PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku - Forum Prawne

 

PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku

Witam. PZU odmówiło mi wypłaty odszkodowanie z polisy na życie (ubezpieczenie grupowe u pracodawcy). Po krótce - w październiku 2017 r. miałam wypadek na rowerze, wskutek którego pojechałam do szpitala. W dokumentacji z Izby Przyjęć ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
17-04-2019, 21:47  
KaMart92
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku

Witam.
PZU odmówiło mi wypłaty odszkodowanie z polisy na życie (ubezpieczenie grupowe u pracodawcy).
Po krótce - w październiku 2017 r. miałam wypadek na rowerze, wskutek którego pojechałam do szpitala. W dokumentacji z Izby Przyjęć opisano doznane urazy (m.in. stłuczenie kolana). Zalecono dalsze konsultacje u ortopedy. Czas od wypadku mijał, a kolano do tej pory nie odzyskało i nie odzyska pełnej sprawności. Dodatkowo pozostały blizny. Na podstawie późniejszych badań i konsultacji (USG, rezonans) postawiono diagnozę, udałam się na rehabilitację, co jest udokumentowane. Niestety, niesprawność daje się we znaki na co dzień plus blizny.. Jako, że już wiadomo definitywnie, że kolano nie odzyska sprawności (stan będzie się wręcz pogarszał), a blizny nie zejdą, postanowiłam wystąpić o wypłatę odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu (miałam w tym okresie wykupioną polisę, wypadek był też zgłaszany w ubezpieczalni kilka dni po zdarzeniu).
Pomimo licznych pism, na podstawie zaocznej opinii lekarza chirurga (nawet nie ortopedy) PZU odmówiło wypłaty świadczenia, ponieważ według nich uderzenie kolanem w betonowy krawężnik najwyraźniej nie ma najmniejszego związku z tym co się dzieje z moim kolanem, że jest to choroba, która wystąpiła samoistnie.
Zażądałam badania komisyjnego przez specjalistę z zakresu ortopedii, ponieważ wykazałam, że ich opinia zaoczna chirurga zawiera rażące błędy merytoryczne i jest nierzetelna. Wspomnę tylko, że według owego chirurga na zdjęciach mojego kolana wcale nie ma blizn, a są to 'krwiaki w trakcie wchłaniania'. Oczywiście posiadam zdjęcia zrobione tuz po wypadku oraz kilka dni później, na których widoczny jest uraz kolana.
Konsultowałam się z moim ortopedą i bezspornie zmiany skórne na moim kolanie to blizny, a nie krwiaki. Odnośnie samego schorzenia - schorzenie może mieć różne podłoże. Może albo wystąpić samoistnie albo może powstać na wskutek urazu takiego jaki miał miejsce w moim przypadku. Podobno żaden ortopeda nie jest w stanie na 100% potwierdzić lub wykluczyć przyczyny. Moje problemy zaczęły się akurat po wypadku i to tylko w tym kolanie, które uderzyło w krawężnik w momencie upadku.
Zwróciłam się nawet o pomoc do Rzecznika Finansowego, który podtrzymał mój postulat o komisyjne badanie przez biegłego ortopedę. PZU ponownie odmówiło i teraz chyba muszę poczekać na to, co zrobi w tej sytuacji Rzecznik Finansowy.

I teraz do sedna. Zastanawiam się czy nie wystąpić na drogę sądową. O ile co do blizn nie ma wątpliwości, że racja jest po mojej stronie, tak obawiam się sytuacji, że biegły sądowy nie będzie w stanie jednoznacznie w 100% potwierdzić, że to wskutek wypadku (chociaż wszystko na to wskazuje).
Czy w przypadku tego rodzaju wątpliwości Sąd może rozstrzygnąć sprawę na moją korzyść czy jednak podziała to w drugą stronę? Zalezy mi na tym, ponieważ w przyszłości może mnie czekać kosztowne leczenie.
KaMart92 jest off-line  
18-04-2019, 08:49  
eveeou
Użytkownik
 
Posty: 181
Domyślnie RE: PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku

Najlepiej skupić się na tym: schorzenie może mieć różne podłoże. Może albo wystąpić samoistnie albo może powstać na wskutek urazu takiego jaki miał miejsce w moim przypadku. Podobno żaden ortopeda nie jest w stanie na 100% potwierdzić lub wykluczyć przyczyny

To na Tobie ciąży udowodnienie, że stan zdrowia ma związek z urazem przebytym podczas trwania umowy. Brak komisji naocznej prawdopodobnie wynika z faktu, że ona nic w tej kwestii nie przyniesie. To co miało zostać opisane w dokumentacji, zostało już opisane. Kwestią sporną nie jest stan zdrowia (co może uzasadniać kom naoczną), ale przyczyna urazu. Sąd często przychyla się do wersji ubezpieczonego, ale nie ma oczywiście pewności. PZU może też chcieć zawrzeć z Tobą ugodę w takiej sytuacji, ponieważ koszty mogą być wysokie w porównaniu do wartości wypłaty. O jaką wysokość % rościsz i jak to wygląda kwotowo. Jednak warto zwrócić uwagę, że nie ma tutaj informacji o tym, czy w ogóle leczenie jest zakończone wraz z ewentualną rehabilitacją. Skoro czeka Cię leczenie, to rozumiem, że nie jest zakończone a jest to również warunek oceny stanu zdrowia. PZU zapewne nie zmieni zdania, skoro już kilka razy odmawiali. Najważniejsze to zorientować się, jaką kwotę mogłabyś dostać, gdyby ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność w pełnym zakresie. Tego niestety Ci nie powiem, a może określić lekarz orzecznik. Skoro to polisa grupowa to i tak nie mówimy zapewne o sporych kwotach.
eveeou jest off-line  
18-04-2019, 20:51  
KaMart92
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku

@eveeou - dziękuję za dość wyczerpującą odpowiedź .
W ramach uzupełnienia dodam, że moje schorzenie sklasyfikowano jako 1. stopnia, w związku z tym to uszkodzenie stawu może z czasem się pogłębiać (dbam o to, żeby tak nie było ). No i pozostaje jeszcze kwestia blizn.
Generalnie ciężka sprawa, bo niby logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy, ale skoro nie dla PZU, to może i dla Sądu również nie.
KaMart92 jest off-line  
22-04-2019, 09:58  
Copnet
Użytkownik
 
Posty: 143
Domyślnie RE: PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku

Cytat:
Napisał/a eveeou Zobacz post
Podobno żaden ortopeda nie jest w stanie na 100% potwierdzić lub wykluczyć przyczyny
"specjalista" opłacany przez PZU zawsze ze 100% pewnością wykluczy każdą inną przyczynę niż starcze zwyrodnienia.A pzu odpisze że to wybitni fachowcy i absolutnie nie wolno podważać i kwestionować wydanej przez nich opinii.Badanie przez "orzecznika" pzu możesz sobie darować szkoda nerwów i twojego czasu bo on zawsze stwierdzi dokładnie to czego oczekuje jego pracodawca czyli pzu.Za wydanie nawet najbardziej durnej i niezgodnej z rzeczywistością opinii nie grozi mu absolutnie nic.Za kasę zrobią wszystko.
Copnet jest off-line  
22-04-2019, 12:22  
eveeou
Użytkownik
 
Posty: 181
Domyślnie RE: PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku

Ale wiesz, że to jest cytat z tekstu autorki wątku i dotyczy opinii lekarzy, pod których kontrolą przebywa?
eveeou jest off-line  
22-04-2019, 12:34  
Copnet
Użytkownik
 
Posty: 143
Domyślnie RE: PZU - odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu trwalego uszczerbku

Cytat:
Napisał/a eveeou Zobacz post
Ale wiesz, że to jest cytat z tekstu autorki wątku i dotyczy opinii lekarzy, pod których kontrolą przebywa?
Wiem, co nie zmienia faktu że PZU zawsze ma 100% pewność że wszystko jest przyczyną tylko nie zdarzenie za które mają zapłacić stąd odmowa.Nawet jak leczenie zostanie zakończone poszkodowany poniesie koszt i wszystko jest potwierdzone dokumentacją medyczną to PZU sporządzi swoje opinie które przeczą dokumentacji i logice i stwierdzi że leczenie było niezasadne i żadne odszkodowanie się nie należy.Za takie postępowanie nie grozi im kompletnie nic nawet jak pójdzie się do sądu biegli wystawią opinie które zmieszają z błotem "rzetelne" ustalenia orzeczników PZU to nie spadnie im włos z głowy.To co PZU wyrabia to nawet Bareja by nie wymyślił.
Copnet jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu przedawnienia (odpowiedzi: 3) Witam, W październiku 2008r. stwierdzono u mnie czerniaka. Następnie wykonano biopsję węzła wartowniczego i docięto bliznę. Kolejny wynik...
§ Odmowa wypłaty części odszkodowania z tytułu przedawnienia (odpowiedzi: 3) Witam, W 2007 roku zgłosiłem do PZU szkodę z tytułu AC. Szkodę wycenili na 3100 zł. Na moje konto przelali 50% wartości przyznanej kwoty...
§ odmowa wypłaty odszkodowania z tyt. trwałego uszczerbku na zdrowiu (odpowiedzi: 2) Witam, czy mógłby mi ktoś poradzić jak się odwołać od decyzji PZU Życie SA. Na początku lipca przewróciłam się i doznałam skręcenia śródstopia....
§ Odmowa odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu (odpowiedzi: 0) Witam! Mam następujący problem zgłosiłam do PZU wniosek o odszkodowanie, ale otrzymałam odmowną odpowiedź, w której uzasadniono mi, iż zgłoszone...
§ Odmowa wypłaty świadczeń z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu i pobytu w szpitalu (odpowiedzi: 13) Witam. Dnia 22.11.2010r. podczas prac porządkowych podniosłam kanapę w wyniku czego doznałam silnego bólu kręgosłupa. Niezwłocznie po tym zdarzeniu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:14.