Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać? - Forum Prawne

 

Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Witam Około 2 tygodnie temu miałem kolizję drogową z winy innego kierowcy. Właściciel samochodu miał ubezpieczenie w firmie Compensa więc tam zgłosiłem szkodę. Przyjechał rzeczoznawca, porobił zdjęcia i dzisiaj dostałem wycenę - zdecydowanie niższe niż ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
24-10-2011, 17:47  
sowin90
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Witam
Około 2 tygodnie temu miałem kolizję drogową z winy innego kierowcy. Właściciel samochodu miał ubezpieczenie w firmie Compensa więc tam zgłosiłem szkodę. Przyjechał rzeczoznawca, porobił zdjęcia i dzisiaj dostałem wycenę - zdecydowanie niższe niż się spodziewałem. Samochód Ford S-Max 2007r, uszkodzenia - zderzak przód, maska, 2 x reflektor, wzmocnienie czołowe.

Wycena naprawy w ASO Ford - ok. 13000zł

Wycena Compensa - 4300zł

Po pierwsze w wycenie części proponowanej przez Compensa są w większości zamienniki na co oczywiście się nie zgadzam bo samochód nie miał wcześniej naprawianego przodu i wszystkie części były oryginalne. Druga sprawa to wycena napraw blacharsko-lakierniczych jest zaniżona o conajmniej 50%.

Teraz pytanie - gdzie się odwołać, jakie pismo napisać do ubezpieczyciela, jak uzyskać stosowne odszkodowanie?

Pozdrawiam
sowin90 jest off-line  
24-10-2011, 19:47  
sowin90
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Nie chcę oddawać auta do Forda, gdyż mój znajomy jest jednym z lepszych blacharzy.
sowin90 jest off-line  
24-10-2011, 20:32  
Pubish
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.258
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

No to znajomy wystawi fakturę ubezpieczycielowi i też będzie ok.
Pubish jest off-line  
24-10-2011, 20:58  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Takich tematów jak Twój to na tym forum było kilkaset. Pytający zaś za każdym razem chcą otrzymać wzór jakiegoś odwołania które wszystko załatwi. Ubezpieczyciel wycenił szkodę na 4300 zł. I miał do tego prawo. Ty masz prawo się z tym nie zgadzać. Musisz jednak wykazać, (dowodami art.6 k.c.), że ubezpieczyciel nie ma racji. Twoje twierdzenia-„zdecydowanie niższe niż się spodziewałem”, „wycena napraw blacharsko-lakierniczych jest zaniżona o co najmniej 50%.”, „Wycena naprawy w ASO Ford - ok. 13000zł”, „wszystkie części były oryginalne” to nie dowody. Zacznij może od kosztorysu z ASO ale konkretnego nie „około”.
banita1 jest off-line  
24-10-2011, 23:10  
lukpio
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

To ja Ci kolego od razu powiem że jeżeli myślisz że TU wypłaci Ci takie odszkodowanie ile kosztuje naprawa w ASO a Ty sobie pójdziesz do innego warsztatu i naprawisz samochód za połowę tej ceny to niestety możesz o tym zapomnieć. Owszem TU wypłaciło by Ci te 13tys ale jakbyś naprawiał samochód w ASO i to oni by wystąpili do nich ze swoim kosztorysem, wszystko by udokumentowali fakturami itd. Wtedy ok. Takie coś przejdzie. Ale taki numer jak napisałem nie przejdzie. Jeśli kolega ma zarejestrowaną działalność to może zrobić swój kosztorys i wtedy TU również mu tą kwotę wypłaci ale nie licz na to że on w kosztorysie wpisze np nową oryginalną maskę a Ty sobie kupisz używkę za 1/3 ceny bo TU będzie żądało przed wypłatą ubezpieczenia faktur. Jeśli faktur im nie dostarczysz wypłacą tzw kwotę bez sporną. Dlatego oddawaj do ASO bo i tak nie zarobisz na tym interesie a możesz jeszcze stracić.
lukpio jest off-line  
24-10-2011, 23:24  
chusky
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Primo żeby domagać się likwidacji szkody nie są potrzebne żadne faktury, nie ma obowiązku dokonywania naprawy - ubezpieczyciel natomiast ma obowiązek wyrównania poniesionej szkody.

Mam podobną sprawę. Myślę zacząć od wyceny niezależnego rzeczoznawcy (biegłego sądowego)

Następnie przedstawić to Ubezpieczycielowi. W przypdaku braku akceptacji - sprawę skierować do sądu.

banita1 popraw mnie jeżeli się mylę.
chusky jest off-line  
24-10-2011, 23:37  
lukpio
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Być może się mylę ale z tego co mi właśnie wiadomo to można samochód naprawić na 2 sposoby. Albo bezgotówkowo wówczas całą kasę zgarnia warsztat i jeśli występują pewne braki w kosztorysie bądź jest on zaniżony to już wszystko sobie warsztat z TU załatwia. Drugi sposób to gotówkowy tzn ubezpieczyciel robi kosztorys i wypłaca tzw kwotę bez sporną. Jeśli zaś koszt naprawy jest wyższy od tej kwoty można się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów ale żaden ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy na "gębę" bo tak to każdy by mógł sobie zrobić. TU wypłaci powiedzmy 4tys odszkodowania, ja naprawiam samochód za 5tys czyli o 1tys więcej niż wypłacić ubezpieczyciel a żądam żeby mi wypłacili jeszcze dodatkowo 6tys. Niestety, tak prosto nie ma. Wiem bo kiedyś znajomy tak naprawiał auto. Też mu kumpel po znajomości robił i kwota naprawy z częściami przewyższyła kwotę odszkodowania i aby dostał on wyrównanie musiał udokumentować tą różnicę fakturami. Oczywiście faktury miał i zwrot dostał. Bez nich nie zrobił by nic i nie dostał by ani grosza bo niby na jakiej podstawie mieli by mu to wypłacić.
lukpio jest off-line  
24-10-2011, 23:57  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

chusky nie mylisz się choć jedno Twoje zdanie wymaga sprecyzowania napisałeś „niezależnego rzeczoznawcy (biegłego sądowego)” . Może tak być i w wielu wypadkach jest, że certyfikowany niezależny rzeczoznawca jest również wpisany przez Prezesa Sądu Okręgowego na listę biegłych sądowych. Jednak tytułu (pieczątki) biegły sądowy może używać tylko gdy wykonuje opinię na zlecenie sądu.
Kolega lukpio ma pewien problem, gdyż traktuje PRACOWNIKÓW prywatnej firmy jaką jest niewątpliwie każda ubezpieczalnia w naszym kraju jak URZĘNIKÓW Państwowych a to nieporozumienie. Nie potrafię odczytać z jego wypowiedzi czy na sam kosztorys w szkodzie OC nie wypłacą, bo nie chcą czy nie wypłacą, bo nie muszą.( z wskazaniem niemuszą)
Jeśli ktoś się zlituje i opisze krok po kroku jak wstawić skan lub zdjęcie na tym forum to służę wyrokami wraz z uzasadnieniem będące zaprzeczeniem tego co napisał lukpio . Ubezpieczyciele „płaczą” i płacą odszkodowania, których podstawą są kosztorysy z ASO złożone jako roszczenie poszkodowanego w szkodach OC, bez konieczności udokumentowania naprawy rachunkami.

lukpio jest jeszcze trzecia droga w szkodzie OC z polisy sprawcy. Poszkodowany występuje z roszczeniem, którego podstawą jest koszt naprawy jego pojazdu wykonany profesjonalnie w uznawanym przez wszystkie ubezpieczalnie systemie Audate z podatkiem vat. (czytaj ubytek w jego majątku)
banita1 jest off-line  
25-10-2011, 00:09  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

lukpio kolega chusky odnowił stary temat licząc na to, że czytasz coś więcej niż własne wypowiedzi a tam są orzeczenia nad którymi powinieneś się pochylić. Z treści Twoich postów wynika, że nie skorzystałeś z tej okazji. Dlatego wkleję je jeszcze raz do tego tematu. Może ta lektura zweryfikuje Twoje poglądy na potrzebę naprawy i rachunków w szkodach refinansowanych z polis OC sprawców.

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego

uchwała SN z dnia 15 listopada 2001 r. III CZP 68/01,

„Odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku uszkodzenia pojazdu mechanicznego, należącego do poszkodowanego nie będącego podatnikiem podatku VAT, ustalone według cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy pojazdu, obejmuje mieszczący się w tych cenach podatek VAT.”

Fragment uzasadnienia:
„Jest niewątpliwe, że szkoda powstaje w chwili wypadku komunikacyjnego i podlega naprawieniu na podstawie art. 436 k.c. oraz według zasad określonych w art. 363 k.c, a w wypadku odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń - według zasad określonych w § 2 tego przepisu. Obowiązek naprawienia szkody przez wypłatę odpowiedniej sumy pieniężnej powstaje z chwilą wyrządzenia szkody i nie jest uzależniony od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy rzeczy i czy w ogóle zamierza ją naprawić, odszkodowanie bowiem ma wyrównać uszczerbek majątkowy powstały w wyniku zdarzenia wyrządzającego szkodę, istniejący od chwili wyrządzenia szkody do czasu, gdy zobowiązany wypłaci poszkodowanemu sumę pieniężną odpowiadającą szkodzie ustalonej w sposób przewidziany prawem. Przy takim rozumieniu szkody i obowiązku odszkodowawczego nie ma znaczenia, jakim kosztem poszkodowany faktycznie dokonał naprawy rzeczy i czy w ogóle to uczynił albo zamierza uczynić. Dlatego dla określenia wysokości należnego poszkodowanemu od zakładu ubezpieczeń odszkodowania za szkodę wynikającą z uszkodzenia pojazdu w wypadku komunikacyjnym nie ma znaczenia fakt, że poszkodowany nie wykonał jeszcze naprawy pojazdu.”

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1988 roku, sygn. akt I CR 151/88, niepublikowany
Roszczenie o świadczenia należne od ZU w ramach ustawowego ubezpieczenia komunikacyjnego odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu kosztów przywrócenia uszkodzonego pojazdu do stanu pierwotnego jest wymagalne niezależnie od tego, czy naprawa została już dokonana, wysokość świadczeń obliczać należy na podstawie ustaleń co do zakresu uszkodzeń i technicznie uzasadnionych sposobów naprawy, przy przyjęciu przewidzianych kosztów niezbędnych materiałów i robocizny według cen z daty ich ustalenia. Naprawa pojazdu przed uzyskaniem świadczeń ZU i jej faktyczny zakres nie ma zasadniczego wpływu na powyższy sposób ustalenia ich wysokości.
Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 2003 r., sygn. akt IV CKN 387/01, niepublikowany
Wysokość odszkodowania powinna być ustalona według poziomu cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy z daty ustalania odszkodowania. Skoro zaś, stosownie do postanowień art. 1 ust. 2 ustawy z 1982 r. o cenach, cena towaru lub usługi opodatkowanej podatkiem VAT obejmuje wielkość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą nabywca obowiązany jest zapłacić sprzedawcy za towar lub usługę wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług, to miernikiem wysokości szkody ustalonej według cen kosztów naprawy jest tak właśnie określona cena naprawy pojazdów. Jest to zatem cena części zamiennych i usług obejmująca podatek VAT.

Fragment uzasadnienia:
Szkoda powstaje zwykle w chwili wypadku komunikacyjnego i podlega naprawieniu według zasad określonych w aiL 363 § 2 k.c. Obowiązek naprawienia szkody przez wypłatę odpowiedniej sumy pieniężnej powstaje z chwilą wyrządzenia szkody i nie jest uzależniony od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy rzeczy i czy w ogóle zamierza ją naprawiać (por. uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2001 r., III CZP 68/01, OSPiKA 2002, nr 7-8, poz. 103 oraz orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1988 r., I CR 151/88, niepubl.).

uchwała SN z dnia 2004.05.18 III CZP 24/04 OSNC 2005/7-8/117
„Odszkodowanie przysługujące z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów może - stosownie do okoliczności sprawy - obejmować także koszty ekspertyzy wykonanej na zlecenie poszkodowanego.”
banita1 jest off-line  
25-10-2011, 00:21  
darecki1974
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

mialem podobną sytuacje
poradzilem sie adwokata i zrobilem w nastepujacy sposób
poczekalem spokojnie na wycene przez ubezpieczyciela,ubezpieczyciel wycenil naprawe na 3000 zl ja zdecydowalem sie zeby ubezpieczyciel wyplacil mi pieniazki a autko naprawie na swoj koszt
pieniązki przyjąlem choc nie zgadzalem sie z wyceną
szybciutko pojechalem do serwisu autoryzowanego poprosilem o szczeg€lową wycene naprawy autka serwis wycenil mi naprawe na 12000 tys zl
adwokat napisal oficjalne pismo z zadaniem wyplaty calosci naprawy autka
ubezpieczyciel widzac pismo od adwokata wciagu 2 dni zawarl ugode doplacil do wczesniej przekazanej mi kwoty 9000 tys wziolem pieniazki adwokatowi dalem 1000 zl honorarium na reke zostalomi 11000 tys zl i bez problemu naprawilem autko
sprawa prosta
darecki1974 jest off-line  
25-10-2011, 01:04  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Mam pewne wątpliwości do tego co napisałeś, bo naprawa została wykonana i był jej koszt. Jeśli była wykonana prawidłowo to przywróciła Twój majątek do stanu z przed zdarzenia. Zgodzisz się zemną, że wartość tej naprawy (a sąd by się o tą wartość zapytał) była kwotą potrzebną do przywrócenia Twojego stanu posiadania przed szkodą i tylko tyle należało Ci się odszkodowania. Każda złotówka ponad koszt wykonanej przez Ciebie naprawy była nieuzasadnionym wzbogaceniem się na szkodzie.
Jeśli Twój pojazd przed szkodą był wart 20000 a Ty go naprawiłeś za 5000 to nie możesz żądać od ubezpieczyciela wartości z kosztorysu ASO 10000 , bo w tedy Twój majątek będzie wart 25000 a na to prawo nie pozwala. Przytoczone wyroki dotyczą sytuacji gdy nasze roszczenie oparte o kosztorys ASO dotyczy pojazdu nienaprawionego. ( Co zrobisz po otrzymaniu odszkodowania to już inna „bajka”)

PS
Chusky czytając to co napisałeś: „banita1 popraw mnie jeżeli się mylę” nie będę udawał sprawiło mi przyjemność, bo zapewne jestem „łasy” na komplementy jak większość przeciętnie normalnych ludzi. Było by jednak niewłaściwe by ktokolwiek uważał mnie za osobą predysponującą do poprawiania innych. Na tym forum dużo się dowiedziałem właśnie od innych. Uważam również, że jest tu wiele osób od których się jeszcze wiele dowiem. Nie będę ich wymieniał, bo mógłbym kogoś niesprawiedliwie pominąć. Chusky ja również robię podstawowe błędy za, które muszę przepraszać, dlatego Twoje wyróżnienie mojej osoby choć przyjemne wywołało również uczucie zażenowania, co już nie było przyjemne. Dlatego proponuje by mnie nie wywoływać, bo ja i tak zabiorę głoś ( nie zawsze trafny) tam gdzie będę chciał.
banita1 jest off-line  
25-10-2011, 08:15  
jasiu123
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Cytat:
Napisał/a banita1 Zobacz post
Jeśli ktoś się zlituje i opisze krok po kroku jak wstawić skan lub zdjęcie na tym forum to służę wyrokami wraz z uzasadnieniem będące zaprzeczeniem tego co napisał lukpio . Ubezpieczyciele „płaczą” i płacą odszkodowania, których podstawą są kosztorysy z ASO złożone jako roszczenie poszkodowanego w szkodach OC, bez konieczności udokumentowania naprawy rachunkami.[/COLOR]
Gdy piszesz wiadomość w górnej linijce masz ikonkę ze spinaczem. Gdy na nią klikniesz otworzy się okienko. Wtedy wybierasz "Upload File from your Computer" --> przeglądaj --> wskazujesz plik obrazka który chcesz zamieścić i przyciskasz wyślij. Voilà.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: gif przykład.GIF (1,3 KB, 97 wyświetleń)
jasiu123 jest off-line  
15-12-2011, 22:41  
chusky
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Cytat:
Napisał/a banita1 Zobacz post
Chusky[/COLOR][/URL] czytając to co napisałeś: [COLOR=black]„banita1 popraw mnie jeżeli się mylę” nie będę udawał sprawiło mi przyjemność, bo zapewne jestem „łasy” na komplementy jak większość przeciętnie normalnych ludzi. Było by jednak niewłaściwe by ktokolwiek uważał mnie za osobą predysponującą do poprawiania innych......... dlatego Twoje wyróżnienie mojej osoby choć przyjemne wywołało również uczucie zażenowania, co już nie było przyjemne. Dlatego proponuje by mnie nie wywoływać, bo ja i tak zabiorę głoś ( nie zawsze trafny) tam gdzie będę chciał.
Nie ma sprawy, miałem na myśli, to że liczy się dla mnie Twoje zdanie i odpowiedzi, które są zawsze rzeczowe, konkretne i pomocne.

PS. Ciągle mi coś wypada by dotrzeć do ASO na niezależną wycenę moich szkód i zaczac dzialać dalej.
chusky jest off-line  
15-12-2011, 23:27  
perfect_stranger
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

Przede wszystkim powinieneś się odwołać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego w trybie, o którym zostałeś poinformowany na decyzji o wypłacie odszkodowania lub wycenie naprawy.

Pamiętaj, że TU może nie tylko sprawdzić faktury z naprawy i zakupionych części. Może także zlecić wizytę rzeczoznawcy, który sprawdzi, czy auto zostało naprawione tak, jak na to wskazują te faktury i nie tylko...

Z OC sprawcy możesz pokryć wiele rzeczy, włącznie z samochodem zastępczym, jeśli był Ci potrzebny, kosztem wymiany złamanych przez poduszkę okularów, czy prania ubrudzonej podczas zdarzenia kurtki. Jednak jeśli wzbogacisz się na szkodzie, warsztat może mieć problemy z uzyskaniem całości odszkodowania, Ty będziesz musiał pokryć różnicę, a w przyszłości Twoje składki mogą w zadziwiający sposób poszybować w górę, bo żaden ubezpieczyciel nie chce ubezpieczać ludzi robiących przekręty na ubezpieczeniach. Odszkodowanie, jak sama nazwa wskazuje, służy do naprawienia szkody.

Nie opłaca się kombinować przy odszkodowaniu. Z roku na rok, coraz bardziej. O ile wielcy, tradycyjni ubezpieczyciele często nie sprawdzają dosłownie nic, to małe, dynamicznie zarządzane firmy potrafią dokładnie i szybko wyłuskać oszusta, ponieważ bardzo zależy im na konkurencyjności, czyli utrzymaniu niskiej składki dla większości klientów.

Disclaimer:
Jednocześnie informuję, że poprzednie dwa akapity to całkowicie moja prywatna opinia i naturalnie nie musi mieć żadnego pokrycia w rzeczywistości : )
perfect_stranger jest off-line  
20-12-2011, 23:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać?

perfect stranger a ja Cię informuję że nie tylko dwa akapity Twojej wypowiedzi lecz cała nie ma żadnego pokrycia w przepisach prawa regulujących kwestie odszkodowania z polisy OC sprawcy.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaniżona wycena z OC Generali (odpowiedzi: 13) Witam wszystkich Moja sprawa wygląda następująco: uszkodziłem samochód nie z mojej winy i staram sie o odszkodowanie z oc sprawcy. Dostałem wycenę...
§ Zaniżona wycena OC (odpowiedzi: 16) Witam ! Niedawno miałem stłuczkę nie z mojej winy(vw golf IV), sprawca ma ubezpiecznie OC z PZM. Po oględzinach rzeczoznawcy zaliczono do...
§ Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie (odpowiedzi: 4) Witam. Dnia 15.10.2013 r. brałem udział w kolizji. Sprawca wjechał mi autem w tył motocykla. Uszkodzone zostały m.in: rama centralna, rama tylna,...
§ Zaniżona kwota odszkodowania po dostarczeniu faktury VAT do ubezpieczalni (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich użytkowników forum. Od razu przejdę do rzeczy. Rok temu w październiku miałem wypadek na zabytkowym motocyklu. Kwota brutto wartości...
§ Sprzedany pojazd przed wycena z ubezpieczalni (odpowiedzi: 4) Witam,problem jest taki, a mianowicie,sprzedałem auto po kolizji nie z mojej winy .W umowie kupna -sprzedaży zrobilismy z kupujacym adnotacje...
§ pzu zaniżyło mi wartość auta gdzie mam sie odwoływać?czy jestem w stanie dostać jakąś (odpowiedzi: 8) Witam miałem wypadek byłem poszkodowanym mam auto honda accord 1994 rok z gazem w stanie bdb techniczym jak i wizualnym warte ok 6 tys a pzu wyceniło...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:12.