Odwołanie do PZU. Zalanie mieszkania - Forum Prawne

 

Odwołanie do PZU. Zalanie mieszkania 3

Anka - nie licz na to, że zarząd do otrzyma. Biuro Zarządu w osobie Marcina Górala z automatu odsyła takie skargi do oddziałów okręgowych. Mozna wysłać do zarządu i do wiadomości oddziału w Białymstoku. A ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § Kupno auta bez OC
    Witam Kupiłem auto, niestety było już bardzo, bardzo późno wieczorem, śpieszyłem się do domu po całym dniu...
  • § Ubezpieczyciel nie chce pokryć...
    Witam. W listopadzie miałem kolizję. Nie byłem jej sprawcą. Spisaliśmy oświadczenie i wynająłem auto zastępcze...
  • § Gwarancja + ,Saturn,telefon ,o...
    Witajcie . Ponad 1 rok temu zakupiłam telefon marki apple dla mojego syna ,opłaciłam przy tym dobrowolną polisę...

Odpowiedz
 
11-05-2007, 12:11  
hexa
Zbanowany
 
Posty: 285
Domyślnie

Anka - nie licz na to, że zarząd do otrzyma. Biuro Zarządu w osobie Marcina Górala z automatu odsyła takie skargi do oddziałów okręgowych.

Mozna wysłać do zarządu i do wiadomości oddziału w Białymstoku.
A tak naprawdę to jest Oddział Okręgowy PZU w Warszawie - jest tylko siedziba w Białymstoku.

Szkoda była rozpatrywana w CLS - centrum likwidacji szkód w Białymstoku. Więc jednostką nadrzedną jest Oddział.
hexa jest off-line  
11-05-2007, 15:07  
ANKA
Moderator w spoczynku
 
Posty: 68
Domyślnie

Hexa, mało istotne kto osobiście zajmie się tym odwołaniem, bo na miejscu Kingi chciałabym aby zapoznał sie ze sprawa każdy, poza tymi panami likwidatorami, którzy podjeli taką kuriozalną decyzję.
Zapłacić zapłacą, tylko ciekawa jeste na ile wycenią szkodę, pewnie znowu sie trzeba będzie odwoływac.
ANKA jest off-line  
21-01-2008, 22:47  
Wiewióra28
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Witam
mam pytanie do Pani Ani - czy wie Pani może jak skończył sie ten przypadek? Pytam dlatego, iż jestem obecnie w identycznej sytuacji - i niestety również dotyczy to PZU w Białymstoku. Przeczytałam uzasadnienie PZU w tej sprawie - ja dostałam identyczne (i w głowie mi sie nie mieści że można tak interpretować przepisy).
Moja sytuacja wyglądała bardzo podobnie - mieszkanie w którym mieszkam zalał sąsiad z góry - on również miał ubezpieczenie w PZU (pełne z opcją OC).

PZU oddaliło i wniosek o odszkodowanie i odwołanie od decyzji - sprawę skierowałam do Sądu - rozprawę mam pod koniec stycznia.

jeśli to nie byłby problem - prosze o kilka słów jak skończył się ten opisywany przypadek - sama już nie wiem czego mam sie podziewać
pozdrawiam
Gosia
Wiewióra28 jest off-line  
12-03-2008, 13:06  
Astennu
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Re: Odwołanie do PZU.Zalanie mieszkania.Pomocy!!!

Z całym szacunkiem do Pani Ani, muszę stwierdzić, że projekt odwołania od decyzji PZU roi sie od błędów merytorycznych o fundamentalnym znaczeniu dla tej sprawy. Myli Pani w poszczególnych punktach odpowiedzialność na zasadzie ryzyka z art. 433 z odpowiedzialnością na zasadzie winy z art. 415 k.c., powołując się bądź to na przesłanki ekskulpacyjne takie jak siła wyższa, bądź też na winę sąsiada, z mieszkania którego lała się woda. Zupełnym kuriozum jest stwierdzenie "Przyczyną szkody jest zalanie mojego mieszkania przez sąsiada , co stanowi winę w rozumieniu art. 415 k.c."
Ubezpieczyciel odpowiada zwykle w granicach odpowiedzialności ubezpieczonego na zasadach ogólnych z KC. Niestety bezsprzeczne jest biorąc pod uwagę stabilną linię orzeczniczą Sądu Najwyższego, że odpowiedzialność za zalanie mieszkania oparta jest na zasadzie winy z art. 415 (wyrok SN 2002.03.05 i wcześniejsze wydane w trakcie obowiązywania KC). Samo zalanie nie może zaś stanowić winy i słusznie stwierdza ubezpieczyciel, iż winę należy udowodnić zgodnie z art. 6 k.c. Ma zatem znaczenie to, czy wężyk był wymieniany, kiedy i przez kogo, czy sąsiad dbał o stan instalacji wodnej itp. okoliczności o których mowa w pkt 4 Pani projektu odwołania.
Tyle mi się nasunęło na pierwszy rzut oka. Proponuje więcej argumentów merytorycznych, mniej awanturnictwa.
P.S. Uprzedzając wszelkie ataki:
- nie pracuje w PZU ani u żadnego innego ubezpieczyciela,
- sam używałem (z niezłym skutkiem) podobnej argumentacji.
Astennu jest off-line  
12-03-2008, 13:12  
Astennu
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Re: Odwołanie do PZU.Zalanie mieszkania.Pomocy!!!

Nie twierdzę, że odszkodowanie nie należy się. Twierdzę, że trzeba lepiej uargumentować odwołania, a później ewentualny pozew i wystrzegać się mieszania pojęć prawnych.
Astennu jest off-line  
12-03-2008, 14:26  
Wiewióra28
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Re: Odwołanie do PZU.Zalanie mieszkania.Pomocy!!!

Witam
co do wypowiedzi poprzednika - w pewnym sensie zgodzę sie z Panem, moja sprawa w sądzie już sie zakończyła - pozwałam do Sądu sąsiada, który zalał mi mieszkanie - jego odpowiedzialność oparłam na zasadzie klasycznej winy nieumyślnej (zaniedbanie w konserwacji itp.). Do sprawy przyłączyło się w roli interwenienta ubocznego PZU. Sprawę wygrałam. Ale nie dlatego piszę odp na ten post - otóż wg mojego zdania - ubezpieczyciel z którym mój sąsiad zawarł umowę ubezpieczenia (w tym również OC) odpowiada na zasadzie ryzyka - zaś sam ubezpieczony /w takim przypadku jak mój/ na zasadzie winy. Niestety z przykrością stwierdzam że PZU /w takim jak mój przypadku/ wystawia "do wiatru" swoich klientów - próbując tym samym uwolnić się od odpowiedzialności za konsekwencje zawarcia umowy. Po cóż komu ubezpieczenie z opcją OC - jeśli ubezpieczyciel nie poczuwa sie do żadnej odpowiedzialności... przykre niestety
Wiewióra28 jest off-line  
04-02-2009, 20:37  
tosamo
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU.Zalanie mieszkania.Pomocy!!!

mam podobny problem, sąsiad "z góry" zalał mieszkanie (pęknięty przewód elastyczny) PZU określiło że przewód był w dobrym stanie technicznym (!) i nie ma winy sąsiada zatem nasze starania o odszkodowanie z tytułu OC sprawcy nie mają pokrycia. powołują sie przy tym do art 403 KC.
jak i jakie mamy szanse na rozwiązanie tej sytuacji po naszej myśli?? tzn jakie pismo wystosowac do PZU? staram sie uzyskac od sąsiada potwierdzenie ze od 4 lat nie zmienial przewodu, da mi to możliwość ubiegania sie odszkodowania??
z tego co widze to dosc standardowa sytuacja w PZU, moze ktoś przeszedł ta droge?
dziękuje za wszystkie odp
tosamo jest off-line  
04-02-2009, 22:25  
elzbieta33
Użytkownik
 
Posty: 180
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU.Zalanie mieszkania.Pomocy!!!

zacznijcie sie ubezpieczac w innych towarzystwach bo nie tylko w białym stoku nie chca wypłacac odszkodowań -tak sie dzieje w kazdym oddziale pzu
elzbieta33 jest off-line  
09-10-2009, 12:50  
iti007
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU. Zalanie mieszkania

Witam serdecznie mam taki problem

zalało piwnice w moim domu,zglosilam to w pzu, sprawa wyglada tak ze oceniono szkode na ok3000 zl... a firma zajmujaca sie osuszaniem wycenila swoja prace na 18 000 zl.. odwolywalam sie od decyzji PZU (nie przedstawiajac kosztorysu naprawy ale przedstawiajac kwote na ktora naprawa zostala wyceniona).PZU odpisalo ze nie wyplaca mi wyzszego odszkodowania chyba ze sama zaplace za osuszanie i przedstawie im potem rachunek to wtedy moze cos mi oddadza. Czy jest sens sie odwolywac i jako podstawe do tego dołączyć kosztorys przedstawiony przez konkretna firme i ubiegac sie o wyplacenie odszkodowania bo nie mam zeby wyłożyć na taki remont??

bardzo prosze o pomoc!
iti007 jest off-line  
09-10-2009, 23:08  
Iahu
Użytkownik
 
Iahu na Forum Prawnym
 
Posty: 157
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU.Zalanie mieszkania.Pomocy!!!

Cytat:
Napisał/a elzbieta33 Zobacz post
bo nie tylko w białym stoku nie chca wypłacac odszkodowań -tak sie dzieje w kazdym oddziale pzu
Potwierdzam. Sam spotkałem się z kilkoma takimi sprawami w mojej okolicy.
Iahu jest off-line  
28-10-2009, 19:03  
EuroMan
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Pęknięta krzywka powodem zalania

Witam
Czy pęknięta krzywka (element łączący baterię z rurką w ścianie) jest podstawą do ubiegania się od odszkodowanie za zalenie mieszkania ?Ubezpieczenie mam zwarte w PZU i obejmuje ono zalanie mieszkania. Czykonieczne jest podanie powodu wystąpienia awarii ?

pozdrawiam
EuroMan jest off-line  
30-11-2009, 09:38  
EuroMan
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU. Zalanie mieszkania

Witam
Z powodu pęknięgo elementu instalacji została zalana moja łazienka oraz łazienka w mieszkaniu pode mną. Zgłosiłem obie szkody w PZU gdzie mam wykupioną polisę PZU DOM Plus. Likwiadator obejrzał obie szkody i po kilkunastu dniach dostałem odszkodowanie za straty w moim lokalu. Niestety moja sąsiadka otrzymała list z odmową wypłaty odszkodowania, ponieważ jej mieszkanie jest nieubezpieczone. Dopiero wówczas dowiedziałem się, że moja polisa nie posiada wariantu ubezpieczenia OC. Co ciekawsze Pani z PZU, która zajmowała się tą sprawą stwierdziła w rozmowie telefonicznej, że w takim przypadku nawet wykupiona opcja OC nie byłaby podstawą do wypłaty odszkodowania, gdyż zalanie nie nastąpiło z mojej winy, tylko z przyczyn losowych (pęknięcie).
Czy w takim przypadku jest jakiś sens składania odwołania do PZU ? Na jakie argumenty zależałoby się wówczas powołać ?
EuroMan jest off-line  
06-01-2010, 12:23  
Marcin07
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU. Zalanie mieszkania

To jest jakaś smutna paranoja i PZU a byc może innym ubezpieczycielom się to upieka. Pęknięty wężyk, rura to zdarzenie losowe i nie wypłaca sąsiadowi za zalanie jego mieszkania...toć to jakaś paranoja. Jakby mi pękł wężyk płynu hamulcowego i wjechałbym w inny samochód to też by mu nie wypłacili z OC bo to zdarzenie losowe a nie moja wina?
Proszę żeby ktoś napisał czy udało mu sie wybrnąć z tego absurdu i jaką droge obrony przyjął. Rozumie że można kupic inny wężyk i go podmienić mówiąc że dzień wcześniej sie samemu przykręcało i po prostu się odkręcił(wtedy ewidentnie nasza wina i odszkodowanie będzie) lub jak rura pęknie to walnąć ją jeszcze młotkiem i powiedzieć że cos kuliśmy i w nią trafiliśmy lub jak jest na zewnątrz to ze coś przenosiliśmy i uderzyliśmy.. Chodzi mi jednak o linię obrony bez takiego naciągania.
Marcin07 jest off-line  
06-01-2010, 16:42  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU. Zalanie mieszkania

2. W ramach o.w.u. Ubezpieczający może ubezpieczyć:
1) mienie od ognia i innych zdarzeń losowych;
2) odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym;
3) następstwa nieszczęśliwych wypadków;
4) szklane przedmioty od stłuczenia;
5) koszty najmu lokalu zastępczego lub pobytu w hotelu;
6) rośliny od zdarzeń losowych;
7) assistance.

http://www.pzu.pl/pub/files/PZU_SA/p..._Plus_5182.pdf
BOHO jest off-line  
08-01-2010, 13:57  
Marcin07
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odwołanie do PZU. Zalanie mieszkania

Wiem że zgodnie z o.w.u ubezpieczający może ubezpieczyć np: mienie(swoje) od ognia i innych zdarzeń losowych. Chodzi jednak o to że mając wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilej w życiu prywatnym zalejemy sąsiada bo u nas rura pęknie lub wężyk od zlewu to PZU nie chce tego potraktować że to jest z naszej winy lub naszego niedbalstwa co było by objęte ubezpeczeniem i sąsiad dostał by pieniądze zgodnie z par 31 punkt 1 i 2 o.w.u. PZU twierdzi w powyzszych przypadkach że samoczynne pęknięcie rury u nas lub wężyka to zdarzenie losowe za które nasz sąsiad nie może otrzymać pieniędzy z naszego OC. Mógłby otrzymac pieniądze ale ze swojego ubezpieczenia ale że go nie ma to nic nie dostanie. Proszę spróbować to wytłumaczyć sąsiadowi że to nie nasza wina że wężyk przy zlewie pękł i go zalaliśmy i nic od nas nie dostanie.
Dopiero gdybyśmy zalali sąsiada z wężyka który sami byśmy urwali lub przecieli np cos przenosząc to odszkodowanie mu by się należało. Tak twierdzi PZU. Niedbalstwem wg PZU byłoby gdybyśmy zamiast oryginalnego wężyka założyli kawałek węża ogrodowego i przykręcili drutem i takie cos by pekło. Wtedy śąsiad z naszego OC ubezpieczenie dostanie. Kwestia nie wymieniania wężyka przez 10 lat moze być uznana za niedbalstwo ale nie rażące a tylko takie jest objęte ubezpieczeniem zgodie z o.w.u. To jest jakaś bardzo dziwna interpretacja przez PZU ich własnego regulaminu. Stąd było moje pytanie czy ktoś z tymi ich interpretacjami wygrał i jaką przyjął linię obrony?
Marcin07 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie darowizny mieszkania (odpowiedzi: 10) Wujek darował mi mieszanie. Ponieważ jest osobą częściowo ubezwłasnowolnioną zgodę na darowiznę wyraził sąd, jednocześnie zachowując dla wujka prawo...
§ Wezwanie do zapłaty za zalanie mieszkania - odwołanie, pomocy. (odpowiedzi: 4) Witam ponownie, Dziś dostałem "WEZWANIE DO ZAPŁATY" od firmy ubezpieczeniowej sąsiada, któremu niedawno delikatnie zalałem łazienkę. Przypomnę: ...
§ Odwołanie przepisania mieszkania (odpowiedzi: 3) Moja babcia przepisała mieszkanie na syna, który jest moim wujem. Mój tata nie żyje. Mieszkanie dostał razem z nakazem opieki dożywotniej nad babcią....
§ darowizna mieszkania a jej odwołanie (odpowiedzi: 2) Witam. mam pytanie: czy można odwołać darowiznę mieszkania, a właściwie jego części, po 10-15 latach:?: Teściowa Pani X darowała swoją połowę i...
§ Odwołanie od mieszkania socjalnego (odpowiedzi: 6) Witam Jak wygląda sprawa odwołania się od decyzji przyznania mieszkania socjalnego? A dokładniej, rodzina z 2-letnim dzieckiem ma wyrok...
§ Odwołanie darowizny mieszkania (odpowiedzi: 1) Mój ojciec wraz ze swoją żoną będący właścicielami mieszkania własnościowego przekazali w 2000 roku aktem darowizny swoje mieszkanie na rzecz mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:19.