OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów - Forum Prawne

 

OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

Witam, Obserwując wątki poruszone na forum dochodzę do wniosku, że postępowania odszkodowawcze to nic innego jak głęboko zakorzeniona sztuka oszczędzenia na poszkodowanym. Podobne, wyciągam z sytuacji, w której obecnie się znalazłem. Jako poszkodowany w kolizji, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
14-07-2011, 12:57  
TeOm
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

Witam,

Obserwując wątki poruszone na forum dochodzę do wniosku, że postępowania odszkodowawcze to nic innego jak głęboko zakorzeniona sztuka oszczędzenia na poszkodowanym. Podobne, wyciągam z sytuacji, w której obecnie się znalazłem.

Jako poszkodowany w kolizji, otrzymałem kosztorys od PZU, w którym likwidator wycenił moje auto na 8800zł (Seat Cordoba 2000, 1,4 Pb). Koszty naprawy, w oparciu o najniższe ceny rynkowe, wycenił na 6856,28zł (77% wartosci auta).

Wg. wyceny likwidatora, szkoda kwalifikuje się do rozliczenia jako "szkoda całkowita".
W ramach odszkodowania zaoferowano mi odszkodowanie rzędu 4947,50zł + wrak (znaleźli nawet kupca w cenie 3350zł), co łącznie daje kwotę 8297,50zł.

Oczywiście nie ma najmniejszej szansy aby w tej kwocie odtworzyć stan z przed szkody - naprawić auto lub kupić w równie dobrym stanie. W związku z powyższym planuje zgodnie z opisanymi na forum zasadami, wnioskować o wypłacenie kwoty, która pojawiła się na kalkulacji.

Potrzebuję do tego Waszej pomocy. Proszę o wskazanie podstaw prawnych, którymi mogę się posiłkować w odwołaniu (podważenie zasadności zakwalifikowania do szkody całkowitej).

Pozdrawiam
Marcin
TeOm jest off-line  
14-07-2011, 13:51  
jasiu123
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

Szkoda całkowita - Rzecznik Ubezpieczonych

do wyboru do koloru
jasiu123 jest off-line  
14-07-2011, 13:56  
kapral2010
Użytkownik
 
Posty: 316
Domyślnie RE: OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

Witam

Temat był już wielokrotnie poruszany na forum i jest ogólnie znany.
Pamiętaj z OC sprawcy masz prawo do naprawy pojazdu do wartości rynkowej, a wyceną TU itd się nie przejmuj.

Proponuję zrobić tak:

Ustal bezspornie wartość rynkową pojazdu - im wyższa tym lepiej dla Ciebie. Następnie niech TU wykona kalkulację, oczywiście zażądaj jej w formie papierowej wraz z tzw stroną kontrolną (bardzo często nie jest ona wydawana). Jak otrzymasz wycenę poczekaj, aż wypłacą odszkodowanie - będzie to równoznaczne z uznaniem odpowiedzialności za powstałą szkodę. Zadbaj o to aby w wycenie zostały wyszczególnione wszystkie uszkodzone elementy, jak nie to odwołaj się tak aby miec w ręce wycenę uwzględniającą wartość rynkową pojazdu przed zdarzeniem oraz wszystkie uszkodzone elementy. Pewnie TU da w wycenie najgorzsze zamienniki itd. Tym sie nie przejmuj. Masz dowód, że uznali szkodę (potwierdzenie wypłaty części odszkodowania) oraz listę uszkodzonych elementów. Oddaj wycenę do niezależnego rzeczoznawcy. Wyślij ją do TU wraz z wezwaniem do zapłaty powiększoną o koszt wyceny. Jak nie zapłaca pozew.

Niestety ale tak to wygląda.

PS
Pamiętaj, że przy odszkodowaniu z OC sprawcy nie ważne jest to czy poszkodowany naprawił lub czy zamierza naprawić pojazd. Szkoda powstała z momencie zdarzenia - na to jest wyrok SN.

Pozdrawiam
Kapral
kapral2010 jest off-line  
14-07-2011, 16:04  
Mike26
Użytkownik
 
Posty: 207
Domyślnie RE: OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

Witam,

Ale rozumiem, że zgłaszał pan szkodę z AC. Bo z OC gdyby było to 77% to nie jest to szkoda całkowita.

Z OC może pan naprawiać do wartości rynkowej pojazdu.
Z AC nie może pan naprawiać, zresztą podaje pan dziwne wyliczenia. Jeżeli pojazd został wyceniony na 8800, jest kupiec, który zakupi pojazd za 3350, to PZU powinno wypłacić różnicę: 5450 zł. To w jaki sposób wyliczono odszkodowanie: 4947,50zł + wrak?
Mike26 jest off-line  
14-07-2011, 16:19  
Kshyhu
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

A czy moglibyście wytłumaczyć, jaka jest różnica pomiędzy OC a AC (oczywiście w kwestii wyliczania wysokości odszkodowania)?
Kshyhu jest off-line  
14-07-2011, 16:40  
TeOm
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

Cytat:
Napisał/a Mike26 Zobacz post
...Jeżeli pojazd został wyceniony na 8800, jest kupiec, który zakupi pojazd za 3350, to PZU powinno wypłacić różnicę: 5450 zł. To w jaki sposób wyliczono odszkodowanie: 4947,50zł + wrak?
PZU odliczyło 15% marzy za jakąś platformę sprzedażową aby zbyć auto. Podejrzewam, że kolejny sposób na cięcie kosztów.

Dziękuje wszystkim za podpowiedź.
Właśnie skierowaliśmy odwołanie do TU i czekamy na efekty
TeOm jest off-line  
14-07-2011, 17:12  
kapral2010
Użytkownik
 
Posty: 316
Domyślnie RE: OC Szkoda Całkowita - podstawa prawna / orzecznictwa sądów

Niestety z OC już tak bywa - droga po swoje jest kręta i długa ale właśnie na to liczą TU. Pewnie 60-70% zgodzi się na ich wysokość odszkodowania, może kolejne 20% po marudzi ale i tak nic nie zrobi. Max 10 % pójdzie z nimi na walkę, że albo nie odpuszczą i się dogadają albo oddadzą sprawę do sądu. Przy czym TU jako pozwany i tak zawsze może wyjść z inicjatywą zawarcia ugody - tak więc taka strategia po prostu im sie opłaca.

Kapral
kapral2010 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Szkoda z OC sprawcy, problem z WARTA / Szkoda całkowita / Zaniżanie wartości (odpowiedzi: 5) Witam, Prosiłbym o pomoc w poniższym temacie związanym z, na pewno, znanymi wam praktykami ubezpieczycieli, czyli rzucaniu ochłapów zamiast...
§ Podstawa prawna, a podstawa faktyczna. Jaka realcja? (odpowiedzi: 4) Niekiedy prawnicy powołują się na podstawę prawną i/lub faktyczną. Pytania: Jak jest realcja między tymi podstawami? Tzn. czy i która jest...
§ Szkoda z OC - szkoda całkowita, zaniżona wartość pojazdu (odpowiedzi: 9) Witam Miałem kolizję po koniec marca - kobieta wjechała mi w tył samochodu (Honda Civic Coupe), po czym uderzyłem w następny samochód, wiec mam...
§ szkoda całkowita. ubezpieczene zawarte na podst. info ekpert a szkoda wg.. (odpowiedzi: 4) Witam. Mam szkodę całkowitą. Polisa ac była liczona na podstawie info-expert, natomiast szkoda już w audatex(najpierw cząstkowa), następnie po...
§ Warta szkoda calkowita zanizona szkoda całkowita (odpowiedzi: 1) Witam !!!!!!!!! Kilka dni temu w moją 190 . Mercedes 190 1991 rok wlasciciel od 12 lat przejechane ma 109 000 km (zostal zakupiony 1999 z...
§ szkoda oc sprawcy compensa-szkoda całkowita. Proszę o pomoc (odpowiedzi: 2) Witam 19.03.2010 miałem kolizje jadąc motocyklem a dopiero wczoraj tj 7.04.10 została sporządzona wycena. Kobieta zajechała mi droge wyjeżdżając z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:27.