które były w postępowaniu upominawczym, bo sprawa weszła w tryb posiedzenia?

5. Czy w tym przypadku kiedy zapadnie orzeczenie sądu nakazujące wpłacić zaległość powód tak jak w przypadku postępowania upominawczego musi wystąpić o klauzulę wykonalności czy po takim postępowaniu automatycznie klauzula wykonalności wchodzi w życie - czyli czy po wydaniu wyroku jest jeszcze szansa porozumieć się ze wspólnotą czy odrazu dłużnik jest skazany na komornika i dodatkowe koszty???


Dłużnikowi zależy na polubownym zakończneiu tej sprawy i czy jest na to szansa, by na tym etapie jeszcze cokolwiek zrobić.

Dziękuję za pomoc.
pattsi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podpisanie ugody a możliwość odwołania (odpowiedzi: 14) Witam, chciałam zapytać czy istnieje możliwość rezygnacji z podpisanej ugody? Moja mama dostała pismo z firmy BEST S.A. w ktòrej zgodziła się na...
§ Posiedzenie jawne, a posiedzenie niejawne (odpowiedzi: 0) Dzien dobry. Jestem nowym czlonkiem forum, wiec prosze o wyrozumialosc. Chcialbym sie dowiedziec jaka jest roznica miedzy posiedzeniem jawnym i...
§ Zajęcie komornicze, a możliwości ugody z wierzycielem (odpowiedzi: 1) Witam, od paru lat nie przebywam w Polsce natomiast jakiś czas temu sprawdziłem swój polski rachunek bankowy i w ten sposób dowiedziałem się o...
§ Najem na czas nieokreślony a możliwość czasowego wyłączenia możliwości wypowiedzenia (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pewien problem związany z wynajęciem lokalu użytkowego firmie (właściciel to osoba nie prowadząca dział. gosp.) a dokładnie chodzi o...
§ możliwość windykacji należności przy niemożliwości dostarcz. dłużnikowi oryg. f-ryy (odpowiedzi: 3) Witam ! Mam problem tego typu, że w ramach świadczonej od niedawna działalności gospodarczej wykonałem usługę, za którą wystawiłem klientowi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:24.