Ubezpieczenie auta oc na inną osobę - Forum Prawne

 

Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Witam, mam pytanie czy ubezpieczenie auta musi być napisane na właściciela tegoż auta czy może być na inną osobę (np. na ojca)? Właścicielem auta jestem tylko ja. Pytam bo słyszałem że jest możliwość ubezpieczenia auta ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § ubezpieczenie
    ...
  • § Darowizna a OC
    Witam, Za tydzień mam otrzymać od kuzynki (rodzina ze strony taty) auto w formie darowizny. Mój wujek (rodzina ze...
  • § Niedostarczenie bagażu na czas...
    Witam, pomijajac fakt, ze lot Fuerteventura -Katowice zostal opozniony o 15h (spanie na ziemi, zero kontaktu z...

Odpowiedz
 
22-10-2010, 16:03  
Allegroo
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Witam, mam pytanie czy ubezpieczenie auta musi być napisane na właściciela tegoż auta czy może być na inną osobę (np. na ojca)? Właścicielem auta jestem tylko ja. Pytam bo słyszałem że jest możliwość ubezpieczenia auta na osobę która nie jest właścicielem tego pojazdu
Allegroo jest off-line  
22-10-2010, 19:13  
darekszczecin
Użytkownik
 
Posty: 91
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

No ja tak mam w LINK4. Ja jestem wlascicielem, a OC na zone, bo ona jest glownym uzytkownikiem pojazdu .
darekszczecin jest off-line  
22-10-2010, 19:15  
Andrev
Stały bywalec
 
Posty: 511
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Co do zasady ubezpieczenie pisane jest na właściciela.
Andrev jest off-line  
22-10-2010, 19:16  
tri
Przyjaciel forum
 
Posty: 395
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Cytat:
Napisał/a Allegroo Zobacz post
Pytam bo słyszałem że jest możliwość ubezpieczenia auta na osobę która nie jest właścicielem tego pojazdu
Tak? a gdzie?

Generalnie Ubezpieczającym - czyli (w skrócie) osobą zawierającą umową i opłacającą składkę - może być każdy;
Ubezpieczonym - czyli uprawnionym do uzyskania odszkodowania - tylko właściciel pojazdu.

W Twoim przypadku - składka będzie kalkulowana wg właściciela, czyli Ciebie.
Jeżeli chcesz, aby w kalkulacji składki uwzględniono np. miejsce zamieszkania lub zniżki za bezszkodowy przebieg ubezp. ojca - ojciec musi być współwłaścicielem.
tri jest off-line  
23-10-2010, 08:53  
slav
Stały bywalec
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Możliwe jest ubezpieczenie na rzecz osoby trzeciej, ale zawsze ubezpieczającym będzie właściciel pojazdu.
slav jest off-line  
23-10-2010, 10:44  
darekszczecin
Użytkownik
 
Posty: 91
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

TRi nie jest prawda to co piszesz. Ja jestem wlascicielem samochodu a ubezpieczenie jest wyykupione na żone, poniiewaz ona uzytkuje ten samochod i TYLKO ona nim jezdzi. Gdyby tak było jak ty piszesz, to co by bylo w sytuacji , kiedy samochod nabywa osoba nie mająca prawa jazdy, bo przeciez moze byc wlascicielem... To na niego OC -jak on nie prowadzi??
Tak jak pisze SLAV, ja zglaszalem do ubezpieczenie samochod , skladka obliczana byla na żone i na nią wykupione jest OC. Wiec nie jest prawda ze tak być nie moze. Nie wiem jak robia inne firmy, w kazdym razie ja ubezpieczam w LINK4 i nei ma z tym problemu .
darekszczecin jest off-line  
23-10-2010, 11:16  
basiagdynia
Stały bywalec
 
Posty: 545
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Zgadza sie. Ja tez ubezpieczam sie w LIN4 i tam tak jest . Wlascicielem samochodu jest moja mama, ktora nie ma praa jazdy, więc jak niby mialaby miec OC na siebie, skoro ona tego auta nie prowadzi, bo nie ma uprawnien.. OC wykupione jest na mnie, mimo ze wspolwlascicielem auta wcale nei jestem , i moje znizki sa brane pod uwage. Mama widnieje jako wlasciciel, a ja jako uzytkownik .
basiagdynia jest off-line  
24-10-2010, 20:10  
tri
Przyjaciel forum
 
Posty: 395
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Muszę się poprawić i sprostować to, co pojawiło się w moim poprzednim poście - nie wiem, jak taka głupota mogła wyjść spod moich palców
tłumaczy mnie tylko skrót myślowy...

Trochę teorii..
"Ubezpieczający", "ubezpieczony" i "uprawniony" - to podstawowe pojęcia w umowie ubezpieczenia - generalnie, uogólniając -
w ubezpieczeniu AC, jak wcześniej:
Ubezpieczającym - czyli osobą zawierającą umowę i opłacającą składkę w zamian za ochronę ubezpieczeniową dla ubezpieczonego - może być każdy
Ubezpieczonym - jest właściciel pojazdu
=
Uprawnionym - osobą, która ma prawo otrzymania odszkodowania - właściciel pojazdu (przy czym właściciel może dokonać cesji tego prawa na inny podmiot) - poszkodowany

w ubezpieczeniu OC:
Ubezpieczającym - czyli osobą zawierającą umowę i opłacającą składkę w zamian za ochronę ubezpieczeniową dla ubezpieczonego - może być każdy
Ubezpieczonym - jest właściciel pojazdu, dokładnie posiadacz pojazdu mechanicznego - zgodnie z ust. o ubezp. obow., UFG i PBUK z 22.05.2003 z późn.zm.
uprawnionym - osobą, która ma prawo otrzymania świadczenia - poszkodowany

(Jeżeli zawieramy sami ubezpieczenie OC/AC dot. naszego samochodu - jesteśmy jednocześnie ubezpieczającym i ubezpieczonym.)

Cytat:
Napisał/a slav Zobacz post
Możliwe jest ubezpieczenie na rzecz osoby trzeciej, ale zawsze ubezpieczającym będzie właściciel pojazdu.
Możliwe jest ubezpieczenie na rzecz osoby trzeciej, ale zawsze ubezpieczonym będzie właściciel pojazdu

darekszczecin, nie wiem, co masz na myśli pisząc - ubezpieczenie jest wykupione na żone - ale, jeżeli jesteś jedynym właścicielem tego samochodu, Twoje dane powinny być wskazane w rubryce "ubezpieczony". W tym sensie ubezpieczenie powinno być "wykupione/zawarte" na Ciebie, nie żonę.

Cytat:
Napisał/a darekszczecin Zobacz post
Gdyby tak było jak ty piszesz, to co by bylo w sytuacji , kiedy samochod nabywa osoba nie mająca prawa jazdy, bo przeciez moze byc wlascicielem... To na niego OC -jak on nie prowadzi??
Ubezpieczonym wskazanym w polisie powinien być właściciel pojazdu, który nie ma prawa jazdy.
W Polsce ubezpieczenie zawierane jest na posiadacza (konkretnego) pojazdu, prawie zawsze jest to właściciel tego pojazdu. Dla warunków/ważności/obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC ppm to, czy właściciel ma prawo jazdy i kto faktycznie prowadzi ten samochód, nie ma żadnego znaczenia.
Jeżeli jesteśmy posiadaczem kilku pojazdów, mamy obowiązek zawarcia OC na każdy z tych pojazdów - i bez znaczenia jest fakt, że my sami jeździmy tylko jednym z nich, prawda?
TU biorą pod uwagę w kalkulacji składki wiek kierującego pojazdem lub dane użytkownika (np. leasingobiorcy), ale nie ma to nic wspólnego z samą "konstrukcją" zawartej umowy ubezpieczenia.

I trochę praktyki -
Towarzystwa generalnie kalkulują składkę na właściciela pojazdu (uwzględniają jego zniżki z tytułu przebiegu ubezpieczenia, jego miejsce zamieszkania itd).
Jeżeli jest współwłasność - co do zasady, liczą składkę wg współwłaściciela, którego warunki są "korzystniejsze".
W przypadku leasingu, także powszechnie, TU kalkulują składkę na leasingobiorcę.
Z wyjątków - np Warta kalkuluje składkę na właściciela pojazdu, ale bierze pod uwagę jego dotychczasowy przebieg, jako kierowcy, nie właściciela (czyli nawet przy pierwszym samochodzie, ale z kilkoma latami posiadania prawo jazdy - można od nich dostać zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia).

Jeżeli LINK4 - kalkuluje składkę na faktycznego użytkownika pojazdu, zgodnie z oświadczeniem ubezpieczającego - to jest to novum - i pozostaje tylko pozazdrościć systemu, który pozwoli ich aktuariuszom "ogarnąć" dane. I życzę powodzenia we wprowadzaniu korekt w taryfach, bo wątpię w użyteczność tych statystyk.

basiagdynia - zakładam, że pomiędzy Tobą a Mamą, nie ma żadnej formalnej umowy (np. leasingu ) - kalkulacja składki to jedno. Jak sama piszesz "Mama widnieje jako wlasciciel, a ja jako uzytkownik". Gdy zwrócisz się do LINK4 o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, nie łudź się, że inne TU (z wyjątkiem tych, biorących pod uwagę przebieg kierowcy) uwzględnią Ci ten okres, jako Twój bezszkodowy przebieg. Zaświadczenie zostanie wydane na Twoją mamę - inaczej mówiąc składkę płacisz skalkulowaną "na siebie", ale wypracowujesz zniżki Mamie.
Musisz pamiętać, jeżeli nie masz jednocześnie ubezpieczonego swojego samochodu, że dla innych TU dłuższa przerwa w ubezpieczeniu spowoduje "zatarcie" Twojej historii przebiegu ubezpieczeń (standard na rynku - po 36 miesiącach). Oczywiście zawsze masz jeszcze opcję pozostania w LINK4.
tri jest off-line  
01-03-2012, 23:09  
sokarman
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

@tri Ty gryzipiórku, jak Ty wszystko komplikujesz, jak nauczyciel matematyki który sam nie do końca rozumie to co ma wytłumaczyć...żal

"Witam, mam pytanie czy ubezpieczenie auta musi być napisane na właściciela tegoż auta czy może być na inną osobę (np. na ojca)? Właścicielem auta jestem tylko ja. Pytam bo słyszałem że jest możliwość ubezpieczenia auta na osobę która nie jest właścicielem tego pojazdu"

odp. Nie, ubezpieczenie OC nie musi być na właściciela pojazdu.
sokarman jest off-line  
04-03-2012, 13:25  
Pawel__krk
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Tak jak pisze Darek w Linku jest taka możliwość. jak będziesz potrzebował wiedzieć coś więcej to zapraszam na priv
Pawel__krk jest off-line  
04-03-2012, 17:43  
maxpio
Użytkownik
 
Posty: 103
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Jaki jest sens odkopywania tematu po roku aby napisać błędną opinię?
Ubezpieczenie OC musi być na osoby wpisane w Dowodzie Rejestracyjnym. Jeśli nie ma osoby wpisanej nie może być na nią wystawiona Polisa OC. Więc tri napisał poprawnie a sokarman chyba czegoś nie zrozumiałeś.
maxpio jest off-line  
04-03-2012, 17:55  
Pawel__krk
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

maxpio jeszcze raz powtarzam że istnieje możliwość wystawienia polisy na kogoś nie wpisanego do dowodu.
Pawel__krk jest off-line  
04-03-2012, 23:39  
maxpio
Użytkownik
 
Posty: 103
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Istnieje tak samo możliwość zabicia kogoś... Co z tego że możliwość jak jest to niezgodne z prawem


Podstawą w wystawianiu OC jest ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych którą agenci powinni znać prawie na pamięć (ja się cały czas uczę )

Przepis prawny:
§ 23.1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.


Jak możesz wystawić OC Posiadacza pojazdu jeśli on nie będzie posiadaczem?
maxpio jest off-line  
05-03-2012, 08:13  
Pawel__krk
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

maxpio zgadza się wszystko o czym piszesz. Może wypowiedzi są troszku żle sprecyzowane, chodzi o to że polisa jest w Linku wystawiana na właściciela pojazdu natomiast istnieje możliwość wyliczenia jej na kogoś zupełnie innego i na jego zniżki. Przydatna rzecz przy młodych kierowcach jednak później może być niemiła niespodzianka

Mam nadzieję że już dobrze wytłumaczyłem
Pawel__krk jest off-line  
04-09-2013, 16:41  
barni1
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ubezpieczenie auta oc na inną osobę

Witam.
Przepraszam za odkopanie tematu, ale mam pytanie w tej sprawie.
Tematyka poruszona w tym temacie jest na osoby żywe, a jak się to ma gdy zmarły dziadek jest teoretycznie właścicielem pojazdu(wpisany w dowód rejestracyjny), a na obecną chwilę mam akty darowizn i pozałatwiane w US sprawy dotyczące darowizny od osób na które podlegał samochód(tzn spadkobierców).
Jednakże w wydziale komunikacji Pani powiedziała, że nie przerejestruje mi samochodu bo jedna z osób jest niepełnoletnia, a nie było sprawy że opiekun może rozporządzać jej majątku.
Jednak powiedziano mi też że mogę opłacić samochód na mnie, pomimo że w dowodzie ciągle widnieje dziadek.

I pojawia się pytanie czy w przypadku wypadku mogę odwołać się o odszkodowanie oraz jak to będzie przy spotkaniu z policją.
Włąściciel nie żyje, jest po sprawie spadkowej i mam całość auta na siebie, jednak nie mogę go przerejestrować.
Na obecny moment jeździłem na dziadka, jednak po sprawach spadkowych chciałem wszystko załatwić zgodnie z prawem, ale jak zwykle wyszło jak wyszło i na obecny czas czekam na ten świstek z sądu rodzinnego że ciotka może rozporządzać majątkiem kuzynki.
Miał ktoś podobną sytuację, bądź wie czy takie coś może zaistnieć?
barni1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podszywanie się pod inną osobę (odpowiedzi: 7) Witam, mam pytanie w sprawie która jest dość dziwna, ponieważ ktoś zakłada profile na portalach randkowych jako ja. Zaczęło się od tego że moja...
§ OC na inną osobę niż w dowodzie a kupno auta (odpowiedzi: 2) Witam mam zamiar kupić auto żeby pozyskać z niego kilka części a później oddać na autokasację . Samochód jest zarejestrowany i ubezpieczony ....
§ Podszywanie się pod inną osobę. (odpowiedzi: 16) Witam, mam następujący problem ostatnio ktoś zrobił zakupy na kwotę 300 zł na moje imię i nazwisko podał także mój adres i dostałem paczkę...
§ OC na inną osobę i dowód rej. na inną (odpowiedzi: 1) Witam Sytuacja wyglądała tak: 1. tata kupił od mojego szwagra samochód. 2. Samochód został zarejestrowany na tatę. 3. Szwagier przekazał mu...
§ Sprzedaż auta zarejestrowanego na inną osobę (odpowiedzi: 2) Witam, jeżdzę autem zarejestrowanym na mojego ojca. Chciałbym je sprzedać ale mieszkam w zupełnie innym krańcu Polski niż mój ojciec. Czy przy...
§ Pytanie o ubezpieczenie OC (na inną osobę) (odpowiedzi: 15) Zakładamy, że sytuacja wygląda tak: chciałbym ubezpieczyć swój samochód na osobę X z rodziny, która posiada wysokie zniżki. Osoba ta w ubezpieczeniu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:17.