Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech - Forum Prawne

 

Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Czy spotkał się ktoś z niemiecką firmą windykacyjną "Ungarische Autobahn Inkasso GmbH" stronka firmy https://uai.group/de , która skupuje długi za nieautoryzowane przejazdy po węgierskich autostradach. Prawda jest taka, że większość tych wierzytelności jest za przejazd ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw


Odpowiedz
 
19-12-2022, 18:06  
kubaze
Użytkownik
 
kubaze na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Czy spotkał się ktoś z niemiecką firmą windykacyjną "Ungarische Autobahn Inkasso GmbH" stronka firmy https://uai.group/de , która skupuje długi za nieautoryzowane przejazdy po węgierskich autostradach. Prawda jest taka, że większość tych wierzytelności jest za przejazd minivanem ośmioosobowym na winecie D1, a powinna być D2.

Co ciekawe. Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego wpływają skargi od konsumentów, którzy otrzymują wezwania do zapłaty od niemieckiej firmy windykacyjnej za błędnie opłacone winiety autostradowe na Węgrzech.
Wezwania do zapłaty z windykacją są kilkakrotnie wyższe od opłaty, jaką powinien uiścić konsument w momencie zakupu winiety.
Winiety kupowane są przez kierowców na stacjach paliwowych. Ich cena zależy od wielkości pojazdu, głównie ilości miejsc w samochodzie. Cenę pobiera sprzedawca stacji na podstawie dowodu rejestracyjnego.
W przypadku konsumentów, którzy zgłosili się o pomoc do ECK, sprzedawca źle ocenił rozmiar samochodu i pobrał niższą opłatę niż powinien.

Pytanie jest, czemu nie jest zachowana oficjalna droga administracyjna jak w przypadku braku winiety, można takie węgierskie wezwania zobaczyć w internecie, nie wspomnę, że przejazd bez winiety nie jest za bardzo możliwy. Pytanie też, kto i w jaki sposób weryfikuje, na ile osób auto jest zarejestrowane. No i najważniejsze, czy to jest działanie bezprawne lub prawna jazda po bandzie między krajami.

Jakby ktoś chciał wiedzieć, firma ma siedzibę w Polsce, numer 224833500, można sobie porozmawiać z panią, zawsze odbiera ta sama, czyli oddział jednostanowiskowy. Oczywiście gada głupoty, ja jej to ułatwiłem, bo udawałem przygłupa. Rozmowa sprowadza się zawsze do tego samego. Najpierw niech pan szybko wpłacić, bo będzie gorzej jak pan nie zapłaci, potem można złożyć reklamacje, tylko trzeba szybko wpłacić, możemy to też załatwić na Węgrzech, tylko należy szybko wpłacić. Najcenniejsza rada to żeby nie załatwiać samemu z Węgrami, bo kara będzie olbrzymia.

Skargę do ECK już maluje. Przynajmniej się dowiem, jak ta instytucja działa. Dylemat mam czy czekać na pozew, czy napisać, żeby weszli na drogę sądową? Czy można się gdzieś dowiedzieć, czy były jakieś pozwy?
kubaze jest off-line  
07-01-2023, 10:36  
tattvam
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Dostałem faktycznie wezwanie od Inkasso. Po tym skorygowałem vinietę bezpośrednio w NUSZ (podmiot zarządzający autosrtradami), który zamknął sprawę. Tymczasem Inkasso domaga się swojej działki pomniejszonej o niewielką opłatę za korektę pobrana przez NUSZ. Termin w ostatnim wezwaniu od Inkasso znacząco się skrócił i domagaja się wpłaty niemal natychmiastowej:

Oplata dodatkowa, badz oplata za korekte winiety zostala dokonana bezposrednio u naszego zleceniodawcy Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (Nationale Mauterhebung geschlossene Dienstleistungs AG). Pozostale koszty z tytulu oplat pocztowych, rozpatrzenia sprawy oraz ustalenia danych adresowych sa do uiszczenia na rzecz UAI GmbH.


Zastanawiam się, co z tym.
tattvam jest off-line  
10-02-2023, 14:36  
kubaze
Użytkownik
 
kubaze na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Dla zainteresowanych lub przyszłych dłużników UAI GmbH napisze co i jak.

Firma UAI GmbH z siedzibą w (UNGARISCHE AUTOBAHN INKASSO GmbH
Schellenbruckplatz 49, D-84307 Eggenfelden, GERMANY), która wysyła informacje o rzekomym nabyciu wierzytelności w pakiecie długów od NUSZ (węgierskiej firmy obsługującej płatności za przejazd autostradą) Tak naprawdę to firma węgierska, znajomy szwagier ciotki brata od strony wujka, znamy to z naszego podwórka.

Obydwa podmioty ściśle ze sobą współpracują, ponieważ po skontaktowaniu się z obsługą autostrady dowiadujemy się, że jest jakaś niedopłata i w bardzo niejasnej instrukcji dowiadujemy się, że możemy to uregulować, ale trzeba też się skontaktować z UAI GmbH i uregulować też koszty administracyjne, które UAI GmbH poniosło. To dziwne, ponieważ UAI GmbH skupuje długi w pakietach, a wiemy, co to jest dług, jak powstaje i że musi być cesja, itd. Na dodatek przejazd autostradą bez winiety kończy się zatrzymaniem przez służby, co się w tym wypadku nie stało przez ponad rok. Czemu NUSZ nie wysyła mandatów, tylko jakaś windykacja prawie po roku, ale jak się odezwiemy do NUSZ to za trzy dni mamy oryginalny mandat do opłacenia w domu. Nie trzeba długo czekać, bo po paru dniach mamy korespondencje od UAI GmbH o zapłatę, ale już nie ma pozycji winieta. To pokazuje, że te dwa podmioty się znają, a może są nawet w jednym pokoju.

To niestety świadczy o tym, że ktoś zrobił sobie biznes i żeruje na naiwnych. To nie dziwne przecież to podobny kraj do Polski, gdzie prawo zależy od zasobności portfela i znajomości.

Co ciekawe UAI GmbH wezwania do zapłaty wysyła z adresu (österreichische post ag bar freigemacht postage paid 5000 österreich austria) nie wiem, o co chodzi i jaki to ma cel.
Takie pieczątki można kupić https://stempel-lobenhofer.at/produk...sland-plz-ort/

Reasumując. Jestem w podobnej sytuacji jak post wyżej od (tattvan). Winieta opłacona, a raczej zrobiona dopłata do D1. Zgłosiłem to do ECK, które to prosi o dalsze informacje, jak przebiega sprawa. Kontaktowałem się też z niemieckimi instytucjami kontrolnymi, żeby czegoś się dowiedzieć, ewentualnie złożyć skargę na wzorowe działanie firmy wyłudzającej piniądze.

Poinformowałem UAI GmbH, że z mojej strony wszystko jest załatwione, jeśli mają jakieś roszczenia, niech wejdą na drogę sądową. Na razie nie ma odzewu.

Najciekawsze w tej sprawie jest to, że auto było zawsze siedmioosobowe i dopiero po tym incydencie dowiedziałem się, że wiele VANów zarejestrowana jest na osiem osób.

Aha. Znajomy niedługo będzie jechał w tych rejonach, to zobaczy co się kryje pod adresem
UNGARISCHE AUTOBAHN INKASSO GmbH
Schellenbruckplatz 49, D-84307 Eggenfelden, GERMANY
Bo na mapie wyskakuje galeria.
kubaze jest off-line  
10-02-2023, 14:43  
kubaze
Użytkownik
 
kubaze na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Niemiecka windykacja za brak winiety na WęgrzechJeśli masz wszystkie koperty od UAI GmbH to napisz, z jakich adresów przyszły.
kubaze jest off-line  
27-02-2023, 15:44  
NextVinieta
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Kubaze, jestem tu całkowicie nowy, ale mam dwa wezwania. Najbardziej mnie interesuje jak skontaktowac się i pod jakim adresem z administtrację Wegierskich autostrad żeby opłacić zaległe winiety, mandaty i otrzymaćje? Prosze o odpowiedz.
NextVinieta jest off-line  
28-02-2023, 15:01  
NextVinieta
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Wysłałem prywatną wiadomośc, ten temat interesuje mnie zywao tak na 800-2400 zł, jak to dostałem to mało nie zemdlałem, a teraz zaczynam czytać, że to jakaś ściemka?
NextVinieta jest off-line  
16-03-2023, 16:14  
kubaze
Użytkownik
 
kubaze na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Trzeba napisać pismo i wysłać na tego emaila (ugyfel@nemzetiutdij.hu)
Niżej jest gotowiec, wpisać tylko datę i godzinę przejazdu, marka i numer rejestracyjny

Po madziarsku


Tisztelt Cég

Üdvözlöm őszintén, és kérem, hogy válaszoljanak kérdésemre az autópálya árával kapcsolatban. Egyébként (data i godzina) olyan órákban élvezhettem az Önök autópályáját, és szeretném meggyőződni arról, hogy nincs-e valami tartozás vagy bírság az általam használt autópályával kapcsolatban.

Az autó rendszáma, amellyel akkor közlekedtem, az (marka i numer rejestracyjny). Megerősíthetik-e nekem, hogy minden rendben van, és nincsenek kötelezettségeim az Önök cégével szemben?

Tisztelettel,
Imię i Nazwisko


Po tym dostaniesz odpowiedź, takie pieprzenie kotka za pomocą młotka, kilometry tekstu, jak się opłaca autostradę, jakie są winiety, milion niepotrzebnego tekstu i to, że dbają o RODO. Gdzieś w środku tej taśmy będzie odpowiedz konkretnie do ciebie, będą też podane numery twojej sprawy. Na podane konto zrobisz przelew i poczekasz tydzień. Po tym czasie jak nic nie wróci, znowu do nich napiszesz, czy wszystko jest w porządku i nie ma żadnych zobowiązań wobec waszej firmy.


Po madziarsku


Sziasztok üdvözlettel

Megerősíti nekem, hogy minden rendben van, és nincs vágyam a cégével szemben, a fizetést a bizonylat szerint teljesítettem?
A regisztrációs szám (numer rejestracyjny), ügyazonosító (numery sprawy)
Tegyük csak hozzá, hogy az autó hétüléses és mindig is hétszemélyes volt, és hét személyre van bejegyezve, annak ellenére, hogy személyautóért külön felárat kellett fizetni.

Tisztelettel,
Imię i NazwiskoPo tym dostaniesz znowu ten sam kilometrowy tekst i gdzie w środku będzie odpowiedz.

Oczywiście ta niby niemiecka windykacja wie o wszystkich twoich ruchach i będzie cię bombardować pismami zaraz po tych do NUSZ.

Na koniec trzeba napisać do (UNGARISCHE AUTOBAHN INKASSO) że wszystko zostało załatwione z NUSZ i jak mają jakieś roszczenia, niech wejdą na drogę sądową.

Prawdopodobnie nie trzeba do nich pisać, ale jakby doszło do rozprawy, to ładniej będzie wyglądać. Oczywiście nie licz na odpowiedź, oni prowadzą korespondencje tylko w jedną stronę.Miłej zabawy
kubaze jest off-line  
24-03-2023, 18:44  
Kapadocjan21
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Niemiecka windykacja za brak winiety na Węgrzech

Witam u mnie ta sama historia , z tym że nie mam vana ani kampera posiadam auto Chevrolet pickup prywatne nie firmowe 5 osobowe brak wpisu w dowodzie o jakiejkolwiek specjalizacji auta
Kapadocjan21 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kara za brak winiety - Czechy (odpowiedzi: 0) Witam Dziś miałem nagły pilny wyjazd do Czech w okolice Pragi. Niestety, wyjazd wypadł nagle i nie przeczytałem wymogów na temat poruszania się na...
§ Brak winiety Czechy Austria i późniejsze konsekwencje (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie Przejechałem przez Czechy i Austrię cześć Austrii przez wiochy żebyppooglądać i nie wiedziałem ze trzeba mieć winiety. Czy mogą...
§ windykacja niemiecka (odpowiedzi: 1) czy niemiecki komornik ma mozliwosc sciagniecia długu polakowi z polskiej pensji??
§ Brak winiety 3 tys zloty!!! (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie! O ponad 6 lat mieszkam w Niemczech. Czesto jezdzimy do Polski z przyczepka, laweta itd. Wiem jakie przepisy sa w Niemczech,...
§ Odwolanie / brak winiety / Pismo (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie!!! W zeszlym roku zostalismy ukarani mandatem w wysokosci 3tys zl za brak winiety. Odwolalismy sie od tej decyzji (napisalismy do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:53.