odwołanie od decyzji ZUS - Forum Prawne

 

odwołanie od decyzji ZUS

Witam. Widziałem sporo tematów dotyczących odwoływania się od decyzji ZUS aczkolwiek mam nadzieję, że mój przypadek jest zgoła inny i zasługuje na odpowiedź i pomoc. Mianowicie walczę o odszkodowanie w imieniu mojej matki, która jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
04-05-2011, 13:31  
styko
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie odwołanie od decyzji ZUS

Witam. Widziałem sporo tematów dotyczących odwoływania się od decyzji ZUS aczkolwiek mam nadzieję, że mój przypadek jest zgoła inny i zasługuje na odpowiedź i pomoc. Mianowicie walczę o odszkodowanie w imieniu mojej matki, która jest w bardzo ciężkim stanie w szpitalu.

Zaczęło się od tego, że matka pod koniec stycznia poszła do szpitala, w którym spędziła ponad 40 dni. Stwierdzono u niej marskość wątroby w zaawansowanym stadium.

Następnie została wypisana do domu, a na orzeczeniu pojawiły się wpisy, że związane jest to z nadużywaniem alkoholu i leków psychotropowych.

Co do leków jestem w stanie się zgodzić, że przyjmowała (nie w nadmiarze bo miała ściśle wydzielane przeze mnie i innych członków rodziny) uspokajające leki, ale przepisane przez lekarza psychologa. Po śmierci ojca miała kryzys, który wymagał leczenia środkami uspokajającymi.

Alkoholu NIE NADUŻYWAŁA.

Zus opierając się na wypisie ze szpitala, właśnie na tych 2 elementach - alkohol oraz leki psychotropowe wydał decyzję o nie wypłaceniu odszkodowania.

Teraz kwestia jest czy mam jakąś szansę złożyć odwołanie i wywalczyć coś od zusu, czy to sprawa z góry przegrana. Jakie dokumenty powinienem skompletować? Szkoła, w której mama pracuje chce wydać opinie o nienagannym przebiegu pracy, opinia psychologa o potrzebie przyjmowania leków również jest, kwestia czy szpital może wydać sprostowanie i czy to było by wystarczającym dowodem do błędnej decyzji ZUSU??

Prosiłbym o podpowiedzi bo człowiek całe życie płaci składki, a gdy potrzebuje pieniędzy na leczenie to odmawia mu się prawa do swego ;/

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
styko jest off-line  
05-05-2011, 18:29  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.517
Domyślnie RE: odwołanie od decyzji ZUS

Decyzję o niewypłaceniu odszkodowania za co? ZUS płaci odszkodowania wyłącznie za wypadki przy pracy oraz w drodze i choroby zawodowe - rozumiem, że choroba mamy nie należy do żadnej z tych grup?
akuma_Nakago jest off-line  
05-05-2011, 23:56  
styko
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: odwołanie od decyzji ZUS

Pracownica kadr w szkole powiedziała, że za każdy dzień pobytu w szpitalu dostaje się +-50 zł + pieniądze za poważny uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby.

Po pobycie w szpitalu rok temu, gdzie mama leżała 2 tygodnie, normalnie dostała odszkodowanie około 700 złotych
styko jest off-line  
06-05-2011, 08:56  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: odwołanie od decyzji ZUS

Cytat:
dostała odszkodowanie około 700 złotych
Za pobyt w szpitalu ZUS nie wypłaca żadnych odszkodowań.
ZUS wypłaca ewentualnie (o ile pracodawca nie jest upoważniony) zasiłek chorobowy w wysokości 70% wynagrodzenia.
Coś się Panu pomyliło.
Uszczerbek na zdrowiu? - to tylko przy wypadkach przy pracy, lub chorobie zawodowej. Marskość wątroby nie jest chorobą zawodową.
Jest końcowym efektem różnorodnych procesów patologicznych, których najczęstszymi przyczynami są: wirusowe zapalenie wątroby, alkoholizm, zaburzenia immunologiczne oraz metaboliczne.
Janusz.C.M. jest off-line  
06-05-2011, 09:55  
tatko9876
Stały bywalec
 
tatko9876 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.288
Domyślnie RE: odwołanie od decyzji ZUS

Czy aby napewn chodzi o ZUS a nie o PZU lub innego ubezpieczyciela?Takie świadczenia o jakich Pan pisze to wypłaca PZU lub inny ubezpieczyciel.Proszę sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia tam powinno być wszystko wyszczególnione.
tatko9876 jest off-line  
06-05-2011, 17:05  
styko
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: odwołanie od decyzji ZUS

Przepraszam za pomyłkę. Faktycznie to PZU. Pomieszały mi się w ostatnich dniach te instytucje. Oczywiście chodzi o PZU.

Natomiast wynikły inne okoliczności. Moja matka zmarła dzisiejszego ranka.

Poprzednie pytania są nadal aktualne, jak mógłbym się odwołać, jakie dokumenty zdobyć?

Natomiast doszło kolejne, czy w okolicznościach śmierci można ubiegać się dalej o to odszkodowanie??

P.S
Zdzierstwo dotyczące obniżenia dodatku pogrzebowego niestety mnie dopadło więc muszę o każdy grosz walczyć.

Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
styko jest off-line  
06-05-2011, 18:36  
tatko9876
Stały bywalec
 
tatko9876 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.288
Domyślnie RE: odwołanie od decyzji ZUS

Wyrazy wspóczucia z powodu śmierci mamy
Byłem w podobnej sytuacji 4 lata temu kiedy zmarł mój tato.Niestety PZU odmówiło wypłaty świadczenia na wypadek cięzkiej choroby ale otrzymałem z tytułu pobytu w szpitalu.Tylko teraz nie pamiętam na jakich warunkach,czy otrzymałem to świadczenie dlatego że byłem uposażony w polisie czy to że miałem postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku lub był inny powód.Poprostu nie pamiętam.
tatko9876 jest off-line  
06-05-2011, 18:52  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: odwołanie od decyzji ZUS

Temat przenoszę na "ubezpieczenia".
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie od decyzji PUP (odpowiedzi: 1) Witam mam wielką prośbę muszę złożyć jak najszybciej odwołanie od decyzji PUP o przyznaniu zasiłku w terminie 7 dni od rejestracji bo dostałem 90...
§ odwołanie sie od decyzji sądu (odpowiedzi: 5) Witam jestem nowym użytkownikiem przybyłem na to forum z bardzo konkretnego powodu a mianowicie: wywoziłem śmieci (odpady komunalne) na wysypisko...
§ odwołanie od decyzji zus (odpowiedzi: 1) mam pytanie.mam chorobe zawodową:astme oskrzelowa.Złożyłem wniosek do zus o odszkodowanie i przyznano mi 10% stałego uszczerbku na zdrowiu ale uważam...
§ Odwołanie od decyzji (odpowiedzi: 4) Witam mam taką decyzję i nie wiem jak napisać od niej odwołanie Kraków, 14.03.2004 DECYZJA nr 11 z dnia 12.03.2004 Małopolskiego Kuratora...
§ odwołanie od decyzji ZUS (odpowiedzi: 4) Witam w styczniu miałem wypadek w pracy wracałem samochodem służbowym podczas delegacji w protokole powypadkowym BHP -owiec napisał że nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:18.