W kwestii wyprostowania sprawy:
1. Nie będąc
podatnikiem podatku VAT sprzedaż ewidencjonujecie nie za pomocą Faktury VAT tylko Rachunku, bądź DZS. (który niezależnie od rodzaju umowy powinniście wystawić)
2. Osobną kwestią jest regulowanie transakcji (w tym przypadku usługi, czy też właśnie dzieła) umową. Można ją zgodnie z zasadą swobody zawierania umów (art 353
KC): strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Tak więc zawarcie umowy o dzieło leży jak najbardziej w naturze stosunku (także w zgodzie z ustawą art.627-646
KC oraz współżyciem społecznym).
Generalnie nie ma zasady kto powinien sporządzić taką umowę. Jest to w gestii obu stron. Proszę jednak zauważyć, że każda z umawiających się stron, będzie starała się tak ułożyć umowę by jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. (Czyli dla Pańskiej firmy, będzie lepiej przedstawić swoją umowę, dla kontrahenta swoją

)
Rozliczenie umowy następuje zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi przedsiębiorców. Oznacza to, że z chwilą przekazania dzieła powstaje zobowiązanie, które podlega zapłacie na podstawie czy to przedłożonego rachunku czy też faktury VAT.