Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC. - Forum Prawne

 

Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

Witam państwo Opiszę swoją sytuację: dnia 19 stycznia br. uczestniczyłem w wypadku samochodowym. Jadąc do pracy, wbił się we mnie samochód skręcający w lewo. Nadmieniam że jechałem na pierwszeństwie, delilkatnie przekraczając dozwoloną prędkość. Skutkiem wypadku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
22-02-2011, 14:43  
qletek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

Witam państwo
Opiszę swoją sytuację: dnia 19 stycznia br. uczestniczyłem w wypadku samochodowym. Jadąc do pracy, wbił się we mnie samochód skręcający w lewo. Nadmieniam że jechałem na pierwszeństwie, delilkatnie przekraczając dozwoloną prędkość. Skutkiem wypadku było u mnie złamanie kości nogi oraz nosa a także całkowite zniszczenie mojego samochodu. Początkowo sprawca przyznał się do winy- policjantom, mojemu ojcu który przybył na miejsce wypadku oraz mnie. Nie jestem pewien czy policja ma to na piśmie, ale później jegomość odwołał to, twierdząc że jestem co najmniej współwinny. Okazało się że jechał bez prawa jazdy oraz ubezpieczenia OC, samochodem na irlandzkich blachach z kierownicą po prawej stronie. Wina dla mnie oraz dla policjanta prowadzącego sprawę jest ewidentna lecz gość się nie poczuwa do winy. Stad moje pytania:
-co grozi kolesiowi w przypadku orzeczenia jego winy przez sąd?
-co, jeśli w jakiś magiczny sposób okaże się ze to ja jestem winny??
-jak postępować z firmą ubezpieczeniową (PZU) prowadzącą tę sprawę, wyliczyła ona szkodę całkowitą, wrak został u mnie który z kolei sprzedałem.
Jeśli miałby jakieś wątpliwości lub pytania, które nasuną mi się-, będę skrupulatnie umieszczał je na forum.
Z góry dziękuję za odpowiedzi Pozdrawiam...
qletek jest off-line  
22-02-2011, 14:48  
azaz19
Stały bywalec
 
Posty: 7.805
Domyślnie RE: Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

jak to zdarzenie zakwalifikowano?kolizja czy wypadek?
kierowca nie miał uprawnień czy nie posiadał przy sobie PJ.OC miał czy nie miał przy sobie?
azaz19 jest off-line  
22-02-2011, 15:06  
qletek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

Zakwalifikowano to jako wypadek gdyż mam obrażenia powyżej 7 dni. PJ nie miał-stracił podobno za alkohol, OC nie miał w ogóle. Leże w domu i zamartwiam się jak to się dalej potoczy- będą powoływani biegli, ale chyba nie będę wiedział co wywnioskowali. czy w razie w, mogę się odwołac od decyzji biegłego (albo sprawca?)
qletek jest off-line  
22-02-2011, 15:17  
azaz19
Stały bywalec
 
Posty: 7.805
Domyślnie RE: Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

nie panikuj i nie myśl,że to twoja wina.
poczekaj do rozprawy.
"kolesiowi" grozi;
art 177 &1.kk.jeśli miał zakaz prowadzenia pojazdów to art 244kk.
regres ze strony ubezpieczyciela.
a jak chcesz postępować z PZU?po zakończonej sprawie idziesz do pzu,otrzymujesz odszkodowanie za pojazd.możesz,żądać odszkodowania za odniesione urazy(po zakończonym leczeniu i pełną dokumentacją).od sprawcy,możesz żądać zadośćuczynienia.
azaz19 jest off-line  
22-02-2011, 15:38  
qletek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

Dzięki za słowa otuchy Powiedz mi jeszcze proszę czy dobrze zrobiłem sprzedając wrak zamiast go zezłomować! I ile mniej więcej to wszystko potrwa? Pozdrawiam i dziękuję.
qletek jest off-line  
22-02-2011, 15:47  
azaz19
Stały bywalec
 
Posty: 7.805
Domyślnie RE: Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

ile to potrwa?na to pytanie nikt nie odpowie.
chyba,lepiej sprzedać i mieć parę groszy z tego niż oddać za fri na złom.
azaz19 jest off-line  
23-02-2011, 10:29  
Betriy
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

Po pierwsze - jak sprawca nie miał OC to ewentualna wypłata następuje z UFG (ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny) jednakże pod warunkiem jeżeli nie miałeś ubezpieczenia AC. PZU prześle tam akta po zakończeniu likwidacji.
Jeżeli takie ubezpieczenie pojazd posiada to należy z niego skorzystać a do UFG można wystąpić o zwrot różnicy w składce w przypadku zawarcia kolejnego AC.
Co do leczenia - zbieraj wszystkie rachunki/paragony za poniesione koszty - za lekarza, zakup leków, ewentualne koszty przejazdów do lekarza itd. - pamiętaj że Ubezpieczycielowi należy wszytko udokumentować.
Betriy jest off-line  
23-02-2011, 22:45  
Gufciu
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy oraz OC.

Witam
Jeżeli chodzi o opisany przez ciebie przypadek to jak dobrze rozumiem jechałeś drogą z pierwszeństwem a gość skręcał w lewo i nie ustąpił tobie pierwszeństwa tobie. Jeżeli sprawa wyglądała tak to wg. mnie ewidentna jest wina twoja jeżeli gość się przyznał potem nawet przyznał na protokół to i tak to mało ważne bo w sądzie może powiedzieć coś całkiem innego! Dla mnie to ewidentna wina tego gościa i wg mnie współsprawstwo całkowicie nie wchodzi w grę. Niestety jeżeli chodzi i czas to trzeba czekać do czasu zakończenia postępowania prowadzonego przez policję! wtedy oni materiały przesyłają do sądu? Biegły powołany jest w celu? ktoś zgłaszał wątpliwości co do awarii pojazdu?
Gość będzie miał prowadzone dwie sprawy karne art 177kk wypadek drogowy. a ponadto 244kk niestosowanie się do wyroku sądu. Więc Regres murowany czy ta czy siak bo kwestią bez sporną jest że kierował tym pojazdem co do ubezpieczenia to się tym nie martw gdyż za samochody zarejestrowane poza granicami państwa odpowiada Fundusz Gwarancyjny. Natomiast trzeba ich poinformować że odniosłeś również obrażenia i po zakończonym leczeniu przedstawisz szereg dokumentacji celem odszkodowania.
Co do sprzedania wraku? był po oględzinach w TU??? Był po oględzinach biegłego? Masz jakiś dokument za ile wrak sprzedałeś? Ja chyba bym się wstrzymał do tego aż TU go wyceni żeby ci nei stwierdzili że sprzedałeś wrak po zaniżonej cenie a wg nich był wart więcej i popłyniesz na tej transakcji!!
Gufciu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak prawa jazdy, OC i spowodowanie wypadku, ranni pasażerowie (odpowiedzi: 21) Osoba, której odebrano w Polsce prawo jazdy (przekroczeniu limitu punktów karnych) zasnęła za kierownicą powodując wypadek, w wyniku którego 3...
§ Spowodowanie wypadku a utrata prawa jazdy (odpowiedzi: 6) Witam 4 lata temu potraciłem kobietę ze skutkiem śmiertelnym. Dostałem wyrok w zawieszeniu.Kobieta była pijana miała ponad dwa promile alk. we krwi,...
§ Spowodowanie wypadku z motocyklistą, który nie mial prawa jazdy (odpowiedzi: 9) Witam, Przypadek jest dość specyficzny. Na wstępie zaznaczam jednak, że potrzebuje konkretnych porad i odpowiedzi, nie tak jak w większości porad...
§ Spowodowanie wypadku przez osobę bez prawa jazdy, i oświadczenie sprawcy wypadku. (odpowiedzi: 1) Witam, dziś wjechał we mnie na szczęście jadący z niewielką prędkością Fiacik, kierowca wymusił pierwszeństwo uderzając w bok samochodu. Kierowcą...
§ Odpowiedzialnosc karna za spowodowanie wypadku motocyklem bez posiadania prawa jazdy (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich.Mam pytanie Może ktoś mi pomoże.Jakis czas temu jadąć motorem z dziewczyna straciłem panowanie nad nim i wjechaliśmy do...
§ zabrane prawa jazdy za spowodowanie wypadku (odpowiedzi: 2) witam wszystkich szukam wiadomosci na taki temat: w listopadzie 2007 roku spowodowalem wypadek w ktorym ucierpiala starsza osoba , zlamala noge i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:30.