Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie; - Forum Prawne

 

Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Witam. Trzy tygodnie temu mój tato miał wypadek. Został on spowodowany nie z jego winy. Samochód jakim jechał to Mercedes S rok 2008. Samochód jest leasingowany. W wypadku ucierpiały dwie osoby, wiec automatycznie samochód zajął ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
03-12-2012, 13:56  
kujonka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Witam. Trzy tygodnie temu mój tato miał wypadek. Został on spowodowany nie z jego winy. Samochód jakim jechał to Mercedes S rok 2008. Samochód jest leasingowany. W wypadku ucierpiały dwie osoby, wiec automatycznie samochód zajął prokurator. Teraz samochód stoi na parkingu policyjnym. Kilka dni temu przyjechał rzeczocnawca z Alianz. I niestety okazało się, że samochód jest do kasacji jego wartość naprawy to około 80 tys złotych. Samochód był ubezpieczony na 140 tysiące. Jego wartość rynkowa to około 120 - 150 tysięcy złotych. Dziwi mnie jedno, samochód naprawdę jest w dobrym stanie; odpala bez problemu; jedyne co ucierpiało to przód, głębiej niestety nic nie moge stwierdzić bo się po prostu na tym nie znam; poduszki oczywiście wystrzeliły. Boje się, że firma ubezpieczeniowa po prostu chce nas wykiwać. Wiadomo, ze walczą o najkorzystniejsze wyjście dla siebie. Jednak my też mamy jakieś prawo i aby zrozumieć cały przebieg tej sprawy piszę to Państwa z pomocą. Może ktoś był w podobnej sytuacji i wie jak dalej postępować. Jesteśmy pierwszy raz w takiej sytuacji i nie wiemy jaka opcja jest dla nas najlepsza. I jeszcze ten leasing.... Z tego co wiem ten "wrak" jest nasz, tylko pozostanie nam spłacić reszte rat leasingu. Ale może są jakieś inne opcje, które pomogą nam wyjść z tej sytuacji jak najlepiej. Jak mamy postępować z firmą ubezpieczeniową, żeby nie wyjść na tym źle. Szkoda mi i samochodu i taty, który stracił na tym wypadku bardzo dużo bo zdrowie i samochód choc ta cała zaistniała sytuacja nie była z jego winy. Proszę o pomoc. Co dalej?? Jak najlepiej na tym wyjść?? Pozdrawiam.
kujonka jest off-line  
03-12-2012, 19:25  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.825
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Ta szkoda jest z oc? Bo z treści nie można wywnioskować.

Przy wartości nawet tylko 120 tys a kosztach naprawy 80 tys nie ma mowy o szkodzie całkowitej z oc, więc nie dajcie się wyrolować. Do 100% wartości auto można naprawiać.
W AC ten próg może być obniżony.

Cytat:
I jeszcze ten leasing.... Z tego co wiem ten "wrak" jest nasz, tylko pozostanie nam spłacić reszte rat leasingu. Ale może są jakieś inne opcje, które pomogą nam wyjść z tej sytuacji jak najlepiej.
Dowiedz się lepiej dokładnie, bo przy szkodzie całkowitej leasing może skasować odszkodowanie, wycenić wartość auta do wykupu i troszkę inaczej będzie, jak myślisz.
Akrobatka jest off-line  
03-12-2012, 19:51  
kujonka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Witam. Tak ta szkoda jest z oc. Nie podoba mi się, że firma ubezpieczeniowa podjęła taką decyzje. Co do leasingu to Pani ma racje, musze się dokładnie dowiedzieć, jakie będzie dalsze postępowanie. Czyli reasumując, nie powinniśmy siez godzić z decycją firmy ubezpieczeniowej i powinniśmy walczyć o naprawe auta?
kujonka jest off-line  
03-12-2012, 19:59  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.825
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Dokładnie tak. Przy takim stosunku kosztów do wartości nie może być szkody całkowitej.
Przeczytaj tu:
http://www.gu.com.pl/index.php?optio...6654&catid=121
Akrobatka jest off-line  
03-12-2012, 20:36  
kujonka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Dziękuje bardzo za pomoc. Wydrukowałam potrzebne materiały, zapoznałam się z artykułami i teraz wiem, że trzeba będzie się odwołać od decyzji firmy ubezpieczeniowej. Pozdrawiam serdecznie.
kujonka jest off-line  
03-12-2012, 20:41  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.825
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

To decyzja już jest? W takim razie trzeba zażądać kosztorysu, na podstawie którego stwierdzono szkodę całkowitą.
Jeśli nie ma jeszcze decyzji, to na Twoi miejscu próbowałabym negocjować, ale też się musisz dowiedzieć na ile wycenione jest auto przed wypadkiem i na ile koszt naprawy.
Akrobatka jest off-line  
03-12-2012, 21:06  
kujonka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Decyzji jeszcze nie ma. Jednak dzisiaj przekazano nam telefoniczne, że samochód jest do kasacji, ponieważ wartość naprawy jest za wysoka... około 80 tys... przy wartosci samochodu w dniu wypadku 130 tysięcy. Nie podoba mi sie to dlatego postanowiłam szukac opinii u innych osób. Wydaje mi się, że firma ubezpieczeniowa po prostu chce nas wykiwać. Dlatego wole sie przygotowac do następnej rozmowy z ubezpieczycielem i podać odpowiednie argumenty. Nigdy się tym nie interesowałam i po prostu jestem w tym "ciemna".
kujonka jest off-line  
04-12-2012, 01:26  
doj
Zbanowany
 
Posty: 98
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Kujonka rozumiem ciebie i pochwalam twoje postepowanie. Chcesz pomóc tacie w kłopotach. Jednak użytkownicy tego forum, którzy chcą pomóc tobie to nie wróżbici. Dlatego też by odpowiedzialnie udzielić ci optymalnie najlepszej rady potrzebne są ścisłe informacje z twojej strony. Niestety nie zdobędziesz ich bez udziału taty. Gdy chodzi o pieniądze a w tym wypadku nie małe to wszelkie informacje zaczynające się od „OKOŁO” są bezużyteczne dla nas życzliwych ci osób. Napisałeś wartość „około” naprawa „około” a w szkodzie całkowitej lub jej braku to przysłowiowy „jeden grosz” ma wielkie znaczenie.

Moja propozycja jest taka byś nakłonił tatę do zlecenia niezależnemu rzeczoznawcy zrobienie kompleksowej oceny uszkodzeń i wyceny tej szkody, na którą będzie się składać kalkulacja kosztów naprawy w systemie Audatex z zastosowaniem części oryginalnych i stawki serwisu ASO Mercedesa najbliższego miejsca waszego zamieszkania lub siedziby firmy, bo to zapewne ona jest leasingobiorcą tego pojazdu. Rzeczoznawca powinien również zrobić wycenę wartości pojazdu na dzień zdarzenia z uwzględnieniem kompletnego wyposarzenia (dodatkowego) oraz wszelkich korekt dodatnich i ujemnych oczywiście bez żadnego „naciągania” w jedna lub drugą stronę. Dopiero wynik tych wycen (wartość pojazdu i kalkulacja naprawy) pozwoli kreślić czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. Jak na razie udzielone przez ciebie informacje pozwalają jedynie na wróżby.

Jeszcze jedno Akrobatka ma absolutną rację, choć wyraziła to delikatnie twierdząc, że ewentualna pozostałość po pojeździe „wrak” nie zostanie waszą własnością z „automatu”, ponieważ twój tata nie jest właścicielem tego pojazdu. Na pewno z „automatu”, czyli umowy zostaną do zapłacenia raty leasingu do czasu sprzedania pozostałości i rozliczenia z leasingodawcą. Jest, więc, o co walczyć, i zaczynaj działać. Wróć z konkretnymi informacjami a na pewno otrzymasz pomoc ze strony użytkowników tego forum.
Zdarzają się niestety „pojedyncze” przypadki, gdy koszt naprawy jest na pograniczu szkody całkowitej, że „rzeczoznawca” ubezpieczyciela kwalifikuje do wymiany części, które przy szkodzie częściowej kazałby naprawiać by spowodować szkodę całkowitą, która w takich przypadkach jest o wiele korzystniejsza niestety tylko dla ubezpieczyciela. Dlatego przy tak dużej wartości pojazdu leasingowanego warto poświecić jakąś kwotę by zdobyć niezależną wycenę wartości pojazdu i prawdziwych kosztów naprawy.
doj jest off-line  
04-12-2012, 13:19  
kujonka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Witam i dziękuje za odpowiedź. Oczywiście Państwo macie racje, że moje informacje nie są pełne i na ich podstawie niewiele można stwierdzić, jednak chciałam zaryzykować i przede wszystkim dowiedzieć się podstawowych informacji bo jak juz pisałam po prostu sie na tym nie znam. Teraz mam ogólną wiedzę i wiem jak mam dalej postępowac. Oczywiście jak dostane pismo z ostateczną decyzją i wyceną dam znać. Póki co cała ta sytuacja z ubezpieczycielem mi sie nie podoba i zeby nie dać sie oszukać czytam artykuły i fora o podobnej tematyce. I oczywiscie samochód trafi do serwisu Mercedesa gdzie stwierdzą jak on bardzo jest uszkodzony. Dziękuje bardzo za te informacje naprawde są one dla mnie ważne i na pewno je wykorzystam jak najlepiej. Pozdrawiam.
kujonka jest off-line  
06-12-2012, 19:44  
kujonka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Witam. Właśnie dostałam pismo od ubezpieczyciela. Odpowiedź jest taka:" Mając na uwadze znaczny zakres uszkodzeń tego pojazdu oraz fakt, że przywrócenie go do stanu sprzed wypadku, pociąga za sobą nadmierne koszty i wydatki, uprzejmie informujemy, ze jego naprawa jest nieuzasadniona.
Odszkodowanie w kwocie 80 500 zł stanowiące różnicę pomiędzy wartością rynkową pojazdu 153 200, a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym 72 700 zł, zostanie przelane na wskazany rachunek bankowy po ustaleniu odpowiedzialności za szkodę"
Lista uszkodzeń jest smieszna, ponieważ rzeczoznawca nie włączając silnika stwierdził nawet że klakson nie działa, pasy również chociaż tato normalnie się odpiął i nawet nie miał problemu z wyjściem gdyż zamek w drzwiach funkcjonuje bez problemu, jednak rzecoznawca stwierdził, ze zamek też jest do wymiany. Rzeczoznawca był dosłownie 5 minut, nie włączając silnika stwierdził całkowitą szkodę.
Mamy dwie opcje jak to ubezpieczyciel oznajmił: 1 opcja 80 500zł i nasz samochód, 2 opcja 153 200 jednak samochód zabierają gdyż juz znaleźli kupca na ten "wrak" i został niby wylicytowany około 70 000 zł.
I jeszcze jedno na jak długo należy nam się samochód zastępczy skoro w piśmie również podkreślono, ze zabierają samochód zastępczy za dwa tygodnie. Z tego co wiem, tato zdecyduje się na rzeczoznawce, który jest neutralny. Ale co dalej? Jaką opcje obrać?
kujonka jest off-line  
07-12-2012, 00:17  
slawek_legnica
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

witam, jeśli ubezpieczyciel twierdzi że naprawa jest nie uzasadniona, to znaczy, że jest to szkoda całkowita czy nie, bo nie rozumiem

Szkoda całkowita to chyba wtedy jeśli wartość naprawy przekroczy 70% wartości pojazdu przed szkodą, a w tym przypadku ze 130000 (lub więcej) to 91000, czyli kwota 80000 nie przekracza progu 70% wartości, jeśli nie ma szkody całkowitej, to leasing zostaje i wystarczy naprawić samochód i nadal go spłacać

Jeśli coś źle napisałem proszę mnie poprawić
slawek_legnica jest off-line  
07-12-2012, 00:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Szkoda całkowita:
OC - powyżej 100%
AC - powyżej 70%
 
07-12-2012, 00:33  
slawek_legnica
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

czyli w powyższym przypadku nie ma prawa być szkody całkowitej
slawek_legnica jest off-line  
07-12-2012, 00:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Cytat:
Napisał/a slawek_legnica Zobacz post
czyli w powyższym przypadku nie ma prawa być szkody całkowitej
To już zaznaczyła Akrobatka w poście nr. 2 (przy założeniu, że szkoda likwidowana z OC sprawcy).
 
07-12-2012, 00:46  
kujonka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Szkoda całkowita auta leasingowanego; odszkodowanie;

Podałam juz pewne dane, które dostałam w piśmie. A firma ubezpieczeniowa nie chce naprawiać tego samochodu. Stwierdziła szkode całkowitą, chociaż jak Państwo stwierdziliscie szkoda całkowita ma przekroczyć te 70% a jak widać nie przekracza. Czy oni sobie jaja robią?? Bo inaczej tego nie można nazwać... i jeszcze ta naprawa "nieuzasadniona". Powinnam sie odwoływać ?? Należy naprawiać auto? I ten wszechwiedzący rzeczoznawca...
kujonka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Szkoda całkowita auta a kredyt we frankach (odpowiedzi: 2) Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2008r. wzięliśmy samochód na kredyt we frankach w getinbanku na okres 10 lat. W tamtym...
§ szkoda całkowita auta, leasing (odpowiedzi: 9) witam... pracownik miał stłuczke parę dni temu autem firmowym bedącym w leasingu... auto ubezpiecznone w byłym PTU... została uszkodzona prawa...
§ Szkoda całkowita auta z oc sprawcy (odpowiedzi: 4) Witam, A wiec tak posiadam AUDI A4 B6 z 2003r 2,0 FSI (150KM) Niestety miałem kolizje został uszkodzony przód pojazdu,po oględzinach...
§ Szkoda całkowita - nie zgadzam się z wyceną auta (odpowiedzi: 2) Witam 25 września pijany kierowca skasował mój samochód stojący na podjeździe przed domem nie na drodze ale blisko jej, zresztą nieważne szkoda...
§ Odszkodowanie a szkoda całkowita. (odpowiedzi: 43) Pytanie teoretyczne tyczące odszkodowań i "szkody całkowitej". Założenie jest takie: mamy samochód wart "cennikowo" 6000 zł. Następnie kolizja nie...
§ Szkoda całkowita zanizona wartość auta (odpowiedzi: 30) Witam pech chciał że wracając do domu facet zajechał mi drogę co spowodowało wypadek... Ja jestem poszkodowanym , sprawca ma OC w TUW-ie.Moje auto to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:38.