Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy - Forum Prawne

 

Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy 2

Jakich fachowców?- lakiernika, rzeczoznawcę, prawnika? Zapomnieć byłoby najprościej, to tylko zderzak. Pewnie bym zapomniała gdyby nie obawa, że za jakiś czas po ponownym lakierowaniu sytuacja się powtórzy. Mój zderzak nie był zadrapany na parkingu; został ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
07-07-2012, 17:09  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Jakich fachowców?- lakiernika, rzeczoznawcę, prawnika? Zapomnieć byłoby najprościej, to tylko zderzak. Pewnie bym zapomniała gdyby nie obawa, że za jakiś czas po ponownym lakierowaniu sytuacja się powtórzy. Mój zderzak nie był zadrapany na parkingu; został uderzony przez samochód, który wpadł w poślizg. Rysy były rozległe i głębokie- tego nie dało się pomalować pędzelkiem albo zapolerować. Teraz na polakierowanej powierzchni jest dziura. Nie potrafię wkeić zdjęcia ale zapewniam, że nie jest to drobna usterka. Gdybym wiedziała, że istnieje ryzyko, ze lakierownie zderzaka może spowodować takie problemy nie zgodziłabym się na taki sposób naprawy czteromiesięcznego samochodu.

Cytat:
Ubezpieczyciel ustawowo nie może brać udziału w restytucji (przywrócenie pierwotnego, dawnego stanu rzeczy). Dlatego też nie może decydować, jakie części mają być użyte do naprawy. Jego rola ogranicza się do wypłaty odszkodowania w pieniądzu lub refundacji również w pieniądzu kosztów poniesionych przez poszkodowanego na restytucje uszkodzonego mienia. Ubezpieczyciel nie ma prawa do weryfikacji kosztów poniesionych przez poszkodowanego, jeśli składnikami tych kosztów są ceny usług i materiałów (części, lakiery) występujące na lokalnym rynku.
W jakiej ustawie jest taki zapis? Przecież naprawa jest wykonana na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela. W moim przypadku była wprawdzie korekta przez ASO ale tylko dotycząca kosztów materiałów a nie zakresu naprawy.
mme jest off-line  
07-07-2012, 18:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Masz absolutną rację. Problem jest tylko w tym ze kierujesz swoje uzasadnione pretensje pod niewłaściwy adres. Ubezpieczyciel uznał Twój zderzak, jako nadający się do naprawy przy zachowaniu reżymów technologicznych producenta lakierów renowacyjnych do takich napraw, co przy tylko porysowanym zderzaku jest uzasadnione. Nie wyrażałaś wtedy swojego odmiennego zdania. Ubezpieczyciel zapłacił za wykonana usługę przywrócenia Twojego zderzaka do stanu z przed zdarzenia wywołującego szkodę i dla niego ta sprawa jest zakończona. Jeśli usługa została złe wykonana to roszczenia gwarancyjne masz tylko do wykonawcy tej usługi a nie do ubezpieczyciela. Dlatego też Twoje roszczenia o samochód zastępczy na czas poprawy zlej wykonanej usługi nie mogą w żadnym wypadku obciążać ubezpieczyciela tylko wykonawcę usługi. Przecież to nie ubezpieczyciel, bo niemiał do tego prawa zlecał wykonanie naprawy w tym konkretnym ASO tylko Ty. Wydaje mi się, że błędnie utożsamiasz ubezpieczyciela z ASO, któremu zleciłaś naprawę. Te dwa podmioty gospodarcze nie mają nic wspólnego z sobą inny KRS i NIP.
 
07-07-2012, 21:18  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Reklamację usługi złożyłam nie w TU tylko w ASO i została uwzględniona- zderzak zostanie ponownie pomalowany; gdybym "wywalczyła" nowy zderzak to także koszty lakierowania miało ponieść ASO.
Jestem tylko użytkownikiem samochodu i nie mam obowiązku znajomości technologii napraw lakierniczych. natomiast jako użytkownik jestem przekonana, ze zderzak nie został przywrócony do stanu poprzedniego. Nie wiem czy naprawa została wykonana prawidłowo ale wiem, ze była wykonana zgodnie z kosztorysem szkody przygotowanym przez TU. Być może to rzeczoznawca TU popełnił błąd przy ocenie szkody. Twierdzę też, ze jeżeli naprawa wymagała użycia innych technologii i materiałów niż lakierowanie nowego zderzaka to nie jest to już stan poprzedni i z tego powodu powinnam otrzymać nowy oryginalny zderzak Przytoczę tu orzeczenie Sądu, które moim zdaniem nie zwalnia TU z odpowiedzialności za skutki tej naprawy:
Cytat:
Szkoda niewątpliwie ma charakter dynamiczny, a więc jej zakres może podlegać zmianom. /.../Ponadto szkoda może się zwiększać z upływem czasu, często bowiem jedne zdarzenia pociągają inne.
i jeszcze:
Cytat:
O przywróceniu pojazdu do stanu poprzedniego można zaś mówić jedynie wówczas, gdy stan pojazdu po naprawie, pod każdym względem (stan techniczny, zdolność użytkowa, części składowe, trwałość, wygląd estetyczny itp.) odpowiada stanowi tegoż pojazdu sprzed wypadku.*
mme jest off-line  
07-07-2012, 22:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Moim zdaniem, błędem było godzenie się na szpachlowanie zderzaka w 4 miesięcznym aucie.
 
07-07-2012, 23:28  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Gdyby usługa została wykonana prawidłowo to zderzak pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym nie odbiegałby od zderzaka nowego. Skoro ASO zdecydowało się na naprawę zderzaka to znaczy że normy producenta dopuszczają taka możliwość. Nie popadajmy w paranoję, nie każde uszkodzenie pociąga za sobą konieczność wymiany uszkodzonego elementu.
tek001 jest off-line  
07-07-2012, 23:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Ja nie o paranoi piszę, tylko o ewidentnej utracie wartości. Można by przymknąć oko na takie zalecenia TU gdyby auto miało 2-3 lata, ale nie 4 m-ce.
Skoro TU postanowiło oszczędzić na naprawie, to wystąpiłbym z roszczeniem o rekompensatę na podst. art. 361 § 2 k.c.
 
08-07-2012, 11:17  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Cytat:
Gdyby usługa została wykonana prawidłowo to zderzak pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym nie odbiegałby od zderzaka nowego. Skoro ASO zdecydowało się na naprawę zderzaka to znaczy że normy producenta dopuszczają taką możliwość. .
Dokładnie tak myślałam- zaufałam zarówno rzeczoznawcy TU jak i ASO. Ja się na tym nie znam. Nie wzbogaciłam się- naprawa była bezgotówkowa. Czekałam nawet z naprawą do urlopu, żeby "mniej boleśnie" przeżyć cztery dni bez samochodu i nie naciągać TU na dodatkowe koszty.
Cytat:
Nie popadajmy w paranoję, nie każde uszkodzenie pociąga za sobą konieczność wymiany uszkodzonego elementu
Ja nie mam paranoi tylko od pół roku dziurę na zderzaku. Wcześniej przez miesiąc jeździłam z podrapanym zderzakiem Obecny stan zderzaka wskazuje, że było to uszkodzenie, które wymagało "wymiany uszkodzonego elementu" No chyba, że jestem ofiarą oszustwa ASO i zderzak został naprawiony niezgodnie z "normami producenta". W takim przypadku powinnam zawiadomić prokuratora. W jaki sposób mam sprawdzić i udowodnić, że tak było. Powołać niezależnego rzeczoznawcę? tak byłoby najlepiej tylko, że nie mam ochoty ryzykować dodatkowych kosztów.
Cytat:
Można by przymknąć oko na takie zalecenia TU gdyby auto miało 2-3 lata, ale nie 4 m-ce.
Będę się więc upierać, że gdybym zgodnie z przysługującym mi prawem dostała nowy zderzak, nie byłoby takich wątpliwości i nie byłabym narażona na niedogodności związane z dwukrotną naprawą zderzaka. Prawdopodobnie "stawką" w tej grze" jest kilkaset złotych. Nie wiem ile kosztuje nowy zderzak: 700 zł? -1000 zł(zmiennik kosztuje ok 350 zł). Zakładam, że korzystam jednak z prawa z samochodu zastępczego ( przy wymianie zderzaka nie byłoby takiej potrzeby), więc to 700- 1000 minus ok. 400 zł. Dla mnie to dużo ale dla TU?

Tak na marginesie- samochód sprawcy tego wypadku poszedł do kasacji; nie miał AC: podobno pierwszy raz nie wykupił. Miał pecha ale TU szczęście. Pozostałe samochody, które ucierpiały w tym zdarzeniu też wyglądały nieciekawie ale za to mój, pewnie dzięki mini rozmiarom uchronił TU od poważniejszego odszkodowania. Tym trudniej mi zrozumieć stanowisko znanego, z tradycjami i można by oczekiwać godnego zaufania ubezpieczyciela.

Gdyby ktoś miał ochotę zobaczyć o jakich uszkodzeniach rozmawiamy, to chętnie prześlę foto na e-mail. Może będzie łatwiej ocenić czy mam paranoję
mme jest off-line  
08-07-2012, 16:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Dziadziuś, o jakiej Ty rekompensacie myślisz i od kogo? Nie sądzę, że od ubezpieczyciela, bo i za co? Chyba nie uważasz, że ubezpieczyciel odpowiada za wykonawcę naprawy. Nie spotkałem jeszcze rzeczoznawcy, który potrafi obliczyć utratę wartości pojazdu z powodu lakierowania zderzaka. Ubezpieczyciel spełnił swój ustawowy obowiązek w stosunku do sprawcy i w jego imieniu zapłacił za lakierowanie zderzaka poszkodowanej. Skoro usługa ta została wykonana wadliwie to już nie jego zmartwienie tylko wykonawcy i zlecającego.
 
08-07-2012, 17:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

@Andrej12
Cytat:
”Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie”.
Więcej TU.
 
08-07-2012, 18:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Masz rację. Jednak by taką różnicę obliczyć trzeba posłużyć się programem komputerowym INFO-EKSPERT. Program ten stworzono w oparciu o „Instrukcje określenia rynkowego ubytku wartości pojazdów Nr1/2009 z dnia 12 lutego 2009 roku”.

Zgodnie z wytycznymi tej instrukcji uszkodzenia takie jak omawiane w tym temacie (zderzak) nie kwalifikują się, jako podstawa do obliczenia ubytku wartości pojazdu.

„2.Kryteria zasadności występowania rynkowego ubytku wartości „R”
Samochody osobowe i terenowe
2.6 Podstawą występowania rynkowego ubytku wartości mogą być wyłącznie uszkodzenia lakierowanych, metalowych elementów nadwozia, a w przypadku samochodu z ramą-uszkodzenia nadwozia (kabiny kierowcy) i / (lub) ramy. Pojazd, w którym w wyniku kolizji zostały uszkodzone jedynie elementy wyposażenia nadwozia, zespoły mechaniczne lub elektryczne nie podlega szacowaniu rynkowego ubytku wartości”
 
08-07-2012, 18:03  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Cytat:
Napisał/a Andrej12 Zobacz post
Dziadziuś, o jakiej Ty rekompensacie myślisz i od kogo? Nie sądzę, że od ubezpieczyciela, bo i za co? Chyba nie uważasz, że ubezpieczyciel odpowiada za wykonawcę naprawy. Nie spotkałem jeszcze rzeczoznawcy, który potrafi obliczyć utratę wartości pojazdu z powodu lakierowania zderzaka. Ubezpieczyciel spełnił swój ustawowy obowiązek w stosunku do sprawcy i w jego imieniu zapłacił za lakierowanie zderzaka poszkodowanej. Skoro usługa ta została wykonana wadliwie to już nie jego zmartwienie tylko wykonawcy i zlecającego.
Na jakiej podstawie twierdzisz, że usługa została wykonana wadliwie?Gdybym naprawiała ten zderzak u pana Jasia w garażu, to oczywiście tak bym myślała. Jeżeli tak wadliwą usługę wykonano w ASO za chyba ok. 1200 zł (chyba, bo nie mam przed sobą faktury a była wymieniana jeszcze lampa, uchwyt (ślizg?), całość za ponad 1600 zł).Andrej12 czy znasz się na technologii napraw lakierniczych? Ja się nie znam, więc może mi wyjaśnisz to o co wiele razy tu pytałam: czy lakierowanie uszkodzonego zderzaka wymaga takich samych materiałów jakimi jest lakierowany zderzak oryginalny? A może konieczność wyrównania powierzchni porysowanego i prawdopodobnie lekko odkształconego plastikowego zderzaka wymaga użycia takich materiałów, które np. w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (temperatura ponad minus 20 st) może zmieniać swoje właściwości? Ja tego nie wiem. Taką hipotezę postawił ktoś na forum lakierniczym. I ponownie zapytam Czy naprawiony zderzak jest identyczny jak oryginalny, prawie prosto z fabryki? Czy może jednak jest to jakby zamiennik? Przypomnę też zacytowany wyżej fragment, że "szkoda ma charakter dynamiczny" Może gdyby zima była łagodna usługa ASO nie budziłaby zastrzeżeń.
Cytat:
”Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie”.
Niestety podobno zderzak nie ma wpływu na wartość samochodu ponieważ jest tylko "elementem wyposażenia nadwozia" (tak jak np. lampa) a nie elementem nadwozia. Obawiam się że ten argument będzie mi trudno obronić, chociaż jest dla mnie niezrozumiały i absurdalny.
mme jest off-line  
08-07-2012, 19:43  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Cytat:
Napisał/a mme Zobacz post
Niestety podobno zderzak nie ma wpływu na wartość samochodu ponieważ jest tylko "elementem wyposażenia nadwozia" (tak jak np. lampa) a nie elementem nadwozia. Obawiam się że ten argument będzie mi trudno obronić, chociaż jest dla mnie niezrozumiały i absurdalny.
Akurat z zacytowanym fragmentem "instrukcji" można polemizować. Bo o ile uszkodzony plastikowy zderzak po wymianie na nowy nie obniża wartości samochodu to jeżeli ten zderzak naprawimy zamiast wymienić wartość samochodu jednak zmaleje. To była ta dobra wiadomość.
Zła wiadomość to taka że ubezpieczyciel polubownie nie zapłaci Ci już ani grosza. Żeby uzyskać jakiekolwiek dodatkowe odszkodowanie musiałabyś dochodzić tego przed sądem. Niestety suma niewielka i wynik niepewny, wiec moim zdaniem nie warto.
Powinnaś skopić się na dopilnowaniu by serwis poprawił to co spartolił i zapomnieć o sprawie.
tek001 jest off-line  
08-07-2012, 20:24  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Cytat:
Napisał/a tek001 Zobacz post
A
Zła wiadomość to taka że ubezpieczyciel polubownie nie zapłaci Ci już ani grosza. Żeby uzyskać jakiekolwiek dodatkowe odszkodowanie musiałabyś dochodzić tego przed sądem. Niestety suma niewielka i wynik niepewny, wiec moim zdaniem nie warto.Powinnaś skopić się na dopilnowaniu by serwis poprawił to co spartolił i zapomnieć o sprawie.
Jest jeszcze chyba droga pośrednia- rzecznik ubezpieczonych. Ale dochodzenia przed Sądem nie wykluczam. Bardziej dla zasady niż dla pieniędzy. Myślę, że rzecznik ubezpieczonych nawet jeżeli nie podejmie interwencji to przynajmniej oceni racje moje i ubezpieczyciela.
mme jest off-line  
08-07-2012, 20:36  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Rzecznik przyzna Ci rację i ... tyle. Interwencja RzU polega na wysłaniu pisma do prezesa TU, w odpowiedzi otrzymuje uprzejmą odpowiedź że zdaniem TU wszystko jest OK i na tm kończy się rola RzU.
tek001 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wydłużanie terminu likwidacji szkody z oc sprawcy (odpowiedzi: 6) witam, pytanie krótkie i konkretne, jestem poszkodowana, zgłosiłam szkodę 4.6. 2015, oględziny odbyły się dwukrotnie, dostarczyłam wszystkie...
§ odszkodowanie z OC sprawcy kolizji za szkody na osobie a szkody na mieniu (odpowiedzi: 6) Witam, proszę o poradę: -zostałem poszkodowany w wyniku kolizji drogowej -sprawca podpisał oświadczenie, bez policji -mam uszkodzony samochód...
§ nie zgadzam się z wyceną likwidacji szkody z OC sprawcy (odpowiedzi: 2) Witam, Proszę o pomoc. Mam Opla Zafirę z 2006r automat diesel 150kKM najwyższa wersja. 17 sierpnia miałam kolizję, w mój samochód uderzył samochód...
§ Powrót do likwidacji szkody z OC sprawcy (odpowiedzi: 1) Witam Dostałem notatkę od policji w której to zawate jest iż sprawcą kolizji jest posiadacz ubezpieczenia KCS ..... w hdi NR REJ ********9....
§ odmowa z oc sprawcy,szkody u mnie niezgadzaja sie ze szkodami sprawcy (odpowiedzi: 4) witam,2 lata temu mialem kolizje drogowa.2 dni po kolizji przyjechal rzeczoznawca z TU i opisal szkode.bylo to w pazdzierniku,trzy miesiace mnie...
§ Reklamacja wykonanej usługi z zakresu likwidacji szkody AC (odpowiedzi: 4) Witam, to mój pierwszy post... Mam problem z ubezpieczycielem, który niekompetentnie zlikwidował szkodę w moim pojeździe. Po kolizji oddałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:39.