odszkodowanie z OC brutto - czy można brutto, gdy jest się płatnikiem VAT? - Forum Prawne

 

odszkodowanie z OC brutto - czy można brutto, gdy jest się płatnikiem VAT?

Witam, Mam takie pytanie. 1. Otóż wkrótce otrzymam odszkodowanie z OC sprawcy szkody na moim samochodzie, który jest w KPiR działalności jednooosobowej. Jestem płatnikiem VAT. Czy możliwe jest otrzymać tą kwotę z VAT? Bo gdybym ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
30-11-2011, 10:18  
darkc
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie odszkodowanie z OC brutto - czy można brutto, gdy jest się płatnikiem VAT?

Witam,
Mam takie pytanie.

1. Otóż wkrótce otrzymam odszkodowanie z OC sprawcy szkody na moim samochodzie, który jest w KPiR działalności jednooosobowej. Jestem płatnikiem VAT.
Czy możliwe jest otrzymać tą kwotę z VAT? Bo gdybym miał intencję naprawiać szkodę to oczywiście mógłbym VAT odliczyć od kosztów napraw.
Ale zakładając np., że nie chcę naprawiać auta, a "skonsumować" odszkodowanie na cele prywatne to wiedząc, że auto jest amortyzowane w kwocie BRUTTO (kupione przed działalnością), byłbym stratny o ten VAT. Bo majątek uszkodzony zawiera VAT, a odszkodowanie nie... Czy moja interpretacja ma jakiś sens?

2. Czy otrzymane odszkodowanie z OC sprawcy na samochodzie w KPiR jest przychodem działalności? (zakładając, że nie naprawiam samochodu)?

dzięki za wskazówki
darkc jest off-line  
30-11-2011, 10:29  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.825
Domyślnie RE: odszkodowanie z OC brutto - czy można brutto, gdy jest się płatnikiem VAT?

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 2007 r., III CZP 150/06

Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu, ustalone według cen części zamiennych i usług, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego.
---------
W kwestie księgowe się nie mieszam. Przyjmuję, ze sprawdziłeś w jakiej sytuacjach możesz VAT odliczyć a w jakiej nie.
W zgłoszeniu szkody padło pytanie, czy możesz ( w jakim zakresie) VAT odliczyć?

Akrobatka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odszkodowanie z OC sprawcy brutto czy netto? (odpowiedzi: 4) Witam. Piszę, jak w temacie w sprawie odszkodowania z OC sprawcy. Prowadzę firmę i auto, które brało udział w kolizji jest moim środkiem trwałym....
§ Projekt unijny - wynagrodzenie brutto brutto (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pewien dylemat i proszę o pomoc. Będąc zatrudnioną w projekcie unijnym na umowę zlecenie (nie mając żadnej innej pracy) mam potrącane...
§ Umowa o dzieło, a brutto-brutto (odpowiedzi: 8) Witam! Chciałam prosić o wytłumaczenie podatku brutto-brutto w umowie o dzieło. Czy w ogóle składki takie pracodawca może mi odciągać z tego typu...
§ odszkodowanie w kwocie brutto (odpowiedzi: 1) Witam, Trzy dni temu miałem kolizję nie z mojej winy. Koszt naprawy samochodu opłacany będzie z polisy OC sprawcy. Czy istnieje możliwość bym...
§ Odszkodowanie od pracodawcy - netto czy brutto? (odpowiedzi: 6) Witam, Czy odszkodowanie od pracodawcy za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony oblicza się według wynagrodzenia netto czy...
§ 1600 brutto ,ile to jest netto? (odpowiedzi: 2) Witam.Moje pytanie tutaj jest spowodowane tym, że przeglądając różne strony internetowe do teraz nie wiem, ile to jest NETTO z 1600 brutto, umowa na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:55.