Zaniżona wycena z OC sprawcy - Forum Prawne

 

Zaniżona wycena z OC sprawcy

Cześć, Na wstępie zacznę, że jest to temat po części powiązany z https://forumprawne.org/ubezpieczeni...zpiecznia.html jednak nie chciałem zaczynać kontynuować powyższego wątku ponieważ dotyczy on innej sprawy. Ubezpieczyciel warunkowo wycenił szkodę. Według mnie jest to zdecydowanie zbyt ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
21-01-2018, 10:54  
porschelukas
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie Zaniżona wycena z OC sprawcy

Cześć,

Na wstępie zacznę, że jest to temat po części powiązany z https://forumprawne.org/ubezpieczeni...zpiecznia.html jednak nie chciałem zaczynać kontynuować powyższego wątku ponieważ dotyczy on innej sprawy.

Ubezpieczyciel warunkowo wycenił szkodę. Według mnie jest to zdecydowanie zbyt niska cena. Po pierwsze wycenił lewy tylny błotnik jako do naprawy, według mnie powinien być on wymieniony. Nie gadałem jeszcze z fachowcem żadnym, ale wg mnie żaden warsztat nie będzie chciał tego 'klepać' i szpachlować. Sam też nie chcę takiej naprawy żeby kłaść kilogram szpachli. Wspomniany błotnik jest zespawany/zgrzany z karoserią pojazdu jest jej częścią. Zatem naprawa tego będzie według mnie o wiele bardziej kosztowna.

Jest jeszcze druga kwestia nieco kontrowersyjna. Mianowicie tuż przed stłuczką, sam wpadłem w poślizg i zsunęło mnie na pobocze po prawej stronie. Chciałem sprawdzić stan pojazdu i czy mogę kontynuować jazdę. Nie zdążyłem tego zrobić ponieważ najechał na mnie z lewego tyłu pojazd który również wpadł w poślizg i napchnął mnie na prawy krawężnik. Po tym zdarzeniu koła po prawej stronie były uszkodzone. Niestety nie jestem w stanie udowodnić tego ubezpieczycielowi, że to właśnie przy stłuczce i napchnięciu na krawężnik przez sprawcę uszkodzone zostały koła również z prawej strony. Ubezpieczyciel też nie ma żadnych dowodów na to że koła z prawej strony zostały uszkodzone przeze mnie. Czy mogę w takim przypadku żądać pokrycia naprawy kosztów również z prawej strony pojazdu?

Czy mogę także żądać odszkodowania za obniżenie wartości pojazdu? Pojazd jeszcze kilka miesięcy temu wystawiłem na sprzedaż za 55 tysięcy, ostatecznie go nie sprzedałem. Była to wysoka cena, uważam że 50 tysięcy jest warty. Natomiast po naprawach karoserii wstawianiu przysłowiowej 'ćwiartki' zdecydowanie straci na wartości.


Pozdrawiam,
Łukasz
porschelukas jest off-line  
22-01-2018, 09:45  
Zanthius
Stały bywalec
 
Posty: 1.705
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z OC sprawcy

Cytat:
Niestety nie jestem w stanie udowodnić tego ubezpieczycielowi, że to właśnie przy stłuczce i napchnięciu na krawężnik przez sprawcę uszkodzone zostały koła również z prawej strony. Ubezpieczyciel też nie ma żadnych dowodów na to że koła z prawej strony zostały uszkodzone przeze mnie
Możesz zgłosić roszczenie prawej strony. W przypadku ewentualnej odmowy pozostanie biegły sądowy i jego opinia odnośnie powstania uszkodzeń.
Cytat:
Czy mogę także żądać odszkodowania za obniżenie wartości pojazdu?
Możesz. Realne szanse masz natomiast jeśli pojazd jest nie starszy niż 6 lat. Przy czym jeśli auto ma więcej niż 3 lata prawie na pewno dostaniesz odmowę na to roszczenie.

Co do wymiany/naprawy jak zawsze. Możesz składać reklamacje, interweniować u rzecznika albo iść od razu do sądu (przy tylu czynnikach raczej tylko to ostatnie pomoże).
Zanthius jest off-line  
22-01-2018, 20:51  
slawekplh
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z OC sprawcy

Umów się w serwisie na oględziny. Jeśli serwis sporządzi kosztorys wraz z dokumentacją fotograficzną uszkodzeń elementu i wpisze że technologia wymaga wymiany elementy ubezpieczyciel prawie na pewno uzna wymianę, np na podstawie dokumentacji fotograficznej że faktycznie element wycięto i wsawano nowy.
Pracuję w ASO blacharnia - lakiernia i nie raz już zmienialiśmy wyceny ubezpieczycieli, 90% kosztorysów sporządzanych przez TU jest zaniżanych, a później, na podstawie kosztorysu serwisowego, nie ma problemu z wymianą elementu.
slawekplh jest off-line  
22-01-2018, 23:29  
Godfather985
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zaniżona wycena z OC sprawcy

Cześć wszystkim,

podłączę się do wątku. W listopadzie 2017 samochód kierowany przez moją żonę uczestniczył w kolizji drogowej. Kobieta wymusiła pierwszeństwo na światłach i uderzyła w samochód prowadzony przez moją żonę jadący około 70 km/h. Siła uderzenia była skierowana w lewe tyle koło. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Sprawczyni przyznała się do winy, zostało sporządzone oświadczenie sprawcy, była również na miejscu policja. Początkowo zgłosiłem szkodę do swojego ubezpieczyciela i równocześnie bez mojej wiedzy szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela sprawcy przez firmę, z której wypożyczałem samochód zastępczy. Rzeczoznawca wysłany przez mojego ubezpieczyciela zrobił oględziny i uzyskałem od niego kosztorys. Następnie jednak ze względu na zgłoszenie szkody u obu ubezpieczycieli sprawa u jednego z nich musiała zostać anulowana. Doradzono mi, żeby sprawa została u ubezpieczyciela sprawcy i tak też się stało. Ubezpieczyciel wysłał swojego rzeczoznawcę, zostały zrobione oględziny i otrzymałem kosztorys. Miałem zatem 2 kosztorysy, jeden mojego ubezpieczyciela - nie wiążący o raz drugi - wiążący od ubezpieczyciela sprawcy. Kosztorys ubezpieczyciela sprawcy okazał się jednak o ponad 10% zaniżony w stosunku do drugiego kosztorysu. Porównując oba kosztorysy można napotkać się na rozbieżności przy wycenie roboczogodziny (50 zł wobec 80 zł, gdzie według mnie w obu kosztorysach wycena robocizny została zaniżona), ceny części w kosztorysie ubezpieczyciela sprawcy są niższe w niektórych przypadkach o około 10% (drzwi, belka), nie jest uwzględniony także amortyzator oraz uszkodzona opona, w dwóch przypadkach zastosowano zamienniki. Nie ma także wzmianki w wyposażeniu dodatkowym samochodu o założonej 1,5 roku wcześniej instalacji LPG wciąż na gwarancji (nie wiem czy instalacja LPG ma w tym wypadku ma jakieś znaczenie?). Nadmienię również, że otrzymałem już kwotę bezsporną, a samochód sprzedałem w stanie jaki był po kolizji.
W związku z powyższym proszę o radę jak skutecznie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela sprawcy.
Czy mogę w jakiś sposób posiłkować się drugim kosztorysem od mojego ubezpieczyciela? Jak udowodnić w tym przypadku, że wycena robocizny oraz części w niektórych przypadkach zostały zaniżone? Wystarczy wstępna wycena ASO?
Jak udowodnić, że w kosztorysie nie zostały uwzględnione wszystkie części skoro samochód już sprzedałem i posiadam tylko zdjęcia szkody?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Michał
Godfather985 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaniżona wycena OC (odpowiedzi: 16) Witam ! Niedawno miałem stłuczkę nie z mojej winy(vw golf IV), sprawca ma ubezpiecznie OC z PZM. Po oględzinach rzeczoznawcy zaliczono do...
§ Kolizja drogowa - zaniżona wycena TU z OC sprawcy (odpowiedzi: 1) Witam, Ostatnio dopadła mnie pechowa sytuacja - stłuczka w wyniku, której uszkodzeniu uległy: 1.Zderzak - do malowania 2.Błotnik tyny - do...
§ zaniżona wycena nieruchomości (odpowiedzi: 7) :-(Witam, jestem właścicielem kilku nieruchomości. Wskutek przeróżnych perturbacji sądowych komornik chce sprzedać w/w. Pierwszą z nich rzeczoznawca...
§ zaniżona wycena sprawcy szkody oc- szkoda całkowita (odpowiedzi: 28) stojąc na skrzyżowaniu na czerwonym świetle uderzyło we mnie auto ciężarowe. Została wezwana policja, sprawca dostał mandat i punkty karne a mi...
§ zaniżona wycena szkody (odpowiedzi: 4) Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o informację dotyczącą likwidacji szkody. Na wstępie przedstawię sprawę: Dn 04.listopada pracownik...
§ Zaniżona wycena, naprawa zamiast wymiany oraz części na zamiennikach. OC sprawcy (odpowiedzi: 5) Witam, nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na forum więc proszę o radę. Dnia 21.12.10 miałem kolizję nie z mojej winy. Samochód BMW e60...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:14.