Odmowa odszkodowania przez TU - Forum Prawne

 

Odmowa odszkodowania przez TU

Witam. Jak w tytule mam problem z odmową wypłaty odszkodowania po pożarze w budynku. Blok (wielka płyta) jest pod rządami spółdzielni mieszkaniowej. W pewną piękną sobotę w bloku wybuchł pożar w pionie technicznym (znajdują sie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
20-09-2017, 16:23  
mrice
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Odmowa odszkodowania przez TU

Witam.

Jak w tytule mam problem z odmową wypłaty odszkodowania po pożarze w budynku.

Blok (wielka płyta) jest pod rządami spółdzielni mieszkaniowej. W pewną piękną sobotę w bloku wybuchł pożar w pionie technicznym (znajdują sie tam różnej maści rury, przewody energetyczne itp) Pożar wybuchł na 9 piętrze, a ogień nim został opanowany zdążył się przenieść na piętro 13, jako, ze mieszkam na piętrze 15 na brak dymu narzekać nie mogłem. Dym wdarł się do mieszkania, a mnie szlag trafił, bo dopiero co 2 miesiące wcześniej skończyłem remont. Szkody co prawda wielkie nie były, ale zawsze. Jako, że pożar właściwy miał miejsce w części do której dostęp ma tylko administracja, a szkody w moim mieszkaniu były następstwem tego pożaru udałem się do administracji w celu dowiedzenia się o możliwości odszkodowania. Choć Pani na wszelakie sposoby próbowała mnie przekonać, bym skorzystał z własnego ubezpieczenia, nie dałem się. Administracja skierowała sprawę do swojego ubezpieczyciela. Przyszedł rzeczoznawca, zrobił wycenę szkody (też owa wycena jest mocno dyskusyjna, ale o tym późńiej). Długo długo było jedno wielkie echo, po wielu monitach do ubezpieczalni (Generali) w końcu dziś (po ok 7 miesiacach od zdarzenia) przyszła odpowiedź odmowna.

Pismo takie:
Zgodnie z OWU Odpowiedzialności Cywilnej oraz ustaleniami umowy ubezpieczenia potwierdzonej polisą (numery polisy) zawartej pomiędzy ubezpieczonym a Generali TU, zakresem ubezpieczenia objęta jest m.in. odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego tj. jego odpowiedzialność za szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone osobom trzecim.
Wyjasniamy, że odpowiedzialność cywilna w przedmiotowej sprawie oparta jest na zasadzie winy, regulowanej przez art. 415 KC "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia".
Oznacza to, że warunkiem koniecznym do przyjęcia i przypisania winy Ubezpieczonemu jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy działaniem lub zaniechaniem Ubezpieczonego, a powstałą szkodą.

Uprzejmie informujemy, że w związku z zaistniałym zdarzeniem szkodowym polegającym na zadymieniu pomieszczeń w lokalu (tu mój adres) które było następstwem pożaru szachtu technicznego budynku, przeprowadzono czynności likwidacyjne celem ustalenia przyczyny powstania pożaru.

Według ekspertyzy (nr ekspertyzy) wykonanej przez biegłego z zakresu pożarnictwa brak jest możliwości wskazania jednoznacznej przyczyny powstania pożaru.
Według poczynionych przez biegłego ustaleń budynek spełniał warunki techniczne dla obiektów tego typu a także posiadał aktualne na dzień zdarzenia przeglądy i badania określone w art. 62.2 Prawo Budowlane.

W toku prowadzonego postępowania likwidacyjnego nie zebrano dokumentacji wskazującej, aby do przedmiotowej szkody doszło na skutek nieprawidłowego działania lub zaniechania Ubezpieczonego (spółdzielni - jej pełna nazwa)

Ze względu na nieustalenie przyczyny powstania pożaru, brak jest także możliwości określenia podmiotu odpowiedzialnego za jego zaistnienie.

Przypominamy, że zgodnie w art. 6 KC "Ciężar udowodnienia faktu, spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne". Biorąc pod uwagę powyższe, brak jest dowodu stanowiącego podstawę do przypisania winy Ubezpieczonemu, co wyłącza odpowiedzialność odszkodowawczą za powyższą szkodę i skutkuje odmową wypłaty odszkodowania.

Później oczywiście pouczenie, że mam prawo odwołania sie od tej decyzji do TU, że można rozwiązać sprawę pozasądownie przed rzecznikiem finansowym czy sprawa cywilna w sądzie.

Tyle z pisma, z mojej strony, nie dziwię się, że nie ustalili przyczyny, bo w pionie technicznym poszło wszystko dość dokładnie z dymem. Okna w pomieszczeniach przy szachcie technicznym powypływały z ścian, rury żeliwne popękały, wszystko co plastikowe itp po prostu rozpłynęło się.

Teraz pytanie najważniejsze dla mnie.
Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania ? I co robić dalej ?
Uprzedzając pytania, mam własne ubezpieczenie mieszkania, ale jak wiadomo, po wypłacie odszkodowania na przyszły rok poproszą o więcej $ za kolejne, stąd walczyłem z administracją i ich ubezpieczycielem.
mrice jest off-line  
20-09-2017, 17:44  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 7.899
Domyślnie RE: Odmowa odszkodowania przez TU

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić i wyjaśnił dlaczego: nie ma winy,nie ma odszkodowania.
Proszę skorzystać z własnego ubezpieczenia.
karambol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odmowa wypłaty odszkodowania przez UNIQA na wskutek szkody przez Spółdzielnię Mieszk. (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, bardzo proszę o jakieś sugestie dotyczące odmowy wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela mojej spółdzielni mieszkaniowej. ...
§ Odmowa odszkodowania przez TUW (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. W październiku ( 13.10.2012 ) wjechałem w dziurę w drodze w wyniku czego uszkodzona została opona oraz felga. Na miejsce wezwałem...
§ Odmowa odszkodowania przez PZU (odpowiedzi: 1) Witam. Dnia 18.08.2012 schodząc po schodach doznałem urazu stopy.Dnia 19.08.2012 udałem sie do poradni chirurgicznej , gdzie lekarz stwierdził...
§ Odmowa wypłaty odszkodowania przez PZU. (odpowiedzi: 6) Witam, chciałbym prosić o pomoc. Mianowicie niecałe 1,5 roku temu zerwałem na meczu w klubie ACL i uszkodziłem łękotkę przyśrodkową. Oczywiście byłem...
§ Odmowa odszkodowania przez zus (odpowiedzi: 6) Witam, dostałem od zus pismo o odmowie wypłacenia jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy powołując się na nieprzestrzeganie przepisów...
§ Odmowa wypłaty odszkodowania przez UFG (odpowiedzi: 3) W październiku w mój zaparkowany samochód uderzył , cofając inny pojazd, sprawca kolizji uciekł, Sąsiad spisał nr rejstracyjne pozjazdu. Zgłosiłam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:04.