Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy - Forum Prawne

 

Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

witam mam problem z wyplata odszkodowania zakalad ubezpieczeniowy intrrisk odmawia mi wyplaty poniewaz musza czekac na potwierdzenia sprawcy zaznaczam ze mineło juz 3o dni od daty zgloszenia do zgloszenia dodalem oswiadczenie sprawcy gdzie byly zawarte ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
18-03-2010, 04:57  
Biju
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

witam mam problem z wyplata odszkodowania
zakalad ubezpieczeniowy intrrisk odmawia mi wyplaty poniewaz musza czekac na potwierdzenia sprawcy zaznaczam ze mineło juz 3o dni od daty zgloszenia
do zgloszenia dodalem oswiadczenie sprawcy gdzie byly zawarte wszystkie dane wraz z telefonem oraz dokladny przebieg zdarzenia
czy moge powolac sie na jakas ustawe lub byc moze mial ktos podobne problemy ???????

z gory dziekuje za odpowiedz
Biju jest off-line  
18-03-2010, 08:35  
Mike26
Użytkownik
 
Posty: 207
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Witam,

Ten temat był poruszany na forum już kilkakrotnie.

Jest takie powiedzenie - mądry Polak po szkodzie.

Odmawia bo czeka na potwierdzenie sprawcy. Minęło 30 dni - niech Pan się skontaktuje ze sprawcą zdarzenia o zaistniałej sytuacji lub skieruje sprawę do sądu.

Nie będzie wypłaty dopóki sprawca nie potwierdzi zdarzenia - dlatego zawsze trzeba pamiętać o wezwaniu Policji. Notka policyjna jest istotnym dowodem, który zaoszczędzi nam wielu kłopotów

Pozdrawiam.
Mike26 jest off-line  
18-03-2010, 10:51  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Rozwijając wypowiedź powyższą, to dla ubezpieczyciela oświadczenie spisane przez kogoś,gdzieś, na czymś jest niewiarygodne. Ubezpieczyciel wysyła do sprawcy druki do wypełnienia.Trzeba podać wiele informacji, opisać zdarzenie(czas,okoliczności warunki pogodowe,znaki drogowe,), narysować zdarzenie (przed, w trakcie,po), napisać oświadczenie o trzeźwości. Do tego należy załączyć kopie różnych dokumentów np.: prawa jazdy, polisy OC,dowodu, rejestracyjnego, oświadczenie właściciela pojazdu,że został on uzyty za jego zgodą (jesli to pojazd firmowy lub np. babci) itp.
karambol jest off-line  
18-03-2010, 14:18  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Karambol jak prosiłaś, krótko.
Czy ubezpieczyciel ma prawo wstrzymać się z wypłatą odszkodowania z powodu nie potwierdzenia zdarzenia przez sprawcę (swojego klienta) łamiąc w ten sposób przepisy ustawy?
Czy powinien wypłacić odszkodowanie w kwocie bezsporną zgodnie z ustawą w terminie 30 dni.?
Czy ubezpieczyciel ma sankcje wynikające z ustawy w stosunku do sprawcy (swojego klienta) za brak reakcji na przesyłaną mu korespondencję, co w konsekwencji doprowadziło do niesłusznej wypłaty odszkodowania.?
Czy ubezpieczyciel nie łamie przepisów prawa z czystej wygody by nie musiał dochodzić własnych roszczeń regresowych.?
Co stanie się, jeśli ten sprawca nigdy nie potwierdzi ani nie zaprzeczy zdarzeniu, a z poszkodowanym nie będzie chciał rozmawiać?
Czy postępowanie ubezpieczyciela ma jakaś podstawę prawną czy jest tylko prawem zwyczajowym.?
Szukając odpowiedzi na te pytania można wyrwać się z zakorzenionego szablonu postępowania, które nam wmówiona jako jedynie słuszne (dla kogo?) i spojrzeć na strawę inaczej.
prowian jest off-line  
18-03-2010, 15:00  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Prowian, a jaka jest kwota bezsporna w przypadku kiedy niewiadomo czy sprawca jest sprawcą, czy poświadczy swoją winę czy zmieni zdanie?

Twój tok myślenia przypomina kradzieże na tzw. wnuczka. Ktoś dzwoni do babci podając się za wnuczka i mówi,że zaraz przyśle kolegę po forsę, a babcia nie sprawdza tylko kasę daje.
TU też ma nie sprawdzać tylko wypłacać kasę każdemu kto przyjdzie po pieniądze?
Przeciez TU nie odmawia wypłaty tylko sprawdza fakty. Jak się uda w ciągu 30 dni to wszystko ok, a jak się nie uda to trudno, trzeba czekać. Udowodnienie winy lezy po stronie poszkodowanego.
karambol jest off-line  
18-03-2010, 15:17  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 1.979
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Cytat:
Napisał/a prowian Zobacz post
Czy ubezpieczyciel ma prawo wstrzymać się z wypłatą odszkodowania z powodu nie potwierdzenia zdarzenia przez sprawcę (swojego klienta) łamiąc w ten sposób przepisy ustawy?
Ubezpieczyciel wstrzymując wypłatę odszkodowania do czasu wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności nie łamie przepisów ustawy, o ile w terminie do 30 dni poinformuje roszczącego o przyczynach niemożności wypłaty odszkodowania i przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska i o ile z tym ostatecznym stanowiskiem zmieści się w 90 dniach.
Wypłata nawet kwoty bezspornej jest możliwa w sytuacji, kiedy nie wiadomo w jakim stopniu jest zaangażowana odpowiedzialność TU, albo trudno dokładnie okreslić wysokość należnego odszkodowania. Natomiast są również sytuacje, kiedy w ogóle nie wiadomo, czy istnieje jakakolwiek odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń.
I nie chodzi tu bynajmniej o to, czy TU chce się czy nie bawić w regres czy inne sankcje wobec ubezpieczonego, tylko o to, czy roszczącemu należy się odszkodowanie.

Niemniej jednak ubezpieczyciel nie powinien biernie czekać na to, czy ubezpieczony potwierdzi oświadczenie. Ma możliwość przeanalizowania uszkodzeń pojazdu poszkodowanego pod kątem zgodności z opisanymi okolicznościami, może sprawdzić zgodność danych sprawcy z oświadczenia z jego danymi w swojej bazie, a nawet porównać podpisy z oświadczenia i wniosku ubezpieczeniowego.
Anna P. jest off-line  
18-03-2010, 23:42  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie

Karambol w któryś poście dostałem od ciebie reprymendę, że piszę zbyt zawile i niezrozumiale dla wielu a na pewno dla osób pytających na tym forum. Przyjąłem tą uwagę z pokorą i postaram się wyciągnąć z niej wioski dla dobra ogółu.
Włączyłem się do tego tematu z powodu mojego sprzeciwu co do twierdzenia Mike26 - "Nie będzie wypłaty dopóki sprawca nie potwierdzi zdarzenia"
oraz twojego poparcia dla niego wyrażonego w zdaniu
"dla ubezpieczyciela oświadczenie spisane przez kogoś gdzieś, na czymś jest niewiarygodne".
Dlatego też, chcąc się skracać zadam kolejne pytanie.
Czy zawiadamiając o szkodzie ubezpieczyciela sprawcy, poszkodowany musi przedstawić oświadczenie sprawcy, jeśli nie była sporządzona notatka policji z miejsca zdarzenia.?
W kolejnej wypowiedzi zadałaś pytanie " TU też ma nie sprawdzać tylko wypłacać kasę każdemu kto przyjdzie po pieniądze?" Jeśli nie do mnie to przepraszam, jeśli zaś do mnie to odpowiadam. Nie ma na tym forum mojej wypowiedzi pozbawiającej prawa ubezpieczyciela do jakichkolwiek działań w celu zebrania niezbędnych, podkreślam niezbędnych dowodów potrzebnych do określenia jego odpowiedzialności i wysokości odszkodowania. Dlatego też pytam.
Czy oczekiwanie, z powodu biernej postawy sprawcy, jest działaniem, które można uznać za zachowanie należytej staranności w procesie likwidacji szkody i jednocześnie uznać za uzasadnioną prawem zwłokę dłużnika w wykonaniu swojego zobowiązania?
Zgadzam z Twoim twierdzeniem, że " Udowodnienie winy leży po stronie poszkodowanego." Ale nie wiem cóż można zrobić więcej niż zrobił autor tematu i stąd pytanie.
Czy przekazanie ubezpieczycielowi przyznania się do winy sprawcy (oświadczenia z jego podpisem) udzielenie odpowiedzi na wszelkie pytania, wypełnienie wszelkich druków, okazanie auta w stanie uszkodzonym itd. wyczerpuje obowiązki poszkodowanego leżące po jego stronie w kwestii udowodnienia winy sprawcy.?
Moje ostatnie pytanie nazwiesz "czepialskim", ale tez przyznasz, że taki scenariusz jest możliwy.
Czy poszkodowany otrzyma odszkodowanie, jeśli sprawca przed potwierdzeniem swojej winy zejdzie z tego świata z przyczyn naturalnych niezwiązanych z wypadkiem.?
PS. Bez cienia złośliwości, tylko z ciekawości skąd u Ciebie te ciągłe skojarzenia z przestępstwami czy Ciebie spotkała jakaś przykrość w wyniku przestępstwa.

AnnoP trudno mi dyskutować z Twoja wypowiedzią, bo byłaby to dyskusja z ustawą, a jest ona, jaka jest i nie mi ja krytykować, chciałbym tylko by była przestrzegana przez ubezpieczycieli, poszkodowanych i sprawców. Sprawcy zgodnie z ustawą mają wiele wynikających z jej postanowień obowiązków na przykład niezwłoczne powiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu, które może skutkować roszczeniem odszkodowawczym. Teoretycznie, więc ubezpieczyciel powinien się dowiedzieć o zdarzeniu od sprawcy.
W tym konkretnym temacie chodzi o odpowiedz na pytanie.
Czy ubezpieczyciel może się skutecznie zasłonić przed przyjęc iem odpowiedzialności oczekiwaniem na potwierdzenie zdarzenia od sprawcy?, moim zdaniem nie. Z treści twojej wypowiedzi, z którą się całkowicie zgadzam, i która ma oparcie w wyrokach Sądu Najwyższego dotyczących tego tematu, wynika również, że nie.

"Niemniej jednak ubezpieczyciel nie powinien biernie czekać na to, czy ubezpieczony potwierdzi oświadczenie. Ma możliwość przeanalizowania uszkodzeń pojazdu poszkodowanego pod kątem zgodności z opisanymi okolicznościami, może sprawdzić zgodność danych sprawcy z oświadczenia z jego danymi w swojej bazie, a nawet porównać podpisy z oświadczenia i wniosku ubezpieczeniowego".

W praktyce jednak trudność polega na udowodnieniu ubezpieczycielowi, że nie dochował "należytej staranności" by zdobyć takie potwierdzenie, jeśli nie można w inny sposób, o którym piszesz przyjąć odpowiedzialności. Wiem z doświadczenia, że w aktach szkodowych wyrastają wtedy jak grzyby po deszczu notatki służbowe z odwiedzin u sprawcy w domu o różnych godzinach. Niestety te odwiedziny są nieskuteczne a dokumenty z oryginalnym podpisem sprawcy znajdują się tylko w centrali itd. Kończę, bo mam pisać krótko. Reasumując dobrze się stało, że Twoja wypowiedz nie była, jako pierwsza w tym temacie, bowiem nie byłoby tej wymiany zdań. Ja zaś uważam, że takie forum oprócz bieżącej pomocy potrzebującym powinno też wypełniać pewne funkcje edukacyjne w zaniedbanym temacie wiedzy o prawach i obowiązkach poszkodowanych i ubezpieczycieli.
prowian jest off-line  
19-03-2010, 08:04  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Prowian, poszkodowany nie musi przynosić oświadczenia sprawcy.Czasem jest to wręcz niemożliwe, bo nie każdy wozi kartki i długopisy.
Wystarczy,że poszkodowany wypełni zgłoszenie szkody i poda swoje dane dane sprawcy,dane pojazdów,okoliczności zdarzenia itp.
Na tej podstawie TU przesyła do sprawcy dokumenty do wypełnienia i teraz wszystko zależy od uczciwości i rzetelności sprawcy.
Nikogo nie podejrzewam o nieuczciwość, ani ludzi, ani TU. TU nie jest wyjątkiem jesli chodzi o sprawdzanie i analizowanie dokumentacji. Nikt nie wypłaci kasy na oświadczenie niewiadomego pochodzenia. Bank nie wypłaci.Poczta nie wypłaci.
Co do bierności, to ani TU, ani poszkodowany nie powinni być bierni.TU wysyła pismo i czeka, ale poszkodowany bezczynnie czekać nie musi. To jego interes, aby dostać szybko odszkodowanie.Może ponaglać, naciskać, a nawet postraszyć sądem.
karambol jest off-line  
19-03-2010, 13:56  
ZU123
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

karambol masz rację, ale nie tak łatwo jest wyprzeć się czegoś co się podpisało ( czytaj - oświadczenie po wypadku)- dużo łatwiej jest wyprzeć się słów. Dlatego, mimo że TU i tak wyśle do sprawcy dokumenty do wypisania -bo owo oświadczenie nie wystarczy- poszkodowany ma zawsze podkładkę, że do zdarzenia z tym i tym pojazdem w takich a takich okolicznościach doszło - podpisy obu stron. Dlatego twierdzę że ten długopis i kartkę warto wozić ze sobą i pisać oświadczenia gdy decydujecie o niewzywaniu policji, żeby chociaż mieć "coś" co pomoże odzyskać pieniądze.
ZU123 jest off-line  
20-03-2010, 00:50  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Karambol, ale nadal nie ma odpowiedzi.
Czy potwierdzenie sprawcy jest podstawowym warunkiem otrzymania odszkodowania a jego brak skutkuje odmową wypłaty odszkodowania.?
bo to temat dyskusji.
prowian jest off-line  
20-03-2010, 18:55  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Ja i Anna P wypowiedziałyśmy się w temacie dość jasno, ale oczywiście nie dla Ciebie.Nie prowokuj kolejnej nieprzyjemnej wymiany zdań.
Masz odmienne stanowisko to je przedstaw.
karambol jest off-line  
22-03-2010, 08:57  
RoibertN
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Zakłady ubezpieczeń często żądają potwierdzenia przez sprawcę spisanego wcześniej oświadczenia, jednak - zdaniem Rzecznik - brak potwierdzenia oświadczenia nie może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania, szczególnie w przypadku niepodjęcia przez zakład ubezpieczeń innych dostępnych mu czynności w ramach postępowania wyjaśniającego. Jeżeli więc wszystkie potrzebne dokumenty w sprawie, w tym także oświadczenie sprawcy, zostały dostarczone ubezpieczycielowi, to brak jest podstaw aby żądać potwierdzenia przez sprawcę wcześniej spisanego przez niego dokumentu.
RoibertN jest off-line  
31-03-2010, 02:26  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Jak to jest modne teraz w "PO" "Kocham Cię RoibertN", bo nie na mnie słynie cała kloaka "karambola" w tym temacie.
prowian jest off-line  
31-03-2010, 07:42  
Adesko
Stały bywalec
 
Adesko na Forum Prawnym
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Cytat:
Napisał/a prowian Zobacz post
Karambol, ale nadal nie ma odpowiedzi.
Czy potwierdzenie sprawcy jest podstawowym warunkiem otrzymania odszkodowania a jego brak skutkuje odmową wypłaty odszkodowania.?
bo to temat dyskusji.
Oczywiście, że nie jest warunkiem otrzymania odszkodowania. TU posiada zaplecze ludzkie (rzeczoznawców, detektywów), którzy w sytuacji braku potwierdzenia winy przez sprawcę powinni ustalać odpowiedzialność za zdarzenie i dopiero po wykonaniu takich czynności wydawać decyzję. Skoro zgodnie z wyrokami SN TU nie powinno czekać na wyrok w sprawie karnej to tym bardziej nie powinno oczekiwać w nieskończoność na wyjaśnienia sprawcy i na tej podstawie odmawiać odszkodowania.

Poza tym przy podejrzeniu wyłudzenia odszkodowania (gdzie sprawca przyznaje się do winy) TU prowadzi szeroko zakrojone dochodzenia, równie dobrze mogłoby być ono podjęte w sytuacji gdy sprawca się miga.

Dla wyeliminowania takich problemów warto zawsze wezwać policję
Adesko jest off-line  
16-09-2015, 12:33  
pro1976
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy

Na przyszłość proponuję skorzystanie z ubezpieczenie dla kierowców. MA go np. das, concordia. Wtedy w przypadkach sporu z ubezpieczycielem on zajmują się formalnościami i nie trzeba samemu walczyć z ubezpieczycielem unikającym wypłaty OC
pro1976 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy (odpowiedzi: 1) Witam! Jestem nowym użytkownikiem tego forum i prosiłbym o odpowiedź na problme, który wygląda następująco: W paździrniku br....
§ Kolizja, ustalanie sprawcy, co z odszkodowaniem? (odpowiedzi: 4) Witam. Jakies dwa tygodnie temu brałem udział w kolizji. Mianowicie jadąc spokojnie swoim pasem wjeżdżałem w zakręt, kiedy z naprzeciwka nagle...
§ problem z odszkodowaniem z OC sprawcy mimo wyroku sadu. (odpowiedzi: 8) witam serdecznie, Otoz 31 maja 2010 roku mialem stluczke w Warszawie na skrzyzowaniu Krakowska-Hynka, sprawca uciekl z miejsca wypadku...
§ Problem z odszkodowaniem z OC sprawcy (odpowiedzi: 4) Witam, 26,06,20011 zgłosiłęm szkode do interrisk 12,08,11 dostałęm takie pismo: ImageShack® - Online Photo and Video Hosting I co teraz? coś im...
§ Problem z odszkodowaniem z oc sprawcy (odpowiedzi: 11) Witam, 19.07.2009 miałam kolizję drogową.Kierujący pojazdem służbowym nie zachował należytej odległości ode mnie i przywalił w tył auta w skutek...
§ Ucieczka sprawcy, numery, problem z odszkodowaniem (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich Moim problemem jest kolizja, w której zostałam poszkodowana. Kierowca samochodu, który zajechał mi drogę uciekł z miejsca...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:43.