Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie - Forum Prawne

 

Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie

Witam. Dnia 15.10.2013 r. brałem udział w kolizji. Sprawca wjechał mi autem w tył motocykla. Uszkodzone zostały m.in: rama centralna, rama tylna, felga, wahacz, opona, wykłądzina ramy tylnej, i inne. Firma w której jest ubezpiecozny ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
24-10-2013, 15:31  
mironzte
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie

Witam. Dnia 15.10.2013 r. brałem udział w kolizji. Sprawca wjechał mi autem w tył motocykla. Uszkodzone zostały m.in: rama centralna, rama tylna, felga, wahacz, opona, wykłądzina ramy tylnej, i inne. Firma w której jest ubezpiecozny sprawca to RESO EUROPA. Szybko przyjechał rzeczoznawca, porobił zdjęcia, i po kilku dniach pani z RESO zadzowniłą do mnie z propozycją. Powiedziała, że została uznana szkoda całkowita. Wypłacą mi 2150 zł oraz mogę odsprzedać motocykl za 5450 zł. Cena motocykla przed zdarzeniem wycenili na 7600 zł, co według mnie jest znacznym zaniżeniem gdyż np. na allegro motocykle te kosztują: 9200 - 12 700 zł w tym samym roczniku co mój.
Czy warto się odwołać i co napisać w odwołaniu ??

Dodam, że na miejscu była policja, spracy wlepili mandat 300 zł i 6 pkt - spracą był młody chłopak który otrzymał prawo jazdy tydzień wcześniej.
mironzte jest off-line  
24-10-2013, 16:47  
Sebo
Stały bywalec
 
Posty: 571
Domyślnie RE: Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie

Cytat:
Napisał/a mironzte Zobacz post
Czy warto się odwołać i co napisać w odwołaniu ??
Nie warto się odwoływać.
Pisz od razu Przed sądowe wezwanie do zapłaty, kwoty która według Ciebie straciłeś... Pamiętaj jednak, że nie moze byc to kwota wyssana z palca tylko możliwie najlepiej udokumentowana. Musisz wykazać, że nie jest to więcej niż był wart Twój pojazd na chwilę przed zrażeniem.

...to czy dokumentując to odwołasz się do innego - powołanego przez siebie rzeczoznawcy, czy np zrobisz to na podstawie swojej prywatnej analizy rynku ze wskazaniem na konkretne nie lepsze przykłady oferowanych egzemplarzy - to już osobna kwestia.

...a i jeszcze jedno: Jeśli nie chcesz się samemu bawić w naprawianie tego motoru - napisz też, że Nie zgadzasz, się że tak uszkodzony motocykl, jest aż tyle wart. Dla Ciebie, nie niesie on jakiejkolwiek wartości, ponieważ nie działa i zgodnie z opinią ubezpieczyciela nie nadaje się do naprawy. Jeśli więc ubezpieczyciel przypisuje mu jakąś wartość, to niech go sobie weźmie i zrobi z nim co chce, a tobie wypłaci całą kwotę potrzebna na zakup podobnego modelu w stanie w jakim był Twój przed szkoda.
Sebo jest off-line  
24-10-2013, 16:58  
morsa
Zbanowany
 
Posty: 856
Domyślnie RE: Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie

Nie pierwszy raz nie zgadzam się z tezami Sebo. Tym razem uważam, że oparcie twojego odwołania o twoje prywatne analizy rynku mogę wywołać tylko jedną reakcję ubezpieczyciela w postaci ironicznego uśmiechu.

Jak łatwo zauważyć choćby z postów poszkodowanych umieszczonych na tym forum, że wyceny szkód wykonane przez ubezpieczycieli nie można uznać obligatoryjnie za rzetelne. Warto, więc, każdą wycenę ubezpieczyciela zweryfikować u niezależnego rzeczoznawcy. Dopiero w oparciu o niezależną wycenę naszej szkody powinniśmy składać zastrzeżenia do wysokości przyznanego nam odszkodowania. Oczywiście powiększając nasze roszczenie o poniesiony koszt sporządzenia takiej prywatnej wyceny naszej szkody. Odwołanie poparte takimi dokumentami oczywiście nie gwarantuje uznania naszych słusznych roszczeń przez ubezpieczyciela. Daje nam jednak możliwość poznania konkretnej kwoty naszego roszczenia, gdy zdecydujemy się na postępowanie sądowe przeciw ubezpieczycielowi.
Pisanie odwołania opartego na argumentacji typu „na allegro to kosztuje tyle” lub cytowanie fragmentów uzasadnień uchwał SN czy też powoływanie się na postanowienia kodeksu cywilnego już od dawna nie robią na ubezpieczycielach żadnego wrażenia. Przeważnie po takim odwołaniu otrzymamy odpowiedz o treści: „po ponownym przeanalizowaniu dokumentów zebranych w szkodzie nie widzimy podstaw do zmiany naszej wcześniejszej decyzji”. Ubezpieczyciele obecnie wypłacają odszkodowania, jakie chcą lub realizują wyroki sadów, co zauważyła już nawet KNF kierując stosowne pismo do ubezpieczycieli.
morsa jest off-line  
24-10-2013, 17:12  
Sebo
Stały bywalec
 
Posty: 571
Domyślnie RE: Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie

Morsiniuś, jeszcze niedawno sam pisałeś, że dla ubezpieczycieli 'odwołania służą do podcierania tyłka'.
Chodziło mi głównie o to, że należy przede wszystkim złożyć roszczenie... a nie odwołanie...
Oczywiście musimy tez wiedzieć ile możemy sobie rościć... ale to jest już sprawą drugorzędna - zależy trochę od samej wiedzy konkretnego poszkodowanego i etc.
Generalnie ważne by konkretną kwotę dobrze uargumentować... Oczywiście - nie w stylu... ... a bo na allegro.
Ale mimo wszystko - uważam, że konkretna oferta czasami jest lepszym argumentem (szczególnie w przypadku rzeczy bardzo rzadkich - najlepszym przykładem jest przedstawiona powyżej przeze mnie formułka odnośnie wraku... nie sposób znaleźć drugiego tak samo uszkodzonego, a właściciel zawsze może postawić cenę - do puki nie znajdzie się kupiec, który da więcej). ...i równiez może być podstawą wniesienia sprawy do sądu, jesli ubezpieczyciel nie zaspokoi roszczenia.
Sebo jest off-line  
24-10-2013, 19:18  
morsa
Zbanowany
 
Posty: 856
Domyślnie RE: Znacznie zaniżona wycena pojazdu (motocykla) - odwołanie

Sebo ty jesteś bardzo odporny na wszelkie argumenty uznajesz tylko swój punkt widzenia i masz do tego pełne prawo. Ja nie widzę sensu dalszej dyskusji z tobą na temat wartości uszkodzonego pojazdu. Mam tylko prośbę byś swoje tezy i myśli radząc innym, którzy szukają na forum porad zgodnych z obwiązującym prawem a nie prawem Sebo opatrywał zawsze uwagą:

PS. To, co napisałem należy traktować tylko, jako moje osobiste i swobodne przemyślenia. Postanowienia prawa i przyjęte zwyczaje oraz orzecznictwo sądów powszechnych nie zawsze doganiają głoszone przeze mnie poglądy. Usilnie pracuję nad wnioskami ustawodawczymi zmieniającymi postanowienia obowiązującego prawa na korzystniejsze dla poszkodowanych.

Uważam, że zamieszczenie takiej uwagi pod twoimi wypowiedziami typu:

„napisz też, że Nie zgadzasz, się że tak uszkodzony motocykl, jest aż tyle wart. Dla Ciebie, nie niesie on jakiejkolwiek wartości, ponieważ nie działa i zgodnie z opinią ubezpieczyciela nie nadaje się do naprawy. Jeśli więc ubezpieczyciel przypisuje mu jakąś wartość, to niech go sobie weźmie i zrobi z nim co chce, a tobie wypłaci całą kwotę potrzebna na zakup podobnego modelu w stanie w jakim był Twój przed szkoda”.

„Ale mimo wszystko - uważam, że konkretna oferta czasami jest lepszym argumentem (szczególnie w przypadku rzeczy bardzo rzadkich - najlepszym przykładem jest przedstawiona powyżej przeze mnie formułka odnośnie wraku... nie sposób znaleźć drugiego tak samo uszkodzonego, a właściciel zawsze może postawić cenę - do puki nie znajdzie się kupiec, który da więcej). ...i równiez może być podstawą wniesienia sprawy do sądu, jesli ubezpieczyciel nie zaspokoi roszczenia”.

Byłoby jak najbardziej uzasadnione. Taka uwaga oszczędziłaby wielu pytającym, którzy przyjmują twoje wypowiedzi poważnie, jako wykładnie prawa śmieszności a może nawet niepotrzebnych kosztów.

Po raz kolejny czytasz z moich postów treści, których w żadnej formie nie wyraziłem.
„Morsiniuś, jeszcze niedawno sam pisałeś, że dla ubezpieczycieli 'odwołania służą do podcierania tyłka'”.
Nadal uważam, że odwołanie napisane w oparciu o twoje rady może jedynie służyć ubezpieczycielowi do celu, który wymieniłeś, więc niema sensu go pisać. Przekazanie opinii niezależnego rzeczoznawcy w formie odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest tak naprawdę naszym roszczeniem odszkodowawczym i tak jest traktowane przez ubezpieczyciela i ewentualnie później przez sąd.

Sebo nie interesuje mnie, o co tobie głownie chodzi i mam ochoty się tego domyślać. Ja czytając twoje posty odnoszę się do ich treści a nie do tego, o ty miałeś na myśli je redagując. Przykro mi, że masz kłopot z przelaniem swoich myśli na formę pisemną, ale nie potrafię tobie pomóc.
Sebo muszę już kończyć gdyż w przeciwnym razie po raz kolejny zostanę słusznie pouczony przez moderatora, że moją wypowiedzią znacznie odbiegam od tematu.
morsa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie od zaniżonej wyceny pojazdu przy szkodzie całkowitej z OC (odpowiedzi: 1) Witam Pokrótce postaram się przedstawić mój problem z całym zajściem i pytaniami. 08-11-2012 miałem kolizję Autem. Kierowca...
§ Pracodawca znacznie zaniżył moje dochody na PIT (o 80%) (odpowiedzi: 3) Witam Pracodawca wystawił mi Pit za zeszły rok pracuje na umowe zlecenie, za dwa ostatnie miesiące zeszłego roku zarobiłem 6050 zł na pit wpisał mi...
§ Zaniżona wycena pojazdu przed szkodą - podstawy i jak walczyć (odpowiedzi: 7) Mam pytanie następujące: Ubezpieczyciel w czerwcu przy zawieraniu polisy wycenia pojazd na kwotę 27.700 zł, samochód jest bezwypadkowy, w idealnym...
§ zanizona wycena odwołanie (odpowiedzi: 8) Witam Miałem stłuczkę dziewczyna wjechała mi w tył auta! Był rzeczoznawca wycenił szkodę i zaczynają się schody. 1. W kosztorysie zastosowano...
§ Zaniżona wycena z ubezpieczalni - gdzie się odwołać? (odpowiedzi: 14) Witam Około 2 tygodnie temu miałem kolizję drogową z winy innego kierowcy. Właściciel samochodu miał ubezpieczenie w firmie Compensa więc tam...
§ Niska wycena OC PZU -> Odwołanie (odpowiedzi: 2) Witam, kilka dni temu brałem udział w kolizji drogowej. Sprawca zdarzenia napisał oświadczenie, zgłosiłem więc następnego dnia szkodę w jego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:07.