Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy - Forum Prawne

 

Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Witam, moje pytanie dotyczy możliwości odwołania się od decyzji ubezpieczyciela po wypłacie odszkodowania i likwidacji szkody. W grudniu 2011 roku zderzak mojego samochodu został uszkodzony w czasie postoju na parkingu. TU sprawcy przyznało odszkodowanie za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
09-02-2012, 22:09  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Witam, moje pytanie dotyczy możliwości odwołania się od decyzji ubezpieczyciela po wypłacie odszkodowania i likwidacji szkody.

W grudniu 2011 roku zderzak mojego samochodu został uszkodzony w czasie postoju na parkingu. TU sprawcy przyznało odszkodowanie za naprawę zderzaka. Likwidację szkody powierzyłam "mojemu" ASO- bezgotówkowo.
Samochód był i nadal jest na gwarancji (miał wtedy 5 miesięcy).

Nie odwoływałam się od decyzji ubezpieczyciela i nie domagałam się wymiany zderzaka na nowy, bo zakładałam, że skoro ASO podjęło się naprawy to znaczy, że samochód zostanie przywrócony do stanu pierwotnego. Tym bardziej, że nie otrzymałam odszkodowania z tytułu utraty wartości rynkowej.

Po naprawie zderzak rzeczywiście wyglądał jak nowy i wyglądał tak jeszcze kilka dni temu kiedy zauważyłam na nim pęknięcie lakieru (nie "pajeczynkę", tylko głębokie na minimum 1 mm; wygląda to tak, że początkowo myślałam, że pękniety jest zderzak). W ciągu ostatniego roku udało mi się uniknąć "przygód i zderzak nie ma śladów żadnych zadrapań, wgnieceń. Przypuszczam, że przyczyną pekania lakieru są ostatnie mrozy.

Oczywiście od razu pojechałam do ASO i zgłosiłam reklamację. Z nieznanych mi powodów nie uzgodniłam jeszcze jak i kiedy zostanie rozpatrzona. Obawiam sie jednak, że jeżeli zakończy się na ponownym lakierowaniu zderzaka, to problem się powtórzy przy kolejnych mrozach (może za rok).

Czy w tej sytuacji mogę domagać się wymiany zderzaka? A jeżeli tak to do kogo kierować roszczenia: do TU czy ASO?
mme jest off-line  
09-02-2012, 22:33  
top.1cars
Zbanowany
 
Posty: 136
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Wyjaśnij jak należy rozumieć „zderzak został uszkodzony” czy został zarysowany, czy zerwały się w nim zaczepy a może pękł lub został przedziurawiony?
top.1cars jest off-line  
10-02-2012, 00:01  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Zderzak był porysowany, zaczepy zerwane (był wymieniany ślizg); dodatkowo była lekko pęknieta lampa- też wymieniona.
Dodam, że nie było to lekkie otarcie "parkingowe". Samochód sprawcy wpadł w poślizg. Oprócz mojego samochodu uszkodził 3 albo nawet cztery inne, które stały obok mojego. Jego samochód poszedł do kasacji. Losów pozostałych nie znam, ale miały powazniejsze uszkodzenia (dziury w karoserii, porozbijane klosze lamp) Mój ucierpiał najmniej pewnie dzięki soim małym rozmiarom (był najgłębiej wsunięty). Opisuje to dlatego, ze domyślam się, że to uderzenie było jednak dość silne. Trudno mi ocenić, czy spowodowało np. odkształcenie zderzaka. Nie znam się na tym. Ja zastałam samochód z "lużnym" zderzakiem z jednej strony. Nie był pęknięty; tak przynajmniej zapewnili mnie w ASO.
mme jest off-line  
10-02-2012, 00:37  
top.1cars
Zbanowany
 
Posty: 136
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Domyślam się, że ubezpieczyciel nie przyznał zderzaka do wymiany, gdyż jego uszkodzenia były powierzchowne, bo o tym nie napisałaś a jedynie do lakierowania. Fakt, że ASO zleconą przez Ciebie naprawę wykonało wadliwie nie może obciążać ubezpieczyciela i na pewno nie jest podstawą do wymiany zderzaka na nowy. Przecież ten nowy również trzeba będzie lakierować, jeśli nie jeździsz Hondą. ASO tak długo ma poprawiać swoją złą prace aż będziesz zadowolona. Poproś w ASO o samochód zastępczy na ich koszt na okres, w którym nie będziesz mogła korzystać z własnego z powodu poprawek.
top.1cars jest off-line  
10-02-2012, 12:08  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Cytat:
Napisał/a top1cars Zobacz post
... Przecież ten nowy również trzeba będzie lakierować,
Właśnie tak wtedy myślałam dlatego nie walczyłam o nowy zderzak. Teraz jednak, kiedy zaczęłam się edukaowac w temacie lakierowania samochodów mam wątpliwości, czy to rzeczywiście wina lakiernika, czy też z góry należało się liczyc z tym, że lakier (szpachla?) może pękac podczas mrozów.

Pomijając jednak dochodzenie kto zawinił w tej sprawie, chciałabym się dowiedziec czy w ogóle jest możliwa reklamacja u ubezpieczyciela po upływie roku od wypłaty odszkodowania
Przypominam , że samochód w chwili uszkodzenia miał 5 miesięcy i przysługiwała mi wymiana uszkodzonych części na oryginalne i oczywiście nowe. To, że zderzak był lakierowany można było podobno dostrzec wprawnym okiem. Moje nie jest wprawne więc nie widziałam; wydawał mi się jak nowy. Gdybym dostała nowy zderzak, do czego chyba miałam prawo nie miałabym teraz kłopotu.
mme jest off-line  
11-02-2012, 00:38  
top.1cars
Zbanowany
 
Posty: 136
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Na dochodzenie swoich roszczeń w stosunku do ubezpieczyciela masz trzy lata. Nie wierzę by nawet najbardziej życzliwy ubezpieczyciel przyznał wymianę zderzaka z powodu pękania lakieru lub szpachli przy minusowych temperaturach. Przypuszczam, że będziesz pierwszą osobą w kraju, która tak uzasadni swoje roszczenie. Nadal uważam ze wina leży po stronie wykonawcy usługi, który prawdopodobnie nie zachował reżymów technologicznych przy lakierowaniu zderzaka i to tylko do niego należy składać reklamacje. Twoje domniemania, że markowa szpachla położona zgodnie z technologią producenta będzie pękać z powodu mrozu jest nieuzasadnione. Gdyby tak było to w okresie mrozów pługi zgarniałyby tony takiej szpachli z naszych dróg.
top.1cars jest off-line  
14-02-2012, 19:55  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Dziękuję za odpowiedź. Przyznam, że czuję się...uspokojona, jeżeli rzeczywiście nie było podstaw do wymiany zderzaka. Szczerze mówiąc wcale nie mam ochoty na dochodzenie teraz swoich roszczeń od ubezpieczyciela. Zakładam więc, że gdyby naprawa została wykonana prawidłowo, można byłoby uznać, że samochód został przywrócony do stanu przed szkodą i że polakierowany zderzak nie obniża "wartości rynkowej pojazdu"?
Mam za to kolejny problem. Dzisiaj minął tydzień od zgłoszenia reklamacji w ASO i do tej pory nie udało mi się ustalić terminu naprawy. Ale to już chyba inny temat.
mme jest off-line  
15-02-2012, 17:45  
top.1cars
Zbanowany
 
Posty: 136
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Nastrasz ich skargą do importera.
top.1cars jest off-line  
18-06-2012, 11:52  
ats55
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Witam. Chciałbym dołączyć do tego wątku, ponieważ mój przypadek jest częściowo zbieżny. W kwietniu 2010 mój samochód został uszkodzony przez inny pojazd. Szkoda została zlikwidowana 12.05.2010 w formie naprawy bezgotówkowej w ASO z OC sprawcy. Wymienione zostały m.in. chromowane kratki wlotów powietrza oraz reflektor. Po kilku miesiącach kratki zaczęły korodować. Zwróciłem się do ASO z reklamacją, wyczyścili te kratki jakąś pastą. Po upływie kolejnej zimy (2011/12) kratki skorodowały jeszcze mocniej. Podczas badania technicznego w kwietniu 2012 diagnosta zwrócił uwagę na nieprawidłowy snop świateł mijania z reflektora wymienionego podczas naprawy w kwietniu 2010. Wobec tego ponownie zwróciłem się z reklamacją do ASO z żądaniem wymiany wadliwych części. ASO reklamację odrzuciło argumentując, że na wyraźne żądanie TU zastosowało do naprawy zamienniki zamiast części oryginalnych i skierowało mnie do TU. 4.05.2012 złożyłem reklamację w Regionalnym Centrum Likwidacji Szkód PZU. Po kilkunastu dniach zgłosił się rzeczoznawca PZU na oględziny. Sporządził protokół oraz dokumentację fotograficzną. Podczas oględzin okazało się, że reklamowany reflektor ma poważniejszą wadę (porusza się cały układ mocujący żarówki i w czasie jazdy pod wpływem wstrząsów snop światła może zmieniać ukierunkowanie). Odpowiedź z PZU dostałem dopiero 14.06. (po interwencji telefonicznej!)drogą elektroniczną. Odpowiedź była odmowna. PZU odsyła mnie do ASO, twierdząc że nie ponosi odpowiedzialności za części użyte do naprawy, mimo że samo zaprzeczyło takiej argumentacji wysyłając wcześniej rzeczoznawcę na oględziny. Co dalej mam robić z tą sprawą? Proszę o poradę.
ats55 jest off-line  
20-06-2012, 20:57  
coool01
Zbanowany
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Cytat:
Wobec tego ponownie zwróciłem się z reklamacją do ASO z żądaniem wymiany wadliwych części. ASO reklamację odrzuciło argumentując, że na wyraźne żądanie TU zastosowało do naprawy zamienniki zamiast części oryginalnych i skierowało mnie do TU.
ASO nie może odrzucić twojej reklamacji, bo to ty byłeś zleceniodawcą naprawy i jesteś właścicielem pojazdu. To tylko ty mogłeś zadecydować czy zgadzasz się na użycie części alternatywnych a nie oryginalnych do naprawy twojego samochodu. Powszechnie to prawo właściciela stara się przywłaszczyć ubezpieczyciel poprzez błędną interpretację rozporządzenia. Twoje gwarancyjne roszczenia możesz kierować tylko do ASO, bo to ono wykonało „polecenie” nieupoważnionego do jego wydania ubezpieczyciela.
coool01 jest off-line  
20-06-2012, 21:30  
ats55
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Złożyłem dziś odwołanie do PZU z tytułu niezgodności towaru z umową i bezprawnego zastosowania słabych jakościowo zamienników. Poczekam na odpowiedź i później ewentualnie zwrócę się ponownie do ASO.
ats55 jest off-line  
20-06-2012, 22:12  
coool01
Zbanowany
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Ubezpieczyciel ustawowo nie może brać udziału w restytucji (przywrócenie pierwotnego, dawnego stanu rzeczy). Dlatego też nie może decydować, jakie części mają być użyte do naprawy. Jego rola ogranicza się do wypłaty odszkodowania w pieniądzu lub refundacji również w pieniądzu kosztów poniesionych przez poszkodowanego na restytucje uszkodzonego mienia. Ubezpieczyciel nie ma prawa do weryfikacji kosztów poniesionych przez poszkodowanego, jeśli składnikami tych kosztów są ceny usług i materiałów (części, lakiery) występujące na lokalnym rynku.
coool01 jest off-line  
20-06-2012, 22:39  
ats55
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

W jakiej ustawie znajdę takie konkretne paragrafy, żeby się na nie powołać?
ats55 jest off-line  
06-07-2012, 15:42  
mme
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Zdecydowałam się na odwołanie do TU- najpierw o dopłatę do odszkodowania (o kwotę w równowartości nowego zderzaka, bo lakierowanie ma wykonać ASO w ramach reklamacji). Dodatkowo w przypadku odmowy domagałam się rekompensaty za utraconą wartość rynkową i zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego na czas ponownej naprawy (poprzednio nie korzystałam z tej możliwości)
Odpowiedź TU na odwołanie odmowna z uzasadnieniem:
1. "kwalifikacja zderzaka do naprawy jest prawidłowa" i "kwestia jakości naprawy i ewentualnej reklamacji wobec warsztatu, pozostaje poza zakresem ochrony ubezpieczeniowej.
2. zderzak jest "tylko" elementem wyposażenia nadwozia więc nie spełnia kryterium do uznania rynkowego ubytku wartości
3.do sprawy samochodu zastępczego "powrócimy" po przedłożeniu dokumentów świadczących o zasadności ekonomicznej i niezbędności wynajęcia pojazdu zastępczego
Jest też pouczenie, z którego wynika, że jestem zobowiązana do minimalizowania kosztów i powinnam jeździć tramwajem.
Decyzja jest ostateczna ale mogę dochodzić swoich roszczeń przed Sądem.
Tymczasem nadal jeżdżę z "obłażącym" lakierem na zderzaku i nawet dla mnie mój samochód stracił na wartości. A gdybym chciała sprzedać samochód? Czy kupujący nie domagałby się obniżenia ceny z powodu lakierowanego zderzaka?
Przypomnę, że mój samochód w chwili szkody miał tylko 4 miesiące.
Dla mnie jest też oczywiste, że zderzak nie został przywrócony do stanu poprzedniego (sprzed szkody)- to widać gołym okiem. Domyślam się, że oprócz lakierowania wymagał szpachlowania i że gdyby lakierowany był nowy zderzak nie byłoby szpachli a przecież miałam prawo do oryginalnych części.
W sprawie samochodu zastępczego jest kilkanaście wyroków Sądów, które wskazują na to, ze nie muszę udowadniać, że samochód jest mi niezbędny. Gdyby nie był to bym go nie kupiła. Ale może zamiast tramwajem bedę jeździć samochodem bez zderzaka? przecież to tylko tylko element nadwozia a nadwozie jest ok.
mme jest off-line  
06-07-2012, 20:58  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Reklamacja usługi po likwidacji szkody z OC sprawcy

Czas zatrudnić fachowców lub zapomnieć o sprawie.
tek001 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wydłużanie terminu likwidacji szkody z oc sprawcy (odpowiedzi: 6) witam, pytanie krótkie i konkretne, jestem poszkodowana, zgłosiłam szkodę 4.6. 2015, oględziny odbyły się dwukrotnie, dostarczyłam wszystkie...
§ odszkodowanie z OC sprawcy kolizji za szkody na osobie a szkody na mieniu (odpowiedzi: 6) Witam, proszę o poradę: -zostałem poszkodowany w wyniku kolizji drogowej -sprawca podpisał oświadczenie, bez policji -mam uszkodzony samochód...
§ nie zgadzam się z wyceną likwidacji szkody z OC sprawcy (odpowiedzi: 2) Witam, Proszę o pomoc. Mam Opla Zafirę z 2006r automat diesel 150kKM najwyższa wersja. 17 sierpnia miałam kolizję, w mój samochód uderzył samochód...
§ Powrót do likwidacji szkody z OC sprawcy (odpowiedzi: 1) Witam Dostałem notatkę od policji w której to zawate jest iż sprawcą kolizji jest posiadacz ubezpieczenia KCS ..... w hdi NR REJ ********9....
§ odmowa z oc sprawcy,szkody u mnie niezgadzaja sie ze szkodami sprawcy (odpowiedzi: 4) witam,2 lata temu mialem kolizje drogowa.2 dni po kolizji przyjechal rzeczoznawca z TU i opisal szkode.bylo to w pazdzierniku,trzy miesiace mnie...
§ Reklamacja wykonanej usługi z zakresu likwidacji szkody AC (odpowiedzi: 4) Witam, to mój pierwszy post... Mam problem z ubezpieczycielem, który niekompetentnie zlikwidował szkodę w moim pojeździe. Po kolizji oddałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:56.