Jaką kwotę podać za odszkodowanie? - Forum Prawne

 

Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

Witam 22.06.2010r w godzinach wieczornych doznałem niefortunnego wypadku. Z budynku spadł kawał elewacji i uderzył mnie w bok głowy[kość skroniową]. Mam koło oka i przy kosci skroniowej dość dużą ranę. Ale do rzeczy:byłem u Administratora ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
24-06-2010, 13:32  
Pawlosma
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

Witam

22.06.2010r w godzinach wieczornych doznałem niefortunnego wypadku.
Z budynku spadł kawał elewacji i uderzył mnie w bok głowy[kość skroniową].
Mam koło oka i przy kosci skroniowej dość dużą ranę.
Ale do rzeczy:byłem u Administratora budynku i powiedział , że mam przynieść zaświadczenie od lekarza o wypadku i pismo co kiedy sie stało.
W tym piśmie mam wpisać kwotę jaką chce dostać za odszkodowanie.
Właśnie nie wiem jaką podać?
Doradzicie mi?
Pawlosma jest off-line  
24-06-2010, 15:19  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie re: Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

Nie podawaj żadnej kwoty tylko weź od Administracji oświadczenie o przyczynieniu się do powstania urazu oraz kopię polisy OC. Zgłoś szkodę do TU oraz poczekaj na ich odzew. Albo TU samo określi stopień uszkodzeń i wysokość zadośćuczynienia albo wyśle cię na komisję lek. która określi uszczerbek na zdrowiu albo poproszą o podanie konkretnej kwoty. Możesz śmiało wpisać 10 tyś, choć i tak tyle nie dostaniesz. Chodzi o to, żeby nie zaniżyć kwoty. A 10 tys za taki uszczerbek jaki wynika z towjego opisu to bardzo dużo ( oczywiście patrząc ze stony TU).
pomocnik_wr jest off-line  
24-06-2010, 16:08  
Pawlosma
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie re: Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

ALe ja pytam o realną kwotę...
200zł czy 500zł..Moze z 200zł mi dadzą co? 10 tys to chyba w przypadku inwalidztwa dają.
Pawlosma jest off-line  
29-06-2010, 14:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie re: Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

Określ najpierw zaliczkę na poczet zadośćuczynienia. Jak już będziesz wiedział, jaki masz rozmiar szkody (obrażeń) - sprecyzujesz roszczenie.
 
30-06-2010, 16:25  
007sprinter
Początkujący
 
007sprinter na Forum Prawnym
 
Posty: 23
Domyślnie re: Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

Cytat:
Napisał/a Pawlosma Zobacz post
ALe ja pytam o realną kwotę...
200zł czy 500zł..Moze z 200zł mi dadzą co? 10 tys to chyba w przypadku inwalidztwa dają.
Określenie stopnia uszczerbku na zdrowiu przez komisję lekarską to jedno - jest to odszkodowanie z OC sprawcy na zasadzie deliktu - art. 415 kc. czyn niedozwolony (prokurator może tu zastosować artykuły KK - sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa... itp.).
Ubezpieczalnia musi "z góry" wypłacić co najmniej zaliczkę na pokrycie kosztów leczenia - lekarstwa, konieczne zabiegi, dojazdy i wizyty u specjalistów (np. neurolog, chirurg plastyczny, psycholog), jeżeli terminy wizyt u nich (przy świadczeniach z NFZ) są zbyt odległe lub nie masz ubezpieczenia ZUS, czy też nie są refundowane przez NFZ - ubezpieczyciel musi zapłacić za wizyty u nich, musi też zapłacić za konieczne zabiegi/operacje aby przywrócić pełną funkcjonalność organizmu i usunąć ewentualne deformacje ciała, czy też blizny powstałe w wyniku wypadku. Otrzymanie odszkodowania za szkody osobowe nie zamyka drogi do dochodzenia dalszych kwot odszkodowania, gdyż niektóre dysfunkcje organizmu mogą się ujawnić po wielu latach (muszą mieć oczywiście związek z tym wypadkiem - np. w wypadku tracimy ząb. Zostaje wszczepiony implant, który po kilku latach zostaje odrzucony przez organizm).
Wysokość odszkodowania zostanie ustalona dopiero na komisji lekarskiej, przy czym przy zwolnieniu lekarskim powyżej 7 dni teoretycznie powinno być to co najmniej 10% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (w tym przypadku prokurator powinien zająć się tym z urzędu. Przy zwolnieniu do 7 dni na wniosek poszkodowanego). Ale uwaga. Postępowanie prokuratorskie, czy sądowe przerywa proces likwidacji szkody (nie dotyczy to kwoty bezspornej i zaliczki na koszty leczenia). W każdym przypadku (oprócz zawieszenia z ww przyczyn) likwidacja szkody musi zakończyć się w ciągu 90 dni.
W ramach odszkodowania należy się zwrot utraconych zarobków, zniszczonych, czy uszkodzonych w wypadku rzeczy (czyszczenie zakrwawionej bluzki, czy też nowa bluzka jeśli rękaw jest rozpruty)
Oprócz tego można żądać zadośćuczynienia za np. stres, "krew, pot i łzy", oszpecenie, naruszenie dóbr osobistych (prawo do wypoczynku, urlopu, swobodnego wyboru formy i miejsca spędzania czasu wolnego - a musisz chodzić do lekarza, na rehabilitację, komisje lekarskie itp.)
Wysokość dochodzonego zadośćuczynienia w zasadzie jest limitowana jedynie zasobnością portfela poszkodowanego (wpis szacunkowy 5%). Oczywiście można wnioskować o zwolnienie, lub obniżenie wpisu (konstytucja gwarantuje powszechny dostęp do sądu), ale muszą to być naprawdę mocne argumenty (ubóstwo, zagrożenie bytu rodziny itp.). Kwotę o jaką występujemy trzeba kalkulować z "głową" aby nie przedobrzyć. Oczywiście lepiej zażądać więcej niż za mało (i tak ubezpieczalnia będzie starała się obniżyć tą kwotę, więc niech ma z czego obniżać).
W przypadku inwalidztwa ostatnio niektóre odszkodowania idą już miliony a całkiem sporo w setki tysięcy, więc 10 tys. wcale nie będzie kwotą zbyt dużą.
W przypadku problemów z uzyskaniem odszkodowania sugeruję złożenie zawiadomienia do Komisji Nadzoru Finansowego i poprosić o interwencję Rzecznika Ubezpieczonych.
Powodzenia
007sprinter jest off-line  
30-06-2010, 17:50  
Pubish
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.259
Domyślnie re: Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

Cytat:
Napisał/a 007sprinter Zobacz post
Ale uwaga. Postępowanie prokuratorskie, czy sądowe przerywa proces likwidacji szkody (nie dotyczy to kwoty bezspornej i zaliczki na koszty leczenia). W każdym przypadku (oprócz zawieszenia z ww przyczyn) likwidacja szkody musi zakończyć się w ciągu 90 dni.
Postępowanie prokuratorskie niczego nie przerywa. To po pierwsze. Po drugie, likwidacja szkody nie musi się zakończyć w ciągu 90 dni, a już zwłaszcza gdy w grę wchodzi ubezpieczenie dobrowolne. Tutaj bierze się pod uwagę nie art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, ale art. 16 ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Poza tym z grubsza się zgadzam
Pubish jest off-line  
30-06-2010, 20:56  
007sprinter
Początkujący
 
007sprinter na Forum Prawnym
 
Posty: 23
Domyślnie re: Jaką kwotę podać za odszkodowanie?

Cytat:
Napisał/a Pubish Zobacz post
Postępowanie prokuratorskie niczego nie przerywa. To po pierwsze. Po drugie, likwidacja szkody nie musi się zakończyć w ciągu 90 dni, a już zwłaszcza gdy w grę wchodzi ubezpieczenie dobrowolne. Tutaj bierze się pod uwagę nie art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, ale art. 16 ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Poza tym z grubsza się zgadzam

Chylę czoło, trwałem w błędzie. najwyraźniej pomerdało mi się z odszkodowaniami z OC.
Przy ubezpieczeniach dobrowolnych zaiste obowiązują terminy umowne. Lecz o ile nie umówiono się inaczej zastosowanie ma art. 817 kc. i termin 30 dni na kwotę bezsporną.

Z postępowaniem prokuratorskim też masz rację - coś przeoczyłem, lub przeczytałem i nie zrozumiałem. Jednak były i takie sentencje.

Co do przedłużania procesu likwidacji, to muszą być naprawdę ważne powody jego przedłużenia.
Znalazłem coś takiego:

Cytat:
Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy - Izba Cywilna w wyroku z dnia 10.01.2000 r. sygn. akt III CKN 1105/98 stwierdzając, że: „przepis art. 817 § 2 kc nie upoważnia ubezpieczyciela do zaniechania prowadzenia postępowania likwidacyjnego do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego dotyczącego wypadku komunikacyjnego, w którym uczestniczył kierowca ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej”.

W uzasadnieniu wskazano, że możliwość przedłużenia postępowania likwidacyjnego przez zakład ubezpieczeń wskazana w § 2 art. 817 kc jest wyjątkiem od ogólnej zasady wyrażonej w § 1 tegoż artykułu. W związku z tym przepis ten powinien być stosowany ściśle. Może być on stosowany tylko w takich przypadkach, kiedy rzeczywiście stan sprawy jest na tyle skomplikowany, że niemożliwym jest ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w 30-dniowym terminie. Ciężar udowodnienia takiej konieczności spoczywa w tym przypadku na ubezpieczycielu. W każdym jednak przypadku, zakład ubezpieczeń, jako podmiot profesjonalny i wyspecjalizowany, ma obowiązek prowadzić własne postępowanie wyjaśniające i nie może biernie oczekiwać na rozstrzygnięcie sprawy karnej.
007sprinter jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jaką kwotę można dorobić będąc na rencie? (odpowiedzi: 5) Jestem rencistą po zmarłym ojcu, chcę wyjechać za granicę i chcę się dowiedzieć ile konkretnie mogę zarobić na miesiąc żeby mi nie obcięli renty?...
§ Za jaką kwotę można kontrahenta pozwać do sądu? (odpowiedzi: 6) Zostałem oszukany na Allegro. Zapłaciłem 550 zł za pewną usługę. Do usługi nie doszło i kontrahent po długich namowach zwrócił, jak się okazało tylko...
§ Jaką wartośc podać do zeznania podatkowego? (odpowiedzi: 2) Bardzo proszę o pomoc. Zmarł spadkodawca w 2005r. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z 2007r. Teraz jest składane zeznanie podatkowe dot....
§ przekazaćnależą kwotę gdy odbiorca nie chce podać konta (odpowiedzi: 9) Witam czy ktos wie jak można rozwiązać patową sytuację. jestem po rozwodzie i prawomocnym postanowieniem sądu mam spłacić drugą strone z połowy...
§ Z jaką kwotą do komornika?? (odpowiedzi: 4) Witam Od jakiej kwoty nie wpłaconych alimentów można sprawe złożyć do komornika??
§ O jaką kwotę alimentów wystąpić? (odpowiedzi: 6) Witam! Z ojcem mojego dziecka nie mamy ślubu. Mieszkaliśmy razem, wychowywaliśmy wspólnie 3 letnie dziecko. Miesiąc temu się rozeszliśmy. Mieszkanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:26.