Oc netto - brutto? - Forum Prawne

 

Oc netto - brutto?

Witam jestem płatnikiem vat ale nie odliczałem vatu za samochód, czy przysługuje mi odszkodowanie w kwocie netto czy brutto z tytułu oc sprawcy . Pozdrawiam...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
20-06-2012, 11:14  
tomaten
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Oc netto - brutto?

Witam jestem płatnikiem vat ale nie odliczałem vatu za samochód, czy przysługuje mi odszkodowanie w kwocie netto czy brutto z tytułu oc sprawcy .
Pozdrawiam
tomaten jest off-line  
20-06-2012, 20:37  
coool01
Zbanowany
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

Jeśli pojazd jest środkiem trwałym w twojej działalności i masz możliwość odliczenia podatku VAT za jego naprawę to należy się odszkodowanie w kwocie netto.
coool01 jest off-line  
20-06-2012, 22:59  
tomaten
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

Jak mam rozumieć środek trwały?
tomaten jest off-line  
20-06-2012, 23:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

Napewno masz firme? Ksiegowosc robisz sam czy ktos dla ciebie?
 
21-06-2012, 09:02  
tomaten
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

Księgowość robi ktoś za mnie. Jeżeli nie brałem samochodu na firmę, tylko kupiłem dla syna za gotówkę to dalej przysługuje mi odszkodowanie tylko netto, tak.
Pozdrawiam
tomaten jest off-line  
21-06-2012, 09:13  
biginkaso
Stały bywalec
 
Posty: 4.355
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

Nieprawda, nie odliczyłeś przecież vatu przy zakupie auta. Auto masz tylko wprowadzone do działalności i rozliczasz sobie faktury za paliwo czy naprawy. Wysokość odszkodowania przysługuje Ci w kwocie brutto.
biginkaso jest off-line  
21-06-2012, 09:19  
tomaten
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

To w końcu netto czy brutto. Jeżeli brutto na co mogę się powołać pisząc do ubezpieczyciela. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.
tomaten jest off-line  
21-06-2012, 15:09  
coool01
Zbanowany
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

Nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla wypłaconego odszkodowania w szkodzie częściowej czy przy zakupie samochodu odliczyłeś cały podatek vat czy tylko sześć tysięcy lub w ogóle nie odliczyłeś. Ważne jest tylko czy pojazd figuruje w ewidencji środków trwałych w twojej działalności. Jeśli wszelkie faktury za paliwo naprawy, części i przeglądy dotyczące tego samochodu są kosztem uzyskania przychodu w twojej działalności to znaczy ze pojazd ten jest w ewidencji środków trwałych i odpisywana jest od jego wartości amortyzacja. W takim przypadku faktura za naprawę wystawiona na twoja działalność staje się jej kosztem i od tej faktury możesz odliczyć zapłacony podatek vat od należnego Urzędowi Skarbowemu z twojej działalności. Ubezpieczyciel zapłaci w takiej sytuacji tylko kwotę netto, która będzie dla twojej działalności przychodem. W przeciwnym wypadku ten sam podatek vat otrzymałbyś dwa razy. Raz, jako odliczenie od należnego do Urzędowi Skarbowemu a drugi raz od ubezpieczyciela, co nie byłoby zgodne z obowiązującym prawem.
Jeśli twój samochód mimo, ze używasz go w prowadzonej działalności nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych to wszelkie koszty jego eksploatacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z tej działalności i są twoimi prywatnymi kosztami, od których nie możesz odliczyć podatku vat. W takiej sytuacji należy ci się odszkodowanie w kwocie brutto.
coool01 jest off-line  
21-06-2012, 17:33  
biginkaso
Stały bywalec
 
Posty: 4.355
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

coool01 napisz czyja jest to interpretacja, skąd pochodzi.
biginkaso jest off-line  
24-06-2012, 14:53  
coool01
Zbanowany
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Oc netto - brutto?

Mój post dotyczy zasad rozliczenia szkody częściowej w pojeździe podatnika podatku VAT a nie zasad likwidacji szkody takiego podatnika, gdy jego pojazd zostanie utracony i zachodzi konieczność wypłaty odszkodowania za pojazd a nie tylko za jego naprawę, co jak mi się wydaje miałeś na myśli w swoim poście.

Post mój oparłem o postanowienia ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz trzech uchwałach Sadu Najwyższego dotyczące tego zagadnienia.

Uchwała SN z dnia 1997.04.22 III CZP 14/97 OSNC 1997/8/103
„Odszkodowanie za szkodę poniesioną przez podatnika podatku VAT na skutek zniszczenia rzeczy, ustalone według ceny rzeczy, nie obejmuje podatku VAT mieszczącego się w tej cenie, w zakresie, w jakim poszkodowany może obniżyć należny od niego podatek o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu rzeczy.”

Uchwała SN z dnia 15 listopada 2001 r., sygn. akt SN III CZP 68/01, OSNC 2002/6/74„Odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku uszkodzenia pojazdu mechanicznego, należącego do poszkodowanego niebędącego podatnikiem podatku VAT, ustalone według cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy pojazdu, obejmuje mieszczący się w tych cenach podatek VAT.”

Uchwała SN z dnia 17 maja 2007 r. (sygn. akt III CZP 150/06),
„Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu, ustalone według cen części zamiennych i usług, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku. Naliczonego”.
coool01 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Netto czy brutto (odpowiedzi: 1) Witam Mam takie pytanie (nie wiem czy w dobrym dziale...) - Jeżeli jakaś organizacja w swoim statucie zawarła odniesienie do składek, odniesienie...
§ Płaca brutto a płaca netto. (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, podjąłem sezonową pracę na wakacje w przerwie między studiami. Praca trwa dwa wakacyjne mięsiące i dostałem umowę o pracę na czas...
§ brutto-netto (odpowiedzi: 15) Witam,maz podjal prace w Niemczech legalna na budowie.Chcialabym sie dowiedziec ile dostanie nareke,jezeli brutto to 11,10 euro na godzine,wiem ze...
§ brutto a netto (odpowiedzi: 1) witam od niedawna zacząłem prace, ustaliłem sobie pewną kwotę zarobków brutto a chciałbym sie dowiedziec dokładnie ile mi wyjdzie netto wiec pytam...
§ Netto czy brutto ? (odpowiedzi: 1) Witam. Nowy pracodawca zaproponował mi stanowisko pracy jako przedstawiciel handlowy ale wiąże się to z założeniem działalności przeze mnie. Na...
§ AC netto czy brutto? (odpowiedzi: 6) Witam, miałam stłuczkę niestety z własnej winy. Naprawiłam samochód z własnych środków i czekam na wypłatę odszkodowania z AC. I tu pojawia się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:09.