Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne. - Forum Prawne

 

Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne.

Witajcie (wczoraj omyłkowo umieściłem moją prośbę na forum ogólnym, niestety bez odpowiedzi) Moi teściowie zadłużyli się ponad swoje możliwości. Niedawno Teść zmarł na raka. Przy jednym z kredytów w Eurobanku było ubezpieczenia na życie w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § Kupno auta bez OC
    Witam Kupiłem auto, niestety było już bardzo, bardzo późno wieczorem, śpieszyłem się do domu po całym dniu...
  • § Ubezpieczyciel nie chce pokryć...
    Witam. W listopadzie miałem kolizję. Nie byłem jej sprawcą. Spisaliśmy oświadczenie i wynająłem auto zastępcze...
  • § Gwarancja + ,Saturn,telefon ,o...
    Witajcie . Ponad 1 rok temu zakupiłam telefon marki apple dla mojego syna ,opłaciłam przy tym dobrowolną polisę...

Odpowiedz
 
30-01-2010, 11:23  
Krzysztoftw
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne.

Witajcie
(wczoraj omyłkowo umieściłem moją prośbę na forum ogólnym, niestety bez odpowiedzi)
Moi teściowie zadłużyli się ponad swoje możliwości. Niedawno Teść zmarł na raka. Przy jednym z kredytów w Eurobanku było ubezpieczenia na życie w TU Allianz życie. Teść był jedynym kredytobiorcom. Składka ubezpieczeniowa wynosiła około 5.000,00 zł a okres ubezpieczenia 6 miesięcy! Suma ubezpieczenia wskazana jest w certyfikacie dołączonym do umowy kredytowej.
Wypłata odszkodowania pozwalałaby spłacić większość zadłużenia i tym samym umożliwiła by teściowej byt. Złożono wymagane dokumenty. Sprawa podobno jest w Allianz, który jeszcze się nie wydał żadnej opinii.
Niedawno otrzymaliśmy natomiast pismo z Eurobanku, w którym informują, że "z powodu błędnego funkcjonowania systemu bankowego, bank działając pod wpływem błędu wskazał w certyfikacie potwierdzającym objęcie Pana ochroną w ramach pakietu dodatkowego, nieprawidłową sumę ubezpieczenia. Ustalona składka ubezpieczeniowa była w Pana przypadku skalkulowana w oparciu o inną sumę ubezpieczenia. W związku z powyższym bank uchyla się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem opisanego wyżej błędu w umowie zawartej z Panem oraz podaje niżej poprawne dane pakietu dodatkowego a w szczególności prawidłową sumę ubezpieczenia."
Sumę ubezpieczenia z tytułu zgonu zmniejszono czterokrotnie! (do czterokrotności składki) a z tytułu wypadku podniesiono o około 20%.
Pismo przyszło listem zwykłym, nie nosi nazwy "decyzja".
Obawiałem się, że bez walki o prawo do odszkodowania się nie obejdzie, ale tu przeszli samych siebie.
Proszę o radę jak się za to zabrać. Nieco orientuję się w branży, przeczytałem OWU, fragmenty kodeks cywilny (np. Art 811), Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2003 r., sygn. akt III CKN 1512/00 (inne ubezpieczenie) ale nie jestem prawnikiem. Zamierzam się udać do rzecznika praw konsum., rzecznika ubezpieczonych, KNF - gdzie tylko będzie trzeba.
Bank jest profesjonalistą i odpowiada za swoje rzekome błędy. Przygotował i podpisał z Teściem umowę z której teraz musi się wywiązać.
Czy bank w tak bezczelny sposób może się wymigać?
Czy w tej sytuacji bank jest dla nas stroną? Czy tylko Allianz a kto zapłaci za błędy banku, to niech już się rozliczą między sobą. Teść dokonał wszystkich wymaganych czynności. (??)
Proszę o poradę jak z powodzeniem załatwić tą sprawę, gdzie najpierw się udać, czy od razu brać prawnika, firmę dochodzącą odszkodowań?
Z góry dziękuję za pomoc.
Krzysztoftw jest off-line  
30-01-2010, 14:19  
Pubish
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.258
Domyślnie RE: Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne.

Obawiam się, że to zbyt skomplikowana sprawa, abyś mógł uzyskać skuteczną pomoc na forum. Poczekaj przede wszystkim na decyzję Allianz, następnie jeżeli będzie niekorzystna dla Ciebie, spróbuj interwencji u Rzecznika Ubezpieczonych. Lub od razu bierz prawnika

Patrząc natomiast od strony merytorycznej:
Art. 84. k.c.:
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków
prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było
złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne
jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej
winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć;
ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby
składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał
sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)

Nie potrzeba chyba wielkiej przenikliwości, aby wyśmiać argumentację banku. Sami są sobie winni, że źle policzyli składkę. Twój teść musiałby zgodzić się na taką zmianę warunków. Poza tym wypadek ubezpieczeniowy już zaistniał.

Niemniej, nie wiadomo, jak się układają relacje na linii Ty - Allianz - Eurobank (o czym sam wspomniałeś). I nie wiadomo też, mówiąc kolokwialnie, "co Allianz na to". Na takim etapie sprawy można tylko gdybać niestety.
Pubish jest off-line  
30-01-2010, 19:22  
Krzysztoftw
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne.

Witam
Bardzo Ci dziękuję za odp.
Zdaję sobie sprawę z tego co piszesz, że jeszcze wcześnie (nie znamy stanowiska ubezpieczyciela). Nie chcę jednak czekać. W przyszłym tygodniu planuję odwiedzić prawnika, firmę dochodzącą odszkodowań, rzecznika praw konsumentów i (chyba najważniejszy) - telefon do rzecznika ubezpieczonych. W zależności od otrzymanych od ww. informacji podejmiemy decyzję czy już teraz podejmować korespondencję z bankiem/firmą ubezpieczeniową.
Będę wdzięczny za opinie pozostałych forumowiczów.
Krzysztoftw jest off-line  
15-03-2010, 19:32  
Krzysztoftw
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne.

Witajcie
Jakiś czas temu szukałem tu pomocy, kilka osób napisało "dwa słowa" temat zgłębiałem jednak dalej. Nasza sprawa zakończyła się pomyślnie dla nas, jednakże kosztowała nas sporo zdrowia. Tym wpisem chciałem pozostawić ewentualne wskazówki, może za jakiś czas ktoś będzie w podobnej sytuacji i może wygoogla ten wpis. Eurobank, kombinował do końca. Raz teściową odwiedził nawet pracownik eurobanku w mieszkaniu (bez zapowiedzi) prawdopodobnie windykator terenowy "młody, nerwowy cwaniaczek". Postanowiłem od razu działać zdecydowani a nie czekać na łaskę/niełaskę eurobanku. O cytowanym dokumencie radca prawny wypowiedział się, że "nie nosi on znamion dokumentu" a opisywane zdarzenie ("błąd systemu komputerowego") w świetle prawa nie może być za błąd uznany. Pominę tu konkretne art kc, bo post byłby bardzo długi. PO konsultacji prawnej złożyliśmy reklamację na opieszałość, nie przestrzeganie terminów określonych w kc i brak należytej staranności. Reklamacja poszła do eurobanku, allianzu i benefii. Jedynie benefia zachowała się "na poziomie", pozostałe dwie instytucje nas olewały. Pomógł nam także dziennikarz z Gazety Wyborczej - prowadził korespondencję z eurobankiem. Po dwóch miesiącach od zgłoszenia wypłacono całość świadczenia. W tej sprawi kontaktowałem się też Rzecznikiem Praw Konsumentów. Do rzecznika ubezpieczonych nie udało się dodzwonić (mimo prawdopodobnie kilkuset prób). Jeśli ktoś z czytelników trafi na podobną sprawę, ja radzę od razu walić z grubej rury, ale nie na oślep. Spokojnie, z głową. Nie oszczędzać w dostępnych środkach.
To w telegraficznym skrócie.
Życzę Wam jak najmniej podobnych "przyjemności".
Pozdrawiam
Dziękuję, tym którzy odpisali.
Paweł
Krzysztoftw jest off-line  
22-07-2010, 21:38  
danka9
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne.

Witam mam identyczny problem jak pan. Mój mąż też miał kredyt w Euro Banku i ubezpieczenie na życie w Alians Życie Polska S.A. na pół roku, 15 marca 2010 r. zmarł na raka. Do tej pory nie przelano mi ubezpieczenia, Alians nie odzywa się wcale a Euro Bank stale coś wymyśla, to chce żebym powtórnie złożyła wniosek o wypłacenie świadczenia do tego z innym numerem umowy (numerem poprzedniej spłaconej już umowy) albo adresy placówek medycznych w których przed śmiercią leczył się mój mąż. Od czasu jak wysłałam im te adresy minęło już 42 dni i żadnej odpowiedzi więc wysłałam ponaglenie z wezwaniem do natychmiastowej odpowiedzi. Jestem w kontakcie z Federacją Konsumenta ale czekamy na odpowiedź banku jakie jeszcze konkretne widzi przeszkody żeby wypłacić ubezpieczenie. W identycznym czasie Pan jest już po sprawie a ja się z nimi bujam. Nie wiem gdzie jeszcze mogę się udać o pomoc w tej walce z wiatrakami?
danka9 jest off-line  
07-10-2010, 18:35  
cytrynkowa
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie na życie - proszę o pomoc. Bardzo ważne.

Tak bardzo irytują mnie takie sytuacje. Banki dawają kredyty staruszkom którzy ledwo dyszą a po ich śmierci chcą ściągnąć pieniądze z bogu ducha winnej rodziny, która często o niczym nie wiedziała. Bogacą się banki oraz firmy ubezpieczeniowe których polisą można sobie tyłek najwyżej wytrzeć
cytrynkowa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie kredytu w SKOKU. Śmierć kredytobiorcy (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich i proszę o pomoc. Postaram się napisać w skrócie. Kredytobiorca bierze pożyczkę w SKOKU.Pożyczka ubezpieczona jest na wypadek...
§ Śmierć kredytobiorcy - bank żąda natychmiastowej spłaty całości (odpowiedzi: 12) Witam, umarł tata, wszystko co miał zapisał w spadku na żonę. Tata miał kredyt na ~100k zł. Żona ma środki żeby bez problemu spłacać raty...
§ ubezpieczenie a choroba nowotworowa - bardzo proszę o pomoc! (odpowiedzi: 4) Witam. Opiszę w skrócie. Moja mama przebywała od 5 lat za granicą(Anglia) gdzie legalnie pracowała. Wcześniej przepracowała koło 16 lat w Polsce. ...
§ ubezpieczenie na życie kredytobiorcy (odpowiedzi: 3) Mój zięć miał zaciągnięty kredyt hipoteczny w Raiffeisen Bank. Pół roku temu zmarł. Nie wiadomo tego czy przyczyną smierci był upadek na kamienną...
§ Śmierć rozwiedzonego kredytobiorcy, płaci dziecko czy ktoś inny? (odpowiedzi: 1) Witam. Sytuacja przedstawia się w następujący sposób, osoba zmarła pozostawiła po sobie sporą ilość długów (głównie gotówkowych bez pokrycia w...
§ Śmierć kredytobiorcy (odpowiedzi: 4) Szanowni Forumowicze, Czy dysponuje ktoś wiedzą, w jaki sposób współmałżonek lub dzieci odpowiadają za spłatę kredytu współmałżonka w razie jego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:04.