PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka - Forum Prawne

 

PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

witam zacznę od wyjaśnienia całego tła: nie jestem w związku małżeńskim z moim partnerem, posiadamy obecnie dwoje dzieci, w lutym/marcu 2010 byłam w 2-3 miesiącu ciąży, dowiedziałam się iż PZU wprowadziło możliwość ubezpieczenia PARTNERA ŻYCIOWEGO ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § Lokata
    Witam. Nie wiem czy pisze w odpowiednim miejscu ale gdzies napisac musze. Otoz , moja zona kilka ladnych lat temu...
  • § Babka weszla pod samochod.
    Witam. Mam takie watpliwosci czy moze mi cos wgl grozić. Wyjezdzalam (dołączalam sie do drogi ) jedno koerunkowej....
  • § Podwójna płatność a błąd ubezp...
    Witam, na wstępie chcę zaznaczyć, iż nie wiem czy to odpowiedni dział, w razie problemów proszę o...

Odpowiedz
 
28-06-2011, 23:08  
jeezaabeel
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

witam
zacznę od wyjaśnienia całego tła:
nie jestem w związku małżeńskim z moim partnerem, posiadamy obecnie dwoje dzieci,

w lutym/marcu 2010 byłam w 2-3 miesiącu ciąży, dowiedziałam się iż PZU wprowadziło możliwość ubezpieczenia PARTNERA ŻYCIOWEGO (w zakładzie pracy niemęża wcześniej tego nie było)
na infolinii PZU dowiedziałam się, że rzeczywiście istnieje taka możliwość i jeżeli w zakładzie pracy wcześniej jej nie było, a mój partner (ubezpieczenie pracownicze typu p plus) wciągnie mnie w to ubezpieczenie w ciągu 3 miesięcy od powstania takiej możliwości, to nie będzie mnie obowiązywała karencja (normalnie jest to 9 miesięcy w przypadku narodzin dziecka)
Pracownica zajmująca się w zakładzie pracy ubezpieczeniami (chyba kadrowa?) po konsultacji z pracownikiem PZU przyjeżdżającym do zakładu pracy potwierdziła brak karencji w naszym przypadku - byliśmy pierwszą parą która zdecydowała się na takie ubezpieczenie, w zasadzie dzięki naszym naleganiom zostało ono wprowadzone do zakładu pracy.


pierwsza składka została opłacona w maju 2010, jednak to nie powinno mieć większego znaczenia gdyż karencja miała nie obowiązywać (kolejne dwa telefony na infolinię to potwierdzały)
Urodziłam pod koniec września 2010, złożyliśmy wszystkie dokumenty niezbędne do wypłacenia świadczenia Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA. Partner świadczenie otrzymał, ja nie.
Otrzymałam pismo:

" PZU Życie SA informuje, że po szczegółowej analizie otrzymanej dokumentacji świadczenie nie może zostać przyznane.
UZASADNIENIE
W związku z e zgłoszonym roszczeniem o wypłatę świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego uprzejmie informujemy, że podstawą do wypłaty świadczenia jest umowa ubezpieczenia, której integralną część stanowią ogólne warunki grupowego ubezpieczenia typ P Plus, zatwierdzone uchwałą UZ/302/2007 z dnia 26.06.2007r. Zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie SA.
Zgodnie z dodatkowymi postanowieniami z dnia 01.02.2010 § 1 ust.8 w umowie ubezpieczenia w stosunku do partnera życiowego w miejscu zapisu § 27 ust.2 o.w.u. P Plus stosuje się zapis: Karencja ma zastosowanie w stosunku do partnera życiowego.
Z uwagi na fakt, że do ubezpieczenia przystąpiła Pani jako partner życiowy brak jest podstaw do przyjęcia odpowiedzialności."

Oczywiście pofatygowałam się telefonicznie pod podany na piśmie nr. Po niewielkiej dyskusji w tle (łącznie z wulgaryzmami między pracownicami że żadna z nich nie będzie ze mną gadać, bo mam pismo i basta) Pani wyjaśniła że karencja mnie obowiązuje, bo taki jest zapis w regulaminie ubezpieczenia, a uzasadnienie jest wyłącznie nieistotną pomyłką i stanu rzeczy nie zmienia. (składałam o wypłatę z tytułu urodzenia dziecka a otrzymałam odmowę z tytułu zgonu ubezpieczonego)
Zadzwoniłam więc kolejny raz na infolinię odnośnie tej karencji - odpowiedź nadal była taka sama - nie obowiązuje. Pofatygowałam się do oddziału PZU, pracownik po moich wstępnych wyjaśnieniach stwierdził, że odmowa jest wg niego bezzasadna, ale obiecał sprawdzić dokładnie ten regulamin ubezpieczenia podpisany w zakładzie pracy. Okazało się że osoba odpowiedzialna w zakładzie pracy podpisała regulamin zawierający zapis o braku karencji dla współmałżonków, przy jednoczesnej 9 cio miesięcznej karencji partnerów życiowych.
Zaznaczył, że mam prawo dochodzić swoich roszczeń przez okres 3 lat od powstania zdarzenia, więc się nie spieszyłam .
nie mam możliwości wglądu w regulamin ubezpieczenia (pani w zakładzie pracy nie jest w stanie zrozumieć że potrzebuję pełnego brzmienia regulaminu a nie listy z ogólnymi zasadami)

Czy rzeczywiście świadczenie mogę uzyskać - ponieważ podano uzasadnienie zupełnie "od czapy"?
Jeśli takowy zapis o karencji istnieje (mam tylko słowa pracownika, nie widziałam na oczy) jest to podstawą do skierowania sprawy do rzecznika ubezpieczonych w związku z dyskryminacją związków nieformalnych i jednocześnie uzyskać wypłatę świadczenia?
Czy informacje uzyskane na infolinii PZU i od pracownika zakładu pracy zajmującego się ubezpieczeniem są jakoś wiążące?

no i ostatecznie nie wiem jak uzasadnić swoje odwołanie od decyzji...
jeezaabeel jest off-line  
01-07-2011, 22:20  
jeezaabeel
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

Puk puk
jeezaabeel jest off-line  
02-07-2011, 06:58  
13Homer
Stały bywalec
 
Posty: 1.550
Domyślnie RE: PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

Prawo nie działa wstecz, więc jeśli już teraz zapis o dyskryminacji nie jest klauzulą niedozwoloną, to nawet jakby za taką został uznany w przyszłośc, nie dostaniesz świadczenia z automatu, mogłabyś się co najwyżej o nie procesować z niewiadomym skutkiem (raczej zakładałbym, że negatywnym).
To jest tylko moje prywatne zdanie, zaś bardzo dobrym pomysłem jest skontaktowanie się w tej sprawie z RzU.
13Homer jest off-line  
02-07-2011, 11:28  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.744
Domyślnie RE: PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

Homer w tym wypadku mylisz się.
Zapis uznany za klauzulę niedozwoloną i wpisany do rejestru klauzul niedozwolonych UOKiK działa wstecz, bo z mocy prawa uznaje się wtedy zapis w owu za nieważny, także w umowach zawartych wstecz. Procesowanie jest wtedy z wiadomym skutkiem.

Można by jednak polemizować w innej kwestii .O jakiej dyskryminacji mówimy?
Dyskryminacja to takie modne ostatnio słowo i nadużywane w znaczeniu.

OWU zakładają przyjęcie do ubezpieczenia członków rodziny ubezpieczonego podstawowego tj małżonka i dzieci:
http://www.pzu.pl/c/document_library...&groupId=10172

W przypadku małżonka z karencją 4 m-cy, w przypadku dziecka pełnoletniego 6 m-cy.
To wg takiego rozumowania jakie prezentuje jeezaabeel dzieci też są dyskryminowane!
Już samo wprowadzenie pojęcia "partner życiowy" jest regulowane warunkami szczególnymi, więc i karencja w tym wypadku jest na warunkach szczególnych.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz konstytucja wyraźnie definiują pojęcie rodziny.
Jest to dwoje ludzi związanych węzłem małżeńskim i dzieci pozostające na ich wspólnym utrzymaniu.
Wg polskiego prawa to jest rodzina i taka podstawowa komórka społeczna wg konstytucji jest pod specjalną ochroną Państwa Polskiego.
W przypadku dziecka urodzonego w związku małżeńskim prawo rodzinne z góry zakłada, kto jest jego ojcem, natomiast w przypadku konkubinatu jedynie można domniemywać ojcostwo, więc niech się cieszą, że nikt im badań genetycznych nie kazał przedstawiać do wypłaty świadczenia ojcu.
"Papierka" niet ale profity z tytułu posiadania "papierka" już by się chciało.
Jak nie mam nóg, to nie mogę mieć pretensji, że nie będę grać w piłkę nożną, co najwyżej mogę grać w ręczną. Proste.
To prawo polskie różnicuje związek formalny i nieformalny, bo z założenia są to dwa różne podmioty prawne i póki co prędko to się nie zmieni. Oby nigdy.
Akrobatka jest off-line  
13-07-2011, 20:48  
jeezaabeel
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

Akrobatka chyba nie tobie jest oceniać formalność bądź jej brak mojego związku, a tym bardziej jego moralność (bo widzę że to cię najbardziej boli)
a PZU dopuściło PŻ do ubezpieczenia na takiej samej zasadzie jak współmałżonków, więc nie wiem o co się gorączkujesz - rozumiem że nasze wspólne dzieci dla mojego partnera nie są rodziną bo wg ciebie
"Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz konstytucja wyraźnie definiują pojęcie rodziny.
Jest to dwoje ludzi związanych węzłem małżeńskim i dzieci pozostające na ich wspólnym utrzymaniu.
Wg polskiego prawa to jest rodzina i taka podstawowa komórka społeczna wg konstytucji jest pod specjalną ochroną Państwa Polskiego."

i przede wszystkim nie dyskutujemy tu o odpowiedzialności państwa tylko ubezpieczyciela
więc za takie komentarze podziękuję i poproszę swoje oceny moralne pozostawić dla siebie
jeezaabeel jest off-line  
13-07-2011, 21:56  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.744
Domyślnie RE: PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

Ups.. uderz w stół
Guzik mnie interesuje Twoja moralność, po prostu nie rozumiem, dlaczego ludzie pozostający w nieformalnych związkach burzą się, że nie są traktowani jak małżeństwo :]
Jeśli się decydujesz na małżeństwo, to z wszelkimi konsekwencjami, tak samo jak się decydujesz na związek nieformalny. Nie można równocześnie mieć ciastka i zjeść ciastko.
Najwidoczniej nie na takich samych zasadach "pzu dopuściło", skoro małżonkowie karencji nie mają najwidoczniej wg warunków szczególnych.
Prawo polskie różnicuje związek formalny (małżeństwo) i związek nieformalny (konkubinat), choćby pod względem założenia ojcostwa dziecka, więc i ubezpieczyciel może.
Dla mnie to jest proste że żadna to dyskryminacja.
Przykre, że nie rozumiesz...

Edit. Tak swoją drogą, udało Ci się wydobyć z zakładu pracy te warunki?
Kopia umowy wraz z warunkami jest też w PZU, więc tam możesz spróbować wglądu do treści.
Warunki szczególne mogą być inne dla każdej umowy a dziwne jest, że konsultanci na infolinii twierdzą inaczej.
Akrobatka jest off-line  
26-08-2011, 21:35  
jeezaabeel
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

Update:
Wczoraj zadzwoniła do mnie pani, która wypisywała odmowę na mój pierwszy wniosek. Grzecznie przeprosiła za swój błąd i oznajmiła iż pieniądze będą na moim koncie w ciągu 3 dni. Dziś są.
jeezaabeel jest off-line  
26-08-2011, 23:42  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.744
Domyślnie RE: PZU odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka

Przeprosiny to nie wszystko.
Zażądaj odsetek, bo pieniądze powinny być wypłacone w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia, jeśli jest odpowiedzialność na warunkach szczególnych.
W necie znajdziesz kalkulatory odsetek ustawowych.
Akrobatka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Warta odmawia wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 29) Witam, W listopadzie 2014r. zawarłem ubezpieczenie w grupówce Polfinance - oni występują jako mój pracodawca - ubezpieczenie miało być bez...
§ Odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 6) Witam, Proszę o pomoc w sprawie. Dnia 31-03-2013r. mój mąż został zwolniony z pracy gdzie ubezpieczony był dodatkowo grupowo w PZU TYP P+. Pracował...
§ wypłata świadczenia z PZU z tytułu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 18) Proszę o pomoc w październiku 2008 urodziło mi się dziecko. Złożyłam do PZU druk odnośnie wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. PZU...
§ Odmowa przyznania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 1) Witam ma pytanko jak napisać odwołanie do SKO w sprawie odmowy przyznania jednorazowej zapomogi ( becikowe) . Otóż mój problem polega na tym że ...
§ odmowa wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie. Byłam objęta ubezpieczeniem grupowym signal iduna od 01.06.2010, w maju 2011roku zwiekszyłam składkę ubezpieczenia na wyzsza która...
§ odmowa przyznania zasiłku z tytułu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 6) Witam! W sierpniu 2008 roku urodziłam córkę. Od lutego do czerwca 2008 roku mąż pracował legalnie za granicą by podreperować naszą sytuację...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:19.