szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita - Forum Prawne

 

szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Mam prośbę o weryfikację dokumentów. Szkoda z OC sprawcy. Już nie wiem, czy moje żądania do TU mają uzasadnienie. Gdyby się komuś chciało poświęcić swój czas - załączam oba kosztorysy: od interRisk i ten wykonany ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
05-02-2013, 08:47  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Mam prośbę o weryfikację dokumentów.
Szkoda z OC sprawcy.
Już nie wiem, czy moje żądania do TU mają uzasadnienie.
Gdyby się komuś chciało poświęcić swój czas - załączam oba kosztorysy: od interRisk i ten wykonany na moje zlecenie.
Wg kosztorysu InterRisk wartość naprawy to ok. 21,5tys. A wartość auta przed szkodą to 16,6tys.=szkoda całkowita. Dla mnie 7,7tys, + wrak 8,9tys.
Ja zleciłem wykonanie kosztorysu, serwisowi, w którym ew. bym naprawiał auto i wartość naprawy to ok. 16tys, a więc poniżej wartości auta.
Moje wątpliwości i pytania:
1.kwalifikacja części – kosztorys TU opiera się tylko i wyłącznie na częściach oryginalnych, ASO. Normalnie każdy by się b. ucieszył, ale w moim przypadku to głównie przez to, doszło do przekroczenia wartości auta. Auto ma 6 lat. Czy taka kwalifikacja części przez TU jest ekonomicznie uzasadniona? Kosztorys serwisu opiera się na częściach oryginalnych tam, gdzie nie ma innych. Reszta to zamienniki.
2.Rgb – w kosztorysie TU wartość ta jest znacząco zawyżona i nie odzwierciedla w żaden sposób miejscowych realiów. W moim mieście nie ma ASO. Od serwisu, które było kiedyś ASO jest właśnie koszorys.
3.holowanie – auto było holowane z miejsca zdarzenia do najbliższego serwisu. TU w ogóle nie reaguje na moje pytania odnośnie sposobu zwrotu za tę usługę. Mam FV na potwierdzenie.
4.wycena wartości - odjęto mi 8% za pochodzenie auta - auto zostało sprowadzone do Polski na początku 2009r i wtedy zarejestrowane. A więc na terenie Polski jest już użytkowane prawie 4lata. W tym 3 lata przeze mnie. Auto jest na bieżąco serwisowane i tankowane tylko i wyłącznie paliwami typu premium. Auto było, przed zakupem, sprawdzane na policji w celu wyeliminowania ryzyka zakupu auta niewiadomego pochodzenia. Zresztą TU w ogóle nie weryfikowaliście dokumentów jego pochodzenia. Rzeczoznawca TU nie kwestionuje przebiegu zarejestrowanego wg licznika kilometrów. Więc, żaden z czynników, wymienionych w instrukcji określania wartości pojazdów nr 1/2005 nie jest spełniony dla zastosowania korekty z tego tytułu. Poza wiekiem auta - wg ww. instrukcji stosowanie korekt z tego tytułu nie powinno przekraczać 5 letniego okresu użytkowania auta w Polsce. Czy zastosowanie maksymalnej obniżki wartości auta przez TU jest uzasadnione?
5.utrata wartości – auto ma 6 lat, sprowadzane 4lata temu, nie mam książki gw,. Lewa strona auta była wcześniej malowana. Jednak jest zadbane, dopieszczane. Na większość napraw, wymian eksploatacyjnych mam FV. Czy, w takim przypadku, należy się odszkodowanie za utratę wartości?
Czego oczekuję – trochę bałbym się je naprawiać – jest uszkodzone sporo elementów zawieszenia przedniego. Obecnie chyba najchętniej bym już tego auta nie naprawiał, tylko chciał dostać jak największe odszkodowanie i szukać innego. Generalnie chodziło mi by obniżyć wartość naprawy na tyle by nie było szkody całkowitej. Ew. niech będzie szkoda całkowita, ale jednak wartość auta na poziomie 16,6tys jest znacznie zaniżona. Realna wartość sprzedaży takiego auta to ok. 20tys. I to mnie najbardziej boli. Jeśli by wartość odszkodowania w pieniądzu + wartość wraku była w okolicach tej kwoty nic bym nie mówił. TU wszystkie moje powyższe argumenty zbywa upierając się przy swoim kosztorysie i nie podając żadnych argumentów.

Ps trwa próba dodania załączników.
http://imageshack.us/photo/my-images...iterriska.pdf/ kosztorys TU /duży plik/
http://imageshack.us/photo/my-images...sserwisua.pdf/ kosztorys serwisu
devil76 jest off-line  
11-02-2013, 10:33  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

spróbuje ktoś coś podpowiedzieć?
Poza kwestią zwrotu kosztów holowania-to sie juz wyjasniło.
devil76 jest off-line  
11-02-2013, 11:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Cytat:
Napisał/a devil76 Zobacz post
wartość auta na poziomie 16,6tys jest znacznie zaniżona.
Możesz zrobić wycenę wartości auta przez prywatnego rzeczoznawcę i wówczas rozpatrywać koszt naprawy w oparciu o nią. Opieranie się tylko na własnych przypuszczeniach to za mało. Jeśli TU uprze się przy swoim, to pozostanie Ci dochodzić swoich roszczeń przed sądem.
 
11-02-2013, 11:47  
prosze_pana
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Witam kolegę,

Zacznę od uśmiechu w stronę TU, powiem szczerze, że z taką praktyką się jeszcze nie spotkałem ...bzdura to co robią, jak to się mówi koń by się uśmiał

Wracając do sedna sprawy - jak słusznie zauważyłeś TU licząc szkodę całkowitą wziął pod uwagę koszty robocizny wg ASO + koszty części oryginalnych i cyt. "Normalnie każdy by się b. ucieszył..."

Biorąc pod uwagę powyższe zdanie właśnie w jego sensie oparłbym swoją rację tj. dam sobie rękę uciąć, że w przypadku szkody częściowej by takiego kosztorysu nie zrobili Należy podważyć ich kosztorys jako nie dający odzwierciedlenia średni kosztom naprawy pojazdu, które mogą jako jedyne stanowić podstawę do ustalenia szkody całkowitej. Jednocześnie zaznaczyć, iż jest to nierówne traktowanie! tj. w szkodzie częściowej liczą zamienniki, a w całkowitej oryginały, z podaniem konkretnego przykładu - i tu przydałaby się pomoc kolegów/koleżanek z forum, którzy mieli szkodę częściową w danym TU i służyliby pomocą w udostępnieniu kosztorysu, w celu przedstawienia.

Kolejnym etapem, byłoby skonstruowanie odwołania (tutaj zależy jak czujesz się na siłach, czy sam podołasz czy też zlecisz komuś doświadczonemu - będzie miało to znaczenia) i wysłanie do TU oraz do wiadomości Rzecznika Ubezpieczonych i KNF-u.
W przypadku podtrzymania decyzji przez TU (po interwencji RZU) wg mojej oceny najkorzystniej byłoby skierować sprawę na drogę postępowania sądowego (oczywiście niech wcześniej wypłacą Ci kwotę bezsporną i ewentualnie sprzedaj wrak).

Co do kwestii zaniżenia wartości pojazdu przed szkodą, zgadzam się z Twoją opinią, korekty ujemne zastosowane przez TU są nieprawidłowe. Tu także, należy się odwołać.

Pozdrawiam
PP
prosze_pana jest off-line  
12-02-2013, 16:51  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Cytat:
Napisał/a prosze_pana Zobacz post
Jednocześnie zaznaczyć, iż jest to nierówne traktowanie! tj. w szkodzie częściowej liczą zamienniki, a w całkowitej oryginały, z podaniem konkretnego przykładu - i tu przydałaby się pomoc kolegów/koleżanek z forum, którzy mieli szkodę częściową w danym TU i służyliby pomocą w udostępnieniu kosztorysu, w celu przedstawienia.
ciekawy pomysł. Byłby z korzyścią dla każdej ze stron.

Cytat:
Napisał/a prosze_pana
najkorzystniej byłoby skierować sprawę na drogę postępowania sądowego (oczywiście niech wcześniej wypłacą Ci kwotę bezsporną i ewentualnie sprzedaj wrak).
mogę juz próbować sprzedac wrak? Na razie zadzwoniłem do kilku firm z ogłoszeń i nikt nie był zainteresowany zakupem. Co gdy nie znadję żadnej firmy chętnej do zakupu wraku? Czy FU ma wtedy obowiązek wystawić na jakąś aukcję czy poprostu odkupić ode mnie wrak?
Czy sprzedaż wraku nie zamyka drogi do dalszych roszczeń?

Cytat:
Napisał/a prosze_pana
Co do kwestii zaniżenia wartości pojazdu przed szkodą, zgadzam się z Twoją opinią, korekty ujemne zastosowane przez TU są nieprawidłowe. Tu także, należy się odwołać.
odwoływałem się od kazdej kwestii, o którą pytam tutaj na forum, ale odpowiedzi FU są wg mnie wymijające a przynajmniej nie odnoszą się w szczegółach do pytań.
Ostatnia odpowiedź na moje prośby o wyjaśnienia to :
"Przedstawiony kosztorys jest kosztorysem ofertowym i nie dokumentuje
rzeczywistych kosztów poniesionych przy naprawie pojazdu.
Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że do chwili obecnej nie przedstawił
Pan dowodów poniesienia kosztów wyższych od wyliczonej wysokości szkody

w związku z czym stoimy na stanowisku, że wartość szkody została
ustalona w sposób prawidłowy i spełnia nałożony na sprawcę obowiązek
naprawienia szkody według ogólnych zasad określonych w art. 361-363
k.c."
pogrubione - nie wiem co gość ma na myśli. Wyższe koszty niż ile, niż wartość auta, niż wartość bezsporna(7,7tys-tyle już dostałem)-? Nie przedstawię, że poniosłem wyższe koszty, nie przedstawię, że poniosłem jakiekolkwiek koszty, bo przecież nie zdecyduję się zlecać serwisowi zamawiać części i robić czegokolwiek z autem póki szkoda nie będzie inaczej rozliczona. Za kwotę bezsporną nic nie naprawię. A może nie będę chciał wogóle naprawiać.
Ja (kosztorysem z serwisu ) udowodniłem, że szkoda niekoniecznie jest całkowitą - a to ma decydujące znaczenie jaką kwotę ostatecznie dostanę.
devil76 jest off-line  
12-02-2013, 20:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Bez sprawy w sądzie raczej się nie obejdzie.
 
12-02-2013, 22:54  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Cytat:
Napisał/a Dziadziuś Zobacz post
Bez sprawy w sądzie raczej się nie obejdzie.
ok. zaczyna to do mnie dochodzić. Ale gdzie raczej ja mam rację a gdzie raczej nie. Co z wrakiem na tym etapie? Moge go sprzedawać? Nie mam chętnych do jego zakupu - czego mogę żądać od FU?
devil76 jest off-line  
12-02-2013, 23:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Skoro decydujesz się nie naprawiać auta, to masz dwa wyjścia. Albo akceptujesz wycenę ubezpieczyciela, albo robisz swoją (prywatnie u rzeczoznawcy) i idziesz do sądu.
Odnośnie sprzedaży wraku, zapoznaj się ze wskazówkami (jak postępować) ze strony Rzecznika Ubezpieczonych:
Cytat:
W praktyce, często pojawiają się problemy związane ze zbywaniem pozostałości pojazdu po cenie, która została zaproponowana przez ubezpieczyciela. Przykładowo: wartość pojazdu w stanie nieuszkodzonym oszacowana przez zakład ubezpieczeń wynosi 4500 zł a poszkodowany ma realną możliwość zbycia wraku za kwotę 2000 zł (np. najwyższa cena uzyskana na portalu aukcyjnym w drodze licytacji). W takim stanie faktycznym, poszkodowany powinien uprzednio dokonać próby sprzedaży wraku po cenie ustalonej przez ubezpieczyciela. Poszkodowany powinien wówczas wystawić uszkodzony pojazd np. w prasie pośredniczącej w sprzedaży pojazdów mechanicznych. Poszkodowany może również umieścić pojazd na aukcji internetowej na zwyczajowo przyjęty okres czasu (np. 10 dni) po cenie ustalonej przez ubezpieczyciela. Jeżeli poszkodowany nie dokonał zbycia po tak ustalonej cenie bądź zakład ubezpieczeń nie znajdzie nabywcy, a poszkodowany znalazłby jednak nabywcę uszkodzonego pojazdu lecz nie uzyskałby ceny oferowanej i zaakceptowanej przez ubezpieczyciela, ma on prawo przedłożenia umowy sprzedaży i żądania pokrycia różnicy między szacunkową wyceną uszkodzonego pojazdu a wartością uzyskaną w wyniku sprzedaży. Oczywiście takie roszczenie będzie zasadne w sytuacji, gdy zgodnie z art. 6 k.c. poszkodowany przedstawi dowody, iż nie doszło do zbycia pozostałości pojazdu po cenie zaakceptowanej przez ubezpieczyciela. Takimi dowodami mogą być np. ogłoszenie w prasie lub portalu internetowym ,na które sprzedający nie otrzymał żadnej oferty kupna lub otrzymał ale po cenie niższej niż ustalonej przez ubezpieczyciela.
 
13-02-2013, 12:37  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

czy sprzedaż wraku w tym momencie zamyka mi drogę do dalszych roszczeń, o których wcześniej pisałem?
devil76 jest off-line  
13-02-2013, 12:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Nie, jednak jeśli chcesz walczyć o swoje, to sugerowałbym wynajęcie prywatnego rzeczoznawcy, który zweryfikuje wycenę sporządzona przez TU, bo bez dowodów będzie Ci ciężko podważyć wycenę ubezpieczyciela.
Zapoznaj się z tym artykułem (jest tam mowa o korektach):
Mateusz Kościelniak - Praktyczne problemy związane z likwidacją tzw. szkody całkowitej w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - Monitor Ubezpieczeniowy nr 47 - grudzień 2011 - Rzecznik Ubezpieczonyc
 
13-02-2013, 20:37  
BllondaSs
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

siemka
daj jakieś zdjęcia , opis i powiedz ile chciałbyś za to auto to może znajdziemy kupca
BllondaSs jest off-line  
13-02-2013, 20:39  
BllondaSs
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

A wracając do twojego tematu
to ja na twoim miejscu dał bym ten samochód do jakiegoś warsztatu co naprawia takie samochody z ubezpieczalni , on by ci poradził wycenił a jak nie masz sił się z nimi bawić to oddaj im go podpisz pełnomocnictwo i warsztat się będzie z nimi sądzić
BllondaSs jest off-line  
13-02-2013, 20:50  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Cytat:
Napisał/a Dziadziuś Zobacz post
Nie, jednak jeśli chcesz walczyć o swoje, to sugerowałbym wynajęcie prywatnego rzeczoznawcy, który zweryfikuje wycenę sporządzona przez TU, bo bez dowodów będzie Ci ciężko podważyć wycenę ubezpieczyciela.
dzięki za artykuł-jest co czytać.
Kosztorys serwisu, który załączyłem w 1ym poście jest właśnie wykonany, nie tyle przez sam serwis co przez prywatnego rzeczoznawcę na zlecenie serwisu. Wartość części w tym kosztorysie jest na granicy wartości auta przed szkodą wg wyceny FU, ale jednak poniżej tej wartości. Serwis zapewnia mnie, że części w nim użyte jak najbardziej są dostepne i auto dałoby się naprawić wg ich kosztorysu. Kosztorys ten różni się diametralnie od kosztorysu FU w szczególności w zakresie zastosowanych części (zamienniki tam, gdzie występują zamiast oryginałów,jak jest w kosztorysie FU) i wysokości rgb. Nie ma w nim niestety wyceny wartości auta przed szkodą. Spróbuje to wypytać.
Inna sprawa, że już chyba nie chciałbym tego auta naprawiać - ale gdyby przyjąć sposób wyceny naprawy wg kosztorysu serwisu to nie byłoby szkody całkowitej - a więc dla mnie wartość gotówki do wypłaty byłaby zupełnie inna.
devil76 jest off-line  
20-02-2013, 10:57  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

Cytat:
Napisał/a BllondaSs Zobacz post
siemka
daj jakieś zdjęcia , opis i powiedz ile chciałbyś za to auto to może znajdziemy kupca
Właśnie wystawiłem na sprzedaż.
Mam nadzieję, że regulamin forum tego nie zabrania.:
http://otomoto.pl/fiat-grande-punto-C28035816.html
Czy w przypadku, gdy na tym etapie dostałem kwotę bezsporną i sprzedam wrak będę mógł dochodzić odszkodowania za utratę wartości?
devil76 jest off-line  
23-02-2013, 09:35  
devil76
Użytkownik
 
Posty: 121
Domyślnie RE: szkoda z OC, czesci oryginalne=szkoda calkowita

witam
ogłoszenie trwa. Mam obecnie możliwość sprzedania wraku. Po trochę niższej cenie niż w wycenie TU. za ok 7tys, gdzie TU wyceniło wrak na 8,9tys.
- czy muszę czekać do końca trwania ogłoszenia, czy mogę już teraz sprzedać?
- czy muszę to uzgadniać z TU, czy po prostu sprzedaję i TU ma obowiązek na podstawie mojej umowy wypłacić różnicę?

Czy sprzedaż wraku zamyka mi drogę do innych roszczeń wobec TU? np:
- za utratę wartości?
- wynająłem prywatnie rzeczoznawcę - być może będzie np w ogóle wyższa wartość auta przed szkodą a więc dla mnie też odpowiednio więcej?
devil76 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zakup czesci samochodowych na allegro - czesci wadliwe - dalsza szkoda (odpowiedzi: 2) Witam. Zakupiłem części samochodowe - rozrząd - na allegro od "przedsiębiorcy" W opisie wystawionych przedmiotów jest informacja o tym ze są nowe....
§ szkoda calkowita ac (odpowiedzi: 6) Witam miałem wypadek z mojej winy troszke mi sie przysnelo zgosiłem szkode z AC samochod byl ubezpieczony na kwote 93500 w chwili podpisania umowy OC...
§ Szkoda z OC, części oryginalne a zamienniki. (odpowiedzi: 3) Witam temat wałkowany, na stronie RZU też jest dużo orzecznictwa, i niby należy się zwrot za część oryginalną jeżeli została ona uszkodzona z OC(a...
§ Warta szkoda calkowita zanizona szkoda całkowita (odpowiedzi: 1) Witam !!!!!!!!! Kilka dni temu w moją 190 . Mercedes 190 1991 rok wlasciciel od 12 lat przejechane ma 109 000 km (zostal zakupiony 1999 z...
§ Szkoda calkowita (odpowiedzi: 2) Potrzebuje pomocy w sprawie odszkodowania z ubezpieczenia. Jakiś miesiąc temu miałem mała stłuczkę, raczej obtarcie. Stało sie z moje winy wiec...
§ szkoda calkowita (odpowiedzi: 6) witam.mialem wypadek.Rzeczoznawca dzis powiedzial ze bedzie szkoda calkowita raczej. I teraz moje pytania. Co najlepiej zrobic? Jakie rozwiazanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:37.