Problem z wydaniem duplikatu OC. - Forum Prawne

 

Problem z wydaniem duplikatu OC.

Miesiąc temu zakupiłem auto. Od poprzedniego właściciela przejąłem polisę OC. Podczas rejestracji otrzymałem standardowo dowód tymczasowy. Ponieważ mieszkam z dala od miejscowości w której rejestrowałem auto, postanowiłem przesłać dokumenty pocztą pełnomocnikowi w celu wymiany dowodu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
22-08-2011, 15:19  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Problem z wydaniem duplikatu OC.

Miesiąc temu zakupiłem auto. Od poprzedniego właściciela przejąłem polisę OC. Podczas rejestracji otrzymałem standardowo dowód tymczasowy. Ponieważ mieszkam z dala od miejscowości w której rejestrowałem auto, postanowiłem przesłać dokumenty pocztą pełnomocnikowi w celu wymiany dowodu rejestracyjnego na bezterminowy. Wraz z dokumentem przesłałem również wymaganą polisę. Pełnomocnik wymienił dowód rejestracyjny i wysłał komplet dokumentów (dowód + polisa OC) do mnie pocztą. Niestety list nie dotarł. Zgłosiłem zaginięcie na poczcie, ale wszystko wskazuje na to, że już się nie odnajdzie. Chcąc nieco przyśpieszyć proces pozyskiwania nowych dokumentów udałem się do Warty (towarzystwo które wystawiło polisę OC) w celu pobrania duplikatu polisy. Powiadomiono mnie jednak, że duplikat może odebrać jedynie osoba która wykupiła polisę a ja mogę jedynie (przepisać – przekalkulować polisę na siebie). W moim przypadku będzie to związane z zapłaceniem sporej składki, gdyż to moje pierwsze auto a poprzedni właściciel miał duże zniżki.
Czy taka informacja ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego jest zgodna z prawdą? Zgodnie z prawem OC przypisane jest do auta a nie do właściciela, dlatego też dysponując dokumentem kupna-sprzedaży powinienem „chyba” mieć możliwość odebrania duplikatu polisy bez rekalkulowania składki, tudzież proszenia poprzedniego właściciela o odebranie duplikatu polisy.
Bardzo proszę o radę lub wskazanie konkretnego zapisu regulującego tego typu sprawy.
frankiebs jest off-line  
22-08-2011, 15:56  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Polisa jest przypisana do auta, ale ubezpieczenie nazywa się OC posiadacza pojazdu mechanicznego i kupując pojazd równocześnie przechodzą na Ciebie ustawowe prawa i obowiązki z tego ubezpieczenia.
Nawet jeśli polisa by nie zaginęła Warta po uzyskaniu informacji o zmianie posiadacza pojazdu ma prawo zrekalkulować składkę nowemu nabywcy i żądać jej zapłaty. Wszystko zgodnie z prawem.

Warta ma rację nie chcąc wydać Ci duplikatu polisy. Jesli zbywca nie udokumentował sprzedaży, to dla Warty dalej jest posiadaczem tego pojazdu i to on może prosić o duplikat.
Ty nie chcesz udokumentować kupna i zapłacić rekalkulacji, więc dla Warty nie jesteś uprawniony do odebrania duplikatu.

Rekalkulacji i dopłaty nie unikniesz, bo w końcu Warta uzyska od zbywcy umowę sprzedaży i formalnie zażada od Ciebie dopłaty. Dług zostanie przekazany do firmy windykacyjnej i będzie Cie to kosztowało dużo drożej
karambol jest off-line  
22-08-2011, 17:26  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Wypowieź karambola nie jest prawdziwa. Dzwoniłem przed chwila do Warty i dowiedziałem się że fakt sprzedaży auta faktycznie powinien być do nich zgłoszony ale przez zbywce. Nie zmienia to jednak wysokości składki, która pozostaje niezmienna jeżeli zbywca nie wypowiedział umowy. Dlatego tez moje pytanie jest nadal aktualne. Bardzo proszę o jakąś rade. Niestety nie mieszkam w tym samym mieście co poprzedni właściciel dlatego sprawa jest dla mnie tak ważna. Normalnie poprosiłbym poprzedniego właściciela o podejście i podjęcie duplikatu.
frankiebs jest off-line  
22-08-2011, 17:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Cytat:
Czy taka informacja ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego jest zgodna z prawdą?
Tak.
Cytat:
Wypowieź karambola nie jest prawdziwa.
Jest.
 
22-08-2011, 18:44  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

http://www.motoekspert.mojeauto.pl/cms/?id=147

Cytat:
Z kolei do obowiązków zbywcy samochodu należy poinformowanie zakładu o sprzedaży auta w ciągu 30 dni od dnia zbycia. Do czasu poinformowania zakładu ubezpieczeń o sprzedaży zbywca ponosi wraz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę należnej składki.
i wcześniej

Cytat:
Przejęcie polisy OC może, choć nie musi, wiązać się z ponowną rekalkulacją wysokości składki. Chodzi o to, iż zniżki należne z tytułu bezszkodowej jazdy są przypisane do danej osoby i nie przechodzą wraz z polisą. Zakład ubezpieczeń nie musi każdorazowo naliczać składki, ale ma do tego prawo.
Skoro "Przejęcie polisy OC może, choć nie musi, wiązać się z ponowną rekalkulacją wysokości składki" to dlaczego twierdzicie, że koniecznie muszę przepisać polisę na siebie i rekalkulować składkę. Miałem już dwie rozmowy z przedstawicielami towarzystwa ubezpieczeniowego, które dokładnie potwierdziły że nie jest to konieczne. Mało tego, zadzwoniłem nawet do prawnika urzędu ochrony praw konsumenta i ten również to potwierdził. Albo coś umyka mojej uwadze, albo ktoś nie ma jednak racji. Nie wiem tylko kto.
frankiebs jest off-line  
22-08-2011, 18:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Cytat:
Skoro "Przejęcie polisy OC może, choć nie musi, wiązać się z ponowną rekalkulacją wysokości składki" to dlaczego twierdzicie, że koniecznie muszę przepisać polisę na siebie i rekalkulować składkę.
Bo to ubezpieczyciel decyduje o ewentualnej rekalkulacji. Jak Ci się wydaje - dlaczego wysokość składki nie jest jednolita dla wszystkich, tylko zależy od wielu czynników, wpływających na ocenę ryzyka?
 
22-08-2011, 18:57  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 1.968
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Cytat:
Napisał/a frankiebs Zobacz post
Wypowieź karambola nie jest prawdziwa. Dzwoniłem przed chwila do Warty i dowiedziałem się że fakt sprzedaży auta faktycznie powinien być do nich zgłoszony ale przez zbywce.
Po sprzedaży umowę może wypowiedzieć tylko nabywca
Anna P. jest off-line  
22-08-2011, 19:02  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

bez sensu ta wypowiedź loco1!

art. 2 UFG i PBUK
Cytat:
2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji naleŜnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniŜek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy nabywca pojazdu złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonani
Cytat:
Ty nie chcesz udokumentować kupna i zapłacić rekalkulacji
Nie muszę dokumentować kupna, bo fakt sprzedaży musi zgłosić sprzedawca. Poza tym byłem w Warcie i wcale nie kryłem się z tym że mam umowę kupna sprzedaży. Wręcz powiedziano mi, że jeżeli mam niższe składki to nie ma po co rejestrować polisy na siebie tylko skorzystać z tej którą otrzymałem. Dlatego nie może być mowy o żądaniu dopłat z tytułu zatajenia faktu sprzedaży. Piszecie nieprawdę i jeszcze na siłę się przy tym upieracie a ja nie mam czasu na jakieś słowne przepychanki.
Dzięki za wszystko. Miłego dnia

szkoda tylko że pomoc była marna
frankiebs jest off-line  
22-08-2011, 19:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Cytat:
bez sensu ta wypowiedź!
Cytat:
Piszecie nieprawdę i jeszcze na siłę się przy tym upieracie a ja nie mam czasu na jakieś słowne przepychanki.
Cytat:
szkoda tylko że pomoc była marna
Szkoda, żeś chamski, durny i niczego nie rozumiesz.
EOT.
 
22-08-2011, 19:57  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

dziękuję
Cytat:
Szkoda, żeś chamski, durny
Nie jestem jednak na tyle durny, żeby nie rozumieć co jest napisane jak byk np. w UFG i PBUK więc nie przekonasz mnie do tego że jest inaczej.

co do chamstwa to np wypowiedź "Jest." jest na prawdę na tyle marna, że nie mogłem tego skomentować inaczej. Jeżeli wypowiadasz się na forum eksperckim to powinieneś to chociaż jakoś uargumentować.

potwierdzam
EOT.

tu nie ma co szukać pomocy.
frankiebs jest off-line  
22-08-2011, 21:37  
jasiu123
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Cytat:
Napisał/a frankiebs Zobacz post
Nie jestem jednak na tyle durny, żeby nie rozumieć co jest napisane jak byk np. w UFG
Z tym stwierdzeniem możnaby polemizować, tylko nie wiem czy jest sens. Dobra, niech stracę, ta porada nie będzie miała wiele wspólnego z tematyka forum, będzie raczej dotyczyła czytania ze zrozumieniem.

Cytat:
2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki
Powyższe zdanie oznacza że w wypadku gdy kupujący nie zrezygnuje z kontynuowania ubezpieczenia to zakład ubezpieczeń może według własnego uznania rekalkulować składkę lub też nie.

Cytat:
W przypadku gdy nabywca pojazdu złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonani
Natomiast to zdanie oznacza że w przypadku gdy nabywca złoży wniosek o rekalkulację to zakład ubezpieczeń musi ja przeliczyć czy mu się to podoba czy też nie. Taka sytuacja moze mieć miejsce gdy zbywca nie miał zniżek, a nabywca je posiada.
Nie bardzo wiem co mogło być aż tak niezrozumiałego w tych dwóch prostych zdaniach, że musiałeś obrażać ludzi którzy chcieli Ci pomóc. Teraz możesz zacząć zbierać gotóweczkę na dopłatę do polisy OC.
jasiu123 jest off-line  
22-08-2011, 22:09  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

to co napisałeś jasiu123 jest dla mnie spójne i zrozumiałe. Sęk w tym, że w zapisie tym nie ma nawet słowa o konieczności przepisywania umowy OC na nowego właściciela. W UFG i PBUK również nie zauważyłem takiego zapisu, a jak wynika z wypowiedzi forumowiczów, którzy pisali wcześniejsze posty powinienem tego dokonać.

Z informacji które uzyskałem wynika, że nie mam obowiązku przepisywać polisy OC na siebie, co dodatkowo potwierdziłem w 2 rozmowach telefonicznych z pracownikami Warty. Skoro wiem na sto procent, że nie muszę tego robić, to dlaczego jestem przekonywany że muszę.

Wątek dotyczy innej sprawy, a poprzez te sporne kwestie padły ostre słowa. Na prawdę nie miałem zamiaru na nikogo tutaj wjeżdżać.

W najbliższych dniach będę załatwiał tę sprawę, więc jeżeli kogoś to będzie interesowało to chętnie opisze.

edit:
http://www.money.pl/ubezpieczenia/po...,1,136079.html

Cytat:
Nowe przepisy wiążą się jeszcze z jednym novum w tej kwestii. Otóż od stycznia 2006 roku zakłady ubezpieczeń są zwolnione z obowiązku każdorazowego przeliczania składki w przypadku uzyskania informacji o sprzedaży ubezpieczonego samochodu (do tej pory miały obowiązek to robić). A przecież zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy są przypisane tylko do konkretnej osoby i nie przechodzą na inne.

Jeżeli więc jesteśmy młodym kierowcą i kupujemy samochód od kogoś bardziej od nas doświadczonego, kto ma już spore zniżki, to możemy na tym skorzystać, gdyż ubezpieczyciel, nie mając już takiego obowiązku, może pomimo dokonania transakcji sprzedaży samochodu pozostawić składkę na niezmienionym poziomie.
chyba, że zwrot "w przypadku uzyskania informacji o sprzedaży ubezpieczonego samochodu" implikuje przepisanie polisy OC na nowego właściciela.
frankiebs jest off-line  
22-08-2011, 23:24  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Dodatkowo znalazłem wątek na tym forum

http://forumprawne.org/ubezpieczenia...nformacje.html

Cytat:
Bez obaw Kolego. Możesz jeździć na OC poprzedniego właściela do końca trwania polisy czyli do września 2011. Pamiętaj tylko o tej drugiej racie w marcu Póki nie masz jeszcze aneksu zmieniającego właściciela miej ze sobą umowę kupna-sprzedaży.
W związku z tym wszystko odbywa się zgodnie z prawem i nie wiem dlaczego wypowiedź
Cytat:
Rekalkulacji i dopłaty nie unikniesz, bo w końcu Warta uzyska od zbywcy umowę sprzedaży i formalnie zażada od Ciebie dopłaty.
miałaby być prawdziwa.

Wracając jednak do kwestii duplikatu umowy, ta wypowiedź
Cytat:
...dla Warty nie jesteś uprawniony do odebrania duplikatu.
ma sens.

Pozostaje więc albo przepisać i przekalkulować OC na siebie albo skontaktować się z poprzednim właścicielem i poprosić o pobranie z Warty duplikatu.
frankiebs jest off-line  
22-08-2011, 23:57  
jasiu123
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Cytat:
Napisał/a frankiebs Zobacz post
Pozostaje więc albo przepisać i przekalkulować OC na siebie albo skontaktować się z poprzednim właścicielem i poprosić o pobranie z Warty duplikatu.
Ten manewr zadziała tylko w wypadku gdy zbywca nie zawiadomi TU o sprzedaży samochodu. Jeżeli Warta dowie się że jest nowy właściciel rekalkuluję składkę nie pytając Cię o zdanie, bo ma do tego prawo.
jasiu123 jest off-line  
23-08-2011, 08:08  
frankiebs
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Problem z wydaniem duplikatu OC.

Cytat:
Jeżeli Warta dowie się że jest nowy właściciel rekalkuluję składkę nie pytając Cię o zdanie, bo ma do tego prawo.
właśnie nie. Byłem osobiście w Warcie z dokumentem kupna/sprzedaży i wyjaśniałem całą sprawę. Dowiedzieli się więc że samochód ma nowego właściciela. Mimo to powiedzieli, że nie zrekalkulują składki jeżeli nie przepisze polisy na siebie i że wcale nie muszę tego robić.
frankiebs jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo jazdy - problem z wydaniem (odpowiedzi: 1) http://imgup.pl/di/U2G3/orzeczenie2.jpg Prosiłbym o komentarz w tej sprawie. Czy ktoś miał styczność z taką formą orzeczenia lekarskiego z...
§ problem z wydaniem dokumentów w szpitalu (odpowiedzi: 2) Witam, tydzień temu złamałem nieszczęśliwie kostkę w nodze w czasie pracy ( wyjazd w delegacji do Poznania ). Została wezwana karetka, ale tylko...
§ Problem z wydaniem dokumentów z uczelni! (odpowiedzi: 1) Witam! Mam problem.Studiowałam kilka miesięcy na jednej z uczelni. Było to dwa lata temu. Mam nie opłacone kilka ostatnich rat. Niestety teraz nie...
§ Problem z wydaniem książki (odpowiedzi: 7) Witam. Zdecydowałem się wydać książkę z poradami kulturystycznymi. Koszt produkcji (100 stron, format a5) nakładu 1000 sztuk to około 5000 zł....
§ Problem z wydaniem ekspertyzy (odpowiedzi: 2) Witam, mam na imię Paweł, mam 22 lata. Pół roku temu w wypadku na budowie poważnych uszkodzeń ciała doznał mój ojciec, po czym 2 tygodnie później...
§ problem z wydaniem Pitu męża (odpowiedzi: 1) Proszę o pomoc w następujacej sprawie. Mąż przebywa za granicą a nie otrzymał jeszcze Pit-u za ubiegły rok ( zaznaczam że już nie pracuje w tej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:55.