Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja - Forum Prawne

 

Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

Witam! Zwracam się do was z pytaniem drodzy użytkownicy forum, kilka dni temu zmarł mój teść w skutek choroby, jestem ubezpieczona grupowo (PZU) w zakładzie pracy, a w regulaminie wyraźnie napisane jest że mogę ubiegać ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
19-11-2012, 13:57  
VayneEU
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

Witam!

Zwracam się do was z pytaniem drodzy użytkownicy forum, kilka dni temu zmarł mój teść w skutek choroby, jestem ubezpieczona grupowo (PZU) w zakładzie pracy, a w regulaminie wyraźnie napisane jest że mogę ubiegać się o wypłatę odszkodowania w wypadku śmierci teściów.

Od 7 lat jestem również w separacji z mężem stąd moje pytanie, czy należy mi się odszkodowanie?

Złożyłam dokumenty w związku z tą sytuacją do PZU i dostałam decyzje odmowną wypłacenia świadczenia.

Według ubezpieczyciela małżonek to osoba pozostająca z ubezpieczonym w związku małżeńskim, w stosunku którego nie została orzeczona separacja.

Czy mogę ubiegać się o to świadczenie? Czy separacja oznacza to samo co rozwód?

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam
VayneEU jest off-line  
19-11-2012, 14:16  
Regand
Praktyk
 
Posty: 21.651
Domyślnie RE: Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

PZU ma racje.
Taki punkt znajduje sie w ich ogolnych warunkach ubezpieczenia.

Cytat:
małżonek – osobę pozostającą z ubezpieczonym w związku małżeńskim, w stosunku do którego nie została orzeczona separacja zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
A podpisujac umowe zaakceptowalas jednoczesnie ich warunki.
Regand jest on-line  
20-10-2014, 11:08  
kajapa
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

witam
sytuacja mojej koleżanki wygląda podobnie z tym, że ma ubezpieczenie grupowe w pracy w warcie, jej mąż umarł pół roku temu a teść trzy tygodnie temu. warta odmówiła wypłaty odszkodowania twierdząc, iż po śmierci męża teść przestał być teściem. czy może odwoływać się od tej decyzji czy raczej szkoda czasu?
pozdrawiam
kajapa jest off-line  
20-10-2014, 11:22  
Ripper
Moderator
 
Posty: 16.073
Domyślnie RE: Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

Cytat:
Napisał/a kajapa Zobacz post
warta odmówiła wypłaty odszkodowania twierdząc, iż po śmierci męża teść przestał być teściem.
Nie wiem, jak dokładnie brzmi zapis w polisie, na podstawie którego odmówiono wypłaty świadczenia, ale cytowane powyżej twierdzenie nie jest prawdą. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym powinowactwo trwa pomimo ustania małżeństwa.
Ripper jest off-line  
20-10-2014, 11:57  
kajapa
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

nie mam przy sobie żadnych dokumentów ale na jutro koleżanka ma podrzucić mi decyzje z warty i ow ubezpieczenia. zrobię kopie albo wrzucę cytaty i wtedy coś konkretnego ustalimy.
kajapa jest off-line  
27-10-2014, 10:06  
kajapa
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

witam
trochę mi zeszło ale mam tą decyzję gdzie jest napisane:

"W związku z powyższym roszczeniem zgłoszonym w ramach umowy Grupowe Ubezpieczenie na Życie WARTA EKSTRABIZNES PLUS, potwierdzonej polisą nr ... ‚ Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie WARTA S.A. zawiadamia, że niestety nie znajduje podstaw do przyjęcia odpowiedzialności i wypłaty świadczenia.
Zgodnie bowiem z zapisami § 2 pkt. 3) Ogólnych Warunków Dodatkowego Ubezpieczenia Zgonu Rodzica Małżonka, określenie „rodzic małżonka ubezpieczonego" oznacza, że jest to naturalny ojciec lub naturalna matka małżonka ubezpieczonego lub osoba, która dokonała pełnego lub częściowego przysposobienia małżonka ubezpieczonego, lub ojczym lub macocha małżonka ubezpieczonego, jeżeli nie żyje odpowiednio naturalny ojciec lub naturalna matka, przy czym przez ojczyma i macochę rozumie się osobę, która w dniu zgonu pozostawała w związku małżeńskim z odpowiednio naturalną matką lub naturalnym -ojcem ubezpieczonego lub wdową\wdowcem po naturalnej matce naturalnyrn ojcu małżonka ubezpieczonego o ile nie wstąpiła ponownie w związek małżeński.
Ponadto informujemy że zgodnie z zapisami § 2 pkt. 1) Ogólnych Warunków Dodatkowego Ubezpieczenia Zgonu Rodzica Małżonka, za małżonka uważa się osobę, która w dniu zajścia zdarzenia, objętego ochroną ubezpieczeniową w ramach dodatkowej umowy ubezpieczenia, pozostawała z ubezpieczonym w związku małżeńskim.
Jak wynika z dokumentacji dołączonej do wniosku o wypłatę świadczenia, Pani małżonek zmarł, co powoduje iż powyższa definicja nie została spełniona.
W-związku z powyższym postanawiamy jak na wstępie. W przypadku braku akceptacji z Pani strony powyższych ustaleń, ewentualne roszczenia mogą być dochodzone na drodze sądowej. Powództwo o roszczenie wynikające z umowy ubezpieczenia można wytoczyć albo według przepisów o właściwości ogólnej albo przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia."


Ogólne warunki są tu: http://www.kbs.pl/upload/File/OWU_po...w_1W_2W_3W.pdf

istnieje szansa żeby jakoś pomóc tej koleżance czy lepiej dać sobie spokój.
kajapa jest off-line  
27-10-2014, 12:35  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 7.426
Domyślnie RE: Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

Czyli odmowa jest zasadne. Nie twierdzą, że po śmierci małżonka teść przestał być teściem, co byłoby nieprawdą, lecz nie pozostawałaś w dniu szkody w związku małżeńskim, co było wymogiem ubezpieczyciela zgodnym z owu.
karambol jest off-line  
27-10-2014, 13:06  
kajapa
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ubezpieczenie polisa grupowa pzu, smierć teścia - separacja

dzięki
kajapa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie Polisa OC (odpowiedzi: 3) Witam , kupiłem auto bez ważnego OC dnia 28.06.2015r ( w niedziele) , a ubezpieczyłem go 30.06.2015r , czy z tego tytułu grożą mi jakieś konsekwencje...
§ Separacja sądowa, a ubezpieczenie zdrowotne. (odpowiedzi: 4) Witam, chciałabym się dowiedzieć czy mogę być ubezpieczona - składka zdrowotna - u męża jeżeli mamy separację sądową?
§ smierć w wyniku wpadnięcia pod lód a polisa na życie (odpowiedzi: 2) Pisze do forumowiczow gdyz bardzo potrzebuje pomocy. Moj maz ktory pracowal za granica w zeszlym tyg podczas wedkowania na lodzie wpadl pod lod.Do...
§ ubezpieczenie polisa pzu smierć męża - separacja (odpowiedzi: 22) zmarł mój tato. mama ma ubezpieczenie w pzu. z tatą od niedawna żyła w separacji . byłyśmy w pzu z aktem zgonu, polisą i aktem małżeńskim na którym...
§ Polisa - Ubezpieczenie Zaopatrzenia Dzieci (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie i z gory przepraszam za brak polskich znakow. Przejde do rzeczy. Kilka dni temu rodzice znalezli moja polise, ktora zalozyli mi w...
§ Polisa posagowa/ ubezpieczenie posagowe (odpowiedzi: 6) Witam, urodziłam się 16 kwietnia 1989 roku od 1 maja 1989 mam załośoną polise posagową. Suma ubezpieczenia wynosi 200 000 starych złotych, okres...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:30.