zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura - Forum Prawne

 

zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Witam, Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie szody: jezeli serwis wyslal mi kosztorys naprawy i taki zaakeceptowalem i w chwili odbioru samochodu okazuje sie, ze faktura jest wieksza niz kosztorys zaakceptowany bo jak twierdzi aso ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
03-07-2010, 11:54  
crok
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Witam,

Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie szody:
jezeli serwis wyslal mi kosztorys naprawy i taki zaakeceptowalem i w chwili odbioru samochodu okazuje sie, ze faktura jest wieksza niz kosztorys zaakceptowany bo jak twierdzi aso w trakcie wyszlo jeszcze to i to oczywiscie nie informujac mnie o tym jak moge zadac wydania samochodu na podstawie zaakceptowania kosztorysu? nie chce doplacic tej kwoty, bo uwazam , ze to juz problem serwisu nie moj.

Ja zaplace tylko to co bylo na kosztorysie oczywiscie.
crok jest off-line  
05-07-2010, 19:52  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Może kolega podał by więcej szczegółów.
1. Czy zlecona ASO naprawa to szkoda komunikacyjna z polisy AC czy OC sprawcy.?
2. Czy zlecona ASO naprawa jest naprawą prywatną nie finansowaną przez ubezpieczyciela?
banita1 jest off-line  
05-07-2010, 22:50  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.825
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Nie jest istotne, z jakiego ubezpieczenia jest wypłata, tylko istotne jest to, czy warsztat ma prawo wykonać naprawę i żądać za nią wynagrodzenia ponad zaakceptowany kosztorys, bez wiedzy klienta.

Otóż nie ma takiego prawa.
Umowa z warsztatem spełnia przesłanki umowy o dzieło /regulacje w tytule 15 KC/

Art. 630. § 1. Jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

§ 2. Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.
Akrobatka jest off-line  
06-07-2010, 00:01  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Z całym szacunkiem ale chyba się nie rozumiemy. Autor tego wątku pisze:

"Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie szkody"

Domyślam się, ze chodzi o szkodę w pojeździe za naprawę której będzie płacił ubezpieczyciel. Stąd moje pytanie czy to szkoda z AC a może z OC sprawcy. Ma to wielkie znaczenie bo przy likwidacji każdej z nich poszkodowanemu przysługują inne prawa. Jeśli to szkoda z AC lub OC to nie bardzo rozumiem jaki kosztorys sporządzał serwis i dlaczego akceptował go CROK a nie ubezpieczyciel. Coś komuś się tu strasznie pomieszało. Spróbujmy to uporządkować, jeśli to szkoda refinansowana przez ubezpieczyciela to wszyscy wiemy, ze to on określa zakres naprawy i sporządza kosztorys a jeśli ASO w trakcie wykonywania naprawy stwierdzi następne uszkodzenia mające związek z wypadkiem to zgłasza je ubezpieczycielowi, który je akceptuje lub nie. CROK jest z boku tych uzgodnień pomiędzy ASO a ubezpieczycielem (płatnikiem). ASO po wykonaniu naprawy zgodnie z zakresem uzgodnionym z ubezpieczycielem a nie CROKIEM wystawia fakturę. Jeśli zaś CROK zlecił prywatną naprawę do ASO z którą żaden ubezpieczyciel nie ma nic wspólnego to jest zrozumiałe, ze to on będzie uzgadniał jej zakres. Nie wiemy, może ściślej ja nie wiem, bo Ty wiesz jaka to naprawa. Akrobatko z twojej wypowiedzi wynika, że jest to naprawa prywatnie zlecona do ASO przez CROKA. Jeśli tak jest naprawdę to ten wątek niema nic wspólnego z działem "ubezpieczenia" tego forum i powinien zostać przeniesiony do działu "prawo cywilne" i w tym dziale Twoja odpowiedz miałaby sens. Proponuje poczekać na wypowiedz CROKA.
banita1 jest off-line  
06-07-2010, 00:26  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.825
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Ok. Trochę się faktycznie poplątało, bo Crok założył wcześniej inny watek, więc rozumiem, że ten dotyczy tego samego zdarzenia. Tam napisał, że warsztat nie miał umocowania do działania w jego imieniu więc do takiego stanu rzeczy się odniosłam..

Chociaż nadal uważam, że zlecającym naprawę jest właściciel pojazdu.
Akrobatka jest off-line  
06-07-2010, 06:42  
crok
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

dzieki za odpowiedz i tak jak pisze Akrobatka faktycznie dotyczy to tej samej szkody. Dopoki nie odbiore auta nie napisze gdzie sie to stalo ale potem postaram opisac sie to dokladnie.

Motyw byl taki (zrobie skrocik); zalalo mi autko jadac droga , zostalem zholowany do serwisu ASO i zglosilem szkode do PZU z mojego AC. I teraz bylo tak ASO powiedzialo od razu , ze nie zgadzaja sie na naprawe bezgotowkowa tylko na rozliczenie miedzy mna i w szybkko zrobili wycene co trzeba naprawic i okazolo sie , ze kwota wynosi prawie 45tys zl taki kosztorys wyslano mi mailem i kazano zaakceptowac (ja postanowilem poczekac az dostane jednak kalkulacje z PZU) , po czym przyjechal rzeczoznawca z PZU i troche chlopakow naprowadzil i 45tys zrobilo sie 16tys!!!!!! tak wlasnie chcial mnie rabnac na pieniadze ASO. poprawiony kosztorys dostalem z ASO na powyzsza kalkulacje ale okazalo sie, ze stawki za JR byly trzysta 300 wieksze w ASO niz w kalkulacji PZU . Pytajac ASO dlaczego tak jest , ze pomimo podpisanej umowy ASO PZU mi dawaja staweczki tak zawyzone - otrzymalem odpowiedz , ze przciez mowili , ze nie zgadzaja sie na bezgotowkowa naprawe i musze zaplacic tyle ile na fakturze ale PZU mi przeciez zwroci ! ale okazalo sie, jak pisalem wyzej , ze maja z PZU umowe i to na okreslone stawki wiec PZU mi nie zwroci - trudno wiec zadalem wczesniej pytanie na forum. A teraz okazalo sie wlasie, ze jeszcze chca dolozyc cos powyzej tego kosztorysu i dlatego pytam wlasnie tutaj ja juz jestem poprostu tak zdenerwowany , ze juz mnie roznosi.
crok jest off-line  
06-07-2010, 21:09  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Zastanawiam się o co Tobie chodzi w tych dwóch tematach założonych do jednej sprawy. Nie posiadasz żadnej wiedzy w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych i pracy ASO więc co Cię upoważnia do artykułowania tak poważnych zarzutów pod adresem ASO. Jeśli twoje zarzuty mają jakąkolwiek podstawę, w co wątpię, to napisz skargę do importera, który udzielił autoryzacji temu ASO. Zapewniam Cię, że on bardzo dokładnie zbada tą Twoją naprawę. Tylko zastanów się co Ty możesz napisać w tej skardze, że ASO poinformowało Cię, że naprawy silnika mogą się podjąć ale nie w ramach umowy z PZU tylko na indywidualne zlecenie. (takie ich prawo). Napiszesz w tej skardze, że mimo otrzymania takiej wiadomości nie szukałeś innego ASO lub warsztatu w sieci PZU by naprawić silnik bezgotówkowo (takie było Twoje prawo). Napiszesz, że groźbami i biciem ASO zmusiło Cię do podpisania zlecenia naprawy, którego nie przeczytałeś, bo gdybyś to zrobił to poznał byś stawkę serwisową tego ASO. Możesz także napisać w tej skardze, że ASO przed przystąpieniem do naprawy silnika przekazało Ci kosztorys kosztów do Twojej akceptacji. Nie musiałeś go akceptować jeśli wydawał sie zawyżony i wycofać się z naprawy i dalej szukać tańszego wykonawcy. Nikt nie uwierzy, że ASO jak piszesz "kazało" zaakceptować ten kosztorys pod groźbą uprowadzenia członków Twojej rodziny. Ja wątpię czy w życiu podjąłeś jakąś samodzielną decyzję, pomijam wybór miedzy puszką piwa a butelką wina za 3zł, bo z tego co piszesz robisz wrażenie zbiega z zakładu zamkniętego dla osobników "dziwnych" . Po za tym bez przerwy podajesz inne dane tej Twoje pasjonującej przygody z ASO. Raz jest to stawka 200 zł innym razem 300 zł za roboczogodzinę. Pierwszy kosztorys naprawy to 45000 zł ale po interwencji "sprawiedliwego szeryfa z PZU" czarne charaktery z ASO ustępują i drugi kosztorys to już tylko 16000 zł (PZU to wielka siła perswazji). Jak te 16000 zł pogodzić ze stawką 200 lub 300 zł skoro jak piszesz naprawa pochłonęła 100 roboczogodzin, a przecież w kwocie 16000 zł są również części, których ceny PZU uznało.
Podsumowując to dla mnie bez urazy ale Ty jesteś po prostu zwykły palant, który niewiadomo co chciał przekazać użytkownikom tego forum.
PS. Piszesz "ja juz jestem po prostu tak zdenerwowany , ze juz mnie roznosi." Zażyj te psychotropy co Ci lekarz zapisał i proszę nie rób nikomu krzywdy.
prowian jest off-line  
06-07-2010, 21:35  
crok
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

no to ja tez zaczne bez urazy - prowian - ty to jestes naprawde wielkim debilo -kretynem, nie chce sprowadzac rozmowy do Twojego poziomu bo doswiadczonym baranem widze jestes w prowadzeniu sporow dziwnej tresci analizujac i czepiajac sie pierdol a nie odpowiadasz na pytania. Nie obchodzi mnie twoja analiza moich stawek , zadalem 2 pytania , na ktore otrzymalem szczatkowe odpowiedzi , ktore naprowadzily mnie troche jak przelknac moj problem - Twoje wywody nic nie wniosly i i tylko jeszcze bardziej podnosza mi cisnienie. Czepiasz sie godzin roboczych , stawek a ja jak pisalem kosztorysow dostalem w sumie chyba 4! i takie roznice wlasnie w nich byly , Ty zamiast pomoc jak zabrac sie za takie oszukancze aso za przeproszeniem pier.... glupoty z ktorych nic konkretnego sie nie dowiedzialem.
Jak pisalem mialem usterke silnika ktora wymagala doklanej rozbiorki - co mialem po kosztorysie kazac im pozbierac motor do worka i jechac po wycene do innego serwisu ?

p.
crok jest off-line  
06-07-2010, 22:24  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

CROK spokojnie, spokojnie weź kilka głębokich oddechów i pomyśl o czymś przyjemnym. Na przykład jak bardzo się cieszyłeś jak Ci mama kupiła pierwsze tenisówki.
Prosisz o radę, ale Ty nie słuchasz żadnych rad, bo przecież nie zaprzeczysz, że prosiłem byś żarzył te psychotropy i byś się uspokoił.
Piszesz " jak przełknąć moj problem" moim zdaniem należało by zmienić lekarza prowadzącego bo obecny bagatelizuje sobie Twój stan. Jak już się uspokoisz i po jakimś czasie zaczniesz myśleć rozsądnie ( bądź optymistą to nastąpi może nie od razu ale w ciągu paru lat na pewno) to napisz skargę do importera na postępowanie tego ASO i nie pisz, ze Ci wcześniej tego nie radziłem. Nie gniewam się na Ciebie bo ja rozumiem to choroba cię popycha do takiej agresji.
prowian jest off-line  
07-07-2010, 01:22  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Nie wiem czy pomogę kolegom ale postaram się odpowiedzieć koledze CROK na jego jedno pytanie z pierwszego postu. (drugiego nie znam):

"jezeli serwis wyslal mi kosztorys naprawy i taki zaakeceptowalem"

Nie musisz płacić za nic co nie było z tobą uzgadniane i czego nie zaakceptowałeś w sposób jednoznaczny. Zakładam, ze jest to Twoje zlecenie prywatne do ASO.
banita1 jest off-line  
07-07-2010, 21:28  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.825
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Wydaje mi się /uzupełniając to, co napisał Banita/, że najlepszym wyjściem jest zażądać od warsztatu pokrycia na piśmie na dopłatę.
Czyli, żeby określili pisemnie, czego dopłata dotyczy.

Oprócz tego, na stronach Rzecznika Ubezpieczonych znalazłam omówienie kwestii, czy warsztat może zatrzymać samochód jako zastaw.
Oto, co Rzecznik twierdzi:
"Oczywiście, nie zmienia to postaci rzeczy, że jeżeli usługa naprawy została wykonana zgodnie z umową to warsztat ma prawo do umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zakład ubezpieczeń, zobowiązany do wypłaty odszkodowania, odmawia wypłaty odszkodowania w wysokości kosztów naprawy to, co do zasady, zlecający naprawę zobowiązany będzie do pokrycia różnicy pomiędzy kwotą wypłaconą przez ubezpieczyciela, a faktycznymi kosztami naprawy. Jednakże nawet jeżeli właściciel uchyla się od dopłaty wymaganej kwoty warsztat nie może odmówić wydania pojazdu jego prawowitemu właścicielowi."
reszta tutaj:
Dopuszczalność zatrzymania pojazdu przez warsztat w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń nie pokrył w pełni kosztów naprawy - Rzecznik Ubezpieczonych
Akrobatka jest off-line  
08-07-2010, 01:48  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: zaakceptowany kosztorys ASO a wystawiona faktura

Nie czytam tego co pisze obecny Rzecznik Ubezpieczonych, bo w porównaniu z poprzednim jest cienki jak guma od babskich majtek. Poświęca się bzdurnym sprawozdaniom ze swoich interwencji, które świadczą jedynie o tym , że nikt go nie traktuje poważnie. Nie znam żadnej jego inicjatywy w sprawach szkód komunikacyjnych a projekt niezależnego rzeczoznawcy umarł śmiercią naturalna. Obecny Rzecznik Ubezpieczonych w mojej ocenie to najsłabszy jaki był od czasu powołania tego urzędu. Jeśli coś uciekło mojej uwadze z pracy tego Rzecznika to będę wdzięczny gdy ktoś mi przypomni jego sztandarowe osiągnięcie.
Mieszanie ubezpieczyciela do zlecenia naprawy w warsztacie przez właściciela pojazdu jest wielkim nadużyciem i bezpodstawnym ubieraniem w nieistniejące regulacje prawne napraw bezgotówkowych. Dla niezależnego warsztatu nie ma żadnego znaczenia gdzie jego klient jest ubezpieczony i jaki ubezpieczyciel będzie zwracał kasę klientowi. Warsztat dostał zlecenie od właściciela pojazdu i tylko on jest zobowiązany zapłacić rachunek za zleconą naprawę a z skąd otrzyma na to sierotki to nie problem warsztatu. Warsztat nie ma prawa "aresztować" nie swojej własności w postaci pojazdu klienta ale ma prawo wymontować wszelki niezapłacone przez zleceniodawcę naprawy części a o należność za robociznę wystąpić na drogę Sądową przeciw swojemu klientowi.
prowian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wystawiona faktura błędną pieczątką ... (odpowiedzi: 1) Witam wykonywałem klientowi usluge holowania , wystawiłęm rachunek i podbiłem pieczątka , po kilku dniach zorientowałęm się iż użyłem błędnej...
§ źle wystawiona faktura? (odpowiedzi: 2) Dzień dobry wszystkim. Szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie w sprawie otrzymanej faktury za zakup sprzętu w sklepie NEONET. Kupiłem zmywarkę....
§ ierzetelnie wystawiona faktura (odpowiedzi: 2) Witam. W zeszłym tygodniu dostałam pismo z wyrokiem nakazowy za nierzetelnie wystawioną fakturę. Uznano mnie za oskarżona z art. 62 par2 kks w zw...
§ Nie-wystawiona faktura za usługę (odpowiedzi: 1) Witam W zeszłym roku moja firma wykonała wobec innego podmiotu usługę oraz dostarczyła zamówiony sprzęt (będący elementem wykonywanej usługi), po...
§ Wystawiona faktura (odpowiedzi: 2) Witam. Mam 16 lat i dziś otrzymałem list z fakturą na przedłużenie abonamentu za domenę, której nigdy nie używałem, a strona na którą jest domena,...
§ faktura wystawiona za granicę (odpowiedzi: 1) witam, mam prośbę o poradę jak powinna byc wystawiona fakutra za granicę, w moim przypadku do Danii. W danych firmy z Danii nie ma numeru NIP tak jak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:52.