Czy osoba 17 - letnia może kupić auto ? - Forum Prawne

 

Czy osoba 17 - letnia może kupić auto ?

Witam Jestem tu nowy i nie wiem czy w dobrym miejscu zakładam temat. Kupiłem kiedyś z moim tatą auto jedna uznaliśmy wspólnie że nie warto go naprawiać i sprzedaliśmy go dalej. Był to chłopak który ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
03-01-2011, 13:28  
dawid3740
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy osoba 17 - letnia może kupić auto ?

Witam

Jestem tu nowy i nie wiem czy w dobrym miejscu zakładam temat.

Kupiłem kiedyś z moim tatą auto jedna uznaliśmy wspólnie że nie warto go naprawiać i sprzedaliśmy go dalej.

Był to chłopak który miał 17 lat - zapytałem się wujka w ubezpieczyczalni czy można sprzedać auto takiej osobie - odpowiedział że jak najbardziej tak i nie trzeba do tego podpisu rodzica takiej osoby.

Jedna po miesiącu od kupna zdarzył się wypadek z tym autem ( mimo to że nie miał ubezpieczenia).
teraz Wszystkim zajmuje się policja - jednak właściciel auta razem z jego Ojcem przysłali do mnie list w którym wyrzekają się wszystkiego i mówią że osoba mająca 17 lat nie może kupić auta.

Dostałem wezwanie na policję żeby złożyć zeznania (w środę) jednak chciałbym wiedzieć jedno:


Czy faktycznie osobą 17 letnia może kupić auto ?
dawid3740 jest off-line  
03-01-2011, 17:00  
Pubish
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.258
Domyślnie RE: Czy osoba 17 - letnia może kupić auto ?

Potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego, czyli niestety kupujący i jego ojciec mogą skutecznie próbować uwolnić się od skutków prawnych umowy.
Zgodnie z kodeksem cywilnym:
art. 17
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego.

art. 18
§ 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

§ 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

§ 3. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.


Osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych to osoba od 13 do 18 roku życia.
Niemniej jestem ciekaw, jaki to skutek przyniesie, jeżeli chodzi o ważność ewentualnego ubezpieczenia. I jak traktować wówczas kierującego pojazdem - jak złodzieja? Ciekawa sprawa...
Pubish jest off-line  
03-01-2011, 18:03  
dawid3740
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy osoba 17 - letnia może kupić auto ?

Właśnie to jest najdziwniejsze .. Co dalej ? Czy będę ponosił konsekwencje wypadku ?

Auto nie miało Ubezpieczenia- jeżeli mi udowodnią że to jest moja auto a umowa jest nie ważna to będę pokrywał koszty wypadku ?
dawid3740 jest off-line  
05-01-2011, 17:01  
dawid3740
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy osoba 17 - letnia może kupić auto ?

Byłem dzisiaj na policji i tam powiedzieli mi że umowa z 17 latkiem jest nie ważna....

Moje zdenerwowanie było tym większe że muszę odebrać auto z parkingu strzeżonego i zapłacić dosyć sporą sumę.

Tylko teraz mam dylemat - jeżeli UBEZPIECZENIOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY wypłaci wszystkim poszkodowanym należne im pieniądze .. to kto będzie musiał im zwrócić te pieniądze ? Kierowca czy właściciel pojazdu ?
dawid3740 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ 16 letnia osoba pracująca stale (odpowiedzi: 4) Witam! Mam problem, ponieważ w przyszłym roku wyprowadzam się ze względu na szkołę i będę musiał się sam utrzymać, ale jest jeden problem... praca...
§ Czy 84-letnia osoba, która nie pracowała ma prawo do emerytury? (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie. Mam babcię, która w bardzo młodym wieku wyjechała do USA i tam żyła (nie pracowała). Teraz gdy umarł jej mąż, a ona nie ma tam...
§ Chce kupić auto (odpowiedzi: 1) Witam jestem tu nowy i mam bardzo duży problem otóż taki syn chce kupić od kolegi auto które zostało sprowadzone do polski pół roku temu i stał tak...
§ Komornik, a osoba letnia? (odpowiedzi: 5) Witam. Mam 17 lat i mandat do zapłaty, jednak nie mam z czego go zapłacić. Moje pytanie brzmi, czy komornik może wyegzekwować, w jakikolwiek sposób,...
§ 16 letnia osoba sama w domu (odpowiedzi: 2) Sytuacja jest następująca: Moja mama wyjechała do Włoszech na parę miesięcy. Tata od wielu lat nie żyje. Mam 16 lat a moja rodzona siostra 33 lata...
§ Osoba 17 letnia przebywająca poza domem po 22 (odpowiedzi: 2) Witam. Wczoraj z koleżanką zostałyśmy spisane przez policję na mieście ok godz. 23. Obydwie mamy po 17 lat. Jak policja dowiedziała się ,że jesteśmy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:16.