Akty prawne, a zgłoszenie sprawy do TU "sprawcy" - kilka pytań - Forum Prawne

 

Akty prawne, a zgłoszenie sprawy do TU "sprawcy" - kilka pytań

Witam wszystkich! Sytuacja: Kolizja samochodowa. Kierujacy pod wpływem alkoholu wypadł z zakrętu, wjechał w bok mojego samochodu i zepchnął na pobocze. Likwidacja szkody związanej z samochodem została zgłoszona do TU "sprawcy" i jest w trakcie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
07-06-2010, 21:00  
99fleaa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Akty prawne, a zgłoszenie sprawy do TU "sprawcy" - kilka pytań

Witam wszystkich!

Sytuacja:

Kolizja samochodowa. Kierujacy pod wpływem alkoholu wypadł z zakrętu, wjechał w bok mojego samochodu i zepchnął na pobocze. Likwidacja szkody związanej z samochodem została zgłoszona do TU "sprawcy" i jest w trakcie likwidacji (wstęp do postepowania w sprawie o wykroczenie). Brak pogotowia na miejscu kolizji, późniejsza wizyta u lekarza.Szkoda osobowa nie została jeszcze zgłoszona do TU gdyż leczenie trwa.


Akty prawne:

"Art. 53. KPK W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego."


"Art. 62. KPK. Pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa."


"Art. 49a. KPK. Jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator, może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 Kodeksu karnego."


"Art. 46. § 1. KK. W razie (...) naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, skazania za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (...), sąd, na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej, orzeka obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części; (...).
§ 2. Zamiast obowiązku określonego w § 1 sąd może orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w celu zadośćuczynienia za (...), naruszenie czynności narządu ciała, rozstrój zdrowia, a także za doznaną krzywdę."


Moje pytania w związku ze sprawą:

1. Czy zgłoszenie szkody majątkowej do TU "sprawcy" przed rozpoczęcięm przewodu sadowego, jest tym samym/automatycznym co wytoczenie przeciw oskarżonemu powództwa cywilnego o ktorym mowa w art. 62 KPK ?

2. Czy zgłoszenie szkody osobowej do TU "sprawcy" przed rozprawą, jest tym samym/automatycznym co złożenie wniosku o którym mowa w art. 49a KPK ?

3. Czy w przypadku niezakończonego leczenia mogę zgłaszać szkode osobową (w TU "sprawcy" lub w sytacji z art. 49a KPK) ?

4. Jak odbywa się zgłaszanie takiego/takich wniosków? Czy zostanę zapytany o chęć zgłoszenia, czy musze sam o to wystąpić?

Dziękuję za zainteresowanie.
99fleaa jest off-line  
08-06-2010, 10:14  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Akty prawne, a zgłoszenie sprawy do TU "sprawcy" - kilka pytań

Powiem tak. Likwidacja szkody rzeczowej zostanie zawieszona najprawdopodobniej tuż przed wypłatą odszkodowania. Ono zostanie wypłacone po przedstawieniu wyroku sądowego określającego winę sprawcy. Chyba, że TU uzyska z Policji raport określający winę sprawcy. Co do szkody osobowej - możan ja zgłaszac teraz, przed sprawą w sądzie i przed zakończeniem leczenia. Zadoścuczynienie z tego tytułu musi zostać wypłacone w jakiejś, wyliczonej przez TU, kwocie. Jest to kwota bezsporna.
pomocnik_wr jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ kilka pytań przed "nowym zyciem"? (odpowiedzi: 8) Dzień dobry, Z góry przepraszam, jesli umieściłam post w złym dziale, ale nie do konca wiedziałam który powinnam wybrac.. Wiec.. Po 24latach...
§ "Podmiot szkoleniowy" - kilka pytań (odpowiedzi: 1) Witam, wraz z koleżankami chciałybyśmy założyć instytucję, zajmująca się szerzeniem wiedzy o zdrowym trybie życia, odpowiednim żywieniu itd....
§ Kilka pytań o "Fan fiction" (odpowiedzi: 3) Witam. Mam parę mniej lub bardziej skomplikowanych pytań dotyczących czegoś co znane jest jako "fan fiction", czyli własnych historii osadzonych w...
§ Akty prawa powszechnie obowiązującego-kilka pytań. (odpowiedzi: 1) Czy org administarcji publ mogą odmówić zastosowania przepisów ustawy jeśli w ich przekonaniu są sprzeczne z Konstytucjią: a tak !b nie Czy Rm...
§ "Bezrobotny" ale czy napewno? Mam kilka pytań co do pewnego cytatu... (odpowiedzi: 1) Podaję cytat z pewnego źródła: "oświadczył że jest obecnie bezrobotnym bez prawa zasiłku, utrzymuje się z pracy dorywczej, nie ma pracy stałej,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:16.