rozwód w danii - Forum Prawne

 

rozwód w danii

Witam. Jestem Polką, której mąż mieszka w Danii. W maju tego roku dostałam od niego papiery rozwodowe z STATSFORVALTNINGEN, jest to wniosek o rozwód bez uprzedniej separacji ale ze wskazanym powodem rozwodu -niewierność . Czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Skandynawia


Odpowiedz
 
28-07-2015, 10:00  
joanna574
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie rozwód w danii

Witam.
Jestem Polką, której mąż mieszka w Danii. W maju tego roku dostałam od niego papiery rozwodowe z STATSFORVALTNINGEN, jest to wniosek o rozwód bez uprzedniej separacji ale ze wskazanym powodem rozwodu -niewierność . Czy po podpisaniu tych papierów z moja winą ,poniosę konsekwencje? Jest tam uwaga że jeżeli nie zgadzam się z tymi informacjami to mogę się umówić na spotkanie z Kopenhadze i muszę zapłacić 1900 kr, mnie niestety nie stać na przyjazd do Danii ani na zapłatę takiej sumy , ponieważ mąż nie płaci alimentów pomimo zasądzonego zabezpieczenia na poczet alimentów. Chętnie podpisze mu te papiery jeżeli ta wina niewierności nie zaszkodzi mi. Proszę o odpowiedz bo bardzo mi to pomoże. Z góry dziękuje.
joanna574 jest off-line  
28-07-2015, 20:58  
mala_zaarhus
Praktyk
 
mala_zaarhus na Forum Prawnym
 
Posty: 289
Domyślnie RE: rozwód w danii

Podpis nie ma konsekwencji dla pani, ale może w odpowiedzi wspomni pani coś o podziale majątku oraz alimentach. Jaki tytuł - duński - ma formularz? Może mam kopię w domu, to sprawdzę rubryki i podam co wpisać.
mala_zaarhus jest off-line  
29-07-2015, 07:06  
joanna574
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: rozwód w danii

Duński tytuł-An modning om skilsmisse uden forudgående separation. Gebyr 900 kr
joanna574 jest off-line  
29-07-2015, 07:14  
joanna574
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: rozwód w danii

Jezeli chodzi o alimenty to ma w polsce zrobione zabezpieczenie na poczet alimentów,a ponieważ nie placi więc złozyłam papiery do sądu o egzekucje po przez sad duński.Jedyna wsólną rzeczą jaka mamy to samochód który był kupiony w danii na nas oboje,chetnie chciałabym sie z nim z tego rozliczyc ale nie wiem jak to zrobić.

Wracając jeszcze do papierów rozwodowych to boję sie ze jezeli podpiszę papiery niby z moja winą o niewierność,to polski sąd może to uwzględnic i rozwód bedzie z mojej winy a wolałabym żeby tak nie było bo to nieprawda.
joanna574 jest off-line  
29-07-2015, 09:46  
mala_zaarhus
Praktyk
 
mala_zaarhus na Forum Prawnym
 
Posty: 289
Domyślnie RE: rozwód w danii

Pani Joanno rozumiem.
Odpowiem wyczerpująco późno wieczorem.
mala_zaarhus jest off-line  
29-07-2015, 11:38  
joanna574
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: rozwód w danii

Dziękuje bardzo i bedę czekała
joanna574 jest off-line  
29-07-2015, 17:44  
mala_zaarhus
Praktyk
 
mala_zaarhus na Forum Prawnym
 
Posty: 289
Domyślnie RE: rozwód w danii

Mam przed sobą formularz 5 stron do wypełnienia. Mam nadzieję, że u pani podobnie to wygląda.
Pierwsza strona to informacje o pani i mężu (kontakt, statsborgerskab-narodowość i min årlige indkomst før skat - pani roczny dochód przed podatkiem oraz ægtefælle 1's årlige indkomst før skat - dochód współmałżonka przed podatkiem). Data zawarcia związku małżeńskiego i czy małżeństwo zostało zawarte w Danii.
Druga strona to informacje dot. zgody na rozwód i przyczyna.
Na górze rubryka Enighed? Zgodność. Vi er enige om at søge skilsmisse - jesteśmy zgodni ew. oboje zgadzamy się na rozwód. Drugie zdanie to jeśli nie ma zgody.
Najważniejsze dla pani: Skilsmissegrund (udfyldes kun, hvis I er uenige om at søge skilsmisse) - Powód rozwodu (wypełniamy tylko jeśli nie ma porozumienia, co do kwestii rozwodu). Tutaj też występuje punkt dot. zdrady małżeńskiej Utroskab wraz z wariantami, który z małżonków był niewierny, 2 letnia rozłąka spowodowana niezgodą, przemoc, porwanie dziecka, bigamia. W pani przypadku radzę nic nie wybierać (ponieważ nie chce pani żadnych nieporozumień w polskim sądzie) i jedynie w rubryce wyżej zgodzić się na rozwód. O ile, to jest prawda.
Kolejna rubryka dot. alimentów od małżonka (nie są to alimenty na dzieci) - Ægtefællebidrag (Obs! ikke børnebidrag). Pierwszy punkt nie mają państwo zgody w tym temacie, drugi są następujące ustalenia:
1.1.1. Żadnego obowiązku alimentacyjnego (ani on pani nie płaci, ani pani jemu)
1.1.2 Współmałżonek 1 ma obowiązek (ze str. nr 1 wie pani, kto jest opisany jako małżonek 1)
1.1.3. Współmałżonek 2 ma obowiązek
Trzecia strona to okres obowiązku alimentacyjnego: brak możliwości ustalenia, ograniczony, stały itp.
1.3. To wysokość obowiązku aliementacyjnego - wypełnia się tylko jeśli pan lub pani zaznaczyli, że jest takie zobowiązanie - Størrelsen af ægtefællebidrag.
Wysokość ustalana jest przez urzad duń. Statsforvaltningen.
Państwo między sobą ustalają (ew. kopia porozumienia).
2. Jeśli wynajmują państwo mieszkanie lub mają mieszkanie spółdzielcze - Hvis I har fælles lejebolig eller andelsbolig
Nie ma zgody dot. zamieszkania ew. własności mieszkania
Jest zgoda i przechodzi ono na Nikogo (zdają państwo mieszkanie, ew. sprzedają), Małżonka nr 1 lub Małżonka nr 2.
Czwarta strona dot. mediacji Mægling punkt 3.
Nie życzymy sobie mediacji z pastorem. Kolejne zdanie odwrotnie.
Punkt 4 Tilvalg af vilkårsforhandling/møde (gebyr 1000kr) - Wybór osobistego spotkania w przypadku nieporozumienia w jakimś wcześniejszym punkcie ew. innych sprawach.
Punkt 5 - gdzie można się spotkać.
Piąta strona - gebyr Opłata. Za sam rozwód to 900kr. Spotkanie negocjacyjne (punkt 4) to koszt 1000kr.
Punkt 7 to podpisy.
Potem część dot. dzieci. Børn under 18 år.
Wpisać imiona, nazwiska i cpr (ew. daty urodzenia), dodatkowo dołączyć akt urodzenia, aby można było potwierdzić, że to państwa wspólne dziecko.

Jeśli są dzieci (zależy od wieku), ale prawie automatycznie wyznaczane jest spotkanie, aby ustalić zasady opieki nad dziećmi - samvær. Może pani wystąpić z pismem, w którym pani informuje, że z powodów finansowych nie może uczestniczyć osobiście w spotkaniach w Statsforvaltning i prosi o: oddalenie sprawy, aby polski sąd rodzinny się tym zajmował lub informuje o swojej propozycji opieki nad dzieckiem itp. Instytucja duńska może odstąpić od opłaty za spotkanie dot. nieporozumień, tego za 1000kr, nadal oczekując pani stawiennictwa. Musi być pani bardzo precyzyjna w takim pismie (po polsku to chyba pismo wstępne poprawka: pismo przewodnie).

Nie wiem, czy urząd przesłał pani dodatkowe papiery dot. praw rodzicielskich, alimentów itp.

Jeśli chodzi o samochód, który jest wspólnie na państwa zarejestrowany to podział następuje po połowie, o ile nie uzgodnią państwo inaczej ew. są przesłanki przemawiające za innym podziałem.
mala_zaarhus jest off-line  
29-07-2015, 21:08  
joanna574
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: rozwód w danii

Witam
Jeżeli chodzi o ten punkt eninghed, to zaznaczone jest ze zgadzamy się na rozwód,ale niżej w punkcie skilsmissegrund zaznaczona jest nie wierność ale nie zaznaczone kto zdradzał. Mąż wyłał mi papiery jeszcze przed upływem dwóch lat i podobno musiał zaznaczyć powód niewierności, w każdym razie on się tak tłumaczy.
Mamy dwoje dzieci w tym jedno pełnoletnie a drugie ma 14 lat ,ale nie wyznaczyli żadnego spotkania.Mnie nie stać na wyjazdy do danii.Jak w maju dostałam papiery ,były one w języku duńskim a ponieważ znam a moze nawet znałam język duński tylko w stopniu komunikatywnym, tym bardziej nie znałam języka prawnego,odpisałam w języku polskim że nie wiem o co chodzi bo nie znam języka.Narazie jest cisza. Powiem szczerze że w polsce nie ma za bardzo kto pomóc bo nawet prawnicy polscy nie znają praw duńskich.Co dalej z tym zrobić jak przyslą spowrotem papiery,żeby nie było z mojej winy.
joanna574 jest off-line  
30-07-2015, 07:49  
mala_zaarhus
Praktyk
 
mala_zaarhus na Forum Prawnym
 
Posty: 289
Domyślnie RE: rozwód w danii

Ja uważam, że powinna pani napisać pismo przewodnie, w którym pani informuje, że nie chce, aby rozwód przebiegał w Danii, lecz przed sądem polskim (powołać się na swoje miejsce zamieszkania, obywatelstwo pani i dzieci oraz wględy ekonomiczne i językowe). Przetłumaczyć na język angielski ew. duński. Wysłać listem poleconym.
Skontaktować się z sądem polskim i tu prowadzić sprawę (dołączyć do listu pozew z sądu w Polsce).
Druga opcja mogę wyszukać nowy formularz, który pani wypełni po swojemu i odeśle w miejsce tego duńskiego. Tam nie zaznaczy pani niewierności.
Według mnie pani mąż nie w pełni rozumie prawo duńskie. Można sie rozwieść bez okresu 2 letniego bez podania przyczyny. Mówiąc krótko rozwód można przeprowadzić za pomocą NemId w przeciągu 10 min on-line. Być może ma jakiś plan dot. małoletniego dziecka.
Ludzie mają różne pomysły w Danii.
mala_zaarhus jest off-line  
30-07-2015, 09:47  
joanna574
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: rozwód w danii

Sprawa o rozwód w polsce była juz założona i została odrzucona przez sąd polski z tej racji że w danii została założona wcześniej.Boję się właśnie że on coś kombinuje bo juz mnie zastrasza że zabierze mi dziecko,to jest nieobliczalny facet.Chętnie przeprowadziłabym taki rozwód on-line ale nie wpełni wiem co miała bym tam powpisywać.Może lepiej go ubiec i wysłać do danii duńskie papiery rozwodowe,chociaż i tak nie wiadomo czy on juz nie wysłał spowrotem.
Jeżeli chodzi o samochód to w jaki sposób mogłabym odzyskać swoją połowę?

P.S. Dziękuje za dotychczasową pomoc,na pewno bardzo mi pomogą Pani informacje
joanna574 jest off-line  
31-07-2015, 07:56  
mala_zaarhus
Praktyk
 
mala_zaarhus na Forum Prawnym
 
Posty: 289
Domyślnie RE: rozwód w danii

Może pani złożyć wniosek: o uznanie miejsca zamieszkania dziecka (z panią w Polsce), oficjalne uznanie i określene widzeń dziecka oraz ograniczenie praw rodzicielskich ojca.

Nie mogę pomóc w przypadku rozwodu za pomocą NemId.

U nas najczęściej majątek wspólny wycenia się za porozumieniem i sprzedaje (następuje podział) lub jedna ze stron spłaca drugą. Nie wiem, czy są państwo w stanie spokojnie porozmawiać o samochodzie, czy potrzebna pomoc prawna.

Do pozostałych pytań w pani poście nie mam komentarza.

Nie wiem też co myśli zrobić pani mąż.
mala_zaarhus jest off-line  
16-08-2016, 09:13  
beciulka1988
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: rozwód w danii

Witam,uzyskałam rozwód w Danii w 2012 roku. Co muszę zrobić by to orzeczenie przyjeli w USC w Polsce???. Dodam że rozwód orzekł Statsforetning urzad administracyjny.
beciulka1988 jest off-line  
16-08-2016, 13:48  
mala_zaarhus
Praktyk
 
mala_zaarhus na Forum Prawnym
 
Posty: 289
Domyślnie RE: rozwód w danii

Przetlumaczyc na j.polski (przez tlumacza z listy Min.Sprawiedliwosci) i oddac do sadu okregowego (wydzial cywilny).

Mysle, ze w temacie wiecej moga pomoc osobowy na § Prawo rodzinne i opiekuńcze - Forum Prawne
mala_zaarhus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ praca w danii (odpowiedzi: 3) Witam. Mam pytanie odnośnie kwoty wolnej od podatku w Danii. Jeśli rozpoczęłam pracę w Danii teraz i nie zarobię około 30000 do końca roku to czy...
§ Wyrok w Danii (odpowiedzi: 1) Witam.Proszę o poradę bo wpakowałem się w niezłe kłopoty. Dostałem w Dani wyrok sądowy który w tłumaczeniu na ludzki język brzmi "Należy pozbawić...
§ Skuter w Danii (odpowiedzi: 2) Witam. Chciałbym w Danii kupić skuter i tam się nim poruszać. Jaki skuter mogę kupić żeby móc się nim poruszać bez prawa jazdy? Jakie są w ogóle...
§ Samochód w Danii (odpowiedzi: 2) Witam, czy ktoś może wie, jakie są przepisy dotyczące poruszania się po Danii samochodem zarejestrowanym w Polsce. Wyjeżdżam tam na pół roku i będę...
§ Samochód w Danii (odpowiedzi: 6) Witam mam takie pytanie. Otóż pracuję w Danii i mam zamiar podjąć tam studia doktoranckie i chciałbym tam mieć swój samochód na polskich numerach. Z...
§ Stłuczka w Danii (odpowiedzi: 1) Witam miałem zdarzenie drogowo-parkingowe w Danii. Moje auto stało na parkingu i kierowca tira zle obliczyl promien przy cofaniu i wgniótł moje auto....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:30.