Praca zdalna z Polski a mieszkanie w Szwecji - Forum Prawne

 

Praca zdalna z Polski a mieszkanie w Szwecji

Dzień dobry, Zwracam się do Was z pytaniem. Od roku mieszkam na stałe w Szwecji - dostałam tu szwedzki PESEL (personnumer,) jestem objęta opieką zdrowotną (na podstawie dokumentu S1). Jednocześnie przez cały ten czas pracuję ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Skandynawia


Odpowiedz
 
08-04-2020, 14:11  
calineczka_9
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Praca zdalna z Polski a mieszkanie w Szwecji

Dzień dobry,

Zwracam się do Was z pytaniem.
Od roku mieszkam na stałe w Szwecji - dostałam tu szwedzki PESEL (personnumer,) jestem objęta opieką zdrowotną (na podstawie dokumentu S1).

Jednocześnie przez cały ten czas pracuję zdalnie, dla polskiego pracodawcy (a właściwie zleceniodawcy - pracuję na UoD i UZ).

Doszły mnie informacje, że po 6 miesiącach mieszkania tu staję się rezydentem podatkowym i rozliczać podatki muszę tu, w Szwecji.

Czy to prawda? Podpisuję właśnie nową umowę z Zamawiającym (UoD) i dostałam pytanie, w jakim kraju mam odprowadzać podatki. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
calineczka_9 jest off-line  
09-04-2020, 15:39  
calineczka_9
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Praca zdalna z Polski a mieszkanie w Szwecji

Upp
calineczka_9 jest off-line  
18-04-2020, 20:40  
Verkligheten
Użytkownik
 
Posty: 102
Domyślnie RE: Praca zdalna z Polski a mieszkanie w Szwecji

Cytat:
Napisał/a calineczka_9 Zobacz post
Doszły mnie informacje, że po 6 miesiącach mieszkania tu staję się rezydentem podatkowym i rozliczać podatki muszę tu, w Szwecji.

Czy to prawda?

Patrz

Art.4
Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20060193.pdf

Ja osobiście już od pierwszego roku pobytu (pomimo zamieszkania w obu państwach) wybrałem rezydenturę w Szwecji
ze względu na NIEPORÓWNYWALNIE
bardziej ludzkie, miłe, przyjemne, bezstresowe i prostsze kontakty z aparatem skarbowym niż w PL.

W Twoim przypadku, o ile nie zachodzą okoliczności określone w pkt. 2 Art 4 Konwencji, to masz rezydenturę i rozliczasz się w SE, przy czym obowiązują przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Niemniej, nie jest wcale trudne, i to legalnie udowodnić, że tzw. "centrum interesów życiowych" znajduje się w innym państwie.
I o ile tak jest to spokojnie możesz zachować rezydenturę w PL...
Niemniej, skoro faktycznie mieszkasz w SE "na stałe" czyli w PL nie mieszkasz to tylko sama możesz ocenić, które z okoliczności określone w tej Konwencji mają zastosowanie. Znam wiele osób, które zachowały rezydenturę w PL tylko w oparciu o fakt, że np. mają tam mieszkanie, inną nieruchomość, rodzinę [najbliższą!] - co interpretuje się właśnie jako tzw. "centrum interesów życiowych".
Verkligheten jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zatrudnienie w Szwajcarii i praca zdalna na terenie Polski (odpowiedzi: 0) Witam, Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa płacenia podatków z perspektywy osoby zatrudnionej w Szwajcarskiej firmie(nie posiadającej...
§ Praca w Szwecji, pracodawca z Polski (odpowiedzi: 2) Witam, mój tata i wujek pojechali we wrześniu do pracy w Szwecji na budowie. Z szefem który jest w Polsce podpisali umowę na okres próbny, która...
§ Zdalna praca z Polski w UK bez wizyty w tym kraju (odpowiedzi: 0) Witam! Obecnie jestem zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny z prawem do zasiłku. W kwietniu będę podpisywał umowę z Angielską firmą....
§ Umowa zlecenie - podatek, ważność (praca zdalna z Polski) (odpowiedzi: 1) Witam. Mieszkam w Polsce, jestem osobą prywatną i chcę podpisać umowę zlecenie na wykonanie strony internetowej z obywatelem Wielkiej Brytanii...
§ rezydentura w UK a praca zdalna z Polski (odpowiedzi: 0) Dzien dobry. Od 3 lat posiadam firme LTD w Anglii, mam tam adres zamieszkania, wszelkie dokumenty oraz formularz A1. W miedzyczasie prowadze zdalnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:31.