OC ppm "Obowiązek zapewnienia nabywcy ochrony prawnej" Dlaczego ja ? - Forum Prawne

 

OC ppm "Obowiązek zapewnienia nabywcy ochrony prawnej" Dlaczego ja ?

Witam wszystkich użytkowników tego Forum, pragnąc podzielić się ze swoim problemem. Kwota sporu jest może i znikoma, ale nie poczuwam się do jej ponoszenia (44 złote). W czerwcu br otrzymałem wezwanie do zapłaty zaległej kwoty ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
22-07-2009, 21:35  
tarant2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie OC ppm "Obowiązek zapewnienia nabywcy ochrony prawnej" Dlaczego ja ?

Witam wszystkich użytkowników tego Forum, pragnąc podzielić się ze swoim problemem. Kwota sporu jest może i znikoma, ale nie poczuwam się do jej ponoszenia (44 złote). W czerwcu br otrzymałem wezwanie do zapłaty zaległej kwoty tytułem ubezpieczenia OC pp, samochodu osobowego, który sprzedałem w dniu 11.10.2006 roku. W dniu 12.10.2006 roku o fakcie zbycia powiadomiłem Urząd Miejski i po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji dokument złożyłem tego samego dnia u ubezpieczyciela - PZU S.A. Umowa ubezpieczeniowa OC obejmowała okres od 15.04.2006 roku do dnia 14.04.2007 roku. Ubezpieczenie było rozłożone na dwie równe raty płatne w odstępie półrocznym - siłą rzeczy opłaciłem tylko pierwszą. W dniu zbycia pojazdu był on jednak objęty opłaconym ubezpieczeniem.
W wymienianej korespondencji Kierownik Działu Windykacji opiera się na interpretacji art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22.05.2003 roku twierdząc, że ponieważ nabywca złożył wypowiedzenie umowy OC , to na mnie spoczywa obowiązek zapewnienia nabywcy ochrony ubezpieczeniowej przez 30 dni, licząc od daty zbycia pojazdu. Nie ustosunkował się on tak do brzmienia tegoż ustępu w kwestii takiej , iż "na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy", jak też art. 32 ust. 3 ww ustawy, a mianowicie " zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do do dnia powiadomienia zakładu o okolicznościach o których mowa w ust. 1 " (tj zbyciu pojazdu.
Poczuwam się wobec powyższego za osobę niejako ukaraną za fakt, że nabywca nie przedłużył umowy w rzeczonym zakładzie ubezpieczeń. Ale czy ukaraną na podstawie aktualnych przepisów prawnych ? Jak już wspomniałem na wstępie, kwota jest być może znikoma. Przyjąć należy jednak, że była na podobnej zasadzie egzekwowana już od wielu zbywców pojazdów mechanicznych. Czy słusznie ?
Pozdrawiam, Piotr
tarant2 jest off-line  
23-07-2009, 07:35  
Mahatman1981
Przyjaciel forum
 
Mahatman1981 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.495
Domyślnie RE: OC ppm "Obowiązek zapewnienia nabywcy ochrony prawnej" Dlaczego ja ?

Wg mnie
Art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
"1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą
prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia
ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że
nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.
W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem
30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28
stosuje się odpowiednio.
2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC
posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład
ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej
ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z
uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających,
w ramach obowiązującej taryfy składek
. W przypadku gdy nabywca pojazdu
złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład
ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania."

Czyli ogólnie TU praktykują zasadę, iż w przypadku wypowiedzenia OC przez nabywcę
to do zbywcy trafiają wszelkie pisma dotyczące uregulowania składek (jak to się mówi obowiązkiem zbywcy jest zagwarantować 30 dni ochrony dla nabywcy).
Nie dochodzi tu bowiem do rekalkulacji bo nie jest przepisywana umowa na nabywcę.

W przypaku gdyby nabywca nie wypowiedział umowy to TU ma prawo od Ciebie
żądać składki w myśl Ustawy do dnia powiadamienia o sprzedaży.

Art. 31 ust. 2 można zinterpretowć tak:
w razie niewypowiedzenia jest rekalkulacja dla nabywcy, czyli tym samym w razie wypowiedzenia rekalkulacji nie ma, czyli wszelkie należności opłaca zbywca.

Ogólnie podobny temat już był:
http://forumprawne.org/ubezpieczenia...tml#post293839
Mahatman1981 jest off-line  
23-07-2009, 11:27  
tarant2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: OC ppm "Obowiązek zapewnienia nabywcy ochrony prawnej" Dlaczego ja ?

Dziękuję bardzo za pomoc.
tarant2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niewłaściwe "zachowanie" pracownika ochrony (odpowiedzi: 1) Witam, może, aby nie pisać wszystkiego od nowa wkleję po prostu link z opisem mojej sytuacji. LINK Pozdrawiam
§ Trochę teoretyczne pytanie. Dlaczego wiele przepisow jest z "haczykami" ? (odpowiedzi: 11) Tak sie zastanawiam dlaczego tak wiele przepisów prawnych ma tzw. Chaczyki czy luki ktore pozwalają zerować na społeczeństwie?. Wezmy np takie...
§ Niesłuszna kara za "nieodpowiednie odnoszenie się do pracownika ochrony" (odpowiedzi: 8) Witam wszystkich. Została na mnie nałożona kara za rzekome " nieodpowiednie odnoszenie się do pracownika ochrony", od której oczywiście się...
§ świadczenia z tytułu "ochrony" w wieku przedemerytalnym (odpowiedzi: 13) Pracownik (mężczyzna) w wieku 64 lata i 6 miesięcy, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, traci pracę w wyniku reorganizacji...
§ AGRESYWNA nieurpawniona "interwencja" ochrony sklepowej (odpowiedzi: 13) Opisze sytuacje mianowicie wybralem sie na zakupy do sklpeu sieci <cenzura>, w celu zakupienia czapki z daszkiem.Wzialem do przymierzalni 3 zadna mi...
§ "Ministerstwo kreatywności" - dlaczego nie mogę zarejestrować firmy? (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich serdecznie. Mam nadzieję, że ktoś z szacownego grona użytkowników będzie potrafił mi pomóc w mojej sprawie :) Dziś odwiedziłem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:02.