Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU - Forum Prawne

 

Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

Witam, chciałbym Was zainteresować swoją sprawą i pokazać jak różne wersje kalkulacji szkody potrafi przedstawiać ten sam likwidator w odstepie zaledwie 3 dni. Szkoda jest likwidowana z OC sprawcy Zrobione zostały powierzchowne ogledziny pojazdu PZU ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

 • § Czy można mówić o przedawnieni...
  Cześć, Dziś jadąc swoim samochodem otarłem się lusterkiem o prawidłowo zaparkowany inny samochód. Ze względu...
 • § Ubezpieczenie TU
  Cześć, W pierwszym kwartale br. miałam wykonywaną operację całkowitej resekcji tarczycy z powodu...
 • § Szkoda całkowita
  Dzień dobry, Piszę do Państwa z prośbą o opinię ponieważ nie bardzo znam się w temacie postępowania z...

Odpowiedz
 
25-02-2012, 12:06  
chusky
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

Witam, chciałbym Was zainteresować swoją sprawą i pokazać jak różne wersje kalkulacji szkody potrafi przedstawiać ten sam likwidator w odstepie zaledwie 3 dni.
 • Szkoda jest likwidowana z OC sprawcy
 • Zrobione zostały powierzchowne ogledziny pojazdu
 • PZU ustalilo wartosc pojazdu na 11 000 PLN

a oto wersje ubezpieczyciela (poniższe punkty to fragmenty osobnych pism):

1)Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA Regionalne Centrum Likwidacji Szkód Grupy PZU We Wrocławiu uprzejmie informuje, iż na podstawie oględzin uszkodzonego pojazdu ------ oraz wyliczenia kosztów jego naprawy ustalono, że przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku jest ekonomicznie nieuzasadnione, gdyż przewidywane koszty naprawy pojazdu przekraczają jego wartość.

...potem poprosiłem o uzasadnienie decyzji i przedstawienie sposobu kalkulacji szkody. W rezultacie otrzymałem poniższa informacje:

2) Uprzejmie informuję, iż na podstawie oględzin uszkodzonego pojazdu marki ----- o nr rej. ----- oraz wyliczenia kosztów jego naprawy ustalono, że wysokość przeciętnych kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu wynosi: 5140.50 PLN

Powyższa kalkulacja uwzględnia zakres stwierdzonych uszkodzeń powypadkowych pozostających w związku przyczynowym ze zdarzeniem objętym ubezpieczeniem. Przyjęcie takiej formy rozliczenia zwalnia Pana/Panią/Państwa z konieczności dokumentowania poniesionych kosztów naprawy i umożliwia uzyskanie odszkodowania niezwłocznie po ustaleniu odpowiedzialności PZU SA za szkodę

---
PS.
Na infolini uzyskałem informacje iż PZU pierwotnie wystawiło moj pojazd na wewnetrznej aukcji, jednak ze wzgledu na brak zainteresowania moim pojazdem i uzyskaną tym sposobem niską wycenę pozostałości - wycena taka nie była brana pod uwage przez likwidatora


Czy mógłby to ktoś skomentować? Raz TU mówi, że naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona i przedstawia kalkulacje szkody za pomocą metody dyferencyjnej w oparciu o kalkulacje wziete z sufitu. Innym razem jasno podaje szacowany koszt naprawy pojazdu.

Zamierzam wziać własnego rzeczoznawcę i wycenić swoją szkodę w oparciu o kalkulację kosztu naprawy (nie wiekszy niż wartość rynkowa nieuszkodzonego pojazdu). Nie zamierzam jednak naprawiać teraz pojazdu ani przedstawiać do TU faktur za naprawe.
chusky jest off-line  
25-02-2012, 12:51  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

Procedury likwidacji szkody OC w PZU są mniej więcej takie że likwidator liczy maksymalny koszt naprawy uwzględniając oryginalne części i serwisowe stawki za roboczogodzinę. Ustala równocześnie wartość pojazdu starając się nie windować jej zbytnio w górę. Jeżeli koszt naprawy przewyższa wartość pojazdu to mamy szkodę całkowitą. Jeżeli koszt naprawy nie przewyższa wartości auta, ale jest do niej zbliżony to poszkodowany informowany jest że to szkoda całkowita i PZU liczy na to że chłop ciemny nie będzie się doktoryzował i przyjmie ile dają. Jeżeli jednak poszkodowany jest uświadomiony to wtedy wyciągany jest z akt inny kosztorys naprawy(sporządzany równocześnie z tym pierwszym). W tym kosztorysie zastosowano zamienniki zamiast części oryginalnych, amortyzację części, stawkę za roboczogodzinę 50-60 zł i inne współczynniki zaniżające koszt naprawy. Taki kosztorys PZU przedstawia poszkodowanemu i walczy jak lew w jego obronie. Kwota wyliczona za drugim razem to najczęściej około 50% (lub mniej) tej pierwszej kwoty.
Wartość pozostałości obliczana jest przy pomocy programu komputerowego i samochód wystawiany jest na internetową aukcję z ceną wywoławczą równą cenie wyliczonej. Jeżeli ktoś przebije cenę wywoławcza do obliczenia odszkodowania przyjmowana jest tą wartość, jeżeli nie to przyjmuje się wartość wyliczoną.
Wszelkie te działania mają na celu zmniejszenie wypłacanego odszkodowania. Jeżeli poszkodowany jest upierdliwy i chce pełne odszkodowanie to wtedy likwidator na podstawie treści odwołań ocenia jego wiedzę i determinację a następnie albo dorzuca jakiś ochłap lub wysyła na drzewo licząc że nie będzie mu się chciało walczyć w sądzie. Ponieważ odsetek zdeterminowanych poszkodowanych którzy składają pozew jest niski to nawet w wypadku przegranej cały proceder jest opłacalny.
Tak ten interes się kręci w PZU i z niewielkimi modyfikacjami u innych ubezpieczycieli. I tak będzie się dalej kręcił do momentu kiedy nie zmieni się prawo i szkody nie będą likwidowane na podstawie opinii niezależnych rzeczoznawców.
tek001 jest off-line  
26-02-2012, 19:55  
chusky
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

Dzieki za informację. Czytałem sporo na temat likwidacji szkód z OC sprawcy i doszedłem do wniosku, że w takim przypadku nie istnieje pojęcie "szkody całkowitej". Podejście takie wydaje mi się być mocno naciągane i zaczerpniete z pratyki ubezpieczeń Auto Caso.

W swoim przypadku chcę wziąć niezależnego rzeczoznawcę dowiedzieć się konkretnie ile będzie kosztować naprawa (po częściach oryginalnych bo takie miałem w samochodzie pierwotnie - oraz po stawkach roboczych ASO). W ten sposob bede sie domagał kwoty odszkodowania (takiej by nie przewyższyć wartości rynkowej pojazdu)

Jak trzeba bedzie to sąd może rozstzrygać ... nie ma dla mnie najmniejszego problemu.
chusky jest off-line  
27-02-2012, 11:08  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

A moim zdaniem TU mogło mieć rację. Istnieje takie pojęcie jak "szkoda całkowita". Jednak gdyby się tym mocniej zainteresować to można byłoby, tą "szkodę całkowitą", rozdzielic na taką "z możliwoscią naprawy" i na "bez możliwości naprawy". Każdemu poszkodowanemu przysługuje prawo wybrania sobie metody i sposobu naprawy szkody. A co za tym idzie ma on prawo naprawiac szkodę w ASO. Tu stawki roboczogodzin, ceny części (tylko oryginalnych) są najwyższe na rynku. I taka naprawa, wg faktur wystawionych przez ASO, może przewyższyć wartość uszkodzonego pojazdu. Ale gdyby naprawiać samochód w innym warsztacie, chociażby w zakładzie sieci naprawczej PZU, gdzie stawki rbg są niższe niz w ASO, gdzie jest mozliwość naprawy na dowolnych częściach, to okaże się, że wartośc tej naprawy wg faktur jest niższa niż wartośc pojazdu sprzed szkody. I w takim przypadku nie ma "szkody całkowitej" jako takiej, raczej nazwałbym ją "szkoda całkowita z możliwością naprawy do wartości pojazdu sprzed szkody".
pomocnik_wr jest off-line  
27-02-2012, 11:31  
chusky
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

zgadzam się.

ale ujął bym to trochę inaczej. W przypadku OC granica dla sposobu rozliczenia szkody wyznaczona jest przez wartość pojazdu. Chodziło mi bardziej o zwrócenie uwagi na fakt iż TU zwykły wyznaczać tą granicę na ok. 70% wartości pojazdu.

W przypadku OC mogę się przecież domagać zwrotu kosztów ewentualnej naprawy (bo fizycznie naprawiać wcale nie musze) do wysokości wartości pojazdu.

Gdyby jednak koszty naprawy miały przekroczyć wartość pojazdu, to zgadzam się, trzeba by było szkodę rozliczyć w inny sposób (np poprzez swiadczenie w pieniądzu wg metody dyferencyjnej)
chusky jest off-line  
27-02-2012, 14:10  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

Każde oblicza wartośc naprawy w stosunku do 100% wartości auta. Kiedyś, dawno temu TU wymyślały sobie 40, 50 czy 70% przy szkodzie z OC. Teraz robią tak tylko przy szkodzie z AC. Więc i przy Twojej szkodzie porównano koszt do 100% wartości auta. Szczególnie, że jest to PZU.
pomocnik_wr jest off-line  
27-02-2012, 14:50  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

PZU nie zawsze trzyma się tej zasady.
tek001 jest off-line  
28-02-2012, 08:03  
pomocnik_wr
Stały bywalec
 
pomocnik_wr na Forum Prawnym
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

To ja nie nam jeszcze ani jednego przypadku, żeby PZU postapiło inaczej. A przypadków mam w ciągu miesiąca w samym tylko PZU koło 50.
pomocnik_wr jest off-line  
07-03-2012, 23:10  
chusky
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: Ustalenie wartości szkody z OC i różne werje kalkulacji TU

Miałbym do Was jeszcze jedno pytanie.

W sytuacji kiedy:
- TU przedstawia mi swój kosztorys naprawczy na poziomie 5 000 zł oraz wycenia wartosc auta przed szkoda na 11 000 zł
- jest zgodność co do zakresu uszkodzeń, ale nie zgadzam się z wziętymi do kalkulacji TU cenami zamienników i robocizny, które znacznie zaniżaja koszt naprawy

Wykonałem własną kalkulację po cenach oryginałów itd, która przewyższyła wartość pojazdu przyjętą przez TU - wyszedł mi koszt naprawy w wysokości 15 000 zł.

Jak postąpić w takiej sytuacji i czy Sąd może odrzucić częściowo moje roszczenia traktując je jako ekonomicznie nieuzasadnione. (rynkowa wartość pojazdu to ok 12 000 zł)
chusky jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ustalenie wartości szkody - działanie umyślne (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Pojazd został uszkodzony przez sprawcę poprzez umyslne i celowe działanie, podczas przesłuchania na policji przyznał się do winy...
§ Czy wartość ubezpieczenia OC wlicza się w wartość szkody? (odpowiedzi: 6) Pytanie jak w temacie. Ubezpieczalnia zaproponowała mi odkupienie ode mnie wraku (jego wartość to 3000zł), jednak poinformowała mnie o kosztach...
§ odwołanie od kalkulacji szkody z OC (odpowiedzi: 3) Witam, nie zgadzałem się z kalkulacją naprawy, została zaniżona w sposób typowy dla ubezpieczyciela (45zł za rbh, amortyzacja, urealnienie na lakier...
§ Art 296 orientacyjna wartość szkody. (odpowiedzi: 3) Jaka w przybliżeniu musiałaby być wartość szkody, by sąd orzekł wyrok 6 lat pozbawienia wolności w oparciu o Art 296 2 K.K ? Wiem, że pytanie jest...
§ Metoda kalkulacji szkody w OC, oszustwo? (odpowiedzi: 10) Witam, Samochód Jaguar X Type TDi 2004r, 145000km Miałem drobną kolizję, NIE Z MOJEJ WINY, szkoda rozliczana z OC. Babka we mnie wjechała w...
§ 50% wartości szkody PZU (odpowiedzi: 4) Miałem kolizje w sobotę - ja to ten na pierwszeństwie,sprawca na STOP-ie http://www.autocentrum.pl/pic.php?file=1256590353.1.jpg Spisałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:42.