PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. - Forum Prawne

 

PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Jestem ubezpieczony w PZU Życie, w ramach dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszcześliwym wypadkiem. W miesiacu listopadzie 2009 r. doznałem skręcenia prawego stawu skokowego. Po zakończeniu leczenie, wystąpiłem o odszkodowanie. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
02-02-2010, 16:36  
wiech007
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Jestem ubezpieczony w PZU Życie, w ramach dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszcześliwym wypadkiem. W miesiacu listopadzie 2009 r. doznałem skręcenia prawego stawu skokowego. Po zakończeniu leczenie, wystąpiłem o odszkodowanie. Lekarz orzecznik z PZU przyznał mi 5% trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednakże, PZU odmówiło mi wypłaty odszkodowania, ponieważ w 2004 r. wypłacili mi odszkodowanie za uraz tego samego stawu skokowego, gdzie uszczerbek wynosił także 5%. Powołali się na paragraf 18 pkt 4 ogólnych warunków dodatkowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku..., który brzmi: " w razie utraty lub uszkodzenia organu, narządu lub układu, których funkcje przed wypadkiem były upośledzone wskutek samoistnej choroby lub trwałego inwalidztwa, stopień (procent) trwałego uszczerbku na zdrowiu określa sie w wysokości różnicy między stopniem (procentem) trwałego uszczerbku właściwego dla stanu danego organu, narządu lub układu po wypadku, a stopniem trwałego uszczerbku istniejącym bezpośrednio przed wypadkiem".
W związku z tym, proszę o informacje, czy istnieje możliwość skutecznego odwołania w tej sprawie. Może ktoś miał podobną sprawę i udało mu się pozytywnie ją załatwić.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
wiech007 jest off-line  
02-02-2010, 16:40  
krzysztofolsztyn
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Szanowny Panie,
przyznać należy, iż ubezpieczyciel ma w pełni rację. Nie można wypłacić powtórnie odszkodowania za uszczerbek narządu ruchu - w Pana przypadku- gdy ten narząd był w takim samym stanie jak przed wypadkiem.

W Pana przypadku nie ma skutecznego odwołania i racja jest w pełni po stronie ubezpieczyciela.

Pozdrawiam serdecznie
krzysztofolsztyn jest off-line  
02-02-2010, 17:02  
wiech007
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Dziękuję za szybka odpowiedź krzysztofolsztyn.
Cyt. "Nie można wypłacić powtórnie odszkodowania za uszczerbek narządu ruchu - w Pana przypadku- gdy ten narząd był w takim samym stanie jak przed wypadkiem".
Czyli jezeli dobrze zrozumiałem Pana wypowiedź, to przez 6 lat nie mogłem chodzić i nagle włozyłem sobie nogę w gips i byłem przez miesiąc na zwolnieniu? A następnie wystąpiłem o odszkodowanie!
wiech007 jest off-line  
02-02-2010, 18:22  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 2.037
Domyślnie RE: PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Chodzi o to, że w 2004 roku stwierdzono u Pana 5% trwały uszczerbek na zdrowiu ze względu na uszkodzenie stawu skokowego. Trwały, czyli taki, który pozostanie do końca życia na tym samym poziomie. Skoro zatem teraz został stwierdzony w tym samym stawie uszczerbek w wysokości 5%, to znaczy, że stan Pana stawu skokowego po drugim urazie jest taki sam, jak po pierwszym, czyli nie pogorszył się. Tu się nie bierze pod uwagę jak bardzo noga bolała po urazie, jakie było i ile trwało leczenie, tylko jakie (i czy w ogóle) pozostały nieodwracalne zmiany.
Anna P. jest off-line  
02-02-2010, 20:56  
wiech007
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Dziękuję za odpowiedzi. Temat, jakby już wyczerpany.
wiech007 jest off-line  
18-05-2014, 20:57  
TaxLex
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

[QUOTE= (...) a stopniem trwałego uszczerbku istniejącym bezpośrednio przed wypadkiem".
W związku z tym, proszę o informacje, czy istnieje możliwość skutecznego odwołania w tej sprawie. Może ktoś miał podobną sprawę i udało mu się pozytywnie ją załatwić.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.[/QUOTE]

Dla potomnych
Jak w cytacie.Zadaniem ubezpieczonego było wykazanie istnienia uszczerbku w określonej wysokości w związku z "nowym" wypadkiem.
Na PZU ciążyłby obowiązek wykazania,że bezpośrednio przed wypadkiem dany organ był uszkodzony.Po 6 latach mógł być przecież w pełni sprawny a delikwent pewnie nie był inwalidą.
TaxLex jest off-line  
18-11-2014, 23:47  
wiesławb
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: PZU Życie - odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Upadłem w domu - nie pamiętam okoliczności, bo miałem wstrząs mózgu, pewnie potknąłem się lub poślizgnąłem, gdy wychodziłem z łazienki, bo pamiętam tylko, ze tam szedłem, nawet nie pamiętam, co robiłem w tej łazience, ślady krwi były w przedpokoju przed drzwiami łazienki na posadzce, gdzie uderzyłem głową. Nikogo nie było wtedy przy mnie, kto by widział zdarzenie. Żona przyszła do domu już po wypadku i tak mnie znalazła i zawołała pogotowie. W wyniku upadku złamałem rękę oraz wystąpił krwiak w mózgu, bez operacji, pozostawiony do samoistnego wchłonięcia. Mam dotąd problemy z mówieniem i pamięcią, bóle głowy. W badaniu tomografii stwierdzono zmiany pourazowe mózgu - obszar malacyjny, czyli ubytek tkanki w wyniku krwiaka. Ręka także mnie boli i jest słaba. PZU odmówiło odszkodowania, nie uznało tego za nieszczęśliwy wypadek, ponieważ stwierdzili, że: "z opisu okoliczności wynika brak przyczyny zewnętrznej - utrata przytomności".
Problem powstał zapewne dlatego, że w rozmowie telefonicznej z Likwidatorka zapytany jak doszło do upadku sam powiedziałem zgodnie z prawdą, że nie wiem, bo straciłem przytomność, a oni zinterpretowali to, że straciłem przytomność przed upadkiem, co jest bzdurą, ponieważ nie mam żadnych schorzeń, które powodują utraty przytomności, nigdy przedtem nie upadałem bez powodu. Jak miałem powiedzieć, że pamiętam, skoro nawet w wypisach mówią o niepamięci wstecznej i następczej, czyli że to normalne, że nic sobie nie przypomnę przez tego krwiaka i wstrząs mózgu. W wypisach ze szpitala jest tylko informacja o doznanych urazach, nie stwierdzili żadnego udaru czy zawału, ani niczego, co mogło spowodować ten upadek. Mam 66 lat, jestem na emeryturze, ale nie byłem na żadnej rencie, ani niepełnosprawny, żebym tak sam z siebie upadł.
Czy mam szansę na wygranie sprawy w sądzie, raz już zwróciłem się do PZU z odwołaniem, ale odmówili drugi raz bez szerszego opisu, tylko to co zacytowałem.
Nie chcę narażać się na wydatki, bo i tak mam teraz problemy finansowe w związku z tym urazem, ale odszkodowanie jest mi bardzo potrzebne i uważam, ze mi się należy.
wiesławb jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odmowa dot. odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek i uszczerbek na zdrowiu (odpowiedzi: 4) Witam. Od kilku lat byłam leczona na rwę kulszową, 27.03. 2012 wypadł mi dysk ( zbyt gwałtowne wstanie rano z łóżka) , wskutek czego nerw prawej nogi...
§ Odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu (odpowiedzi: 6) Żona posiada polisę pracowniczą typ P PLUS z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego spowodowanego...
§ odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu z polisy grupowej (NNW) (odpowiedzi: 1) Witam, mój syn doznał kontuzji kolana podczas biegania. Zgłosiłem ten fakt do PZU i po przedstawieniu dokumentów wypłacono mi odszkodowanie....
§ Odmowa wypłaty odszkodowania-trwały uszczerbek na zdrowiu. PZU (odpowiedzi: 25) Witam. Mam problem z wyegzekwowaniem odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu w postaci widocznej blizny prawego przedramienia gdzie nastapił...
§ Pzu nie chce wypłacic odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu (odpowiedzi: 7) Witam, zerwałam ścięgno achillesa i dnia 04-07-2011 miałam operację, szpital i blisko 2 miesiące w gipsie, potem intensywna rehabilitacja. Złożyłam...
§ Wypłata odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu (odpowiedzi: 10) Witam mam 16 lat pod koniec wakacji wbiegłem w słupek i doznałem kontuzji kolana a dokładniej "Zachyłek nadrzepkowy nieco poszerzony, nierówne obrysy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:59.