Pytanie o ankietę medyczną ubezpieczenie na życie - Forum Prawne

 

Pytanie o ankietę medyczną ubezpieczenie na życie

Cześć wam, mam kilka pytań dotyczących dwóch zapisów w OWU w ubezpieczeniu na życie. W dokumencie w sekcji wyłączeń odpowiedzialności, można znaleźć taką informację: 1. Świadczenie ubezpieczeniowe z tytułu Poważnego zachorowania Ubezpieczonego nie zostanie wypłacone, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
02-11-2020, 16:23  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Pytanie o ankietę medyczną ubezpieczenie na życie

Cześć wam,

mam kilka pytań dotyczących dwóch zapisów w OWU w ubezpieczeniu na życie. W dokumencie w sekcji wyłączeń odpowiedzialności, można znaleźć taką informację:

1.
Świadczenie ubezpieczeniowe z tytułu Poważnego zachorowania Ubezpieczonego nie zostanie wypłacone, jeżeli Poważne zachorowanie Ubezpieczonego jest skutkiem okoliczności, o które Ubezpieczyciel pytał we wniosku o zawarcie Umowy dodatkowej lub w innych pismach przy zawieraniu Umowy dodatkowej i które zostały podane niezgodnie z wiedzą Ubezpieczającego, Ubezpieczonego lub ich przedstawicieli.
2.
Wyłączenie odpowiedzialności Ubezpieczyciela, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli Poważne zachorowanie Ubezpieczonego ma miejsce po upływie 3 lat od zawarcia Umowy dodatkowej.

A. Moje pytanie jest następujące: jeżeli wypełniając ankietę medyczną nie wspomnę o przebytych chorobach, to zakładając wystąpienie nowej, niezdiagnozowanej wcześniej jednostki chorobowej po 3 latach od momentu podpisania umowy, może być przesłanką do odmowy wypłaty odszkodowania?
Zastanawia mnie hipotetyczny przykład: ubezpieczyciel pyta czy np. w ciągu ostatnich 5 lat miałam biopsję, zaznaczam odpowiedź NIE mimo że taka biopsja była, a po 3 latach zachorowuję na niezdiagnozowane wcześniej schorzenie, np. na cukrzycę? Czy w takiej sytuacji będzie możliwa odmowa wypłaty odszkodowania?

B. Czy po podpisaniu umowy ubezpieczenia na życie na czas określony np. 15 lat, ubezpieczyciel może w między czasie zmienić OWU?

C. W ankiecie medycznej zdarza się, że ubezpieczyciel pyta o choroby dziedziczne w rodzinie: co w sytuacji, jeżeli taka choroba istnieje i wie o niej moja rodzina (jakieś bezobjawowa jednostka, która np. może o sobie dać znać, gdy będę miała 60 lat?), a ja nie mając o tym wiedzy zaznaczę NIE? Czy ubezpieczyciel może mieć wgląd w dokumentację medyczną mojej rodziny?

I to chyba tyle
Dzięki i pozdrawiam,
 
02-11-2020, 22:45  
motyllla90
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Pytanie o ankietę medyczną ubezpieczenie na życie

A. Tak
B. Może, ale największe znaczenie ma sygnatura owu z danego okresu.
C. Nie
motyllla90 jest off-line  
02-11-2020, 23:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a motyllla90 Zobacz post
A. Tak
B. Może, ale największe znaczenie ma sygnatura owu z danego okresu.
C. Nie
Dzięki za odpowiedź.
W związku z pytaniem A, jak to ma się do przepisów ustawy? Jaki jest w takim razie cel funkcjonowania tego przepisu? Chodzi mi o sytuację, w ktorej dziś kupuje polisę, za 10 lat choruje, a w ankiecie medycznej zapomniałam czegoś wpisać. Czy w świetle tej ustawy ubezpieczyciel ma w ogóle prawo do tej ankiety się odwoływać? Co w takim razie również oznacza ten zapis w OWU mówiący o tych 3 latach o którym wspomnialam powyżej? Jak to się ma do poniższego przepisu z ustawy?
Art. 834. Jeżeli do wypadku doszło po upływie lat trzech od zawarcia umowy ubezpieczenia na życie, ubezpieczyciel nie może podnieść zarzutu, że przy zawieraniu umowy podano wiadomości nieprawdziwe, w szczególności że zatajona została choroba osoby ubezpieczonej. Umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą skrócić powyższy termin.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie na życie AXA - ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania. (odpowiedzi: 1) Witam forumowiczów. Moje pytanie dotyczy wypłaty odszkodowania w przpadku poważnego zachorowania. Mój ojciec jest ubezpieczony w AXA, w...
§ Ubezpieczenie na życie i dożycie w Noble Bank (odpowiedzi: 0) Witam, w 2009 roku zawarłam umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na Życie EUROPA SA, ubezpieczony fundusz kapitałowy to Pareto- New Frontier IV, a...
§ Ubezpieczenie na życie PZU (odpowiedzi: 2) Opis sytuacji: jakiś czas temu zawarłem umowę ubezpieczenia na życie w PZU. Przez cały okres umowy corocznie opłacałem składki. Z dniem 31.03.2012...
§ Ubezpieczenie PZU Rodzinne na życie typu ŻYCIE, śmierc pod wpływem alkocholu. (odpowiedzi: 1) Mam pytanie - ojciec jest ubezpieczony w PZU polisa opisana powyżej , jest cukrzykiem po resekcji trzustki. Nadużywa alkoholu, i tu moje pytanie -...
§ Legalność strony z ankietą (odpowiedzi: 21) Witam, Na stronie prowadzona jest ankieta dotycząca gry internetowej (pytania o ile chciałbyś zwiększyć swój poziom i tym podobne). Po wysłaniu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:40.