Odszkodowanie OC - Forum Prawne

 

Odszkodowanie OC

Dzień dobry, miałem szkodę na pojeździe którą usuwam z OC sprawcy. Otrzymałem wycenę od ubezpieczyciela na częściach PJ. Zrobiłem wycenę na częściach oryginalnych, która jest dwa razy taka. Ponadto dowiedziałem się, że jeśli uszkodzeniu uległ ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
14-02-2017, 08:25  
nrg
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie Odszkodowanie OC

Dzień dobry,
miałem szkodę na pojeździe którą usuwam z OC sprawcy.
Otrzymałem wycenę od ubezpieczyciela na częściach PJ.
Zrobiłem wycenę na częściach oryginalnych, która jest dwa razy taka.
Ponadto dowiedziałem się, że jeśli uszkodzeniu uległ np. telefon mogę również żądać usunięcia powstałem wady.
Czy ubezpieczyciel może odrzucić moje roszczenie dotyczące wyceny szkody na oryginalnych częściach i ewentualnie żądać faktury naprawy?
nrg jest off-line  
16-02-2017, 11:18  
nrg
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Sprawdziłem przepisy i orzecznictwo Sądów w tej sprawie.
TU ma obowiązek wypłacić mi odszkodowanie zgodnie z przedstawionym kosztorysem np. z serwisu, a na pewno nie ma prawa robić kosztorysu na zamiennikach jeśli miałem oryginalne części. Ponadto nie może oczekiwać FV, ponieważ odszkodowanie stanowi zadośćuczynienie za szkodę, której nie muszę usuwać. Zamiast tego mogę sobie kupić zegarek.

Pojawia się kolejne pytanie, czy w takiej sytuacji kiedy czekam na wypłatę odszkodowania przysługuje mi samochód zastępczy?
nrg jest off-line  
17-02-2017, 15:03  
piotrr221
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Dzień dobry,
moim zdaniem przysługuje Panu samochód zastępczy, najlepiej skontaktować się z jakąś wypożyczalnią w pobliżu oni wszystko powinni Panu wyjaśnić.
TU ma obowiązek wypłacić odszkodowanie na podstawie kosztorysu, w którym uwzględnione są części oryginalnie i nie może żądać faktury, jednak chyba bardzo rzadko towarzystwa się do tego stosują.
Miałem bardzo podobną sytuację, TU zrobiło mi kosztorys na częściach nieoryginalnych, jak upominałem się o podwyższenie odszkodowania to cały czas mnie zbywali. Miałem już dość przepychania się z towarzystwem i odsprzedałem szkodę, za całkiem niezłą kwotę. Nie pamiętam nazwy firmy, musiałbym poszukać umowy, ale jak dobrze pamiętam to była z Kielc
piotrr221 jest off-line  
19-02-2017, 02:00  
Amigo69
Użytkownik
 
Amigo69 na Forum Prawnym
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Najprościej zrobić naprawę, zapłacić, a fakturę posłać ubezpieczycielowi. Musi zapłacić (plus ewentualne odsetki za zwłokę).
Odszkodowanie obejmuje wszelkie następstwa wypadku, pod warunkiem udowodnienia szkody z tego tytułu. Samochód zastępczy też się należy, ale tu może być pingpong z okresem wynajmu.
Bez angażowania własnej kasy pozostaje pisać reklamacje (ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego), postępowanie polubowne przed Rzecznikiem Finansowym (50 zł) lub sąd (5% roszczenia). Równolegle skarga do KNF, by nadzór wiedział kogo potem karać
Amigo69 jest off-line  
22-02-2017, 15:45  
nrg
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Drodzy Państwo, to się trochę pokomplikowało.
Szkoda miała miejsce w grudniu na oblodzonej nawierzchni. Złożyłem wniosek o odszkodowanie do zarządcy drogi. W styczniu złożyłem komplet dokumentów, zdjęcia samochodu, miejsca zdarzenia, oświadczenia świadków itp. Zarządca drogi napisał, że przekazał sprawę do ubezpieczalni celem likwidacji szkody.
Przyjechał rzeczoznawca, wycenił szkodę, odwołałem się przekazując dwie wyceny (z serwisu oraz od blacharza) - naturalnie wyższe + wniosek o samochód zastępczy.
W odpowiedzi dostałem pismo z ubezpieczalni, że droga należy do IV kategorii i warunki odśnieżania. Ponadto ubezpieczyciel stwierdził, że zarządca po zgłoszeniu mojego roszczenia, sprawdził stan nawierzchni - co jest nieprawdą ponieważ złożyłem zawiadomienie później. Na tej podstawie uznał, że nie zakład ubezpieczeniowy nie ponosi odpowiedzialności za szkodę.
Proszę o Państwa opinie.
nrg jest off-line  
23-02-2017, 07:39  
Zanthius
Stały bywalec
 
Posty: 1.695
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Cytat:
Napisał/a nrg Zobacz post
Ponadto ubezpieczyciel stwierdził, że zarządca po zgłoszeniu mojego roszczenia, sprawdził stan nawierzchni - co jest nieprawdą ponieważ złożyłem zawiadomienie później.
Wygląda na to, że to nowy niechlubny standard z tego co widziałem w podobnych tu wątkach. Po zgłoszeniu szkody nagle okazuje się, że tuż przed zdarzeniem wykonano kontrolę/inspekcję/oględziny etc., która nic nie wykazała. Wygląda na to, że pozostaje tylko droga sądowa - nie jestem w stanie ocenić szans.
Zanthius jest off-line  
23-02-2017, 10:52  
nrg
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Ja tu widzę inny problem. Zarządca drogi przekazał sprawę do ubezpieczalni celem likwidacji szkody czyli przyznał się do winy, zaniedbania (?).
Nagle stwierdza że nie jest winny....
nrg jest off-line  
23-02-2017, 11:12  
Zanthius
Stały bywalec
 
Posty: 1.695
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Cytat:
Napisał/a nrg Zobacz post
Zarządca drogi przekazał sprawę do ubezpieczalni celem likwidacji szkody czyli przyznał się do winy, zaniedbania (?).
To tak nie działa. Przekazanie polisy OC lub zgłoszenie szkody nie wiąże się z przyznaniem do winy. Ponadto samo przyznanie do winy również nie zmusza ubezpieczyciela do wypłaty (przykładowo podpisujesz oświadczenie, że byłeś sprawcą kolizji, a stan faktyczny mówi co innego i towarzystwo nie musi wypłacać odszkodowania).
Zanthius jest off-line  
23-02-2017, 12:25  
nrg
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Inaczej na to patrzę, zarządca drogi zna swoje obowiązki. Jeżeli przekazał sprawę do ubezpieczalni to znaczy, że zawinił. Towarzystwo faktycznie może odmówić wypłaty odszkodowania, bo droga np. nie jest objęta ubezpieczeniem w tym zakresie, ale Zarządca dalej pozostaje winny.
nrg jest off-line  
22-03-2017, 11:37  
nrg
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Odświeżam.
Przykładowo ktoś w wyniku poślizgnięcia się na chodniku przed twoją posesją łamie rękę.
Zakładając że masz obowiązek dbać o stan chodnika, będzie istotne czy minęło 10 godzin od ostatniego opadu śniegu lub temperatura nie spadła poniżej 5 stopni? Obawiam się, że nie...
nrg jest off-line  
22-03-2017, 14:42  
Gregbridge
Zbanowany
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Odszkodowanie OC

Małe wtrącenie: zdanie Rzecznika Finansowego w temacie Odpowiedzialność za utrzymanie dróg, chodników, nieruchomości - praktyczne wskazówki w dochodzeniu roszczeń za "zimowe szkody"

To powinno nieco pomóc
Gdzieś tu w ostatnich wpisach widziałem link do fachowego opracowania nt. odpowiedzialności odszkodowawczej zarządcy drogi. Poszukaj w wolnej chwili.
Gregbridge jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odszkodowanie za zakażeniem w szpitalu WZW typu B odszkodowanie, okres przedawnienia (odpowiedzi: 2) Jako kilku miesięczne niemowlę 19lat temu zostałem w szpitalu zarażony wirusowym zapaleniem wątroby typu B rodzice nie wnieśli sprawy do sądu i nie...
§ Odszkodowanie (odpowiedzi: 2) Witam orientuje się ktoś czy należy mi się jakieś odszkodowanie z OC po wypadku w którym kierowca wpadł samochodem w drzewo. Dodam iż byłem...
§ odszkodowanie (odpowiedzi: 1) witam uległam wypadkowi w pracy jestem jeszcze w czasie leczenia ale chciałabym się dowiedzieć jak starać się o odszkodowanie. jakich dokumentów będę...
§ Odszkodowanie z PZU (odpowiedzi: 2) Witam, czy PZU przeważnie wypłaca odszkodowania za wypadek w pracy?? Nie sporządzaliśmy jeszcze protokołu ze względu na brak bhpowca i nie wiem czy...
§ Odszkodowanie.CZy mogę ubiegac się o odszkodowanie? (odpowiedzi: 10) Witam. Czy osobie bezrobotnej, zarejestrowanej w PUP należy się jakiekolwiek odszkodowanie?Kto miałby je wypłacać, ZUS, PZU, czy może jeszcze jakaś...
§ odszkodowanie (odpowiedzi: 4) Witam chciałem się dowiedzieć czy należy mi się odszkodowanie. 26-10-2013 roku wracając z pracy własnym samochodem doznałem nieszczęśliwego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:22.