Odzysk franszyzy redukcyjnej - Forum Prawne

 

Odzysk franszyzy redukcyjnej

Podczas jazdy samochodem po remontowanym odcinku drogi po zmroku moja córka uderzyła w nieoznakowany nasyp ziemi i uszkodziła samochód. Policja była na miejscu zdarzenia i sporządziła notatkę- po paru dniach dostałem od nich informacje, że ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
22-05-2019, 22:35  
radeknowy1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Odzysk franszyzy redukcyjnej

Podczas jazdy samochodem po remontowanym odcinku drogi po zmroku moja córka uderzyła w nieoznakowany nasyp ziemi i uszkodziła samochód. Policja była na miejscu zdarzenia i sporządziła notatkę- po paru dniach dostałem od nich informacje, że kierownik, który nadzorował remont tej drogi w tamtym czasie przyjął mandat w związku z nieprawidłowym oznakowaniem nasypu. Firma remontowa przysłała do mnie pismo, że przekazują moją sprawę do swojego ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe przyznało mi odszkodowanie pomniejszając je o franszyzę redukcyjną (1000 zł).Wysłałem do firmy remontowej wezwanie do zapłaty listem poleconym. Termin zapłaty minął 06.05.2018. Brak jakiejkolwiek informacji od nich pomimo kontaktu telefonicznego i mailowego. Zostaje złożenie pozwu do sądu. Pytanie brzmi: ile orientacyjnie będzie mnie kosztował pełnomocnik, który poprowadzi sprawę, jakie są szanse na wygraną i czy potem będę mógł koszty pełnomocnika przerzucić na pozwanego ?

Rafał
radeknowy1 jest off-line  
23-05-2019, 12:36  
pxor
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Odzysk franszyzy redukcyjnej

Witam, ja bym jednak sugerował Panu, wstrzymać się z wchodzeniem na drogę sądową i przesłać firmie remontowej przed sądowe wezwanie do zapłaty listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, i dopiero w sytuacji, kiedy to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, szukać pełnomocnika prawnego lub wystąpić do sądu samodzielnie, zwłaszcza że nie jest to zbyt skomplikowana sprawa — a przy założeniu, że wszystko jest udokumentowane i możliwe do przedstawienia przed sądem, stanowi tak naprawdę zwykłą formalność, biorąc pod uwagę, że firma remontowa przyjęła na siebie odpowiedzialność, za opisane przez Pana zdarzenie.

Koszty, których zwrotu może się Pan domagać od pozwanego w przypadku reprezentowania swoich interesów przed sądem osobiście lub pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym to:

- opłata za wniesienie pozwu, art. 98. § 1.
- koszty związane z wydrukiem pozwu oraz "nagraniem" wymaganych dokumentów w formie cyfrowej ma płycie CD,DVD, art. 98. § 1.
- koszty związane z wydaniem opinii biegłych sądowych, art. 98. § 1.
- koszty dojazdu do sądu, art. 98. § 2.
- koszty związane z utratą zarobku wskutek stawiennictwa w sądzie, art. 98. § 2.

Jeżeli mimo wszystko zdecyduje się Pan na wynajęcie radcy prawnego lub adwokata, to należy mieć na uwadze, że koszty zasądzone na Pana rzecz mogą nie odzwierciedlać rzeczywiście poniesionych kosztów, Sąd zarządza zwrot kosztów poniesionych na pełnomocnika, przez stronę, który jest adwokatem lub radcą prawnym, w wysokości uregulowanej w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie. W tym konkretnym przypadku mógłby Pan liczyć na zwrot w wysokości 360 zł. Co do cen usług za reprezentowanie przed Sądem wypowiedzieć się nie mogę, ale może zrobi to ktoś inny.

Cytat:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Dz. U. 1964 Nr 43 poz. 296

Art. 98.

§ 1. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).

§ 2. Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie

Rozdział 2
Stawki minimalne w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych
§ 2. Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:
1) do 500 zł – 120 zł;
2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 360 zł;
3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 1200 zł;
4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 2400 zł;
5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 4800 zł;
6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 7200 zł;
7) powyżej 200 000 zł – 14 400 zł.
pxor jest off-line  
23-05-2019, 21:45  
KJ8
Użytkownik
 
Posty: 157
Domyślnie RE: Odzysk franszyzy redukcyjnej

Dlaczego została zastosowana ta franszyza?
KJ8 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ubezpieczenie OC wspólnoty mieszkaniowej - odmowa wypłaty franszyzy redukcyjnej (odpowiedzi: 5) Witam, Z powodu przecieku w garażu został zniszczony mój samochód. Po oględzinach rzeczoznawcy i opinii od administracji budynku, PZU uznało winę...
§ Brak podstaw do wypłacenia franszyzy redukcyjnej? (odpowiedzi: 12) Witam Państwa. Przychodzę z takim oto zagadnieniem: Z dniem 5 lutego 2014 podpisałem ugodę z TU w sprawie zadośćuczynienia za ból i cierpienie....
§ Pozew do sądu o wypłatę franszyzy redukcyjnej. (odpowiedzi: 1) Witam. Kilka miesięcy temu w wyniku wpadnięcia w wyrwę w nawierzchni mój samochód uległ uszkodzeniu. Na miejsce wezwałam policję, która następnie...
§ wykupienie franszyzy redukcyjnej (odpowiedzi: 6) Czy korzystniejsze będzie wykupienie franszyzy redukcyjnej(jeżeli jest podane w umowie) czy podpisanie umowy w której jest franszyza integralna?
§ odzysk towaru (odpowiedzi: 4) Witam, prowadze od 2 lat firme zajmujaca sie sprzedaza sprzetu RTV. Wszsytko legalnie, podatki odprowadzam, nie mam zadnych problemow. Az do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:27.