Sprzedaż auta a wypowiedzenie OC. - Forum Prawne

 

Sprzedaż auta a wypowiedzenie OC.

Witam ! Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w interpretacji art.31 i 32 ustawy o ubezpieczeniach,a w szczególności ust.4 art 32 . Sprzedałam auto w 2006 r. na umowę k/s i po 3 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § Nawiązka z OC
    Witam, Zostałam ukarana zapłatą poszkodowanemu nawiązki za wypadek komunikacyjny. Na jakiej podstawie mogę...
  • § Szkoda OC - pokrycie czesci ko...
    Witam. Dnia 02.10.2017 miałem kolizję samochodową, w której jestem poszkodowany. Firma ubezpieczeniowa Interrisk....
  • § Zepchnięcie z drogi bez kontak...
    Witam, mam pytanie odnośnie odszkodowania za uszkodzoną część samochodu bez kolizji między autami. Dzisiaj osoba...

Odpowiedz
 
23-02-2010, 23:03  
siwy1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Sprzedaż auta a wypowiedzenie OC.

Witam !

Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w interpretacji art.31 i 32 ustawy o ubezpieczeniach,a w szczególności ust.4 art 32 .
Sprzedałam auto w 2006 r. na umowę k/s i po 3 latach firma PZU wszczęła postępowanie egzekucyjne w sprawie zapłaty składki oc za rok 2007. W tym czasie nie było mnie w kraju, sąd wydał tytuł wykonawczy dla komornika, który zajął mi konto bankowe.
Moje pytanie: czy miałam obowiązek poinformować PZU o fakcie sprzedaży auta?Nabywca mojego samochodu prawdopodobnie nie zarejestrował i nie wznowił umowy oc, w związku z tym dla PZU jestem nadal właścicielem tego auta.
Bardzo proszę o pomoc.

Poniżej podaję treść tych artykułów.

Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.
2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń dokonuje ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.
3. W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu nabycia pojazdu mechanicznego.
4. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu na rzecz właściciela. W razie wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu mechanicznego na rzecz właściciela.
5. W razie niewypowiedzenia przez właściciela pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio ust. 2.
6. W razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 4, posiadacz pojazdu mechanicznego wypowiadający umowę jest obowiązany do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w ostatnim dniu przed rozwiązaniem się umowy wypowiedzianej.

Art. 32. 1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
2. Skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego pojazdu.
3. Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.
4. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do posiadacza pojazdu mechanicznego, o którym mowa w art. 31 ust. 4.
siwy1 jest off-line  
24-02-2010, 07:42  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 7.422
Domyślnie RE: Sprzedaż auta a wypowiedzenie OC.

Miałeś obowiązek zgłosić sprzedaż pojazdu w ciągu 30 dni. Należało przesłać kserokopie umowy sprzedaży aby zakład ubezpieczeń mógł zwrócić się do nowego posiadacza pojazdu z informacją o jego prawach i obowiązkach w związku z nabyciem praw do Twojej polisy OC.
Jesli tego nie zrobiłeś zakład ubezpieczeń zgodnie z art 32 ust 3 może żądać od Ciebie i od nabywcy niezpałaconych składek aż do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń kiedy i kto stał się nowym posiadaczem pojazdu.
karambol jest off-line  
24-02-2010, 22:48  
siwy1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Sprzedaż auta a wypowiedzenie OC.

Dokladnie tylko jak sie ma art32 ust4 w odniesieniu do art31 ust4 ? Moze ktos to zinterpretuje ?
siwy1 jest off-line  
24-02-2010, 23:25  
tri
Przyjaciel forum
 
Posty: 395
Domyślnie RE: Sprzedaż auta a wypowiedzenie OC.

upraszczając - posiadacz pojazdu mechanicznego niebędący właścicielem tego pojazdu to np leasingobiorca - ma samochód w leasingu, właścicielem pozostaje leasingodawca; albo - kredytobiorca - ma samochód zakupiony na kredyt, właścicielem jest bank
posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela - np nie płacił rat, właściciel odebrał pojazd

odnosząc do tego art. 32 ust 1 i 3 - czytasz:
zbywca = posiadacz pojazdu mechanicznego niebędący właścicielem tego pojazdu -> obowiązki określone dla zbywcy, odnoszą się również do posiadacza pojazdu niebędącego właścicielem tego pojazdu
nabywca = właściciel pojazdu

czy teraz zapisy są zrozumiałe?

Z tego, co piszesz - art. 31 ust 4 nie będzie miał zastosowania do Twojego przypadku - a nawet jeśliby miał - to najistotniejszy dla Ciebie zapis to art.32 ust 3:
Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.

Dodam, że odpowiedzialność solidarna za zapłatę składki oznacza, że ubezpieczyciel może domagać się zapłaty składki albo od Ciebie, albo od Nabywcy - jak woli.
tri jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie OC auta - jak najlepiej to zrobić? (odpowiedzi: 5) Witam, Wstępnie powiem że zrobiłem głupotę i chciałbym się poradzić jak najlepiej to rozwiązać. Zakupiłem pierwszy mój samochód z Niemiec....
§ Sprzedaż auta, wypowiedzenie umowy OC (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich forumowiczów i bardzo proszę o pomoc. W zeszłym roku sprzedałem samochód i natychmiast wypowiedziałem umowę obowiązkowej polisy OC...
§ Sprzedaż auta, wysyłka umowy kupna sprzedaży (odpowiedzi: 4) Witam, Sprzedałem pojazd zanim go przerejestrowałem na siebie. teraz umowę kupna sprzedaży z nowym właścicielem muszę wysłać do tarnowskich gór ( tam...
§ sprzedaż auta - nie okazanie umowy sprzedaży w TU (odpowiedzi: 2) Witam, sprzedałem auto 01-02-2013r, nie poinformowałem o tym TU (nie wysłałem kopi umowy sprzedaży) natomiast wypowiedziałem umowę ubezpieczenia OC...
§ Sprzedaż auta po tygodniu wypowiedzenie oc (odpowiedzi: 1) Witam mam taki problem a mianowice kupiłem tydzień temu auto za 900zł po 3 dniach urwałem koło ,samochodu jeszcze nie zarejestrowałem i chcę go...
§ Możliwość wypowiedzenie OC auta w umowie sprzedaży (odpowiedzi: 5) Czy jest możliwe wypowiedzenie OC poprzez zawarcie w umowie sprzedaży punktu, oświadczenia woli nowego właściciela, stwierdzającego, iż rezygnuje z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:30.