Stłuczka-brak sprawcy? - Forum Prawne

 

Stłuczka-brak sprawcy?

Witam-potrzebuję porady. 2dni temu na parkingu przyszkolnym doszlo do stłuczki. Wyjeżdzałam z miejsca tyłem,drugi samochód wyjezdzal przodem po mojej prawej(dzielilo nas 1 auto dosc wysokie).Wysunelam sie do wysokosci lusterka i w tym momecie nastapilo uderzenie. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § ubezpieczenie
    Witam, Za tydzień kończę staż. W umowie jest napisane, że po zakończonym stażu pracodawca zatrudnia bezrobotnego...
  • § Darowizna a OC
    Witam, Za tydzień mam otrzymać od kuzynki (rodzina ze strony taty) auto w formie darowizny. Mój wujek (rodzina ze...
  • § Niedostarczenie bagażu na czas...
    Witam, pomijajac fakt, ze lot Fuerteventura -Katowice zostal opozniony o 15h (spanie na ziemi, zero kontaktu z...

Odpowiedz
 
10-02-2013, 14:59  
ona11112
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Stłuczka-brak sprawcy?

Witam-potrzebuję porady.

2dni temu na parkingu przyszkolnym doszlo do stłuczki. Wyjeżdzałam z miejsca tyłem,drugi samochód wyjezdzal przodem po mojej prawej(dzielilo nas 1 auto dosc wysokie).Wysunelam sie do wysokosci lusterka i w tym momecie nastapilo uderzenie. Ten drugi samochód byl ustawiony do mojego po skosie przodem (wyjazd z parkingu byl "w moja strone"). Z racji zdenerwowania, barku czasu oraz niewiedzy postanowilysmy nie wzywac policji i spisac oswiadczenie. Z tym ze w oswiadczeniu jest w zasadzie tylko napisane to co napisalam tutaj plus nasze dane.Celowo w temacie użyłam "brak sprawcy" ponieważ nic o nim w oswiadczeniu nie jest napisane. W pierwszej chwili byłam przekonana, że to moja wina jednak ogladając na spokojnie zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia już nie jestem tego pewna.
W rozmowie nastepnego dnia powiedzialam Pani ze moze to zglosic do mojego ubezpieczyciela bo nic innego mi nie pszyszlo do glowy(kierowca swoja szkode wycenila na 700zl-lekko wgiete nadkole plus minimalne zadrapanie a ja lekko otarty róg zderzaka plus minimalne wgiecie nad nim).

I teraz sie zastanawiam jak potoczy sie sprawa jesli w oswiadczeniu brak sprawcy-jakies dochodzenie TU bedzie robilo? Czy gdzieś moglabym uzyskac opinię odnosnie tego kto tak naprawdę jest sprawcą? Czy mogę powiedzieć, że nie uznaję swojej winy?Co w takim przypadku ze szkodą? Sąd?Nie wiem nawet kogo zapytać o to wszystko.

Ogolnie rzecz ujmując nie czuję się winna-wydaje mi się ze kierowca ruszył dość szybko poprostu nie zauważajac mnie w trakcie manewru przez co ja nie mialam szans go zauważyć w porę. Miejsce styku naszych aut to moj prawy tylny róg i jej nadkole-z tym ze jej auto do mojego bylo nachylone pod skosem a nie prostopadle-stad otarty róg ayta a nie caly tyl.Nie chciałabym żeby później się okazało, że ktoś mi się podłożył specjalnie
ona11112 jest off-line  
10-02-2013, 15:22  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.237
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Witam ona11112!
Przykro mi ale wygląda na to, że to niestety Twoja wina.
Prawo o ruchu drogowym w przypadku cofania jest w zasadzie jednoznaczne.
Muszą zajść niezwykłe okoliczności aby nie uznać winy kierowcy cofającego pojazdem, to zawsze on musi zachować szczególną ostrożność wykonując ten manewr. Policja z zasady wskazuje go jako sprawcę. Tym bardziej, że w tym przypadku nie masz szans udowodnić, że tamten pojazd jechał np. zbyt szybko itp. Nie każdy o tym wie ale mimo że nie było policji na miejscu zdarzenia można złożyć zawiadomienie do Wydziału Ruchu Drogowego. Policja bada okoliczności zdarzenia, wskazuje sprawcę. Kończy to się mandatem i punktami karnym lub skierowaniem przez pokrzywdzonego (o ile sprawca nie uzna swojej winy) sprawy do sądu (ale musi tego chcieć pokrzywdzony).
Według mnie aby uchronić się przed dodatkowymi kosztami uznać swoją winę i zmienić oświadczenie. Niestety!
Wolałbym napisać coś bardziej optymistycznego ale według mnie tak to wygląda.
Pozdrawiam.
man62 jest off-line  
10-02-2013, 16:05  
ona11112
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Rozumiem to cofanie-dlatego w pierwszej chwili przyznałam rację kierującemu tamtym samochodem. Z tym, że dalej nie jestem w stanie zrozumieć jak mogłam nie zauważyć będąc obrócona tyłem cały czas.

To parking pod szkołą. Jutro mam zamiar zapytać czy monitoring obejmuje również ten kawałek parkingu.

Moje zapytania tu to tylko kwestia mojego niedowierzania, bo uważam się za ostrożnego kierowcę. A nie lubię niesprawiedliwości i chyba by mnie skręciło ze złości gdyby się później okazało, że to nie moja wina.

Tak jak mówię nie robię problemów-mam ochronę zniżek więc nic nie tracę a w końcu po to jest OC żeby z niego a nie ze mnie zdzierali
ona11112 jest off-line  
10-02-2013, 18:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel "podejmuje postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości świadczenia, a także informuje osobę występującą z roszczeniem pisemnie lub w inny sposób, na który osoba ta wyraziła zgodę, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości świadczenia, jeżeli jest to niezbędne do dalszego prowadzenia postępowania" (art. 16.1 ustawy o działalności ubezp.).
Podstawą zatem jest dokładnie opisać przebieg zdarzenia, a ubezpieczyciel zdecyduje o uznaniu bądź odrzuceniu roszczenia.
 
10-02-2013, 19:16  
ona11112
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Cytat:
Napisał/a Dziadziuś Zobacz post
Podstawą zatem jest dokładnie opisać przebieg zdarzenia, a ubezpieczyciel zdecyduje o uznaniu bądź odrzuceniu roszczenia.
Czy w przypadku gdyby odrzucił ja mogę się ewentualnie ubiegać o odszkodowanie w TU tamtego kierowcy?


Pytam głównie w celach informacyjnych.Kierowcą jestem od 5lat ale to moja pierwsza stłuczka-w sumie nawet kontroli drogowej nie miałam
ona11112 jest off-line  
10-02-2013, 19:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Jeśli powodem odrzucenia roszczenia będzie wina drugiego kierowcy, to wtedy roszczenie o odszkodowanie będzie przysługiwało Tobie.
 
10-02-2013, 19:37  
ona11112
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Dziękuję serdecznie za cenne informacje!
ona11112 jest off-line  
10-02-2013, 21:15  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.237
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie rozstrzyga kwestii winy.
W dalszym ciągu ryzykuje się wystąpienie na drogę postępowania sądowego przez czującego się za pokrzywdzonego w zdarzeniu.
W opisanym przypadku TU musi mieć jasno określonego sprawcę stłuczki aby wypłacić kwotę naprawy szkody z jego OC.
W przeciwnym razie w grę wchodzi jedynie zwrot kosztów z ewentualnego Auto Casco.
man62 jest off-line  
10-02-2013, 21:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Cytat:
Napisał/a man62 Zobacz post
W opisanym przypadku TU musi mieć jasno określonego sprawcę stłuczki aby wypłacić kwotę naprawy szkody z jego OC.
Po to właśnie ubezpieczyciel przeprowadza własne postępowanie, aby ustalić winnego.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 września 2002 roku (V CKN 1134/00)
Cytat:
Obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który wyrządził szkodę, powstaje nie z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego ustalającego winę sprawy wypadku, lecz generalnie rzecz biorąc, z chwilą najwcześniejszego, jak to możliwe, wyjaśnienia przez zakład ubezpieczeń okoliczności wypadku. Zakład ten bowiem, zgodnie art. 817 k.c., ma obowiązek, po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku, ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności, to znaczy aktywnego, samodzielnego wyjaśnienia okoliczności wypadku i wysokości szkody. Nie może obowiązku tego przerzucać na inne podmioty i biernie oczekiwać na wynik postępowania karnego.
Jeżeli ów winny się z tymi ustaleniami nie zgadza, to ma prawo dochodzić wskazania winnego przez sąd.
 
11-02-2013, 05:33  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.237
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Przykro mi "Dziadziuś" ale nie jest tak jak piszesz.
TU (jak już wspomniałem) nie ma obowiązku wskazywać winnego.
Owszem bada okoliczności zdarzenie pod kontem zasadności roszczeń, wysokości odszkodowania, czy nie jest to próba np.wyłudzenia.
Uwaga!
Sprawca pomimo uznania swojej winy, potwierdzonym przez stosowne oświadczenie może zmienić wersję przed ubezpieczycielem.
Cytat z oryginalnego wyjaśnienia TU:
"Na podstawie art.34 ustawy z dn.22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakład ubezpieczeń przejmuje płatność odszkodowania za posiadacza lub kierowcę pojazdu mechanicznego, o ile zostanie bezspornie udowodnione, że ponosi on odpowiedzialność za wypadek i jest zobowiązany w myśl przepisów prawa cywilnego do naprawienia szkody."
"Wskazany przez Państwa sprawca zdarzenia w przesłanym do TU oświadczeniu nie potwierdza okoliczności zdarzenia i nie poczuwa się do odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.
Na podstawie art.14 ust.3 ustawy z dn.22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych TU informuje o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Powództwo o roszczenia wynikające z umowy ubezpieczenia można wytoczyć albo według przepisów o właściwości ogólnej przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby poszkodowanego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia."
man62 jest off-line  
11-02-2013, 08:05  
ona11112
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Tu nie chodzi o to czy ma wskazać winnego. Chodzi mi tylko czy TU sprawdzi czy napewno ja jestem winna (bo nie wydaje mi sie zeby wyplacali tak od ręki). Na dobrą sprawę z racji tego, że ja mam minimalne szkody w przypadku kiedy nie byłaby to moja wina ewidentnie mogłabym umówić się z winnym, że ściąga to z mojego ubezpieczenia a kasę daje mi od ręki. Oczywiście to tylko przykład-taka sytuacja nie ma miejsca.

Na drogę sądowną wchodzić nie będziemy. Ja się przyznaję do tego co zrobiłam, drugi kierowca nie widzi swojej winy żadnej(choć wydaje mi się, że winne obie jesteśmy-brak uwagi, pośpiech).
ona11112 jest off-line  
11-02-2013, 14:20  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.237
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie sprawdza, nie rozstrzyga kto jest winny, od tego jest albo Policja albo w tak jak w Waszym przypadku oświadczenie sprawcy zdarzenia.
Wszystko niestety wskazuje na winę kierowcy wykonującego manewr cofania.
man62 jest off-line  
11-02-2013, 14:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Stłuczka-brak sprawcy?

Od kiedy to policja rozstrzyga o winie?
Podobnie jak i ubezpieczyciel może jedynie na podstawie własnych ustaleń wskazywać winnego, a jeśli się z tym nie zgadzamy, to mamy prawo zwrócić się do sądu.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Stłuczka i brak sprawcy, sprawa na policji, sprawca się odnajduje - co teraz? (odpowiedzi: 1) Mam zagwozdkę, sprawa wygląda następująco: W czwartek (10.09.) rano ktoś uszkodził mi na parkingu przy ulicy auto (brak monitoringu) - drzwi,...
§ Stłuczka OC sprawcy - odszkodowanie/na[rawa (odpowiedzi: 6) Witajcie. Wybaczcie, że znowu podobny temat jakich na forum jest sporo ale chciałbym poznać Wasze opinie w moim konkretnym wypadku. Parę dni temu w...
§ Stłuczka brak sprawcy (odpowiedzi: 25) Witam! Jestem nowy na forum sytuacja wygląda następująco jechałem swoim Fordem Mondeo drogą z pierwszeństwem lecz z prawej strony wyjechał mi...
§ Duża stłuczka brak OC sprawcy. Poradźcie proszę. (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałam prosić was o radę, pewnie była już podobna sprawa chodzi mianowicie o to, że: W minioną niedzielę pod moim domem stał mój samochód...
§ Stłuczka- nieaktualna polisa sprawcy (odpowiedzi: 14) Witam wszystkich. Ok. miesiąc temu miałem małą stłuczkę, sprawca przyznał sie do winy, spisał oświadczenie ze spowodował szkodę, ja z tym...
§ Stłuczka, świadek i uczieczka sprawcy! (odpowiedzi: 1) Witam! Czy ktoś mi może powiedzieć co powinienem zrobic w nastepujacej sytuacji... Jakis miesiac temu ktos mi rozbil samochod zaparkowany na ulicy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:46.