Rozbicie firmowego auta bez AC - Forum Prawne

 

Rozbicie firmowego auta bez AC

Witam miałem małą stłuczke autem firmowym (z mojej winy),(auto nie posiada ubezpieczenia AC). Szef karze mi go naprawic. Firmowe auta powinny posiadac ubezpieczenie AC. Mam pytanie czy to ja musze naprawic to auto z wlasnej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
17-10-2009, 09:23  
Cannibal
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Rozbicie firmowego auta bez AC

Witam miałem małą stłuczke autem firmowym (z mojej winy),(auto nie posiada ubezpieczenia AC). Szef karze mi go naprawic.
Firmowe auta powinny posiadac ubezpieczenie AC.
Mam pytanie czy to ja musze naprawic to auto z wlasnej kieszeni?
Czy da sie to inaczej załatwić?
Dziekuje bardzo za pomoc.

Serdecznie pozdrawiam
Cannibal jest off-line  
17-10-2009, 09:55  
Iahu
Użytkownik
 
Iahu na Forum Prawnym
 
Posty: 157
Domyślnie RE: Rozbicie firmowego auta bez AC

Cytat:
Napisał/a Cannibal Zobacz post
Witam miałem małą stłuczke autem firmowym (z mojej winy),(auto nie posiada ubezpieczenia AC). Szef karze mi go naprawic.
Firmowe auta powinny posiadac ubezpieczenie AC.

Serdecznie pozdrawiam
Kodeks Pracy:

Art. 114. Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.

Art. 115. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Art. 116. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Art. 117. § 1. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.
§2. Pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.

Wydaje mi się, że jazda samochodem firmowym mieści się w "granicach dopuszczalnego ryzyka".
Ciekaw jestem oceny problemu przez innych forumowiczów w tej kwestii.

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie ma przymusu jego zawierania chyba, że auto jest przedmiotem zastawu bankowego lub leasingu, niemniej przewidujący pracowdawca powinien uwzględnić fakt, że jego pracownicy są tylko ludźmi.
Iahu jest off-line  
17-10-2009, 20:10  
13Homer
Stały bywalec
 
Posty: 1.550
Domyślnie RE: Rozbicie firmowego auta bez AC

Jakie to auto? Oddane do dyzpozycji (tylko Ty nim jeździsz), czy tylko udostępnione na określony czas (np. na jednorazowy wyjazd służbowy)? Jest w firmie regulamin korzystania z samochodów?

Skłaniałbym się w tym przypadku do odpowiedzialności w maksymalnej wysokości 3-miesięcznych zarobków (art. 119). Jeśli wina była umyślna, to oczywiście pełne odszkodowanie (art. 122).
13Homer jest off-line  
18-10-2009, 11:28  
Parovuz
Stały bywalec
 
Parovuz na Forum Prawnym
 
Posty: 543
Domyślnie RE: Rozbicie firmowego auta bez AC

Cytat:
Napisał/a 13Homer Zobacz post
Skłaniałbym się w tym przypadku do odpowiedzialności w maksymalnej wysokości 3-miesięcznych zarobków
Ja też się pod tym podpisuję.
Parovuz jest off-line  
18-10-2009, 15:46  
slav
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Rozbicie firmowego auta bez AC

Ja też zgadzam się z Fidelem Castro oraz z lokomotywą, aczkolwiek nie obawiam się kozła ani konia, ani człowieka, ten slogan jakoś mi nie pasuje, bo nie jest śmieszny.
slav jest off-line  
19-10-2009, 11:22  
Cannibal
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rozbicie firmowego auta bez AC

Fiat Dablo , Ja tym autem jeżdże okazyjnie można powiedzieć max 2 razy w miesiącu i to na krótkie trasy (np zakupy). W wiekszośći jezdzi tym autem przedstawiciel z tej firmy.
Regulaminu nie widziałem ani mi o nim nie wspominali. Na umowie o prace mam napisane , Inne warunki zatrudnienia - do obowiązków kierowcy należy załadunek i dostawy produkowanych wyrobów do placówek sklepowych.
Zaopatrzenie w artykuły potrzebne do produkcji.
Przeglady techniczne samochodów , dbanie o czystość i porzadek w samochodach.
Auto ma uszkodzenia bardzo znikome urwany zaczep jednej lampy i chłodnicy , wgniecenia listwy pod zderzakiem. a mój szef nie chce mi wypłacić pieniedzy (mówi za rozbite auto nic ci nie wyplace)
Bardzo dziekuje za pomoc.
Cannibal jest off-line  
19-10-2009, 20:07  
13Homer
Stały bywalec
 
Posty: 1.550
Domyślnie RE: Rozbicie firmowego auta bez AC

Czyli samochód udostępniony, jak dla mnie pełne odszkodowanie.
13Homer jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozbicie auta służbowego (odpowiedzi: 4) Witam, jeśli temat jest w złym dziale - proszę o przeniesienie. Sprawa jest dość nietypowa i pewnie zaraz zaczną się insynuacje, że coś próbuję...
§ rozbicie służbowego auta (odpowiedzi: 27) Witam. Miałem nieprzyjemna przygodę poniewaz rozbilem służbowe auto lecz pracowałem na czarno. Podpisalem dokument ze otrzymałem samochód jak i inne...
§ Prowadzenie pożyczonego auta po pijaku bez prawka i rozbicie auta (odpowiedzi: 10) Witam, Proszę o pomoc. Mój chłopak miał scysje z ojcem, najpierw pili alkohol. Chłopak uderzył ojca i rozbił mu łuk brwiowy (ojciec zachowywał się...
§ Rozbicie auta pod wpływem (odpowiedzi: 2) Witam. Jakiś czas temu rozbiłem auto pod wpływem alkoholu (0,48mg/l). Nie było żadnych ofiar, jedynie auto do kasacji. Dziś otrzymałem wyrok -...
§ rozbicie auta przez kumpla (odpowiedzi: 1) witam mam problem dotyczący rozbicia auta przez kolegę.Niecały rok temu wypiłem piwo z kolegą i pożyczyłem mu auto by dojechał do domu ale zamiast...
§ Roszczenia za rozbicie auta. (odpowiedzi: 3) Witam. Pytanie czysto teoretyczne,gdzyz juz dawno jest po srawie.Mianowicie 27 czerwca 2008 roku kolega poprosil mnie o przysluge, by...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:12.