UFG - dziedziczenie kary ? - Forum Prawne

 

UFG - dziedziczenie kary ?

Witam Szanownych Użytkowników Z powodu zaniedbania przez mojego ojca w sprawie wykupienia polisy OC wynikającego z jego choroby (diagnoza z marca 2020 - F00.2 otępienie atypowe lub mieszane w chorobie Alzheimera (G30.8+)) otrzymał on pierwszą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
14-01-2022, 02:20  
rozer
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie UFG - dziedziczenie kary ?

Witam Szanownych Użytkowników

Z powodu zaniedbania przez mojego ojca w sprawie wykupienia polisy OC wynikającego z jego choroby (diagnoza z marca 2020 - F00.2 otępienie atypowe lub mieszane w chorobie Alzheimera (G30.8+)) otrzymał on pierwszą karę z UFG w 2019 roku którą urząd skarbowy zaczął egzekwować z jego emerytury. Gdy tylko uzyskałem możliwość działania okazało się, że ojciec wykupił polisę dla zupełnie innego samochodu, którego już nie posiadał, więc natychmiast zakupiłem właściwą polisę w marcu 2020.

W zamian za to UFG w maju 2020 nagrodziło ojca kolejną karą za okres od stycznia do marca 2020. Złożyłem więc wniosek o umorzenie z powodu trudnej sytuacji życiowej, załączając całą dokumentację medyczną. Dni mijały, stan zdrowia ojca się pogarszał a UFG nie było w stanie „przeprocesować” sprawy zbywając mnie na infolinii. Ojciec jako osoba leżąca wymagał specjalistycznej opieki, którą był w stanie zapewnić mu ZOL, a do tego istniał niezbędny warunek w postaci nieobciążonego dochodu (emerytury), więc kolejne zajęcie wykluczało taką formę pomocy (nie posiadałem środków na zapłacenie tej kary), mój udział był możliwy tylko ze względu na naukę zdalną i ograniczony do października (powrót na Politechnikę).

W końcu po ostrej wymianie zdań, osoba z infolinii skontaktowała się z mistyczną osobą decyzyjną i okazało się, że nie otwiera się połowa załączników (co było zwykłym manewrem na kupienie czasu), nikt nie zadał sobie jednak trudu by się ze mną skontaktować w tej sprawie pomimo upływu 30 dni roboczych. Jedynym zaproponowanym rozwiązaniem było ponowne przesłanie załączników (co też uczyniłem i otrzymałem potwierdzenie, że te działają prawidłowo i są czytelne) co wydłużało termin o kolejne 30 dni. Po niedługim czasie ojciec zmarł. Wysłałem więc temu „tworowi” akt zgonu licząc na zakończenie sprawy.

Przyjąłem po ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza (w tym wspomniany samochód, który posiadał aktualne ubezpieczenie OC, przerejestrowałem na siebie oraz przeniosłem polisę). Pod koniec października UFG wysłało mi wezwanie do okazania polisy w związku z kontrolą w maju (sformułowane tak, że wskazywało na ten miesiąc). Natychmiast wysłałem obydwie polisy – poprzednią wystawioną na ojca oraz aktualną na mnie. W odpowiedzi otrzymałem taki list :

https://imgur.com/13UvN7z

Na infolinii dowiedziałem się, że kontrola dotyczyła tej samej sprawy co do której złożyłem wniosek o umorzenie, z tym, że poprzednia została umorzona w związku ze śmiercią ojca (żadnego listy na ten temat nie otrzymałem), a to jest jakby przeniesienia kary na mnie. Żadnych dat, nic, co zaskoczyło nawet osobę na infolinii. Napisałem maila do UFG przedstawiając swoje zdanie i powołując się na 922. § 2. Kodeksu cywilnego, jednak jedyne co otrzymałem to odpowiedź, że wydłużają mi termin na zapłacenie kary do 30 stycznia 2022.
Czy takie działanie ze strony UFG jest zgodne z prawem ?

Nie byłem w posiadaniu samochodu w okresie którego dotyczy kara, nie miałem wpływu na działania ojca, ponieważ jego upór i lekceważenie spowodowane chorobą oraz ciągle słyszane powoływanie się na RODO gdy chciałem cokolwiek zdziałać uniemożliwiało mi to (dodatkowo nie mieszkałem z ojcem). Dopiero po pobycie w szpitalu stan ojca poprawił się nieznacznie, jednak na tyle, że udzielił mi zgody, na podstawie której uzyskałem informację oraz środki i natychmiast podjąłem wymagane działania.

Pozdrawiam
rozer jest off-line  
14-01-2022, 07:31  
Mass1910
Stały bywalec
 
Posty: 1.801
Domyślnie RE: UFG - dziedziczenie kary ?

Jakoś przebrnąłem przez te rozprawkę.

Pytania:

Kiedy nastąpiła śmierć ojca ?

Czy przed śmiercią byłeś w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel?

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka
Mass1910 jest off-line  
14-01-2022, 17:23  
rozer
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: UFG - dziedziczenie kary ?

Nie potrafiłem zawrzeć tak dużej ilości informacji w krótszej formie, aby nie pominąć istotnych faktów.

Ojciec zmarł 15 września 2021, przed przyjęciem spadku nie miałem z samochodem nic wspólnego (ojciec był jedynym właścicielem) poza tym, że byłem osobą, która wykupiła/opłaciła za polisę.
rozer jest off-line  
15-01-2022, 08:08  
Mass1910
Stały bywalec
 
Posty: 1.801
Domyślnie RE: UFG - dziedziczenie kary ?

W mojej ocenie UFG ma rację - przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, w związku z tym dziedziczysz również długi do wysokości wartości majątku z masy spadkowej - jedyna furtka to, że auto było nie wiele warte - jaka była wartość rynkowa pojazdu w chwili nabycia spadku ?

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka
Mass1910 jest off-line  
15-01-2022, 20:53  
rozer
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: UFG - dziedziczenie kary ?

***nie cytuj całych postów pod którymi bezpośrednio się wypowiadasz. mod***
Samochód był jednym z elementów masy spadkowej (mieszkanie, garaż) więc siłą rzeczy odrzucenie go byłoby czynnością nierozsądną. Sam samochód ma niewielką wartość, w obecnej chwili równowartość kary, jednak po naprawie (głównie lakierniczej i niewielkiej mechanicznej) jego wartość jest prawie dwukrotnie wyższa.

Jak już wspomniałem kara została nałożona na ojca za okres gdy był on jedynym właścicielem pojazdu, jednak wraz z jego śmiercią sprawa została umorzona (informacja od UFG) z tego co wiem ma tu zastosowanie poniższy przepis :
***

W mojej ocenie UFG próbuję obejść wyżej wymieniony przepis poprzez przypisanie mi obowiązku zawarcia tak jakbym był właścicielem tego pojazdy w wymienionym okresie, gdy tak na prawdę nie miałem wpływu na decyzję ojca, a nawet chcąc wykupić w ciemno polisę jako student nie posiadałem na to środków. Problem miałem również z przyczepką, która również wchodziła w skład masy spadkowej i nie posiadała OC od kilkunastu lat. Notariusz poinformował mnie, że muszę wykupić polisę najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu co też uczyniłem i do dnia dzisiejszego żadnego wezwania z UFG nie otrzymałem (a mamy nowy rok).

Kwota jest bardzo wysoka - 5600zł, co licząc z wcześniejszą karą zapłaconą już przez ojca przekracza wartość pojazdu. ***mod***
rozer jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Skrócenie kary prac społecznych za jazdę po alkoholu po połowie kary (odpowiedzi: 14) Witam, Miałem zasądzone 6 miesięcy po 30 godzin prac społecznych, 5000 kary i 3 lata zakaz za 0,53mg/l. Zrobiłem już 3 miesiące po 30 godzin, czyli...
§ Porśba o wstrzymanie wykonania kary do rozpatrzenia wniosku o odroczenie kary (odpowiedzi: 13) Witam Mam następującą sprawę odwieszono mi 2 lata za rozbój po 5 latach zawieszenia , termin upływał w grudniu 2012. Kare odwieszono...
§ wstrzymanie wykonania zastepczej kary i ponowne odbycie kary ograniczenia wolności. (odpowiedzi: 13) Dzień dobry. Mam mały kłopot. Chciałbym skorzystać z art. 48a oraz art. 65a dotyczącego ponownej zamiany kary i wstrzymania wykonania kary...
§ Odroczenie kary pozbawienie wolności bądz odbywanie kary w systemie dozoru elektronic (odpowiedzi: 6) Witam. Mam pytanie dotyczące zażalenia na nie uwzględnienie mojej prośby na odbywanie kary 10 miesięcy pozbawienia wolności. Został mi odwieszony...
§ Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności-zawieszenie reszty kary. (odpowiedzi: 9) Zostałem skazany przez Sąd trzema wyrokami nie podlegającymi karze łącznej w wysokości 1 rok 6 m-cy, 1 rok 8 m-cy i 3 m-ce. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:52.