Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu? - Forum Prawne

 

Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu?

Witam, niedawno brałem udział w kolizji drogowej, której opis przedstawiam poniżej. Z góry dzięki za odpowiedzi. Sytuacja: godziny popołudniowe, lekkie opady deszczu, korki na ulicach 1. Przejeżdżam przez skrzyżowanie, w kierunku, w którym jadę są ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
24-04-2012, 14:49  
paw123
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu?

Witam,

niedawno brałem udział w kolizji drogowej, której opis przedstawiam poniżej. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Sytuacja: godziny popołudniowe, lekkie opady deszczu, korki na ulicach

1. Przejeżdżam przez skrzyżowanie, w kierunku, w którym jadę są 2 pasy oddzielone linią przerywaną, lewy pas za kilkaset metrów jest tylko z możliwością skrętu w lewo.
2. Mam zamiar wjechać na prawy pas, który jest zakorkowany i kierowcy nie bardzo kwapią się, żeby wpuścić mój samochód.
3. Zauważam lukę, która powstała na skutek opóźnionego ruszenia starego samochodu kombii (chyba czymś załadowanego) i z włączonym kierunkiem w prawo zajmuje miejsce na prawym pasie zatrzymując się przed samochodem, który jest przede mną.
4. Po chyba? kilku sekundach w prawy tylny bok/zderzaka uderza/ociera się na małej prędkości ten "opóźniony" kombii
5. Wychodzę i pytam się przez uchylone okno: czy kierowca kombii nie widział kierunkowskazu? Odpowiedź: załatwiamy to jakoś czy dzwonimy na policję? Moja odpowiedź: Zobaczymy/nie wiem (czy coś w tym stylu).
6. Następnie chyba? rzucam szybko okiem na uszkodzenia w moim samochodzie, zasiadam za kierownicą i wkurzony odjeżdżam z miejsca "kolizji".

a) Nie byłem zainteresowany czekaniem i roztrząsaniem kogo wina, byłem umówiony po odbiór rzeczy od klienta mieszkającego niedaleko, a poza tym nie byłem również zainteresowany tym żeby kierowca kombii odpowiadał za rysy na moim aucie. (auto i tak mam porysowane dookoła, nie dbam o jego "blacharkę", trochę lat już ma i nie musi wyglądać).

b) Dostałem kilka dni temu pismo z mojego TU - z zapytaniem o tą kolizję i nie wiem czy w ogóle im to wysyłać z "moją" wersją zdarzenia czy, że tak powiem brzydko puścić to w niepamięć i ewentualnie czekać na kolejny krok tego bezczelnego gościa.

c) Kierowca ("wygląd a'la Pudzian") tego kombii wg Mnie chciał zarobić szybkie pieniądze do ręki albo naprawić sobie swój zderzak/błotnik z mojego OC.

d) Moim zdaniem celowo nie zatrzymał auta i tylko specjalnie otarł się z prawej strony, żeby w razie czego Policja orzekła, że to ja wyrządziłem tą szkodę zjeżdżając z pasa lewego na prawy. Nie było ani widać, ani słychać śladów hamowania - był korek samochody poruszały się wolno lub stały - kierowcy chyba zabrakło dobrej chęci do zatrzymania swojego auta przed moim.

e) Zastanawiam się, czy rzeczoznawca z TU lub Sądowy/Policyjny? potrafiłby na podstawie rys na boku zderzaka stwierdzić, który samochód zarysował drugi?

f) Mam nadzieję, że która z powyższych instytucji uzna winę kierowcy, który uderzył mnie z tyłu jeśli dojdzie do sprawy w sądzie?
paw123 jest off-line  
24-04-2012, 15:47  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu?

Odjeżdżając z miejsca zdarzenia pogorszyłeś znacznie swoją sytuację. W skrajnym przypadku TU może wypłacić odszkodowanie drugiemu uczestnikowi zdarzenia a od Ciebie zażądać zwrotu wypłaconej kwoty.
tek001 jest off-line  
25-04-2012, 20:58  
paw123
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu?

Wiem, że nie czekanie na policję może okazać się pogorszeniem sytuacji.

Zastanawiam się generalnie czyja była wina w tej sytuacji, wiem, że zmieniając pas należy upewnić się czy nie przeszkodzi się innemu użytkownikowi na tym pasie - ale właśnie to uczyniłem - tyle, że gość się nie zatrzymał.

Nie wiem czy odsyłać pismo do Ubezpieczyciela z wyjaśnieniem tej "kolizji" czy czekać aż gościu zrobi sprawę cywilną - wtedy mam nadzieję, że jakiś rzeczoznawca ogarnie temat i na podstawie rys na obu samochodach stwierdzi który samochód był tym "uderzającym".
paw123 jest off-line  
25-04-2012, 21:21  
waldeklubon
Stały bywalec
 
Posty: 834
Domyślnie RE: Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu?

Z tego co piszesz wina jest Twoja i tak stwierdzi policja.To że miałeś włączony kierunkowskaz nie znaczy że mogłes sie wciskać.Jezeli masz uszkodzenia na boku zderzaka to każdy uzna że sie wciskałeś przed inne auto.Innaczej by było gdyby twój zderzak był uszkodzony tylko z tyłu.odjazd z miejsca kolizji tez bedzie na Twoja niekorzysć.Puszczenie w niepamiec może skutkować tym że poszkodowany zgłosi sprawe na policje i bedzie mandat i punkty karne!
waldeklubon jest off-line  
25-04-2012, 21:48  
tek001
Stały bywalec
 
Posty: 724
Domyślnie RE: Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu?

Tak w ogóle to czuję wiszący w powietrzu regres wypłaconego odszkodowania.
tek001 jest off-line  
25-04-2012, 21:50  
waldeklubon
Stały bywalec
 
Posty: 834
Domyślnie RE: Dziwna kolizja - kto będzie winny wg TU/Pol/Sądu?

Zgadzam sie z kolega tek001 tez tak czuje bo pewnie TU wystapi z regresem w zwiazku z ucieczka z miejsca kolizji!!!
waldeklubon jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kolizja drogowa - kto winny (odpowiedzi: 1) Witam ! W dniu 21.10.2015 roku, miałam kolizję na skrzyżowaniu w formię litery T. Wyjeżdżałam z drogi podporządkowanej skręcając w lewo (w tym...
§ Kolizja kto winny? (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie moja sprawa dotyczy tak jak w temacie "kolizji drogowej" która miała miejsce dziś rano. Otóż jadąc sobie spokojnie główną drogą w...
§ kolizja kto winny (odpowiedzi: 8) dzisiaj miałem kolizje spisałem orzeczenie ze poczuwam się do odpowiedzialności ale tak naprawdę nie jestem co do tego przekonany a mianowicie...
§ Kolizja w korku, kto winny? (odpowiedzi: 11) Ulic dwukierunkowa, w jednym kierunku stoi korek. Pewnej odległości od mojego miejsca stania w korku odchodzi uliczka w lewo. Wlaczam...
§ kolizja - kto winny (odpowiedzi: 6) Dwa samochody jechały naprzeciwko siebie po oblodzonej drodze. Skoda zjeżdżała ze wzniesienia, Volkswagen wjeżdżał pod górę. W pewnym momencie...
§ kolizja kto winny?? (odpowiedzi: 14) Wczoraj wieczorem miałem drobna kolizję pan (kierowca taksówki) bardzo mnie przepraszał spisaliśmy oświadczenie gdzie on się przyznał do spowodowania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:37.