Zaniżona wycena OC - Forum Prawne

 

Zaniżona wycena OC

Witam ! Niedawno miałem stłuczkę nie z mojej winy(vw golf IV), sprawca ma ubezpiecznie OC z PZM. Po oględzinach rzeczoznawcy zaliczono do lakierowania 5 elementów tzn. zderzak przedni, błotnik prawy, drzwi tylnie prawe, oraz błotnik ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
05-02-2010, 10:37  
szach11
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie Zaniżona wycena OC

Witam !
Niedawno miałem stłuczkę nie z mojej winy(vw golf IV), sprawca ma ubezpiecznie OC z PZM. Po oględzinach rzeczoznawcy zaliczono do lakierowania 5 elementów tzn. zderzak przedni, błotnik prawy, drzwi tylnie prawe, oraz błotnik tylni prawy i tylni zderzak.
Oraz do prostowania oba prawe błotniki -pogiete. Wydawało by się że koszt naprawy będzie duży ale rzeczoznawca wycenił naprawę na 1700 zł na końcu dodał że zastosował cytuje " w kosztorysie zastosowano urealnienie na części zamienne VOLKSWAGEN w wysokości 60,0%" do tego rbg wycenił na 49 zł gdzie w allianzie rok wcześniej rbg podobnej naprawy tego samego auta wynosiła 80zł.
Czy wszystkie zastosowane kruczki mające na celu zaniżenie wyceny są dozwolonę i co ewentualnie mogę z działać ?
W załaczniku przesyłam kopie kosztorysu.
Dzięki z góry za pomoc !
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg kosztorys.JPG (68,4 KB, 70 wyświetleń)
szach11 jest off-line  
05-02-2010, 11:06  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Pozostaje odwołanie. Zarówno w kwestii urealnienia jak i rbg. Poszperaj na necie i poszukaj wyrokow sądych w podobnych sprawach i napisz o nich w odwołaniu. Poproś też TU o podanie podstawy prawnej na jakiej oparli swoją decyzję. Zapytaj ich dlaczego likwidują szkodę niezgodnie z ogólnymi warunkami wynikającymi z KC i ustawy, dlaczego stosują swoje wewnętrzne przepisy skoro nie podpisywałes z nimi zadnej umowy potwierdzającej twoją zgodę na takie postępowanie. Zapytaj ich na jakiej zasadzie wyliczono 49 zł za rbg. Przypomnij, że nie masz obowiązku naprawiania auta, natomiast TU ma obowiązek nawet w takiej sytuacji wypłacić odszkodowanie. Wezwij ich do sporządzenia prawidowego kosztorysu z uwzględnieniem wszystkich prac naprawczych ( wymiana, naprawa, lakierowanie, rama naprawcza, montaz i demontaz części), zastosowania części oryginalnych nowych, zastosowania średnich stawek rbg obowiązujących w miejscu twojego zamieszkania ( podaj tu konkretną wartość - srednio jest to ok. 80 zł netto przy rozliczeniu kosztorysowym), bez amortyzacji. Dodaj w piśmie, że jeżeli nie dostaniesz nowego kosztorysu w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego pisma przez TU to zlecisz wykonanie prawidłowego kosztorysu niezależnemu rzeczoznawcy a kosztami za to obiciążych TU. I gdyby TU nie zastosowało się do tego wezwania to jak najbardziej zrób tak. A jak już będziesz miał prawidłowy kosztorys od niezależnej firmy to napisz Wezwanie do zapłaty konkretnej już kwoty i wyślij je do TU, dając im oczywiście jakiś czas na zapłatę ( pamiętaj o nr konta swojego). Wszystkie pisma wysyłaj listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. A jak to nic nie da to oddaj sprawę do prawnika ( on weźmie za sporządzenie pisma na firmowym papierze z pieczątką około 100-200 zł). Powodzenia
pomocnik_wr jest off-line  
05-02-2010, 11:33  
szach11
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Dzieki. Tak im już napisałem. Babka powiedziała że po przedstawieniu kosztorysu przez niezależnego rzeczoznawce będę musiał przedstawić jeszcze faktury naprawy to chyba nie jest dozwolone ?
szach11 jest off-line  
05-02-2010, 11:49  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Nie, nie musisz naprawiac samochodu a co za tym idzie nie musisz przedstawiac faktur. Złośliwość likwidatorów z TU jest okropna
pomocnik_wr jest off-line  
05-02-2010, 11:55  
szach11
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

kojarzysz może który artykuł ustawy o tym mówi ?
szach11 jest off-line  
05-02-2010, 12:19  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Art. 363 KC
pomocnik_wr jest off-line  
06-02-2010, 16:38  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Z wszystkimi radami dla Ciebie w tym temacie się zgadzam.
Mam tylko jedną uwagę kolega pomocnik wr napisał cytuję:

„zastosowania średnich stawek rbg obowiązujących w miejscu twojego zamieszkania ( podaj tu konkretną wartość - średnio jest to ok. 80 zł netto przy rozliczeniu kosztorysowym)”

NIE ISTNIEJE W LIKWIDACJI SZKÓD KOMUNIKACYJNYCH Z OC I AC POJĘCIE ŚREDNIE STAWKI ZA RBG, JAK RÓWNIEŻ OBOWIĄZUJĄCE STAWKI ZA RBG.

– to ubezpieczalnie przez lata wbijały i wbiją poszkodowanym do świadomości takie określenia.
Nie choć do ubezpieczalni po prośbie „zmieńcie swój kosztorys”, bo niby dlaczego mają Ciebie potraktować lepiej niż innych „LESZCZY” czytaj poszkodowanych, oni powstali by zarabiać a nie rozdawać i jak nie będziesz umiał wyrwać swojej kasy to jej nie dostaniesz po prośbie. Mogli napisać 10zł stawka za rbg, bo tylko taką uznają –I POSTĄPILI BY ZGODNIE Z PRAWEM. To ty kolego masz w szkodzie OC przedstawić swoje roszczenie, czyli ile chcesz odszkodowania i dlaczego (idę na skróty z tym twoim roszczeniem i pomijam wszelkie inne dowody wynikające z art. 6 KC, gdyż jak napisałeś ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność za sprawcę).

Moja rada udaj się do najbliższego ASO VW, które wykonuje naprawy powypadkowe i poproś by zrobili ci kosztorys w Autadexie, bo twój jest w Erotaxie i na pewno z nakładka Manex. Oczywiście nie zrobią tego za darmo ale jak się zgodzą zrobić to zapłacisz 100 góra 150 złotych. W tym kosztorysie będą wszystkie czynności naprawcze w czasie producenta czyli ASO i stawka z tego ASO VW. Tak przedstawione roszczenie choć oparte o dokument prywatny, oczywiście za potwierdzenie odbioru, przekaż ubezpieczalni. Będzie yo dowód na poniesioną przez Ciebie stratę za którą ubezpieczyciel już przyjął odpowiedzialność. Jak zgodnie z przepisami obowiązującego prawa zauważył kolega - pomocnik wr – nie musisz mieć rachunków(faktur) za wykonanie naprawy w tym ASO VW, lub gdziekolwiek indziej, a i tak muszą zapłacić za ten kosztorys, ale bez złudzeń na pewno nie dobrowolnie. Nie szukaj wyroków i argumentów tak jakbyś myślał, że ubezpieczalnia jest w błędzie a ty ich przekonasz, że źle robią i oni zrozumieją swój błąd i już nigdy tak nie postąpią – AMEN. W centralach tych kolosów finansowych są ludzie , którzy nic innego nie robią tylko szukają luk lub możliwych różnych interpretacji prawa, by wykorzystać to finansowo dla swojej firmy – zarabiają tyle w miesiąc co ty przez rok. Dlatego jeszcze raz oni się nie mylą tylko robią to specjalnie, a ich wiedza jest trzy razy większa od naszej. Napisz, bo to ominąłeś jakie części dali do wymiany. W sumie końcowej tego odszkodowania nie widzę żadnych części do wymiany ani ich wartości, ale ja już jestem stary i niedowidzę , a przecież ty piszesz o 60% amortyzacji.
prowian jest off-line  
07-02-2010, 15:56  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Masz Prowianie trochę racji z tymi średnimi stawkami. Ale tylko trochę. W większości TU w warunkach AC jest określony sposób naliczania odszkodowania metodą kosztorysową, a co za tym idzie jest napisane, że stawki rbg są średnie na terenie miejsca zamieszkania poszkodowanego lub miejsca likwidacji szkody. Oczywiście nie we wszystkich warunkach AC tak jest. A co do szkód z OC - skoro poszkodowanego mają obchodzić warunki ogólne to i ogólnie można przyjąć stawki rbg. Jest wiele spraw sądowych z podobnymi problemami. Skoro sądy są w stanie określić wartość 1 rbg kosztorysowej bez względu na markę auta, TU i inne czynniki to jednak istnieje nieoficjalne może, ale jednak pojęcie "stawki śreniej". Poza tym - gdzie jest zapisane czy 1 rbg ma kosztowac 40 czy 100 zł netto dla rozliczenia kosztorysowego? No nigdzie, i stąd punktem zaczepienia jest coś "po środku". Oczywiście dla TU najkorzystniejsza jest ta najniższa wartość, ale dlaczego poszkodowany ma przez to ucierpieć. Dlatego właśnie zarówno prawnicy, jak i biegli motoryzacyjni ( włącznie z sądowymi) tak chętnie używają terminu " stawka uśredniona".
pomocnik_wr jest off-line  
07-02-2010, 19:29  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Do kolegi pomocnik wr
Nawet sobie sprawy nie zdajesz jaką sprawiłeś mi radość poruszając ten temat, bo to mój ulubiony. Zanim będziemy wymieniać się nawzajem swoimi racjami to proszę wytłumacz mi ten fragment z twojej wypowiedzi, bo go nie rozumiem: „A co do szkód z OC - skoro poszkodowanego mają obchodzić warunki ogólne to i ogólnie można przyjąć stawki rbg."
prowian jest off-line  
07-02-2010, 20:14  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Warunki ogólne to te wynikające z KC i ustawy. A ogolne stawki rbg to te, które można byłoby uznać za uśrednione, te, na których "pracuje" niezalezny rzeczoznawca samochodowy, te, które są określone przez sąd w podobnej sprawie itp. Myślę, że nie będziemy wymieniać się racjami, bo nie o to chodzi w tym temacie. Oboje staramy się pomóc i doradzić szachowi11. Ja napisałam to, co uważam za warte wykonania i co zdarza się w pełni skuteczne ( choć nie zawsze w 100 %, ale przynajmniej w większej części). Uważam, że warto spróbować. W TU też pracują ludzie. I szczerze powiedziawszy bardzo wielu z tych ludzi na wszelki wypadek ( i dla korzyści TU) będzie postępowało na początku sprawy tak jak "góra" rozkaże. Wielu z likwidatorów szkód nawet nie jest w 100 % pewnych co jest tylko wewnętrnym przepisem TU a co wynika z ustanowionego prawa. Nie jeden raz z czymś takim się spotkałam, niestety. Ty podpowiedziałeś to, co uważasz za rozsądne. I teraz szch11 musi sam wyciągnąć wnioski. Pozdrawiam
pomocnik_wr jest off-line  
07-02-2010, 21:11  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Czuję się rozczarowany twoją wypowiedzią, choć dziękuję za wyjaśnienie- określasz warunkami ogólnymi OC przepisy kodeksu cywilnego i ustawę o działalności ubezpieczeniowej. Mam pewne zastrzeżenia do wprowadzania nowych nazw dla istniejących oficjalnych a szczególności na takim forum ale nie dyskutuję wiem o co chodzi.
Rozczarowała mnie twoja zachowawcza podstawa, bo zabrzmiało to tak NIE DYSKUTUJĘ WIEM SWOJE I TAK BĘDĘ RADZIŁ INNYM. Bez urazy ale większość rat na tym forum w dziedzinie likwidacji szkód komunikacyjnych to rady typu napisz odwołanie, ubierz się ładnie i ogol. Pamiętaj byś był grzeczny i do wszystkich zwracał się z szacunkiem. Oczywiście zwracaj im uwagę, ze błądzą ale nie nachalnie. Działaj tylko i wyłącznie według stereotypów które ustaliła ubezpieczalnia. Proś o więcej a może Ci dadzą.
Czy ty nie rozumiesz, ze wasze rady są oparte tylko i wyłącznie o praktyki ubezpieczalni. Kto z was wprowadził na to forum jakiekolwiek nowatorskie spojrzenie. Będziesz klepał średnia , uśredniona, w obiegu publicznym, uznawana przez biegłego itd. Ku radości każdej ubezpieczalni.
Oczywiście nie podejmiesz rękawicy do otwartej dyskusji na forum o stawkach, bo to by Ci mózg troszkę wyprało a przecież ty się dobrze czujesz z tymi średnimi i obowiązującymi stawkami . Gdybyś jednak zmienił zdanie TO ZAPRASZAM, bo otworzyłem temat dla wszystkich „MĄDRALI” łącznie zemną pod tytuem
Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia Jaka powinna być stawka
Czekam na wasze wypowiedzi i twoje też.
prowian jest off-line  
08-02-2010, 09:54  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Bardzo mi przykro Panie Prowianie, że jest Pan jednym z tych mądrali, którzy obrażaniem innych próbują sprowokować dyskusję. Powinien się Pan nauczyć jeszcze szacunku dla innych, to może zechcą z Panem rozmawiać. Życzę powodzenia, a tematu nie mam ochoty rozwijać z Panem jako rozmówcą. Polecam, tylko raz chociaż, spróbować napisać odwołanie dla poszkodowanego klienta TU. Oczywiście na tyle dobre, aby TU wypłaciło tyle, ile o ile wnioskował poszkodowany. Ja już mam za sobą i pierwszy, i drugi, i któryś z rzędu raz w tej kwestii. Więc nie pisz mi, Panie Prowianie, że to rady, tylko rady bez pokrycia.
pomocnik_wr jest off-line  
09-02-2010, 02:45  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Tylko do kolegi pomocnik wr
Generalnie szanuję ludzi ale skłamałbym, gdybym napisał, że wszystkich ludzi szanuję tak samo. Mój szacunek do nich w minimalnym stopniu jest uzależniony od ich wiedzy, bogactwa, pozycji społecznej, stanowiska w maksymalnym zaś od ich cech charakteru takich jak odwaga, bezkompromisowość, uczciwość, prawdomówność, otwartość, pracę nad sobą itd. Niestety są też ludzie którzy nie zasługują na szacunek i potrafią swoimi cechami charakteru wywołać uczucie obrzydzenia i pogardy. Do takich ludzi zaliczam wszystkich dekowników, pozorantów, kłamców, tchórzy, zachowawczych, bez ambicji życiowych i zawodowych, godzących się na kompromisy by tylko zachować spokój i samozadowolenie, z kompleksami itd. Jeśli wiec chciałbyś bym nauczył się takich szanować to STANOWCZO PROTESTUJE i tego nie zrobie. Daleki też jestem , by licytować się kto ile czego napisał i z jakim skutkiem. Szczerze gratuluję tych twoich sukcesów i fajnie ,że się nimi chwalisz i jesteś z nich dumny. Nie będę Cię zniechęcał mówiąc Ci , że to nie tylko początki są trudne, ze czym dalej tym trudniej, bo więcej wiesz i więcej ludzi wokół siebie musisz przekonać. Widzisz gdy się mało wie to się mało żąda i można dostać zawsze wszystko, gdy zaś wie się dużo to się dużo żąda i rzadko dostaje się wszystko. Czy powinienem Cię szanować??? Odpowiedz sobie sam znasz już moje kryteria.
prowian jest off-line  
01-03-2010, 13:54  
szach11
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Panowie
Wysłałem wniosek reklamacyjny już jakiś czas temu zgodnie z radami.
Mam pytanie ile czasu ma TU na odpowiedź, bo Pani z TU poinformowała mnie że 1 m-c.
Pozdrawiam
szach11 jest off-line  
01-03-2010, 14:42  
RoibertN
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Zaniżona wycena OC

Ile im się chce ... ja swoją wysłałem jakieś 1,5 miesiąca temu i nic. Dostałem tylko info że nie dadzą mi odszkodowania bo klient nie potwierdził że to z jego winy
RoibertN jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaniżona wycena z OC Generali (odpowiedzi: 13) Witam wszystkich Moja sprawa wygląda następująco: uszkodziłem samochód nie z mojej winy i staram sie o odszkodowanie z oc sprawcy. Dostałem wycenę...
§ zaniżona wycena samochodu (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, mój samochód został przejęty przez bank z powodu niepłacenia rat kredytu udzielonego na jego zakup. Bank skorzystał z usług...
§ zaniżona wycena nieruchomości (odpowiedzi: 7) :-(Witam, jestem właścicielem kilku nieruchomości. Wskutek przeróżnych perturbacji sądowych komornik chce sprzedać w/w. Pierwszą z nich rzeczoznawca...
§ Zaniżona wycena samochodu OC. (odpowiedzi: 3) Witam. Mam problem z ubezpieczycielem. Zacznę od początku. Dnia 07.10.12 miałem stłuczkę ( nie z mojej winy). Na miejscu była policja. Tego samego...
§ Zaniżona wycena - co dalej? (odpowiedzi: 13) witam wszystkich ! moja historia jest jak wiele innych na forum: miała miejsce kolizja, została wezwana Policja. Moje auto ma być naprawione z OC...
§ Spłata spadkobiercy,zaniżona wycena (odpowiedzi: 2) Witam... W przyszłym tygodniu odbędzie sie rozprawa o dział spadku (nabycie już było) Odziedziczyłam 1/3 wartości mieszkania. Osoba,która nabyła...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:29.