Cytat:
Napisał/a Antoniitak „ W przypadku urodzenia martwego noworodka Ubezpieczonego ERGO Hestia jest zobowiązana do wyptaty
Ubezpieczonemu swiadczenia okreslonego w umowie ubezpieczenia, jezeli urodzenie zostalo zarejestrowane we
wasciwym Urzedzie Stanu Cywilnego, a Ubezpieczonemu został wydany akt urodzenia z odpowiednia adnotacja.” |
Podstawowa kwestia jest taka - co wynika z dokumentacji medycznej? Dokumenty w USC będą jej pochodną i tak naprawdę mają znaczenie jedynie formalne.
Moim zdaniem, teraz jeszcze dla pełnego obrazu, mając dokumentację medyczną trzeba sięgnąć do definicji określeń tam użytych.
Kierując się definicjami, urodzenie to etap (faza) porodu i odnosi się do urodzenia łożyska i przecięcia pępowiny. Wniosek – nie można urodzić noworodka. Samo pojawienie się dziecka to narodziny, a więc etap nieco wcześniejszy. Wniosek – noworodek może się narodzić a nie urodzić. Poronienie odnosi się do ciąży do 22 tyg. Później to przedwczesny poród. Dodajmy, że bywają też inne definicje, szczególnie od czasu gdy nauka i medycyna zmieszała się nam z wojną światopoglądową.
Gdyby przyjąć powyższe za wykładnię, to można przyjąć, że definicja stosowana przez Ubezpieczyciela jest wadliwa poprzez niewłaściwą terminologię, wprowadzającą w błąd, a co za tym idzie jej zapisy należy interpretować na korzyść konsumenta czyli w tym przypadku ubezpieczonej.
Cytat:
Napisał/a Antoniitak krecil nosem, czy dla nich z definicji to stricte dziecko w tym przypadku |
W definicji nie ma mowy o „dziecku”, i kto jak kto ale przedstawiciel ubezpieczyciela powinien to wiedzieć i rozumieć, tylko o noworodku, a to różnica. Noworodek wg. definicji to urodzone dziecko w okresie pierwszych 28 dni życia. I tutaj pojawia się kolejny problem terminologiczny, a mianowicie czy martwourodzone dziecko jest noworodkiem? Bo skoro mowa o 28 dniach życia, a tutaj życia nie było w momencie urodzenia… I znowu wracamy do wadliwości określeń użytych w definicji i obowiązku interpretowania ich na korzyść konsumenta.
Tutaj pojawia się kwestia na którą zwrócił uwagę Byrhtnoth a mianowicie:
Cytat:
Napisał/a Byrhtnoth Definicje z umowy z ubezpieczycielem nie mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia o dokumentacji medycznej) na niekorzyść ubezpieczonego. |
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na art. 65
kc.
Moim zdaniem walcz o kasę. Jak odmówią to do sądu. Są podstawy.