Kara od UFG za brak OC - Forum Prawne

 

Kara od UFG za brak OC

Witam, od trzech lat koresponduje z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym który ostatnio zdecydował nałożyć mi karę 600 zł z zaznaczeniem że nie ma od niej żadnych odstępstw. Zacznę od początku. W dniu 06.08.2012 roku zakupiłem pojazd ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
23-04-2015, 10:24  
evolution1
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie Kara od UFG za brak OC

Witam, od trzech lat koresponduje z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym który ostatnio zdecydował nałożyć mi karę 600 zł z zaznaczeniem że nie ma od niej żadnych odstępstw.
Zacznę od początku.


W dniu 06.08.2012 roku zakupiłem pojazd m-ki Opel corsa
w komisie samochodowym P.H.U. "LOKUS" Aleksandra P., 44-200 Rybnik

Do samochodu otrzymałem umowę ubezpieczenia OC .
Po zakupie i przerejestrowaniu samochodu udałem się do Inspektoratu PZU w celu przepisania ubezpieczenia OC na moje nazwisko. Niestety otrzymałem informacje iż ubezpieczenie wygasło lub zostało wycofane ( na potwierdzeniu wpłaty widnieje data 2011-12-30 do 2012-12-29), było to dla mnie dziwne z uwagi także na to iz sprzedawca uwzględnił w cenie to ze przekazuje mi ubezpieczenie warte min. 200 zl .

Po tym fakcie, tj w dniu przerejestrowania samochodu udałem się do inspektoratu Warta i zawarłem nowe ubezpieczenie OC polisa nr. - data zawarcia 2012-08-07.

W związku z tym napisałem UFG pismo o zaistniałej sytuacji. Iż zostałem oszukany jako klient komisu samochodowego przez wprowadzenie w błąd i wyłudzenie wyższej ceny pojazdu i prosiłem o wyjaśnienie w jaki sposób sprzedawca mógł wycofać ubezpieczenie OC skoro pojazd nadal był użytkowany w w/w komisie.
Twierdze że, nie jestem winny zaistniałej sytuacji i karać należy dotychczasowego właściciela pojazdu,względnie komis pośredniczący w sprzedaży -ktoś wycofał owe ubezpieczenie w porozumieniu z PZU.Wczoraj otrzymałem pismo że poprzedni właściciel nie udowodnił UFG że nie wymówił ubezpieczenia i wobec tego muszę bezwzględnie zapłacić karę 600 PLN.\Co mam zrobic w tym przypadku. Czy poprzedni właściciel nie ma obowiązku sprzedać samochodu z ważnym OC? Co teraz w takiej sytuacji?
UFG nie jest w stanie odpowiedzieć mi kto i kiedy owe ubezpieczenie wycofał.
evolution1 jest off-line  
23-04-2015, 12:03  
Zanthius
Stały bywalec
 
Posty: 1.705
Domyślnie RE: Kara od UFG za brak OC

UFG nie ma dostępu do danych o wypowiedzeniach w poszczególnych TU. Nawet gdyby miał, albo uzyskał i wyszło, że poprzedni właściciel wypowiedział polisę (zapewne tak było), to nie ma dla ciebie żadnego znaczenia. Pojazd można sprzedawać bez ważnego OC. To co powinno Cię interesować to dowody potwierdzające, że komis celowo wprowadził cię w błąd co naraziło cię na karę UFG (świadkowie lub zapisy w dokumentacji sprzedażowej o przekazaniu OC).

UFG zapewne podkręci teraz tempo, bo nie będzie chciało, aby sprawa przedawniła się i stracili potencjalne 600 zł (3 letni termin).
Zanthius jest off-line  
23-04-2015, 13:28  
karambol
Zbanowany
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: Kara od UFG za brak OC

Karę trzeba zapłacić i na drodze sądowej dochodzić zwrotu od komisu.
karambol jest off-line  
23-04-2015, 14:36  
evolution1
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Kara od UFG za brak OC

Ale jeśli mam kwit ( dowód płaty za cały rok OC )że auto było ubezpieczone w dniu zakupu to nic nie znaczy? Chyba przy likwidacji ubezpieczenia powinno to być zniszczone?
evolution1 jest off-line  
23-04-2015, 17:09  
freeme
Stały bywalec
 
Posty: 492
Domyślnie RE: Kara od UFG za brak OC

Kwit to tylko kwit. Nic nie znaczy. Skoro ubezpieczenia nie było, UFG słusznie obciążył się karą. Jak napisano wyżej, masz prawo zwrócić się do komisu o zwrot tej kary.
freeme jest off-line  
24-04-2015, 13:59  
evolution1
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Kara od UFG za brak OC

To znaczy że muszę wynająć adwokata i założyć sprawę? Nie wiem co zrobić, 600pln to chyba dopiero początek wydatków. Mogę zgłosić to do prokuratury jako oszustwo i wyłudzenie wyższej kwoty za auto i celowe wprowadzenie w błąd?
Napisałem jeszcze do UFG żeby podali kto i kiedy wycofał OC żeby było wiadomo do kogo mieć pretensje-zobaczymy czy coś pomogą. Fakt też jest taki że dzień przed kupnem auto też nie miało ważnego OC i chyba poprzedniemu właścicielowi też należy się jakaś kara a raczej za te samo auto nie ukarzą dwóch osób?
evolution1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak oc brak auta kara z UFG POMOCY (odpowiedzi: 3) Witam mam poważny problem zacznę od początku.Zakupiłem rok temu samochód o wartości 1500zł który został rozbity po czym został rozebrany na części a...
§ UFG kara za brak OC (odpowiedzi: 5) Witam sprawa jest dość prosta by się wydawało, dostałem pismo na którym widnieje 3200 zł do zapłaty za brak OC, napisałem do UFG, że polisa nie...
§ kara za brak oc (odpowiedzi: 4) witam, szybkie pytanie: oc kończyło się 31.01.2014r(piatek). nowe oc jest zawarte od 3.02.2014, w przypadku gdy urząd nałoży na mnie karę jak mam...
§ Kara za brak biletu autobusowego - brak dokumentu tozsamosci (odpowiedzi: 4) Witam, dziś zostałem spisany za brak biletu. Nie kupiłem bo po prostu nie miałem żadnych pieniędzy przy sobie. U nas mandat wynosi 180zł jeżeli...
§ brak ciągłości w oc, a kara? (odpowiedzi: 6) Witam, Mam pytanie, a mianowicie czy jeżeli motorower marki simson (rok 1990) nie był opłacany przez 5 lat, to czy przy próbie ponownego wykupienia...
§ Kara z brak OC (odpowiedzi: 2) Zostałem zatrzymany przez policje za przekroczenie prędkości i wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nie miałem przy sobie ani prawa jazdy ani OC...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:00.